SRL

Kerro kaverille:


Eric Lamaze, hallitseva olympiamestari, joka voitti Pekingissä kultaa oriilla
Hickstead. Kuva FEI.

Esteratsastus

Kilpailupaikka
Greenwich Park, Lontoo

Osallistujat
75 ratsastajaa (ei suomalaisia mukana)
26 maata
15 joukkuetta
11 maalla edustajia henkilökohtaisessa kilpailussa

Aikataulu (paikallista aikaa)
Torstai 2.8. klo 17:00-19:00 hevostarkastus
Perjantai 3.8. klo 16:55-19:25 lämmittelyluokka
Lauantai 4.8. klo 10.30-14.30 henkilökohtainen 1. karsinta
Sunnuntai 5.8. klo 11:00-14:15 Joukkuekilpailu 1. kierros, henkilökohtainen 2. karsinta
Maanantai 6.8. klo 14:00-16:45 Joukkuekilpailun finaali, henkilökohtainen 3. karsinta
Keskiviikko 8.8.
klo 9:30-10:15 hevostarkastus
klo 12:00-13:30 henkilökohtainen finaali, kierros A, 35 ratsukkoa
klo 14:55-16:05 henkilökohtainen finaali, kierros B

Kilpailun kulku

Henkilökohtainen karsinta 1.
Avoin kaikille ratsastajille, enintään neljä maata kohti. Arvostelussa kaikki ratsastajat samoilla virhepisteillä sijoittuvat samalle sijalle. Radalla 12 estettä, mukana myös sarjaesteitä. Estekorkeus 140-160 cm. Miniminopeus radalla 375 metriä minuutissa.

Joukkuekilpailu kaksi kierrosta, henkilökohtainen karsinta 2 ja 3
Joukkuekilpailu ratsastetaan kahtena perättäisenä päivänä ja joukkueet starttavat puhtaalta pöydältä. Ensimmäinen kierros avoin kaikille ensimmäisessä kilpailussa startanneille joukkueille sekä niille ratsukoille, jotka olivat siinä 60 parhaan joukossa. Virhepisteet ratkaisevat, joukkueissa kolmen parhaan ratsukon tulos lasketaan mukaan.
Radalla 12-13 estettä, joista osa sarjoja. Mukana myös vesieste. Esteiden maksimikorkeus 160 cm ja miniminopeus radalla 375 metriä minuutissa.
Toinen kierros on avoin kahdeksalle parhaalle joukkueelle sekä henkilökohtaisen kilpailun niille ratsukoille, jotka ovat 45 parhaan joukossa kahden karsinnan jälkeen molempien pisteet huomioiden. Vastaavantyyppinen rata kuin ensimmäisellä kierroksella, mutta rakennetaan uudelleen. Joukkuekilpailussa lasketaan mukaan kolme parasta tulosta ja huomioon otetaan kummankin kierroksen pisteet. Mikäli joukkueet ovat tasapisteissä, mitalisijoista ratsastetaan uusinta, jossa ratkaisevat virhepisteet ja aika.

Henkilökohtainen finaali
Henkilökohtainen kilpailu käydään kahdella kierroksella, ja ratsastajat starttaavat siinä puhtaalta pöydältä. Kierros A on avoin 35 parhaalle kolmesta karsinnasta kertyneen yhteistuloksen perusteella, kuitenkin enintään kolme ratsastajaa maata kohti. Käänteinen lähtöjärjestys paremmuusjärjestyksessä. Esteiden maksimikorkeus 160 cm ja miniminopeus radalla 375 metriä minuutissa.

Kierros B on avoin 20 parhaalle kierrokselta A. Tuloksissa lasketaan mukaan molempien kierrosten virhepisteet. Mikäli ratsastajat ovat tasapisteissä, mitaleista suoritetaan uusinta, jossa ratkaisee virhepisteiden lisäksi aika. Uusinnassa lähtöjärjestys on sama kuin toisella kierroksella.

