SRL

Kerro kaverille:

Aluemestaruus

Kaikki mestaruussäännöt löytyvät materiaalisalkusta.

2017

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Kaarina 16.9. Kaarinan Kenttäratsastajat Kake ry

Poniratsukot

1. Meri Mäntynen - Moondelight Ran Tan Plan, LaRa

2. Emmi Alahonko – Martine, PRRC

3. Linda Keinänen - Lilly Marleen, KAKE

Lapsiratsastajat

Ei ratsastettu

Juniorit

1. Veera Pirkola - Herr Doktor, VARSA

2. Emmi Alahonko, Robi IV, PRRC

3. Sanni Lanne - Verdi E, Lu-SaR

Suomenhevoset

1. Heidi Haila – A. T. Unikuva, TSR

2. Maija Heikkinen - Lakeus Ilmatar, KAURA

3. Titta Vikman -Ville Vintiö, PARA

Nuoret hevoset

1. Heidi Haila - Classic Brilliance, TSR

2. Sanna Sivusalo - Sir Maximus Welshwarrior, RaRa

3. Ella Tanhuanpää - Lotje van de Botermaete, RR

Seniorit ja Nuoret ratsastajat

1. Riina Vihanto - Tara Merlin, PARA

2. Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi – Apollonius, KAURA

3. Jenni Kolkkala - Lope de Vega, PRRC

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus, Salo 8.7. Wiurilan Hevosurheilijat ry

1. Ratsastusseura Varsa ry (Veera Pirkola – Herr Doktor, Milja Ojamäki - Kleine Hoeven's James, Marika Pöyri-Pirkola Do Me a Favor, Piia Rannikko - Pavasaris)
2. Salo Riding Club ry (Matilda Piispa - C-Tom, Saara Vainio Remark, Hanna Asklöf - Ohana Domhnall Dash, Ria-Maria Manelius - Onnenperän Annie)
3. Wiurilan Hevosurheilijat ry (Kiia Lindgren – Heraldine, Marika Hietanen – Chilja, Nana Salo - Rockfield Eternity 268 C, Elina Österberg - Supin Siro)

Kouluratsastuksen harrastechampionaatti, Kaarina, 1.7. Kaarina Dressage Weekend/Kaura&KaKe

Poniratsukot ja lapsiratsastajat

1. Milja Ojamäki – Pavasaris, VARSA

2. Vilma Suojanen - Goldencoast Marabou, RUSKO

3. Linda Keinänen - Southernfields El Nona, KAKE

Hevosratsukot

1. Piia Rannikko – Pavasaris, VARSA

2. Tanja Karlsson - Amigo XI, TR

3. Olga Kukkanen - Rose's Victoria, LieRa

Kouluratsastuksen aikuismestaruus, Kaarina 3.9. Kaarinan Kenttäratsastajat Kake ry

1. Paula Lankinen – Phantasie, PaRS

2. Sari Saarinen - Bonetti, KaKe

3. Emma Pajuvesa - Puromaan El Dorado, RR

Tuntiratsastajien kouluratsastuksen aluemestarit, Söörmarkku 16.9. Luoteis-Satakunnan Ratsastajat ry

Poniratsukot

1. Anniina Ketola - Lady VII (Rats.koulu Zilpa)

2. Josefiina Heininen - Quicksilver Of Langen (Rats.koulu Kyläkorpi)

3. Lotta Trumstedt - Elkur (Tupunan Ratsupiha)

Juniorit

1. Alina Kivi - Aika-Ässä (Rats.koulu Kyläkorpi)

2. Saana Kangasniemi – Chiaroscuro (Rats.koulu Kyläkorpi)

3. Sofia Kiili – Sorbet (Tupunan Ratsupiha)

Seniorit

1. Tanja Kujala – Lizje (Rats.koulu Kyläkorpi)

2. Kerttuli Fisk – Pikollo (Tupunan Ratsupiha)

3. Johanna Taberman – Aika-Ässä (Rats.koulu Kyläkorpi)

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 17.9. Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot

1. Antonia Virtanen - Poetic Super Girl, AURA

2. Nella Mäyrä - Oilean Carna, Team RR

3. Daniela Simola - Javanais VD Bakkershoeve, Team RR

Lapsiratsastajat

1. Viivi Haro - Allegro III, VARSA

2. Adelina Putta - Casalls-Ulana, Team RR

3. Ella Orusmaa – Daywalker, KMR

Juniorit

1. Inka Varjo -Binoche, TR

2. Kiara Herranen – Cordelette, SRC

3. Jenna Murtola – Alandra, KAKE

Nuoret ja Seniorit

1. Marielle Hacklin - Stella Querida, TR

2. Irina Kokko - Gold Meadow's Casanova, K-AR ry

3. Lotta Sinisalo - Lightning Girl, KAKE

Suomenhevoset

1. Minna Montonen - Vuohimäen Tarot, TR

2. Tiina Kämäläinen – Kehvelix, SUORA

3. Janna Suhonsaari – Kirituli, LuRa

Taitomestaruus, Salo 1.10. Salo Riding Club ry

Poniratsukot

1. Ninna Heikkilä - König's Cody Ks, PRRC

Hevosratsukot

1. Sofia Roos - Kg.jolly Girl, PaRS

2. Petra Mattila - Excalibur D, VARSA

3. Saija Laakso - Polymax XO, SRC

Esteratsastuksen joukkuemestaruus, Huittinen 3.9. Ratsastusseura Varsa ry

1. Salo Riding Club ry (Alina Piispa – Brisand, Hanna Asklöf - Wannabe Fantasy, Petra Forsman – Venecija)
2. Kaarinan Kenttäratsastajat Kake ry (Melina Sandelin - Highvillage Happy Morning, Emma Walldén - Coala Z, Tiia Tuulivaara – Kanada, Jenna Yrjövuori – Vavira)
3. Kotimäen Ratsastajat ry (Ursula Vuorio – Hegoir, Doris Heinänen – Calle, Ella Orusmaa – Daywalker)

Esteratsastuksen harrastechampionaatti, Salo 25.6. Salo Riding Club ry

Poniratsukot

1. Kaisa Korpelainen - Milenan Temuli, KMR

2. Vilma Suojanen - Goldencoast Marabou, RUSKO

3. Linda Keinänen - Southernfields El Nona, KAKE

Hevosratsukot

1. Melina Sandelin - Highvillage Happy Morning, KAKE

2. Sofia Roos - Kg.jolly Girl, PaRS

3. Jonna Yrjövuori - Highvillage Versace, KAKE

Esteratsastuksen aikuismestaruus, Kaarina 2.9. Kaarinan Kenttäratsastajat Kake ry

1. Satu Lanne - Wiebke II 2573, KMR

2. Jessica Saurén - Flaming Carnosa, KAKE

3. Maija Weckman - Albus Dumbledor, SRS

Tuntiratsastajien esteratsastuksen aluemestarit, Söörmarkku 16.9. Luoteis-Satakunnan Ratsastajat ry

Poniratsukot

1. Venla Väisänen - Raina (Rats.koulu Zilpa)

2. Sara Nieminen - Jacopo (Rats.koulu Kyläkorpi)

3. Maija Salonen - Raina (Rats.koulu Zilpa)

Juniorit

1. Etta Koota - Venvile (Jaakkolan Rustholli)

2. Josefiina Heininen - Eagle Prints (Rats.koulu Kyläkorpi)

3. Sofia Kiili - Baster (Tupunan Ratsupiha)

Seniorit

1. Sari Lehtola - Mars III (Jaakkolan Rustholli)

2. Viola Juuso - Valge Vürst (Rats.koulu Kyläkorpi)

3. Nelli-Noora Lehtimäki - Uuma (Rats.koulu Kyläkorpi)

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Kankaanpää 7.-9.7. Niinisalon Ratsastajat ry

1. Esti Laaksonen - Prime Berta, TS Ratu

2. Johanna Pihlaja – Taranis, Skura

3. Hanna Sumia – Peikkopoika, MekaRat

2016

Kouluratsastuksen harrastechampionaatti 24.9. Luoteis-Satakunnan Ratsastajat ry
Poniratsukot
1. Saara Vainio - Remark, SRC
2. Sofia Kinnunen - Onslow, KAKE
3. Milja Tarvainen - Ronda III, LuRa

Hevosratsukot
1. Suvi Haarala - Ascoast Cabernia, KAKE
2. Julia Aaltonen - Rico, Urat
3. Niina Blomqvist-Järvinen - Glynceirch Eleri 10 WE, LAINRA

