SRL

Kerro kaverille:

Valtakunnallisten Hevostaitomestaruuskilpailujen mitalistit

Tältä sivulta löydät Valtakunnallisten Hevostaitomestaruuskilpailujen mitalistit vuodesta 1997 alkaen.

2015, Suonenjoki

Sarja I
1. Viivi Väisänenn GoR
2. Iida Niemi, SIHY
3. Lotta Luodeslampi, LehRa

Sarja II
1. Maija Kuivalainen, GoR
2. Senni Rissanen SuoVaRi
3. Kiira Sihvola S-HR

Joukkuekilpailu
1. Golden Riders ry (Viivi Väisänen, Wilma-Lotta Karjalainen, Maija Kuivalainen)
2. Suomen Islanninhevosyhdistys ry (Aaria Sitomaniemi, Iida Niemi, Hilda Koivisto)
3. Suonenjoen Vasama Riders ry (Asta Lukkarinen, Veera Salo, Senni Rissanen)

2014, Järvenpää

Sarja I
1. Milja Kovalainen, RR
2. Emmi Tuominen, JRS
3. Wilma-Lotta Karjalainen, GoR

Sarja II
1. Suvi Leinonen, JRS
2. Maija Kuivalainen, GoR
3. Erika Viinikainen, LvR

Joukkuekilpailu
1. Sydän-Hämeen Ratsastajat (Elina Niemi, Iida Niemi, Kiira Sihvola)
2. Järvenpään Ratsastusseura I (Iiris Jakobsen, Suvi Leinonen, Essi Liimatainen)
3. Golden Riders (Wilma-Lotta Karjalainen, Maija Kuivalainen, Viivi Väisänen)


2013, Pälkäne

Sarja I
1. Niemi Axa, S-HR
2. Palviainen Aino, JRS
3. Niemi Veera, TRS

Sarja II
1. Sihvola Kiira, S-HR
2. Lindholm Taru, AR
3. Lehtinen Anna, TaNo

Joukkuekilpailu
1. Sydän-Hämeen Ratsastajat (Niemi Axa, Niemi Elina, Sihvola Kiira)
2. Tampereen Ratsastusseura III (Kallonen Eveliina, Kirjavainen Mandi, Kaila Essi)
3. Järvenpään Ratsastusseura II (Palviainen Aino, Ahonen Sonja, Sundström Ester)

2012, Tampere


Sarja I
1. Roosa Kiilavuo, MUR
2. Kiia Puumala, LehRa
3. Veera Niemi, TRS

Sarja II
1. Essi Vuorela, KJR
2. Taru Lindholm, AR
3. Jutta Keto, LvR

Joukkuekilpailu
1. Tampeen Ratsastusseura ry
2. Kymijoen Ratsastajat ry
3. Järvenpään Ratsastusseura II-joukkue


2011, Kouvola


Sarja I
1. Ahonen Anja, JRS
2. Ruhanen Aino, HusR
3. Lindholm Taru, ÄMR

Sarja II
1. Sihvola Noora, S-HR
2. Sihvola Maria, S-HR
3. Laurila Ina, JRS

Joukkuekilpailu
1. Sydän-Hämeen Ratsastajat 1 (Niemi Axa, Sihvola Maria, Sihvola Noora)
2. Järvenpään Ratsastusseura 1 (Ahonen Anja, Ahonen Silja, Laurila Ina)
3. Husaariratsastajat (Ruhanen AIno, Holm Anna, Jyränkö Janina)

2010, Mikkeli


Sarja I
1. Vihikangas Tytti, LehRa
2. Mäkelä Jasmin, KJR
3. Niemi Elina, S-HR

Sarja II
1. Nelimarkka Tuulia, LehRa
2. Sihvola Noora, S-HR
3. Sihvola Maria, S-HR

Joukkuekilpailu
1. Sydän-Hämeen Ratsastajat (Niemi Elina, Sihvola Noora ja Sihvola Maria)
2. Hankasalmen Ratsastajat (Torkki Otto, Torkki Säde ja Jääskeläinen Heidi)
3. Kymijoen Ratsastajat (Mäkelä Jasmin, Mäkelä Niina ja Pakkanen Jonna)

Joukkuekisan kolmanneksi ylsivät lisäksi Mimosa Kaukonen, Maija Kuivalainen ja Sara Winter Mäenpään
Kartanon Ratsastajista.

