SRL

LINKKEJÄ

Lontoon kisasivut: www.london2012.com/equestrian

Olympiakomitean kisasivut: LINKKI

FEI:n kisasivut: www.fei.org/olympic

FEI:n ratsastajien esittelyt: LINKKI

Olympiahistoriaa / FEI http://history.fei.org/

Televisioinnit: www.yle.fi/urheilu

YLEn Lontoon ratsastussivut: LINKKI


Lue Mikaela "Fia" Lindhin ja Masin blogit Yle Urheilun nettisivuilla: LINKKI

Kerro kaverille:



RATSASTUKSEN AIKATAULU

27.7. Avajaisseremonia
28.7. Kenttäratsastus: kouluratsastuskoe joukkueet ja henkilökohtainen
29.7. Kenttäratsastus: kouluratsastuskoe joukkueet ja henkilökohtainen
30.7. Kenttäratsastus: kestävyyskoe eli maastoesteet joukkueet ja henkilökohtainen
31.7. Kenttäratsastus: rataestekokeet: 1. kierros joukkuefinaali, henk.koht. karsinta 2. kierros henk.koht. finaali
2.8. Kouluratsastus, Grand Prix, 1. karsinta joukkueet ja henkilökohtainen
3.8. Kouluratsastus, Grand Prix, 1. karsinta joukkueet ja henkilökohtainen
4.8. Esteratsastus, 1. karsinta
5.8. Esteratsastus, 2. henk. koht karsinta, joukkuekilpailun 1. kierros
6.8. Esteratsastus, 3. henk. koht karsinta, joukkuekilpailun 2. kierros ja finaali
7.8. Kouluratsastus, Grand Prix Special 2. henk.koht. karsinta / joukkuefinaali
8.8. Esteratsastus, henkilökohtainen kierros A sekä henkilökohtainen kierros B / finaali
9.8. Kouluratsastus, Grand Prix vapaaohjelma, henkilökohtainen finaali
12.8. Päättäjäisseremonia

LAJIKOHTAISET AIKATAULUT

HUOM, ajat paikallista aikaa eli Lontoossa kaksi tuntia Suomen aikaa ennen.

Kouluratsastus

Tiistai 31.7. klo 17:30-19:00 hevostarkastus
Torstai 2.8. klo 11:00-15:30 Grand Prix – joukkuekilpailu, 1. henkilökohtainen karsinta / 1. päivä
Perjantai 3.8. klo 11:00-15:30 Grand Prix – joukkuekilpailu, 1. henkilökohtainen karsinta / 2. päivä
Tiistai 7.8. klo 10:00-16:25 Grand Prix Special – joukkuefinaali ja 2. henkilökohtainen karsinta, mukana 7 joukkuetta ja 11 parasta henkilökohtaista ratsukkoa, yhteensä 32
Torstai 9.8. klo 12:30-16:00 Grand Prix vapaaohjelma – henkilökohtainen finaali, mukana 18 parasta Specialista

Esteratsastus

Torstai 2.8. klo 17:00-19:00 hevostarkastus
Perjantai 3.8. klo 16:55-19:25 lämmittelyluokka
Lauantai 4.8. klo 10.30-14.30 henkilökohtainen 1. karsinta
Sunnuntai 5.8. klo 11:00-14:15 Joukkuekilpailu 1. kierros, henkilökohtainen 2. karsinta
Maanantai 6.8. klo 14:00-16:45 Joukkuekilpailun finaali, henkilökohtainen 3. karsinta
Keskiviikko 8.8.
- klo 9:30-10:15 hevostarkastus
- klo 12:00-13:30 henkilökohtainen finaali, kierros A, 35 ratsukkoa
- klo 14:55-16:05 henkilökohtainen finaali, kierros B

Kenttäratsastus

Perjantai 27.7. klo 11:00-13:00 Hevostarkastus
Lauantai 28.7. klo 10:00-16:45 Kouluratsastuskoe
Sunnuntai 29.7. klo 10:00-16:45 Kouluratsastuskoe
Maanantai 30. 7. klo 12:30-17:40 Kestävyyskoe, maastoesterata
Tiistai 31. 7.
- klo 7:45-9:15 Hevostarkastus
- klo 10:30-13:10 Rataestekoe, joukkuefinaali, mitalien jako.
- klo 14:30-15:35 Rataestekoe, henkilökohtainen finaali, mitalien jako. Mukana 25 parasta ratsastajaa