Tuntiratsastajien kouluratsastuksen aluemestarit, 24.9.2016 Ratsastusseura Jazz T & Ulvilan Ratsastajat

Ponit
1. Venla Väisänen – Lady VII (Rats.koulu Zilpa)
2. Emmi Palomäki – Miss Nelly (Rats.koulu Zilpa)
3. Josefiina Heininen - Quick af Langen (Rats.koulu Kyläkorpi)

Juniorit
1. Suvi Ketonen – Eagle Prints (Rats.koulu Kyläkorpi)
2. Emilia Välikangas – Chiaroscuro (Rats.koulu Kyläkorpi)
3. Alina Kivi - Aika-Ässä (Rats.koulu Kyläkorpi)

Seniorit
1. Kerttuli Fisk - Pikollo (Tupunan Ratsupiha)
2. Johanna Taberman – Aika-Ässä (Rats.koulu Kyläkorpi)
3. Kaisa Liipo – Hepohes (Rats.koulu Chapel)

Tuntiratsastajien esteratsastuksen aluemestarit, 24.9.2016 Ratsastusseura Jazz T & Ulvilan Ratsastajat

Ponit
1. Oona Pasori - Kantje’s Ferdi (Yyterin Rats.koulu)
2. Emma Oras – Nadia II (Porin Rats.keskus)
3. Jenni Laine – Taalia (Rats.koulu Zilpa)

Juniorit
1. Viola Juuso – Valge Vurst (Rats.koulu Kyläkorpi)
2. Hertta Mielonen – Erzherzog (Yyterin Rats.koulu)
3. Maria Kalliokoski – Arktika (Yyterin Rats.koulu)

Seniorit
1. Nelli-Noora Lehtimäki – Uuma (Rats.koulu Kyläkorpi)
2. Vesa Niemenmaa – Eagle prints (Rats.koulu Kyläkorpi)
3. Sonja Pukkila – Aika-Valpuri (Rats.koulu Kyläkorpi)

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus, Salo 17.9. Salon Ratsastusseura ry

1. Ratsastusseura Varsa ry (Marjaana Ilola – Knuutilan Hertta, Veera Pirkola – Herr Doktor, Heli Väntsi – Horado, Marika Pöyri-Pirkola – Do Me a Favor)
2. Salon Ratsastusseura ry (Olivia Hukkanen – Edenwoods Cassiopeia Cashe, Camilla Aarnio-Wihuri – Beautiful Samora, Karoliina Nieminen -Poutanen - Etoscha, Lilli-Roosa Mehtäjärvi – Syvhöjegårds Boynty)
3. Paimion Ratsastaja ry (Petra Ulmonen – Destination-R, Titta Vikman – Ville Vintiö, Tiina Tammerkoski – ST Rachanna 2651, Marja Isotalo – Gerinimio)

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus 11.9.2016, Luvia. Luvian Ratsastajat ry ja Ulvilan Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Nea Lahtinen – Hockley Flap Jack, KAKE
2. Elvira Virtanen – Casper V, PaRS
3. Wilma Mäkelä – Mirotka, GKR

Lapsiratsastajat
1. Iita Marttila – B. Rondje-Peternella 2666, VARSA
2. Janina Keinänen – Olivia El Walve 2673, KAKE
3. Iida Koivisto – Luvra, KuRa

Juniorit
1. Petra Mattila – Guinevere, VARSA
2. Sanni Kämi – Aristoteles II, SRC
3. Valtteri Laukkanen – Radihaza-Dancer, TR

Nuoret ja Seniorit
1. Kirsi Lönnmark – Lipsum Moët, TR
2. Jenna Yrjövuori – Graal, KAKE
3. Susanna Syvärinen – Rock Peyton Bolt, POR

Suomenhevoset
1. Kirsi Lönnmark – Överby Vieske, TR
2. Erika Ossberg – Sivurilli, VARSA
3. Tiina Kämäläinen – Kehvelix, Suora

Taitomestaruus, Poniratsukot
1. Mia Mabbot – Cubido, SRC
2. Emmi Alahonko – Robi IV, PRRC
3. Milja Tarvainen – Ronda III, LuRa

Taitomestaruus, Hevosratsukot
1. Kirsi Lönnmark – Överbyn Vieske, TR
2. Titta Peltonen – Vedetta, Lu-SaR
3. Ilona Hakoniemi – Diva Stone, GKR

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Turku 10.9.2016, Turun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Nelli Kesti – Inga van de Leeuwerkhoeve, KAKE
2. Veera Pirkola – Herr Doktor, VARSA
3. Emmi Alahonko – Robi IV, PRRC

Lapsiratsastajat
Ei ratsastettu

Juniorit
Ei ratsastettu

Suomenhevoset
1. Heidi Haila – A. T. Unikuva, TSR
2. Petra Ulmonen – Victor, PARA
3. Tarja-Tuulikki Lehtonen – Mahtinalli, KMR

Nuoret hevoset
1. Jenni Rauman – Franziskaner, SRS
2. Sanna Sivusalo – Eternita d’Amore, RaRa
3. Karoliina Nieminen-Poutanen – Birkhill Black Rose, SRS

Seniorit ja Nuoret ratsastajat
1. Karoliina Nieminen-Poutanen – Etoscha, SRS
2. Petra Ulmonen – Destination-R, PARA
3. Pauliina Palin – Grandicello, Lu-SaR

Esteratsastuksen harrastechampionaatti 3.9.2016 Kaarina. Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Poniratsukot
1. Linda Keinänen – Southernfields El Nona, KAKE
2. Siiri Tukkiniemi – Villak, LieRa
3. Peppi Salo – Renaissance, KAKE

Hevosratsukot
1. Susanna Brandt – Easybeat, SRC
2. Suvi Haarala – Ascoast Cabernia, KAKE
3. Emma Walldén – Chester Z, KAKE

Esteratsastuksen joukkuemestaruus 14.8. Turun Ratsastajat ry

1. Ratsastusseura Varsa ry (Milja Kyrömäki – Twins United, Petra Mattila – Zdzislaw, Niina Jussila – Proximus, Elisa Wiik – Catockie)
2. Kotimäen Ratsastajat ry (Ella Orusmaa – Daywalker, Meija Melen – Admir 2704, Doris Heinänen – Lady Lora, Pasi Nurmi – Kotimäen Countess of Life 2954)
3. Salo Riding Club (Hanna Asklöf – Wannabe Fantasy, Sanni Kämi – Aristoteles II, Petra Forsman – Vunder, Susanna Brandt – Easybeat)

Kenttäratsastuksen aluemestaruus 9-10.7. Niinisalon Ratsastajat ry

Poniratsukot
Ei ratsastettu

Hevosratsukot
1. Riina-Kaisa Rosenberg - Chancy Roi (NR)
2. Henna Tammi - Apris Etydi x STS (LuSaR)
3. Senni Vilander - Pyry Waan (MT-Team)

Alueen aikuismestaruus, Huittinen 12.6.2016, Ratsastusseura Varsa ry

Kouluratsastus
1. Johanna Ojamäki / Pavasaris (Varsa)
2. Tiia-Maria Luhtala / Revalia (Jazz T)
3. Heidi Pietilä / Rominik (PRRC)

Esteratsastus
1. Sanna Suominen / Lord (Varsa)
2. Mia Lindgren / Turbud Sonata (LaRa)
3. Johanna Ojamäki / Pavasaris (Varsa)

2015

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 20.9.2015, Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot
1. Lilli-Roosa Mehtäjärvi / Charly Brown II SRS
2. Vilma-Lotta Ketola / Solstice Imka JAZZ
3. Anni Huovinen / Fangorn SRC

Lapsiratsastajat
1. Emilia Saari / Flaming Valencia KAKE
2. Eerika Hakala /Amigo af Stald Falkenberg Team RR
3. Martta Teuri / Lauries Glorie 2582 MERATA

Juniorit
ei ratsastettu

Seniorit ja nuoret ratsastajat
1. Anna von Wendt / Frederik Ki Ry
2. Ella Tanhuanpää / His Heiress RR
3. Vilma Vajanto / New Hill Rossellini 160 TSR

Suomenhevoset
1. Maija Heikkinen / Auringon Kajo TS Ratu
2. Heidi Haila / A.T. Unikuva TSR
3. Petra Ulmonen / Vickor PARA

Nuoret hevoset
1. Jasmin Saarenvalta / Liekin Roihu TS Ratu
2. Sofia Manninen / Chocochino RUSKO
3. Elina Koivunen / Voi Veikkonen SRS

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 12.-13.9.2015, Salo Riding Club ry

