SRL

Muiden tiedotteet -palsta

Tällä palstalla julkaistaan muiden tahojen kuin liiton tiedotteita ja kuvia urheilu-uutisista, 3-5-tason (kansallisista) kilpailuista, jäsenyhteisöiden kuulumisista, merkittävistä tapahtumista, koulutuksista ym. Tiedotteiden yhteydessä julkaistaan laatijan / lähettäjän nimi.

Asianmukaisesti ja kattavasti laaditut kisa- ja tapahtumatiedotteet, urheilu-uutiset ja vastaavat, jotka täyttävät uutiskriteerit (huippu-urheilua, asian yleinen merkittävyys ja kiinnostuvuus jne) pääsevät yleensä esille.

Tiedotteet tulee laatia journalistisia pelisääntöjä noudattaen, tiedot on oltava tosia ja relevantteja esim. kaikkien samaan kisaan osallistuneiden suomalaisten tulokset on mainittava, ei pelkästään omia.

Pidätämme oikeuden päättää tiedotteiden julkaisusta sekä oikeuden muokata niitä ennen julkaisua.

Tähtikilpailuista ym. merkittävistä tapahtumista tehdyt tiedotteet voidaan nostaa myös liiton pääuutisiin.

Ohjeita kv. tulosten tiedottamiseen: LINKKI
Ohjeita kotimaisten kisojen tiedottamiseen: LINKKI

Tiedotteet: ratsastus@ratsastus.fi sekä sonja.holma@ratsastus.fi

Kerro kaverille:
24.09.2017

Kulta jakoon Ypäjän esteillä

Joukkue-esteratsastuksen hallimestaruuskulta jaettiin kahden joukkueen kesken uusintaratsastuksen jälkeen tulosajan ollessa äärimmäisen poikkeuksellisesti sekunnilleen sama!

Jännittäväksi muotoutunut joukkuekisa houkutteli Ypäjälle peräti 24 seurajoukkuetta ympäri Suomea, joista uusintaan ratsasti kolme joukkuetta.

Kullan jakoivat Lohjan Ratsastajat ry (Aida Nyman/Rockstar, Nella Tossavainen/Golden Star II, Alexandra Barthalaix/Carey, Manuel Vasconcelos E Sousa/Diodaro) ja Myrkyn Yksityisratsastajat ry (Laura Norja/La Cherie, Pipsa Koski/Ibiza van de Meerhoeve, Sanna Illi/Royal Earl du Chabus, Julia Haikonen/King van Het Kruisblok).

Pronssille sijottui Siuntion Urheiluratsastajat ry (Ida Johansson/Helios du Petit Vivier,Peppiina Pesonen/Fantastic, Nina Cederberg/Diaty Fortuna, Janina Kvanström/.Hyper Panda).

Ypäjällä ratkottiin Superviikonloppuna myös Tulevien Tähtien paremmuus eli nuorten hevosten hallimestaruus. 5-vuotiaissa ykköseksi hyppäsi Johanna Talvion ratsastama New Yorker T, 6-vuotiaissa Sonja Mäkelän E-Type ja 7-vuotiaissa Meeri Sipiläisen Joline.

Suomenhevosten hallimestaruus ratsastettiin lauantaina ja sen voitti Linda Yli-Ketelä Pikku-Jätkällä.

Sunnuntain päätteeksi ratsastettiin kilpaa paitsi luokkavoitoista, myös edustuspaikoista 18.-21.10. järjestettävän Helsinki International Horse Showhun.

Tasolla 130+135 voiton vei kolmen virheettömän tuloksen nopein Sanna Backlund Sikaisilla ennen Sonja Mäkelää/Cissy ja Viron konkariratsastaja Rein Pilliä/Evolinus.

140+145 .-luokassa kilpailtiin loppuun asti luokkavoitosta. Ja sieltähän se Suomen Susanna Granroth viiletti Leopoldoilaan ohi kakkoseksi jääneen Viron Rein Pillin/Alfonso Ra.

