SRL

Kerro kaverille:


Saksan Hinrich Romeike, hallitseva olympiamestari, joka voitti Mariuksellaan
myös joukkuekultaa Pekingissä. Kuva FEI.

Kenttäratsastus

Paikka: Greenwich Park, Lontoo
Este- ja kouluareena on rakennettu puistoon väliaikeisesti. Myös haastava maastorata kiertää puistossa sisältäen paljon ylä- ja alamäkiä

Osallistujat (ei suomalaisedustusta)
22 maata
13 joukkuetta
75 kilpailijaa

Aikataulu (paikallista aikaa)
Perjantai 27.7. klo 11:00-13:00 Hevostarkastus
Lauantai 28.7. klo 10:00-16:45 Kouluratsastuskoe
Sunnuntai 29.7. klo 10:00-16:45 Kouluratsastuskoe
Maanantai 30. 7. klo 12:30-17:40 Kestävyyskoe, maastoesterata
Tiistai 31. 7.
- klo 7:45-9:15 Hevostarkastus
- klo 10:30-13:10 Rataestekoe, joukkuefinaali, mitalien jako.
- klo 14:30-15:35 Rataestekoe, henkilökohtainen finaali, mitalien jako. Mukana 25 parasta ratsastajaa

Kilpailun kulku

Kouluratsastuskoe
Kilpailu alkaa kouluratsastuskokeella, joka on jaettu kahdelle päivälle suuren osallistujamäärän vuoksi. Siitä tuomareilta saadut pisteet muutetaan virhepisteiksi erillisen taulukon perusteella. Kouluohjelmana ratsastetaan Olympic Games CCI 4-Star Test B, lyhyt versio.

Kestävyyskoe
Seuraavaksi ratsastetaan haastava kestävyyskoe, jossa saadut virhepisteet lisätään koulukokeessa saatuihin. Kokeen maastorataesteillä tulee mm. tottelemattomuudesta esteellä 20 virhepistettä (kielto, esteen väistäminen) sekä ihanneajan ylittämisestä. Hylkäykseen johtaa mm. kolme tottelemattomuusvirhettä, kumoonratsastus, suistuminen satulasta. Maastoesteradan pituus 5700 metriä, ihanneaika 10 minuuttia, nopeus 570 metriä minuutissa ja rata sisältää enintään 42-45 hyppyä.

Rataestekokeet
Kilpailu ratkaistaan rataesteillä, joilla pudotuksesta ja kiellosta seuraa neljä virhepistettä. Myös enimmäisajan ylitys tuo sakkopisteitä.

Ensin ratsastetaan joukkuefinaali, jossa mukana ovat kaikki kilpailun ratsukot, jotka ovat selvittäneet maastoesteradan hyväksytysti ja läpäisseet aamun hevostarkastuksen. Joukkuefinaalissa ratsastetaan 11-13 esteen rata 125 cm:n maksimikorkeudella. Joukkueessa voi olla mukana viisi ratsukkoa, joista kolmen parhaan tulos otetaan huomioon. Pienimmän yhteenlasketun virhepistemäärän saanut joukkue voittaa, huomioon otetaan kaikki osakokeet.

Henkilökohtaiset mestaruudet ratkaistaan rataestekokeessa, jossa on 9 estettä 130 cm:n maksimikorkeudella. Mukaan pääsee 25 parasta ratsastajaa joukkuefinaalin jälkeen, korkeintaan kolme maata kohti. Pienimmän yhteenlasketun virhepistemäärän kaikkien saanut ratsukko voittaa, huomioon otetaan kaikki osakokeet.