2009, Virolahti


Sarja I
1. Sihvola Kiira, S-HR
2. Niemi Elina, S-HR
3. Nevalainen Marianne, JRS

Sarja II
1. Pakkanen Henna, KJR
2. Sihvola Maria, S-HR
3. Pietikäinen Sanna, JRS

Joukkuekilpailu
1. Sydän-Hämeen Ratsastajat I (Kiira Sihvola, Noora Sihvola, Maria Sihvola)
2. Järvenpään Ratsastusseura I (Nea Hänninen, Sanna Pietikäinen, Iida Ahola)
3. Lehtimäen Ratsastajat I (Ina Tuomala, Anni Ala-Marttinen, Tytti Vihikangas)

2008, Järvenpää

Sarja I
1. Mäkelä Sanna, KJR
2. Torkki Säde, HanRa
3. Viinikainen Erika, LvR

Sarja II
1. Pakkanen Henna, KJR
2. Hänninen Nea, JRS
3. Valtari Annika, IR

Joukkuekilpailu
1. Kymijoen Ratsastajat I (Sanna Mäkelä, Katariina Pessa, Henna Pakkanen)
2. Kaakonkulman 4H-yhdistys (Riia-Liina Lantta, Anna Herrala, Iina Elfving)
3. Sydän-Hämeen Ratsastajat II (Salla Koski, Johanna Jokela, Maria Sihvola)

2007, Kajaani

Sarja I
1. Saarela Liina, JRS
2. Vesala Jutta, KR
3. Vilen Emma, KR

Sarja II
1. Huuskonen Viivi, Kouvolan ravinuoret
2. Keinänen Inka, KRS
3. Pakkanen Henna, KJR

Joukkuekilpailu*
1. KRS 1 (Keinänen Inka, Claudelin Anna, Kämäräinen Lilli)
2. KR 2 (Vilen Emma, Hämäläinen Laura, Ollikka Tiia)
3. KJR 1 (Pakkanen Henna, Mäkelä Johanna, Tuunanen Viivi)

2006, Virrat

Sarja I
1. Honkamaa Ida, URHU
2. Lallukka Mari, NoRa
3. Rhea Siuruainen, Längelmäen 4H-yhdistys

Sarja II
1. Mäkelä Johanna, KJR
2. Taimioja Laura, KJR
3. Pänkäläinen Terhi, KeSeRa

Joukkuekilpailu
1. HämR 1 (Virtanen Laura, Virtanen Riikka, Mahlio Iida)
2. KRS 1 (Oikarinen Jonna, Claudelin Anna, Parviainen Annamari)
3. KJR 3 (Pessa Jenny, Taimioja Hanna, Eskola Laura)

2005, Elimäki

Sarja I
1. Pakkanen Jonna, RAHI
2. Hämäläinen Laura, KR
3. Koivula Julia, VirRat

Sarja II
1. Mäkelä Johanna, RAHI
2. Taimioja Laura, RAHI
3. Pakkanen Henna, RAHI

Joukkuekilpailu
1. RAHI 1 (Pakkanen Jonna, Pakkanen Henna, Mäkelä Johanna)
2. LvR 1 (Pakkanen Pihla, Linnove Laura, Ahlgren Heta)
3. RAHI 4 (Tykkälä Saara, Lindholm Teija, Rahikka Hanna)