Poniratsukot
1. Jasmin Engblom / Zonia H SRC
2. Anni Huovinen / Fangorn SRC
3. Riia Salo / Hillside Tintalle MT-TEAM

Lapsiratsastajat
1. Eero Grönlund / Calista R Team RR
2. Petra Mattila / Zdzislaw VARSA
3. Martta Teuri / Lauries Glorie 2582 MERATA

Juniorit
1. Jenna Yrjövuori / Graal KAKE
2. Inka Varjo / Copherfild TR
3. Marie-HelenJansson / Cassiopeija SRS

Seniorit
1. Marjut Tuliniemi / Urano VARSA
2. Jonna Utoslahti / Axel du Beaumont TR
3. Elina Vuokko / Apollo RUSKO

Suomenhevoset
1. Ida Kallioinen / Elounelma URAT
2. Hanna Sairanen / Musta Magia SOMRA
3. Helena Lehti / Hoppunen SOMRA

Nuoret hevoset
1. Pasi Nurmi / Kotimäen Bravado KMR
2. Erika Luoto / Aquastory'An PaRS
3. Anni Huovinen / Ohana Domhnall Dash 32 C SRC

Poniratsukoiden taitomestaruus
1. Jenny Aarnio-Wihuri / Renaissance KAKE
2. Mia Mabbott / Cupido SRC
3. Juliana Lehtonen / Carlo Team RR

Hevosratsukoiden taitomestaruus
1. Elisabeth Mäentausta / N-Goya MT-TEAM
2. Anna-KaisaLehtonen / Leonaldo ET Tku
3. Elena Merivirta / Fazans II SRC

Kouluratsastuksen harrastemestaruus, Pori 12.9.2015, Luoteis-Satakunnan Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Sofia Kinnunen / Onslow KAKE
2. Venla Ollaranta / Malika URAT
3. Anni Isotalo / Horshaka Chloe Amore 584 NF LaRa

Hevosratsukot
1. Johanna Pihlaja / Sanelma Unelma SOMRA
2. Niina Mäki-Arvela / Concorde PEG
3. Jonna Lehterä / Der Clown JAZZ

Esteratsastuksen joukkuemestaruus, Salo 5.9.2015, Salon Ratsastusseura ry

1. Kaarinan Kenttäratsastajat ry (Ida-Sofia Leino / Gucci van het Elkenhof, Julia Kinnunen / Corona de Landetta, Miinaliisa Kaira / Prime Minister, Jenna Yrjövuori / Olivia El Walve 2673, joukkuejohtaja Taru Keinänen)
2. Kotimäen Ratsastajat ry (Meija Melen / Admir 2704, Essi Venäläinen / Coeur Voleur, Doris Heinänen / Lady Lora, Katrin Jokinen / Funkel Gabriel, joukkuejohtaja Tarja-Tuulikki Lehtonen)
3. Ratsastusseura MT-Team ry (Lisette Wessman / Chipolino, Riia Salo / Hillside Tintalle, Nelli Sammalmaa / Dam it Magi, Julia Pitkäranta / Luna VI, joukkuejohtaja Mauno Mäentausta)

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus, Paimio 16.8.2015, Paimion Ratsastajat ry

1. Paimion Ratsastajat ry (Marja Isotalo / Gerinimo, Riina Vihanto / Orchidee 2910, Laura Harjula / Fairy 2913, Petra Ulmonen / Destination-R)
2. Turun Seudun Ratsastajat, 64,672 (Christel Sonntag / Tara Felicity 2797, Vilma Vajanto / Lanson Old, Henrietta Schrey / Larno, Heidi Haila / A.T. Unikuva)
3. Turun Seudun Ratsastusurheilijat, 63,175 (Janita Eronen / Sedna, Iiris Lyyra / Lowhill Bingo, Hanne-Mari Kiuttu / Savelan Puistotäti, Tuuli Ranki / Hurley)

Esteratsastuksen harrastemestaruus, Huittinen 26.7.2015, Ratsastusseura Varsa ry

Poniratsukot
1. Camilla Karlsson / Luzak PaRS
2. Milja Ojamäki / Brolawen Jethro VARSA
3. Santra Peltonen / Elkara VARSA

Hevosratsukot
1. Margot Schlesier / Kansan-Rose VARSA
2. Suvi Haarala / Pia's Balou 2857 KAKE
3. Milja Kyrömäki /Twins United VARSA

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Kankaanpää 11.-12.7.2015, Niinisalon Ratsastajat ry

1. Senni Vilander / Pyry Waan (MT-TEAM)
2. Jenny Löytölä / Leniree (PRRC)
3. Milka Kaitanen / Libre Z (MySeRa)

Aikuismestaruus, Laitila 14.5.2015, Laitilan Ratsastajat ry

Kouluratsastus
1. Tuulia Saarnio / Zair Fan é Beijemastate LITRA
2. Helmi Nurminen / Hetino LaRa
3. Jenni Heikkilä / Agora JAZZ

Esteratsastus
1. Nea Siivonen / Juliette Perfection LaRa
2. Weera-Maria Ruoho / Sussun Jätkä LaRa
3. Mia Lindgren / Turbud Sonata LaRa

Tuntiratsastajien esteratsastuksen aluemestaruus, Koski Tl 15.3.2015, Ratsastusseura MT-Team ry

Poniratsukot
1) Matilda Justen / Perran Dancing Devil, Perniön Ponitalli, (PERRA)
2) Alisa Moisander / Beira II, Terhin Talli, (MT-TEAM)
3) Ida Hiltunen / Perran Dancing Queen, Perniön Ponitalli, (PERRA)

Juniorit
1) Laura Alanen / Perran Dancing Queen, Perniön Ponitalli, (PERRA)
2) Mirka Wappula / Escobar, Ratsastuskoulu Merjan Talli, (MT-TEAM)
3) Nella Mäki / Goofy II, Terhin Talli, (MT-TEAM)

Tuntiratsastajien kouluratsastuksen aluemestaruus, Koski Tl 18.4.2015, Ratsastusseura MT-Team ry

Poniratsukot
1) Eevi Litjo / Charonne, Onnenperän Talli, (TSR) 148/67,273,
2) Vilhelmiina Raitala / Galvano, Ratsastuskoulu Merjan Talli, (MT-TEAM) 134/60,909,
3) Alisa Moisander / Beira II, Terhin Talli, (MT-TEAM

Juniorit
1) Mirka Wappula / Escobar, Ratsastuskoulu Merjan Talli, (MT-TEAM)
2) Nella Mäki / Goofy II, Terhin Talli, (MT-TEAM)
3) Nette Palmen / High Surprise R, Tupunan Ratsupiha, (JAZZ)

Seniorit
1) Nina Savolainen / Leon II, Onnenperän Talli, (OnRa)
2) Essi Laukkanen / Camilla GER, Ratsastuskoulu Chevalux, (MT-TEAM)
3) Ninni Andrikopoulou / Baster, Tupunan Ratsupiha (JAZZ)

2014

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Turku 14.9.2014, Turun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Molla Lehto / Heidberg's Nonshiro TS Ratu
2. Kiara Herranen / Accino WE SRC
3. Nea Lahtinen / Hockley Flap Jack TR

Lapsiratsastajat
1. Jill Suominen / Rock'n Roll Dancer Ki Ry
2. Leena Hautamäki / Dimmy 2807 PRRC
3. Jenna Murtola / Brylant SRC

Juniorit
1. Ida-Mari Hörkkö / Well Done Candy RR
2. Taru Lehtilä / Quick Dream Lu-SaR
3. Sanni Kämi / Aristoteles II SRS

Seniorit
1. Nelli Sammalmaa / Woody P MT-TEAM
2. Lotta Sinisalo / Paramount KAKE
3. Maija Yli-Huhtala / Cortina II VARSA

Suomenhevoset
1. Nina Ossberg / Sivurilli VARSA
2. Petra Mattila / Valon Veikka VARSA
3. Hanna Korhonen / Raivi KAURA

Nuoret hevoset
1. Katriina Melkkilä / Merassic Firouze MERATA
2. Terhi Kiukkonen / Toperi Ducati VARSA
3. Sara Virtanen / Prohibit POR

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Luvia 13.9.2014, Ulvilan Ratsastajat ry, Ratsastusseura Jazz T ry ja Dressage Riders' Team ry

Poniratsukot
1. Iiris Pekonniemi / Die Wilde Dreizehn SRS
2. Nenna Jokinen / Kranichhof's Chaila VARSA
3. Anni Vainio / Milchem Magic UR