Tärkeimmät toimihenkilöt
Tuomariston puheenjohtaja Anne Mette Binder, Tanska. Muut jäsenet Nick Burton, Iso-Britannia, Gillian Rolton, Australia.
Tekninen asiantuntija: Martin Plewa, Saksa
Maastoradan suunnittelija: Sue Benson, Iso-Britannia

Joukkueet
Alankomaat: Andrew Heffernan (Millthyme Corolla), Tim Lips (Concrex Oncarlos), Elaine Pen (Vira)
Australia: Christopher Burton (HP Leilani), Lucinda Fredericks (Flying Finish), Clayton Fredericks (Bendigo), Andrew Hoy (Rutherglen), Shane Rose (Taurus).
Belgia: Carl Bouckaert (Mensa), Virginie Caulier (Nepal du Sudre), Karin Donckers (Gazelle de la Brasserie), Marc Rigouts (Dunkas), Joris Van Springel (Lully des Aulnes).
Brasilia: Marcio Carvalho Jorge (Josephine), Serguei Fofanoff (Barbara), Ruy Fonseca (Tom Bombadill Too), Renan Santos Guerreiro (Kenny), Marcel Tosi (Eleda All Black).
Irlanti: Aoife Clark (Master Crusoe), Mark Kyle (Coolio), Joseph Murphy (Electric Cruise), Michael Ryan (Ballylynch Adventure), Camilla Speirs (Portersize Just a Jiff).
Iso-Britannia: Tina Cook (Miners Frolic), William Fox-Pitt (Lionheart), Mary King (Imperial Cavalier), Zara Phillips (High Kingdom), Nicola Wilson (Opposition Buzz).
Japani: Negishi Atsuhi (Pretty Darling), Oiwa Yoshiaki (Noonday de Conde), Kenki Sato (Chippieh), Toshiyuki Tanaka (Marqui de Plescop), Takayuki Yumira (Latina).
Kanada: Peter Barry (Kilrodan Abbott), Hawley Bennett (Gin & Juice), Rebecca Howard (Riddle Master), Michelle Mueller (Amistad), Jessica Phoenix (Exponential).
Ranska: Lionel Guyon (Memetis de Lalou), Aurelien Kahn (Cadiz), Denis Mesples (Oregon de la Vigne), Donatien Schauly (Ocarina du Chanois), Nicolas Touzaint (Hildago de l’Ile).
Ruotsi: Linda Algotsson (La Fair), Sara Algotsson Ostholt (Wega), Niklas Lindback (Mister Pooh), Malin Petersen (Sofarsogood), Ludvig Svennerstal (Shamwari).
Saksa: Sandra Auffarth (Opgun Louvo), Michael Jung (Sam), Ingrid Klimke (Butts Abraxxas), Dirk Schrade (King Artus), Peter Thomsen (Barny).
Uusi-Seelanti: Andrew Nicholson (Nereo), Jonathan Paget (Clifton Promise), Caroline Powell (Lenamore), Jonelle Richards (Flintstar), Mark Todd (Campino).
Yhdysvallat: William Coleman (Twizzel), Tiana Coudray (Ringwood Magister), Philip Dutton (Mystery Whisper), Boyd Martin (Otis Barbotiere), Karen O’Connor (Mr Medicott).

Kaikki ratsukot: LINKKI

Pekingin olympialaiset 2008 (ratsastettiin Hongkongissa)

Joukkueet
1) Saksa 166,10 (Andreas Dibowski/Butts Leon 57,20, Ingrid Klimmke/Abraxxas 54,70, Hinrich Romeike/Marius 54,20)
2) Australia 171,20 (Sonja Johnson/Ringwould Jaguar 58,80, Clayton fredericks/Ben Along Time 57,40, Megan Jones/Irish Jester 55,00)
3) Iso-Britannia 185,70 (William Fox-Pitt/Parkmore Ed 64,20, Kristina Cook/Miners Frolic 57,40, Mary King/Call Again Cavalier 64,10)

Henkilökohtainen kilpailu
1) Hinrich Romeike, Saksa, Marius 54,20
2) Gina Miles, USA, McKinlaigh 56,10
3) Kristina Cook, Iso-Britannia, Miners Frolic 57,40