Luokka 15 - Land Rover welcome to Helsinki International Horse Show, 140+145 cm, arv.A.2.0 + A.2.0. avoin kaikille,22 lähtijää ja 6 sijoittuu:

1) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Leopoldo 200 (0)-(0)/44.44-0, 2) Rein Pill, Estonia – Alfonsa RA (0)-(0)/45.94-0, 3) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Striga (0)-(0)/46.24-0, 4) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – EVLI Ellington (1)-(0)/52.67-1, 5) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Claire II (0)-(4)/48.30-4, 6) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Goombay Dancer (4)-(4)/47.24-8, 7) Jenna Yrjövuori, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Graal (4)-(4)/50.42-8, 8) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Elano (0)-(8)/50.95-8, 9) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Elinea VDL (0)-(8)/53.35-8, 10) Rein Pill, Estonia – A Brok (0)-(14)/63.35-14, 11) Julia Engblom, Ratsastusseura Merata ry – Verdi (4)/75.51-4, 12) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Bleu Lady (8)/71.47-8, 13) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Copernica Q (8)/71.74-8, 14) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cat Wiesle Z (8)/73.18-8, 15) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wilhelmina (8)/75.76-8, 16) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Artas (9)/77.99-9, 17) Marjut Tuliniemi, Ratsastusseura Varsa ry – Urano (12)/70.71-12, 18) Ilona Mäkipere, Ratsastusseura Varsa ry – Chiva (12)/71.12-12, 19) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Luxury Limited Edition (12)/74.79-12, 20) Salla Jokela, Tallitiimi ry – Survivor (15)/87.05-15, 21) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Astro (20)/73.69-20, 22) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano (21)/76.05-21

Luokka 14 - A.Tillander welcome to Helsinki International Horse Show, 130+135 cm, arv.A.2.0 + A.2.0. avoin kaikille, 54 lähtijää ja 14 sijoittuu:

1) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Sikais (0)-(0)/38.84-0, 2) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – Cissy (0)-(0)/40.06-0, 3) Rein Pill, Estonia – Evolinus (0)-(0)/43.17-0, 4) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Tricolore 111 Z (4)-(0)/42.38-4, 5) Sara Kumpulainen, Ratsastusseura Ork ry – Duc (4)-(0)/42.50-4, 6) Johanna Talvio, Cool Riders ry – Chelsea (0)-(4)/45.16-4, 7) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Dolanda (0)-(8)/41.68-8, 8) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Ehraya OMHG (4)-(4)/42.09-8, 9) Mette Jensen, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Funkel Diamant 2645 (4)-(4)/43.07-8, 10) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Ikon (4)-(8)/44.77-12, 11) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Estera (4)/71.97-4, 12) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Dermalogica Pure Power (4)/72.19-4, 13) Nina Cederberg, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Diaty Fortuna (4)/72.76-4, 14) Julia Engblom, Ratsastusseura Merata ry – Donadoni (4)/72.86-4, 15) Pinja Immonen, Oulun Urheiluratsastajat ry – Ziness (4)/73.44-4, 16) Henrikki Pajulahti, Kymenlaakso Riding Club ry – Clara de Bergerac (4)/73.46-4, 17) Henna Kaaro, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Doctro (4)/74.69-4, 18) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Cooper (4)/75.12-4, 19) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Skyfall (4)/77.93-4, 20) Loviisa Kink Kaia, Estonia – Adorable Chabalito (8)/68.58-8, 21) Ketlin Ramjalg, Estonia – Qatimini Des Vergers Z (8)/71.92-8, 22) Essi-Lotta Rautiainen, Savonlinnan Ratsastajat ry – Mollgards Contina (8)/72.76-8, 23) Ketlin Ramjalg, Estonia – Pittegaardens Rosita (8)/72.81-8, 24) Venla Keränen, Husön Ratsastajat ry – Dorette B (8)/73.01-8, 25) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Alabama-Balia (8)/73.28-8, 26) Markus Backlund, Hattel Riders ry – Lawinium (8)/73.76-8, 27) Jenni Kammonen, Virtain Ratsastajat ry – Daltrey (8)/74.18-8, 28) Lotta Sinisalo, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Paramount (8)/74.80-8, 29) Sara Kortesoja, Hattel Riders ry – Evita (9)/79.17-9, 30) Kia Orhanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Jarco van de Rundsvoort (10)/84.79-10, 31) Miina Soini, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Ufo (12)/69.44-12, 32) Sessi Skutnabb, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Handel's Kosmos (12)/70.85-12, 33) Nelli Pajuharju, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Lady Pezi (12)/71.69-12, 34) Milla Sundvall, Gumbölen Ratsastajat ry – Gravis (12)/73.26-12, 35) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Quidamor (12)/74.33-12, 36) Laura Patrikainen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Lucky Luck (12)/74.44-12, 37) Minna-Mari Kukkola, Oulun Ratsastajat ry – Charlie Brown (12)/74.46-12, 38) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Claudius (12)/76.51-12, 39) Iisa Huttula, Nika Team ry – Casquetta (12)/76.89-12, 40) Annika Voho, Ratsastusseura Ork ry – Peppermint Z (16)/68.30-16, 41) Vilma Kirves, Husön Ratsastajat ry – Century Fox (16)/71.75-16, 42) Nina Auterinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Zaragossa (16)/77.54-16, 43) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus (18)/100.20-18, 44) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – S Cloud 2859 (20)/73.69-20, 45) Karoliina Kovanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Picacha (20)/75.40-20, 46) Sirpa Purasmaa-Hietala, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Puppa T (24)/67.26-24, 47) Vivi Lakovaara, Ratsastusseura Ork ry – Don-Diego Hyl., 47) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Phantom Hyl., 47) Helen-Britt Liidemann, Estonia – Catana van't Steenputje Hyl., 47) Minna Hannula, Ääneseudun Ratsastajat ry – Destiny Kesk., 47) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II Hyl., 47) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Volovent du Veret Hyl., 47) Nora Winter, Porvoon Ratsastajat ry – Alf Hyl., 47) Anni Vilkko, Cool Riders ry – Meadow Bug Kesk.