Juniorit
1. Camilla Aarnio-Wihuri / First Hit v.h. Bloemenhof KAKE
2. Sini Vilander / RH Pasifico Lu-SaR
3. Ellinoora Holmström / Radiant Raindrop VARSA

Seniorit
1. Anna Kyläkorpi / Beverstar SATURA
2. Petra Ulmonen / His Heiress PARA
3. Karoliina Nieminen-Poutanen / Rotweine SRS

Suomenhevoset
1. Hanna Rinta-Opas / Gonzales WBR
2. Marjaana Ilola / Knuutilan Hertta VARSA
3. Maija Heikkinen / Varpuliini TS Ratu

Nuoret hevoset
1. Janita Kaski / Florenzel VARSA
2. Henrietta Schrey / Larno TSR
3. Karolina Blom / Bel Amour SRS

Tuntiratsastajien alueellinen mestaruus, Turku 17.8.2014, Turun Ratsastajat ry
(korjattu 21.8.2014)

Esteratsastus, seniorit
1. Juha Reponen / Perran Morticia, PERRA (Perniön ponitalli)
2. Aliisa Haapanen / Camilla GER, STeam (Miukun talli)
3. Liisa Saarinen / Nokaut, STeam (Miukun talli)

Esteratsastus, juniorit
1. Micaela Heino / Perran Dancing Queen, PERRA (Perniön ponitalli)
2. Nea Heimo / Perran Lady Of The Lake, PERRA (Perniön ponitalli)
3. Oona Loimulahti / Perran Morticia, PERRA (Perniön ponitalli)

Esteratsastus, poniratsukot
1. Minna Reponen / Perran Dancing Queen, PERRA (Perniön ponitalli)
2. Miisa Haka / Skipper Jr, RR (Alvan talli)
3. Veera Virta / Perran Charmtroll, PERRA (Perniön ponitalli)

Kouluratsastus, seniorit
1. Aliisa Haapanen / Camilla GER, STeam (Miukun talli)
2. Sinikka Suomalainen / Elegance, TR (Artukaisten ratsastuskoulu)
3. Anna Siivonen / Heidetänzer H, LaRa (Tupunan hevosmaailma)

Kouluratsastus, juniorit
1. Anna Soro / Hilu-Tami, STeam (Miukun talli)
2. Oona Kuusisto / Happy Birthday, TR (Artukaisten ratsastuskoulu)
3. Reetta Julin / Pikollon Jazz T (Tupunan hevosmaailma)

Alueen aikuismestaruus, Paimio 9.8.2014, Paimion Ratsastajat ry

Esteratsastus
1. Elina Tukkiniemi / Villak LieRa
2. Marthina Korhonen / Rock'n Roll Dancer, KiRy
3. Josefiina Luoma / Calileo, Rusko

Kouluratsastus
1. Jonna Lehtinen / Hallen Pekko, PARA
2. Anu Peippo / Amanda V 2408, KMR
3. Elina Tukkiniemi / Villak, LieRa

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Koski TL 2.8.2014, Ratsastusseura MT-Team ry

1. Turun Seudun Ratsastusurheilijat ry (Vera Keitaanranta / Triippops Phantom, Hanne-Mari Kiuttu / Jalopeno, Emmi Laasa / El Samuel, Iiris Lyyra / Lowhill Bingo)
2. Turun Seudun Ratsastajat ry (Calista Wendelin / Dorina A, Viivi Huunonen / Armani Black Code, Vilma Vajanto / Triviant, Henrietta Schrey / Larno)
3. Kimitoöns Ryttare rf (Anneli Viljanen / Cisse vd Polderheide, Anna von Wendt / Frederik, Ilari Törönen / Ullerups Milano, Nora Lukala-Ek / Lindeman)

Esteratsastuksen joukkuemestaruus, Huittinen 27.7.2014, Ratsastusseura Varsa ry

1. Ratsastusseura Varsa ry (Linda Kukola / Gordelia SS, Loviisa Mäkipere / Cavalli, Niina Jussila / Escada V, Karoliina Setälä / Chinoux Z)
2.Turun Ratsastajat ry (Jenna Kulmala / Calileo, Jonna Utoslahti / Galicia, Jenna Suomi / Lightning Girl, Minna Montonen / Carolina D
3. Salo Riding Club ry (Kiara Herranen / Accino WE, Mia Mabbot / Minipertti, Jenna Murtola / Caballos Belladonna, Saija Laakso / Polymax XO)

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Kankaanpää 13.7.2014, Niinisalon Ratsastajat ry

Hevosratsukot
1. Ann-Niina Kiviniitty / Ramina KHR, Varsa
2. Petra Palomäki / Ufano, Lu-SaR
3. Milka Kaitanen / Libre Z, MySeRa

Poniratsukoiden mestaruusmitaleita ei jaettu vähäisen osallistujamäärän vuoksi.

2013

Alueen ratsastuskouluoppilaiden mestaruus, Kaarina 6.10.2013, Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Esteratsastus

Poniratsukot
1. Minna Reponen / Perran Dancing Queen PERRA (Perniön ponitalli)
2. Miisa Haka / Skipper Jr. RR (Ratsastuskoulu Alvan talli)
3. Anni Huila / Flaming Phoenix KAKE (Rats.koulu Keiramon talli)

Juniorit
1. Michaela Heino / Perran Dancing Queen PERRA (Perniön ponitalli)
2. Emmu Salo / Perran Morticia PERRA (Perniön ponitalli)
3. Helmi Vihinen / Pleasure P TR (Artukaisten ratsastuskoulu)

Seniorit
1. Juha Reponen / Perran Morticia PERRA (Perniön ponitalli)
2. Raimo Kemppainen / Pleasure P TR (Artukaisten ratsastuskoulu)
3. Heidi Ruohonen / Amira LITRA (Ratsastuskoulu Keiramon talli)

Kouluratsastus

Poniratsukot
1. Anni Huila / Flaming Phoenix KAKE (Ratsastuskoulu Keiramon talli)
2. Suvi Sinisalo / Flaming Edelweiss KAKE (Ratsastuskoulu Keiramon talli)
3. Enni Yli-Heikkilä / Paavo KAKE (Ratsastuskoulu Keiramon talli)

Juniorit
1. Juulia Salmi / Valentine`s Day LITRA (Ratsastuskoulu Keriamon talli)
2. Helmi Vihinen / Happy Birthday TR (Artukaisten ratsastuskoulu)

Seniorit
1. Sinikka Suomalainen / Elegance TR (Artukaisten ratsastuskoulu)
2. Sanna Mynttinen / Tristan Von Der Alten KAKE (Ratsastuskoulu Keiramon talli)
3. Mari Ala-Sorvari / Elegance TR (Artukaisten ratsastuskoulu)

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Salo 22.9.2013, Kimitoöns Ryttare rf

1. Turun Seudun Ratsastajat ry (Viivi Huunonen / Armani Black Code, Christel Sonntag / Tara Felicity, Minna Kauppinen / May Carnagie, Calista Wendelin / Dorina A)
2. Salon Ratsastusseura ry (Elina Koivunen / Gretia, Joni Nikkanen / Kastaniegårdens Nemo, Jenni Rauman / Playmate, Karoliina Nieminen-Poutanen / Vaipers)
3. Kaarinan Urheiluratsastajat ry (Maija Helkkula / Paola Bw, Ramona Triipponen / Bardolino II, Tuija Naumanen / Wannahave, Janina Fjäder / Super Star II)

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 21.9.2013, Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot
1. Camilla Aarnio-Wihuri / Reitland's Du Nur Du B KAKE
2. Emilia Saari / C-Anna KAKE
3. Calista Wendelin / Dorina A TSR

Juniorit
1. Iida Hakanen / Korlandos MERATA
2. Karoliina Setälä / Chinoux Z VARSA
3. Titta Vikman / Teppo Terävä PARA

Seniorit
1.Anna von Wendt / Igrek Ki Ry
2. Karoliina Nieminen-Poutanen / Vaipers SRS
3. Sanna Sivusalo / Pasats RaRa

Suomenhevoset
1. Jeanne-MarieTörnroth-Koivuniemi / Pilsner KAURA
2. Hanna Rinta-Opas / Gonzales WBR
3. Minna Kauppinen / Hiijun Helmi TSR

Esteratsastuksen harrastemestaruus, Huittinen 8.9.2013, Ratsastusseura Varsa ry

Poniratsukot
1. Jemina Einola / Oiva KAKEhttps://ratsastajainliitto.service.innofactor.com/docma/ftb_edit.aspx
2. Pauliina Holm / Fraenkel MT-TEAM
3. Ilona Hakoniemi / Toboga Sandas PEG