2004, Jalasjärvi

Sarja I
1. Mäntysalmi Mari, VirRat
2. Ahonen Jenna, LvR
3. Väylä Jenna, UrHu

Sarja II
1. Pakkanen Pihla, LvR
2. Malin Minna, TaNo
3. Linnove Laura, LvR

Joukkuekilpailu
1. LvR II (Pakkanen Pihla, Ahonen Jenna, Eklund Lotta)
2. RAHI III (Pakkanen Jonna, Pakkanen Henna, Mäkelä Johanna)
3. VirRat I (Numminen Miia, Mäenpää Sonja, Koskela Pia)

2003, Urjala

Sarja I
1. Pakkanen Henna, RAHI
2. Helle Kerttu, LvR
3. Ryymin Riikka, LAURA

Sarja II
1. Malin Terhi, TaNo
2. Alén Ronja, PR-88
3. Tiisala Katja, HuRa

Joukkuekilpailu
1. Laajavuoren Ratsukot III (Ahonen Jenna, Linnove Laura, Jokinen Linda)
2. Laajavuoren Ratsukot I (Pakkanen Pihla , Anttila Mandi, Päärnilä Heli)
3. Laajavuoren Ratsukot V (Eklund Lotta, Stenroth Jenna, Hanhinen Katja)

2002, Jyväskylä


Sarja I
1. Anttila Mandi, LvR
2. Pakkanen Henna, RAHI
3. Kolehmainen Heidi, HuRa

Sarja II
1. Nieminen Nanna, LvR
2. Laurio Milla, LvR
3. Närvänen Kaisa, UrHu

Joukkuekilpailu
1. Laajavuoren Ratsukot I (Anttila Mandi, Nieminen Nanna, Päärnilä Heli)
2. Laajavuoren Ratsukot II (Laurio Milla, Moilanen Katri, Pakkanen Pihla)
3. Husön Ratsastajat I (Kosonen Reetta, Tomminen Maria, Tuovinen Sara)

2001, Helsinki

Sarja I
1. Bergström Anna UrHu
2. Mari Orpana HuRa
3. Eliisa Lehtonen LvR

Sarja II
1. Nanna-Riikka Nieminen LvR
2. Mari Korhonen Vaalan 4H
3. Veera Kähäri UrHu

Joukkuekilpailu*
1. Laajavuoren Ratsukot I (Hanna-Maria Schiestl, Nanna-Riikka Nieminen, Mandi Anttila)
2. Urjalan Hevosurheilijat (Anna Bergström, Taina Riekkinen, Veera Kähäri)
3. Husö II (Kiia Kärki, Iiris Niinikoski, Mari Orpana)

2000

Sarja I
1. Taina Riekkinen UrHu
2. Anna-Sofia Kivi PR-88
3. Anna Bergström

Sarja II
1. Moona Merikallio HuRa
2. Hanna-Maria Schiestl, LvR
3. Nanna-Riikka Nieminen LvR

1999

Sarja I
1. Anna-Sofia Kivi, Ratsastusseura PR-88
2. Matleena Sistonen, Ratsastusseura Hubertus
3. Ronja Alén, Ratsastusseura PR-88

Sarja II
1. Elina Ahola, Ratsastusseura PR-88
2. Hanna-Maria Schiestl, LvR
3. Nanna-Riikka Nieminen LvR

1998

Sarja I
1. Nanna-Riikka Nieminen LvR
2. Emmi Lahti LvR
3. Heli Päärnilä LvR

Sarja II
1. Outi Laaksonen, Kosken seudun Ratsastajat
2. Jenni Myyryläinen, MRS
3. Jenni Laari, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat

1997


Sarja I
1. Amanda Kauppila PaRa
2. Kristiina Peitsaho KRS
3. Satu-Vilma Härmä L-HR

Sarja II
1. Anne Kokkari PaRa
2. Outi Laaksonen L-HR
3. Satu Suuronen SARRA
3. Merja Väinämö Karstulan 4H-yhdistys