Toimihenkilöt
Tuomariston puheenjohtaja Stephan Ellenbruch, Saksa, muut jäsenet Freddy Smeets, Belgia, Jon Doney, Iso-Britannia ja Kim Morrison, Kanada
Ratamestari: Bob Ellis, Iso-Briannia
Päästewardi: Nigel King, Hongkong

Joukkueet
Alankomaat: Marc Houtzager (Sterrehof’s Tamino), Gerco Schroder (London), Maikel van der Vleuten (Verdi), Jur Vrieling (Bubalu).
Australia: Julia Hargreaves (Vedor), James Paterson-Robinson (Lanosso), Edwina Tops-Alexander (Itot du Chateau), Matt Williams (Watch Me).
Belgia: Dirk Demeersman (Bufero van het Panishof), Jos Lansink (Valentina van ‘T Heike), Philippe Lejeune (Vigo d’Arsouilles), Gregory Wathelet (Cadjanine Z).
Brasilia: Alvaro de Miranda Neto (Rahmannshof’s Bogeno), Luiz Francisco de Azevedo (Special), Rodrigo Pessoa (Rebozo), Jose Fernandez Filho (Maestro St Lois).
Chile: Rodrigo Carrasco (Or De La Charboniere), Tomas Couve Correa (Underwraps), Carlos Morstadt (Talento), Samuel Parot (Al Calypso).
Iso-Britannia: Scott Brash (Hello Sanctos), Peter Charles (Vindicat), Ben Maher (Tripple X), Nick Skelton (Big Star).
Kanada: Tiffany Foster (Victor), Jill Henselwood (George), Eric Lamaze (Derly Chin de Muze), Ian Millar (Star Power).
Meksico: Jaime Azcarraga (Gangster), Federico Fernandez (Victoria), Alberto Michan Halbinger (Rosalia La Silla), Nicolas Pizzaro (Crossing Jordan).
Ranska: Simon Delestre (Napoli du Ry), Olivier Guillon (Lord de Theize), Penelope Leprevost (Mylord Carthago), Kevin Staut (Silvana).
Ruotsi: Jens Fredricson (Lunatic), Rolf-Goran Bengtsson (Casall), Henrik von Eckermann (Coupe de Coeur, + neljäs ratsastaja
Saksa: Christian Ahlmann (Codex One), Marcus Ehning (Plot Blue), Janne Friederike Meyer (Lambrasco), Philipp Weishaupt (Monte Bellini).
Saudi-Arabia: Ramzy Al Duhami (Bayard van de Villa There), HRH Prince Abdullah Al Saud (Davos), Kamal Bahamdan (Delphi), Abdullah Al Sharbatly (Sultan).
Sveitsi: Paul Estermann (Castlefield Eclipse), Steve Guerdat (Nino des Buissonnets), Werner Muff (Kiamon), Pius Schwizer (Carlina).
Ukraina: Bjorn Nagel (Niack de L’Abbaye), Katharina Offel (Vivant), Aleksandr Onischenko (Comte d’Arsouilles), Cassio Rivetti (Temple Road).
Yhdysvallat: Rich Fellers (Flexible), Reed Kessler (Cylana), Beezie Madden (Via Volo), McLain Ward (Antares).

Kaikki ratsukot:
LINKKI

Pekingin olympialaiset 2008 (ratsastettiin Hongkongissa)

Joukkueet
1) USA 12+8 (McLain Ward/Sapphire 0+4+0 37,05, Laura Kraut/Cedric 4+0+0 39,86, Will Simpson/Carlsson vom Dach 8+8+0 38,50, Beezie Madden/Authentic 11+4+ei start.)
2) Kanada 16+20 (Jill Henselwood/Special Ed 18+0+4 40,32, Eric Lamaze/Hickstead 0+4+0 36,35, Ian Millar/In Style 4+0+ei start.)
3) Sveitsi 12+18 (Christina Liebherr/ No Mercy 4+23, Pius Schwizer/Nobless M 4+5, Niklaus Schurtenberger/Cantus 4+8, Steve Guerdat/Jalisca Solier 4+5)

Henkilökohtaiset mitalit
1) Eric Lamaze, Kanada, Hickstead 0+0+0 38,39
2) Rolf-Göran Bengtsson, Ruotsi, Ninja 0+0+4 38,39
3) Beezie Madden, USA, Authentic 0+4+0 35,25