Hevosratsukot
1. Niina Jussila / Escada V VARSA
2. Matilda Öhman / Grandezza PaRS
3. Maja Grafe / Becybelle VARSA

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 8.9.2013, Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot
1. Jasmin Nylund / Park Benjamin TS Ratu
2. Eetu Leskinen / Celeste II RR Raisio
3. Jenny Aarnio-Wihuri / Banja KAKE

Juniorit
1. Elli Mikkola / Wanilla SRS
2. Ida-Mari Hörkkö / Well Done Candy RR
3. Salla Tanhuanpää / Hedina RR

Seniorit
1. Karolina Jalonen / Aragorn KAKE
2. Johanna Reunanen / Daffodil's Flamenco VARSA
3 Anna-Kaisa Lehtonen / Leonaldo TR

Suomenhevoset
1. Lotta-Katariina Lehtonen / Knuutilan Veikko KMR
2. Tanja Helenius / Tammelan Tuisku KuR
3. Mia Mabbott / Minipertti SRS

Valjakkoajon valtakunnallinen aluemestaruus, Loimaa 7.-8.9.2013, Loimaan Urheiluratsastajat ry

Ponivaljakot
1. Leena Kalalahti / Zorro LoimURa (Lounais-Suomi)
2. Laura Rinne / Elounelma URAT (Lounais-Suomi)
3. Laura Haapakoski / Hessin Myrsky UrHu (Häme)

Hevosvaljakot
1. Talvikki Järvinen / Dancer T K-HR (Etelä-Suomi)
2. Sirpa Huttunen / Veluto MänRa (Etelä-Suomi)
3. Sanna Järvelä / Strelizia Nicolai SRS (Lounais-Suomi)

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Turku 1.9.2013, Turun Ratsastajat ry

1. Turun Seudun Ratsastusurheilijat ry (Janita Eronen / Sedna, Neea Karvinen / Tullibards Piaf, Salla Sipilä / Bijou Du Chateau, Miinaliisa Kaira / Lorette, joukkuejohtaja Marja Karvinen)
2. Uudenkaupungin Ratsastajat ry (Jessica Virtanen / Vihar, Jenni Putro / Elegia Sara, Juulia Rannus / Cosanto, Johanna Pirilä / Kirina, joukkuejohtaja Johanna Pirilä)
3. Raision Ratsastajat ry (Eetu Leskinen / Celeste II, Sanna Vuorinen / Kalifornia, Salla Tanhuanpää / Hedina, Ida-Mari Hörkkö / Well Done Candy, joukkuejohtaja Marika Leskinen)

Alueen aikuismestaruus, Paimio 24.8.2013, Paimion Ratsastajat ry

Esteratsastus
1. Juha Säntti / Bonanza UR
2. Kirsi Sjögren / Innocente B KAKE
3. Linda Määttänen / Inka IV SRS

Kouluratsastus
1. Johanna Holmström / Asamoah KAURA
2. Sari Saarinen / Bonetti LITRA
3.Merika Kiviniemi / Uxmal des Quatre Chemins VARSA

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Lieto 27.7.2013, Turun Seudun Ratsastusurheilijat ry

Poniratsukot
1. Janita Eronen / Sedna TS Ratu

Hevosratsukot
1. Emmi Laasa / El Samuel TS Ratu
2. Lotta-Katariina Lehtonen / Knuutilan Veikko KMR
3. Liisa Iso-Ahola / Saraneero NR

Kouluratsastuksen harrastemestaruus, Turku 16.6.2013, Turun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Eveliina Tiukka / Joly's Annabel HSR
2. Nenna Lähteenmäki / Scherzino RUSKO
3. Jemina Einola / Mistaka Sunny Boy KAKE

Hevosratsukot
1. Laura Harjula / Fairy PARA
2. Anna Saari / Diamant B VARSA
3. Eija Puisto / Carla 87 Rp MySeRa

2012

Valjakkoajon valtakunnallinen aluemestaruus, Urjala 29.-30.9.2012, Urjalan Hevosurheilijat ry

Ponimestaruus
1. Leena Kalalahti / Zorro Fjordlyst LoimURa
2. Päivi Valtonen / Manuel Halerolls URAT

3. Anne Friis / Friisin Paletti UrHu

Hevosmestaruus
1. Sirpa Huttunen - Veluto MänRa
2. Heidi Sinda - Hessin Muusa UrHu
3. Johanna Valo - V.H. Al-Yazi Be ox HUSR

Alueen aikuismestaruus, Laitila 8.9.2012, Laitilan Ratsastajat ry

Kouluratsastus:
1. Kirsti Mäkitalo / Gee W Wild Eamon JAZZ
2. Niina Blomqvist-Järvinen / Mind the Mermaid LAINRA
3. Kaisa Viljanen / Tamino III TUR

Esteratsastus:
1. Maria-Katariina Rahkala / Hispano Lv MySeRa
2. Jonna Suhonen / Kirituli RHY
3. Kirsti Mäkitalo / Le Roy JAZZ

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Kaarina 16.9.2012, Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Poniratsukot (lisätty neljä ylimääräistä 1. sijaa 14.5.2013, valituslautakunnan päätös 2/2013)
1. Jasmin Nylund / Pretty Nowa TS-Ratu
1. Jenny Aarnio-Wihuri / Banja KAKE
1. Janina Keinänen / Fable KAKE
1. Vera Keitaanranta / Triippops Phantom KAKE
1. Helmi Puustinen / Capparis VALKÜR
2. Julia Kinnunen / Irish Coffee II KaKe
3. Nita Rautiainen / Munsboro Cecily PERRA

Juniorit
1. Jenna-Julia Rissanen / Fata Morgana II TUR
2. Elena Palomo / Zinta MERATA
3. Ida-Maria Hörkkö / Well Done Candy RR

Seniorit
1. Anna-Kaisa Lehtonen / Leonaldo TR
2. Pauliina Raikunen /Picolina TR
3. Anna Lautamäki / Cirano Z TR

Suomenhevoset
1. Minna Lehtonen / K.M.Seteli VARSA
2. Senni Vilander / Pyry Waan MT-TEAM
3. Miia Lankinen / Prinsessan Salama PiSeRa

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 15.9.2012, Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot
1. Linnea Nieminen / Lorena We UR
2. Jenny Aarnio-Wihuri / Woldhoeve´s KaKe
3. Sara-Maria Ikonen / Orchid´s Casperii KMR

Juniorit
1. Hillamari Holmström / Columbia IV VARSA
2. Iida Hakanen / Korlandos MERATA
3. Titta Vikman / Teppo Terävä PARA

Seniorit
1. Anna von Wendt / Igrek KiRy
2. Karoliina Nieminen-Poutanen / Vaipers SRS
2. Tuija Nauman / Wannahave KAURA

Suomenhevoset
1. Marjaana Ilola / Knuutilan Hertta VARSA
2. Hanna Rinta-Opas / Gonzales WBR
3. Pirkko Luhtala / Vappu-Tötterö AuRaMa

Esteratsastuksen harrastemestaruus, Kaarina 19.8.2012, Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Ponit:
1. Saara Sahlman / Marotte VARSA
2. Vera Keitaanranta / Triippops Phantom KAKE
3. Malviina Merivirta / Nancy II SRS

Hevoset:
1. Tanja Rajala / Picculo KAKE
2. Riina-Maria Rissanen / Fata Morgana II 2465 TUR
3. Tuukka Kahila / Uliosa E SRS

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Turku 11.8.2012, Turun Ratsastajat ry

1. Kaarinan Urheluratsastajat ry (Janina Fjäder / Super Star II, Ramona Triipponen / Bardolino II, Tuija Naumanen / Wannahave, Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi / Royal Sil)
2. Turun Seudun Ratsastajat ry (Jessica Suursuo Silkki Musta, Anna Godenhjelm / Saaren Valta, Minna Kauppinen / May Garnagie, Petra Ulmonen / His Heiress)
3. Kimitoöns Ryttare rf (Nora Lukala-Ek / Lindeman, Janina Honkala / Clausen 3, Anna von Wendt / Igrek, Ilari Törönen / Risky Business)

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Luvia 28.7.2012, Ulvilan Ratsastajat ry ja Pinomäki Royality Riding Club ry

1. Kaarinan Kenttäratsastajat ry (Erica Mäkilä / Amadeus Krocholm, Emilia Rintala / Daisy Dee, Suvi Haarala / Pia's Balou)
2. Ratsastusseura Jazz T ry (Suvi Männistö / Linaletto, Emma-Sofia Jutila / Gaillon, Jenna Koski / Cassiopeia II)
3. Auran Ratsastajat ry (Kristiina Teerimaa / Cenna, Paula Stam / Lola Ferrari, Tia Ventto / Hanaquevara, Jonna Normia / Castello)

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Niinisalo 14.-15.7.2012, Niinisalon Ratsastajat ry

Hevoset
1. Heli Rainio / Iso-Elmeri TS Ratu
2. Petra Palomäki / Ufano NR
2. Venla Meriläinen / Bennett x NR

Ponit
1. Elisa Wiik / Myntti KTR

2011

Alueen aikuismestaruus, Luvia 17.9.2011, Ratsastusseura Jazz T ry ja Luvian Ratsastajat ry

Esteratsastus
1. Sanni Väisänen / Petit-Cheval Jazz
2. Raisa Mettala / Naskaari URAT
3. Minna Suuriniemi / Mantila LuRa

Kouluratsastus
1. Kaisa Viljanen / Tamino TUR
2. Eeva-Maija Haavisto / Gandalf PRRC
3. Mervi Ekman Nikoet / KUR

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Turku 11.9.2011, Turun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Linda Karvonen / Casperos UR
2. Camilla Aarnio-Wihuri / Woldhoeve's Colorado KAKE
3. Emilia Taimi / Marjac's Liberty UR

Juniorit
1. Sofia Manninen / Hugben II-21 RUSKO R
2. Jenna-Julia Rissanen / Fata Morgana II 2465 MERATA
3. Sini Vilander / Rh Pasifico Lu-SaR

Nuoret
1. Sanna Sivusalo / Pasats RaRa
2. Anna Kuusisto / Chardon DR Team
3. Marjaana Ilola / Wainona VARSA

Seniorit
1. Mari Lehtikunnas / Iton Ki Ry
2. Petra Lillkvist / Santana Ger 2075 PaRS
3. Anna von Wendt / Raven KiRy

Suomenhevoset
1. Minna Kauppinen / Hiijun Helmi TSR
2. Petra Ulmonen / Knuutilan Veikko TSR
3. Maija Heikkinen / Varpuliini TSR

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Turku 10.9.2011, Turun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1. Jenna Yrjövuori / Tolheksleane's Luckey KAKE
2. Elena Palomo / Domino Do MERATA
3. Marjut Tuliniemi / Midnight Moscan LRR

Juniorit
1. Karoliina Lempiäinen / Looking Good KMR
2. Karoliina Virtanen / Tobima UR
3. Stephanie Althaus / Alfonso TR

Seniorit
1. Anna-Kaisa Lehtonen / Kiki TR Turku
2. Anna Lautamäki / Cirano Z TR Turku
3. Jenna Huhtasalo / Templar PRRC

Suomenhevoset
1. Amanda Kauppila / Voin Hohtotähti TR
2. Miia Lankinen / Prinsessan Salama PiSeRa
3. Emmi-Maria Ojala / Castellon Viljami POR

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Pori 21.8.2011, Porin Ratsastajat ry

1. Porin Ratsastajat ry (Jasmi Huunanmaa / Hennessey, Kaisa Ojala / Werolin, Emmi-Maria Ojala / Harley Hill, Wilhelmiina Rantanen / Gandalf)
2. Turun Ratsastajat ry (Ida Salminen / Macho, Jenni Jusi / Mazurka Q, Pauliina Raikunen / Picolina, Tiina Halenius-Alari / Lycenne)
3. Salon Ratsastusseura ry (Sanni Retva / Laisve, Marika Brandt / Wulana L, Elena Merivirta / Quidamor, Tomas Kiviranta / Domino)

Valjakkoajon aluemestaruus, Loimaa 19.-21.8.2011, Loimaan Urheiluratsastajat ry

Ponit
1. Laura Kallioinen / Kitos, URat
2. Pia Tuomela / Lempilän Riverdance, WIUHU

Hevoset
1. Sonja Manninen / Tiran Sirpukka, LoimURa
2. Saana Hakala / Loimihaan Aune, LoimURa
3. Suvi Haapala / Pikku-Uno, LoimURa

Esteratsastuksen alueharrastemestaruus, Kaarina 10.7.2011, Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Poniratsukot
1. Ida Rautamaa / Elton IV KMR
2. Siru Johansson / Baklan KAKE
3. Janina Keinänen / Laeryds Opal KAKE

Hevosratsukot
1. Jonna Utoslahti / Cesarion TR
2. Tanja Rajala / Picculo KAR
3. Janita Tiainen / Dauphin Bayern TR

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Kankaanpää 10.7.2011, Niinisalon Ratsastajat ry

Hevoset:
1. Ida Säntti / Chapel Chanteuse UR
2. Heli Rainio / Iso-Elmeri KMR
3. Emilia Toivonen / Rodija NR

Ponit:
1. Elli Marttila / Diavolo VARSA
2. Noora Turunen / V.K.Garmen 500 NF VARSA
3. Elisa Wiik / Myntti KTR

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Parainen 12.6.2011, Paraisten Ratsastusseura ry

1. Kimitoöns Ryttare ry (Ronja Näsman / Igrek, Anna von Wendt / Raven, Nora Lukala-Ek / Lindeman, Mari Lehtikunnas / Iton)
2. Dressage Riders' Team ry (Juuli Suominen / Ulricedahls Tekla, Anni Hattula / Rory, Heidi Takala / Sweet Lucy, Anna Kuusisto / Chardon)
3. Turun Seudun Ratsastajat ry (Petra Ulmonen / Furia, Christel Sonntag / Tara Doncella, Barbro Mattsson-Salminen / Axxells Danny Kay, Jenni Kallio / Manolo)

Vuosi 2010

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Luvia 12.9.2010, Luvian Ratsastajat ry

Poniratsukot:
1. Nita Rautiainen / Munsboro Cecily PERRA
2. Jenna Yrjövuori / Kom Alfonzo KAKE
3. Elena Palomo / Domino Do MERATA

Juniorit:
1. Pirita Petäjä / Alexsandra KMR
2. Kiia Isotalo / Gibsons KMR
3. Kaisa Ojala / What Women Want POR

Seniorit:
1. Tiina Halenius-Alari / Lycenne TR
2. Emmi-Maria Ojala / Harley Hill POR
3. Susanna Uusitalo / Urfe Bogibo TR

Suomenhevoset:
1. Heli Rainio / Herkko Hurmaus KMR
2. Maria Rehula / Taikausko NOORA
3. Charlotte Rautio / Tähti-Siima NR

Poniratsukoiden harrastemestaruus:
1. Essi Tähkä / Chapel Cheri UR
2. Anni Hattula / Rory RHY
3. Suvi Männistö / Tequila-Rose JAZZ

Hevosratsukoiden harrastemestaruus:
1. Sofia Rosenberg / Ma Cherie Larissa TUR
2. Vilma Välimaa / Roxana IV 2428 UR
3. Jenna Kaaresmaa / Eldehna Lu-SaR

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 11.9.2010, Salon Ratsastusseura ry

Poniratsukot:
1. Laura Jokinen / Hunsingo's Twister 4 Wpb SRS
2. Terhi Lehtimäki / Knabe AuRaMa
3. Camilla Aarnio-Wihuri / Woldhoeve´s Colorado TSR

Juniorit:
1. Anna Kuusisto / Chardon DR Team
2. Nora Nikander / Falotta KAR
3. Jenna-Julia Rissanen / Fata Morgana II 2465 MERATA

Nuoret:
1. Sanna Sivusalo / Pasats RaRa
2. Paula Mäkelä / Leif Ericsson PaRS
3. Salla Läntinen / Sylvie SRS

Seniorit:
1. Anna von Wendt / Denzel KiRy
2. Henri Huunonen / Lanciér TSR
3. Kristina Niemellä / Mahno WIUHU

Suomenhevoset
1. Irina Kokko / Veihaivei Jii K-AR
2. Minna Kauppinen / Hiijun Helmi TSR
3. Maria Rehula / Taikausko NOORA

Alueen ratsastuskouluoppilaiden mestaruus, Kaarina 5.9.2010, Kaarinan Kenttäratsastajat ry

Kouluratsastus, poniratsukot
1. Tiina Alanen / Snoopy Doo, KTR, Ratsastuskoulu KT-Talli
2. Hanna Kukola / Carlos IV, UR, Ratsastuskoulu Chapel
3. Essi Laukkanen / Neptunis, MT-TEAM, Ratsastuskoulu Merjan Talli

Kouluratsastus, juniorit
1. Emilia Yli-Junnila / Trista von der Alten Alster, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon Talli

Kouluratsastus, seniorit
1. Sanna Mynttinen / Trista von der Alten Alster, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon Talli
2. Susanna Yli-Urpo / Amira II, YR, Ratsastuskoulu Keiramon Talli
3. Saija Kulmala / Leksi, KTR, Ratsastuskoulu KT-Talli

Esteratsastus, poniratsukot
1. Anna Mäkinen / Bonanza, UR, Ratsastuskoulu Chapel ANNA
2. Marie-Helen Jansson / Robin, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon Talli
3. Erica Mäkilä / Pekka, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon Talli

Esteratsastus, juniorit
1. Heidi Ruohonen / Amira II, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon talli
2. Josefine Rauman / Robin, KAKE, Ratsastuskoulu Keiramon talli
3. Paavo Nieminen / Pileen Hemmo, MeRaTa, Melkkilän Ratsutalli

Esteratsastus, seniorit
1. Anne Karell / Perran Dancing Devil, PERRA, Perniön Ponitalli
2. Susanna Yli-Urpo / Darwin, YR, Ratsastuskoulu Keiramon Talli
2. Saija Kulmala / Leksi, KTR, Ratsastuskoulu KT-Talli

Alueen aikuismestaruus, Uusikaupunki 22.8.2010, Uudenkaupungin Ratsastajat ry

Kouluratsastus
1. Sari Laurila / Ein Nougat LaRa
2. Emilia Nisu / Durando VARSA
3. Kaisa Viljanen / Tamino TUR

Esteratsastus
1. Tiia Jäsperlä / Sangria URAT
2. Maria-Katariina Rahkala / Sunrise Sandy Queen TR
3. Outi Huhtanen / Lacantus HSR

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Salo 22.8.2010, Salon Ratsastusseura ry

1. Turun Ratsastajat ry (Milla Ahonen / Coekie D'Aymon, Jonna Utoslahti / Miss Gaita, Tiina Halenius-Alari / Lycenne, Susanna Uusitalo / Urfe Bogibo. Joukkueenjohtaja Susanna Uusitalo)
2. Kotimäen Ratsastajat ry (Pasi Nurmi / Kotimäen Carney, Karoliina Lempiäinen / Looking Good, Ella Rautamaa / Monte Carlo, Kiia Isotalo / Gibsons. Joukkueenjohtaja Heli Rautamaa)
3. Paraisten Ratsastusseura ry (Annika Mäkelä / Kg.Jolly Girl, Annalotta Laaksonen / Allegretto, Kira Rohrbach / Jolly Rocky ja Magnus Lillkvist/ Leif Ericsson)

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Kaarina 21.8.2010, Kuusiston Ratsastajat ry

1. Kaarinan Urheiluratsastajat ry (Ramona Triipponen / C's Nelson, Amanda Nummelin / Lace On Ice, Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi / Parade III, Janina Fjäder / Shine On)
2. Turun Seudun Ratsastajat ry (Jenni Kallio / Manolo, Barbro Mattsson / Axells Danny Kay, Henri Huunonen / Lancier, Christel Sonntag / Tara Doncella)
3. Kimitöons Ryttare rf (Ronja Näsman / Lindeman, Jenni Finér / Eternal Flake, Anna von Wendt / Denzel, Mari Lehtikunnas / Iton)

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Niinisalo 17.-18.7.2010, Niinisalon Ratsastajat ry

Hevoset
1. Jenni Siltakorpi / Chakira NR
2. Annika Mäkelä / KG.Jolly Girl PaRS
3. Jenni Finér / Eternal Flake 19 C KiRy

Ponit
1.Elli Marttila / Petite Pearl VARSA
2. Essi Tähkä / Chapel Cheri UR
3. Suvi Männistö / Tequila-Rose JAZZ

Valjakkoajon henkilökohtainen aluemestaruus, Loimaa 18.-20.6.2010, Loimaan Urheiluratsastajat ry

Hevoset
1. Leena Kalalahti / Pikku-Uno LoimURa
2. Sanna Järvelä / Amatzoni SRS

Vuosi 2009

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Söörmarkku 31.10.2009, Luoteis-Satakunnan Ratsastajat ry

1. Ulvilan ratsastajat 190,098%
Emilia Taimi-Marjac´s Liberty
Katja Murto- Källbackas Figaro
Silja Willman-Fortuna Grandy
Linda Karvonen-Dale Mountain Mist

2. Satakunnan Urheiluratsastajat 179,091%
Veronika Nuto-Baro
Tuuli Pajunen-Rough Enough
Anna Kyläkorpi-Beverstar

3. Luoteis-Satakunnan Ratsastajat 169,416%
Mira Aikonen-Floratcho
Marju Kauppinen-Baltasar
Minna Taipale-What A Trick

Alueen aikuismestaruus, Pori 26.10.2009, Porin Ratsastajat ry

Kouluratsastus
1. Sari Saarinen / Bonetti, KAKE
2. Elina Joensuu / Light Moon Westland, NR
3. Henna Rintala / Elegido, PRRC
(84kB) Tulokset

Esteratsastus
1. Sari Saarinen / Bonetti, KAKE
2. Henna Ojalehto / Kongas-Reeti, URat
3. Juha Säntti / Bonanza, UR
(46kB) Tulokset

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Parainen 20.9.2009, Paraisten Ratsastusseura ry

1. Paraisten Ratsastusseura I, 0 vp
Magnus Lillkvist - Leif Ericsson
Petra Lillkvist - Santana Ger 2075
Paula Mäkelä - Whiskey
Rakel Aarnio-Wihuri - High Fidelity

2. Kotimäen ratsastajat, 4 vp
Mika Nurmi - Kalbano
Dan Björklöf - Lausbub-R
Henrik Pulli - Bazzo
Heli Rainio - Iso-Elmeri

3. Kaarinan kenttäratsastajat 16 vp + 8 vp
Miinaliisa Kaira - Ginger II
Rebekka Nieminen - Silly Milly
Jenna Yrjövuori - Kom Alfonso
Jonna Yrjövuori - Nantane M

Kouluratsastuksen aluemestaruus, Turku 19.9.2009, Lounais-Suomen Ratsastusjaosto ja Turun Ratsastajat ry

Poniratsastajat:
1. Hakanen Iida / Sunny Saturday MERATA
2. Taimi Emilia / Marjac's Liberty UR
3. Suominen Juuli / Ulricedahls Tekla UR

Juniorit:
1. Sivusalo Sanna / Pasats RaRa
2. Tanhuanpää Ella / Armada 2249 TSR
3. Ilola Marjaana / Wainona VARSA

Seniorit:
1. von Wendt Anna / Denzel Ki Ry
2. Toivonen Susanna / Luminosia MT-TEAM
3. Kyläkorpi Anna / Beverstar SATURA

Suomenhevoset:
1. Törnroth-Koivuniemi Jeanne-Marie / Papan Tähti KAURA
2. Aaltonen Noora / Niemen Toivo TSR
3. Kylä-Kaila Anu / Jalo-Ajatus LAUKKA

Esteratsastuksen aluemestaruus, Salo 13.9.2009, Salon Ratsastusseura ry

Ponit
1. Prykäri Amanda / Nancy II, Ki Ry
2. Rautamaa Ella / Monte Carlo, KMR
3. Tuliniemi Marjut / Midnight Moscan, LRR

Juniorit
1. Althaus Stephanie / Alfonso, TSR
2. Jokinen Katrin / Coco-Chanel D, MT-TEAM
3. Kaira Martta / Metaxa, KAKE

Seniorit
1. Lillkvist Magnus / Leif Ericsson, PaRS
2. Retva Sanni / Athletica Z, SRS
3. Uusitalo Susanna / Urfe Bogibo, TSR

Suomenhevoset
1. Melkkilä Katriina / Pileen Hemmo, MERATA
2. Lankinen Miia / Prinsessan Salama, LoimURa
3. Koivunen Elina / Humukelmiina, SRS

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Niinisalo 18.-19.7.2009, Niinisalon Ratsastajat ry

Hevoset
1. Jenna-Lotta Torikka / Jam, Laukka
2. Lotta Välimäki / Desert Rock xx, NR
3. Jenna Vähäsantanen / Online du Lac, NR

Ponit
1. Jenni Finér / Eternal Flake 19 C, KiRy
2. Rebekka Nieminen - Silly Milly, KAKE
3. Åsa Säntti - Nikolaus UR

Valjakkoajon aluemestaruus, Salo 4.-5.7.2009, Wiurilan Hevosurheilijat ry

Poniyksiköt
1. Sanna Järvelä / Bimbo, SRS
2. Merja Nyman-Olkkonen / Seirina 24 F, PIR

Hevosyksiköt
1. Saana Hakala / Brudvik Dewin 10 WD, LoimURa

Alueen ratsastuskouluoppilaiden mestaruus, Huittinen 6.6.2009,
Ratsastusseura Varsa ry

Kouluratsastus, ponit
1. Katariina Mäkelä / Perran Dancing Devil, Perniön Ponitalli
2. Sara-Maria Ikonen / Perran Caramba, Perniön Ponitalli
3. Hanna Kukola / Carlos, Ratsastuskoulu Chapel

Kouluratsastus, juniorit
1. Katariina Roos / Pointeri, Härkätien Ratsastuskeskus
2. Hillamari Holmström / Carpia, Huittisten Ratsastuskeskus
3. Tyyne Heikkinen / Leksi, Ratsastuskoulu KT-Talli

Kouluratsastus, seniorit
1. Matleena Vuorenoja / Mikudor, Tuorin Ratsutila
2. Emilia Nisu / Hillstead, Tuorin Ratsutila
2. Katja Passoja / What A Trick, Ratsastuskoulu Zilpa

Esteratsastus, ponit
1. Essi Tähkä / Chapel Cheri, Ratsastuskoulu Chapel
2. Sara-Maria Ikonen / Perran Caramba, Perniön Ponitalli
3. Eerika Rintamäki / Harry III, Ratsastuskoulu Castello

Esteratsastus, juniorit
1. Anna Norslund / Castellon Rebekka, Ratsastuskoulu Castello
2. Kaisa Jussila / Almaz, Ratsastuskoulu Castello
3. Ida Illman / Perran Charmtroll, Perniön Ponitalli

Esteratsastus, seniorit
1. Oona Nummi / Viivin Komeetta, Tuorin Ratsutila
2. Henna Kranni / Holland, Huittisten Ratsastuskeskus
3. Sini Junttila / Willy Balloo, Ratsastuskoulu Alvan Talli

Vuosi 2008

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Turku 28.9.2008, Turun Seudun Ratsastajat ry

1. Uudenkaupungin Ratsastajat ry 62,639% 187,9 (Eliisa Pirilä / Casper V, Christine Santanen / Rico, Anu Teinilä / Oms, Charlotte Kragh Thuesen / Lotus V)
2. Kaarinan Urheiluratsastajat ry 62,597% 187,7 (Ramona Triipponen / C`s Nelson, Elina Illukka / Kinine Nld 1821, Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi / Samueli)
3. Turun Seudun Ratsastajat ry 61,153% 183,4 (Ella Tanhuanpää / Reigans, Petra Ulmonen / Knuutilan Hertta, Riikka Tuominen / Charmeur III, Sonja Westerlund / Fortuna IV)

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Lieto 14.9.2008 (Kotimäen Ratsastajat ry)

Poniratsukot
1 Nuto Veronika Auburn Lock SATURA
2 Engblom Julia Jack Of Clubs MERATA
3 Nieminen Rebekka Silly Milly KAKE

Suomenhevoset
1 Rainio Heli Iso-Elmeri KMR
2 Kokko Irina Säkkärän Sälli K-AR
3 Raittinen Mari-Kaisa Läsi-Lasse TR

Juniorit
1 Oranta Joonas Kom Stradovarius SRS
2 Silvennoinen Sanna Puck KAKE
3 Huhtasalo Jenna Templar POR

Seniorit
1 Palojärvi Johanna Waldfee SRS
2 Jansson Cia Moonlight ÅR
3 Lillkvist Magnus Leif Ericsson PaRS

Kouluratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Salo 13.9.2008 (Salon Ratsastusseura ry)

Poniratsastajat
1 Lavonen Aino Poseidon MT-TEAM
1 Triipponen Ramona C's Nelson KAURA
3 Karvonen Linda Llanarth Earl Grey Gbr 16 W Lu-SaR

Suomenhevoset
1 Kolehmainen Mari Säkkärän Sälli TR
2 Ulmonen Petra Knuutilan Hertta TSR
3 Aaltonen Noora Tähti-Topi TSR

Juniorit
1 Tanhuanpää Ella Reigans TSR
2 Nikander Nora Falotta KAR
3 Jankari Elmo Don Rabiatos TR

Seniorit
1 Illukka Elina Kinine Nld 1821 KAURA
2 Dalén Annamaija Marlon KuR
3 Kragh Thuesen Charlotte Lotus V URAT

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus, Perniö 24.8. (Melkkilän Ratsastajat ry)

1. Ulvilan Ratsastajat ry 0 / 0 - 104,90 (Vilma Välimaa - Roxana IV, Karoliina Virtanen - Larkhill´s Mistress 2048, Jonna Österlund - Rough Enough, Sanna Reuna - Well Done Candy)
2. Paraisten Ratsastusseura ry 0 / 4 - 95,06 (Magnus Lillkvist - Leif Ericsson, Anna Henriksson - Allegretto, Paula Mäkelä -Santana Ger 2075, Annika Mäkelä - Kg. Jolly Girl)
3. Kotimäen Ratsastajat ry (joukkue 1) 0 / 4 - 95,44 (Jessica Nylund - Isabell III, Pirita Petäjä - Piccola, Katrin Jokinen - Pretty Nowa, Jenni Elo - T-Susi)

Alueen aikuismestaruus, Turku 17.8. (Turun Ratsastajat ry ja Lounais-Suomen Ratsastusjaosto)

Kouluratsastus
1. Tuuli Ranki / Tuikutar (TUR)
1. Tupuna Kangas-Männistö / Säkkärän Sälli (PoR)
3. Sanna Vaara / Dagjis (TR)
(26kB) Tulokset

Esteratsastus:
1. Noora Vanne / Go Roger (MT-TEAM)
2. Tuulikki Kaarto / Efa (TR)
3. Dan Björklöf / Lausbub-R (KMR)
(24kB) Tulokset

Alueen ratsastuskouluoppilaiden mestaruus, Huittinen 3.8. (Tuorin Ratsutila ja Huittisten Seudun Ratsastajat ry)

Poniratsastajat, kouluratsastus
1. Kaisa Hillgren / Nadir's Gigolo, Ratsastuskoulu Merjan Talli
2. Sara Ruohonen / Springel, Ratsastuskoulu Merjan Talli
3. Essi Laukkanen / Braveheart, Ratsastuskoulu Merjan Talli

Poniratsastajat, esteratsastus
1. Alexandra Wall / Perran Dancing Devil, Perniön Ponitalli
2. Mari Ala-Sorvari / Rector, Artukaisten Ratsastuskoulu
3. Kaisa-Maria Jussila / Almaz, Ratsastuskoulu Castello

Juniorit, kouluratsastus
1. Martta Rintamaa / Mikudor, Tuorin Ratsutila
2. Johanna Harmanen / Pitagora, Härkätien Ratsastuskeskus

Juniorit, esteratsastus
1. Anna Norlund / Almaz, Ratsastuskoulu Castello
2. Idda Illman / Perran Charmtroll , Perniön Ponitalli
3. Kati Kurki / Pitagora , Härkätien Ratsastuskeskus

Seniorit, kouluratsastus
1. Anu Ahonen / Prelizee, Tuorin Ratsutila
2. Emilia Nisu / Hillstead, Tuorin Ratsutila
3. Matleena Vuorenoja / Mikudor

Seniorit, esteratsastus
1. Anna-Kaisa Kivioja / Purdy, Ratsastuskoulu Castello
2. Oona Nummi / Viivin Komeetta, Tuorin Ratsutila

Valjakkoajon aluemestaruus, Loimaa 28.-29.6.2008 (Loimaan Urheiluratsastajat ry)

Ponit
1. Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori (LoimURa)
2. Elli Vienonen - Jade (SRS)

Hevoset
1. Taru Lahti - Actros (TR)

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Niinisalo 28.-29.6.2008 (Niinisalon Ratsastajat ry)

Hevoset(tutustumisluokka)
1. Jenni Hyvärinen / Intermezzo SRS
2. Kaisa Luukkonen / Chipnoze NR
3. Laura Erkkola / Fourth of July LRR

Ponit (harrasteluokka)
1. Ulla Karhunmäki / Marshland Gipsy Queen MERATA
2. Krista Tammisto / Vidrik NR