Luokka 13A - Helsinki International Horse Show WelcomeProHay Tulevat Tähdet Finaali, 110 cm arv AM5, avoin 5-vuotiaille hevosille, 21 lähtijää ja 6 sijoittuu: 1) Johanna Talvio, Cool Riders ry – New Yorker T 0-0/45.32, 2) Neea Karvinen, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – HHS Flo Jo 0-0/48.37, 3) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 1/75.66, 4) Rein Pill, Estonia – Happy Girl 4/69.91, 5) Loviisa Kink Kaia, Estonia – Amiluna Cento 4/70.01, 6) Nea Hulkko, Korpilahden Ratsastajat ry – Hands Up HX 4/72.29, 7) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Diamant Dark 5/74.62, 8) Manuel Vasconcelos E Sousa, Lohjan Ratsastajat ry – Singha HP 5/76.87, 9) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Essiini 6/80.91, 10) Julia Haikonen, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Camellia 8/68.46, 11) Veera Pukkila, Salo Riding Club ry – Gracia 8/71.62, 12) Vera Elopuro, Ratsastusseura Team Nissala ry – Cazpar 10/81.87, 13) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Foxcross 12/65.94, 14) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Rhapsodie RD 12/68.35, 15) Linda Metsämäki, Ypäjän Ratsastajat ry – Chucky 13/74.69, 16) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Gon La Paz 15/83.92, 17) Veera Ihatsu, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Mo Cuishle 16/89.10, 18) Teemu Tuovinen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Scaup Galveston 18/79.01, 19) Theresa Segercrantz, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Coriostro Hyl., 19) Tiia-Riikka Kiuru, Ypäjän Ratsastajat ry – Come On Friend Kesk., 19) Helena Leino, Hattel Riders ry – Merlin des Trieux Hyl.

Luokka 13B - Helsinki International Horse Show WelcomeProhay Tulevat Tähdet Finaali, 120 cm arv AM5.2, avoin 6-vuotiaille hevosille, 23 lähtijää ja 6 sijoittuu:

1) Sonja Mäkelä, Ratsastusseura Ork ry – E-Type 0-0/42.28, 2) Petra Heikkinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Q And Q DK Z 0-0/42.57, 3) Christina Sundelin, Vitträskin Ratsastajat ry – Viva Love Vegas 0-0/45.27, 4) Henna Vahantila, Hattel Riders ry – Gialtic Rianne H 0-0/49.83, 5) Marika Rättö, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Stellaria 0-4/41.59, 6) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Garike 1/78.56, 7) Valpuri Nyyssönen, Jyvässeudun Ratsukot ry – Alvira Z 1/78.76, 8) Jonna Normia, Auran Ratsastajat ry – Qualisina 1/79.37, 9) Emmi-Maria Nevala, Pinomäki Royality Riding Club – Harley's Casilino 1/79.87, 10) Helen-Britt Liidemann, Estonia – Gwenna 1/80.29, 11) Taru Sopanen, Rusko Riding Team ry – Qouiz 2/84.31, 12) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Galileo 4/75.17, 13) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Ypäjä Isandra 4/77.33, 14) Peppiina Pesonen, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Billy Windsor 5/78.86, 15) Johanna Talvio, Cool Riders ry – Carmacho 5/79.90, 16) Titta Fransson, Riihimäen Ratsastajat ry – Kolinso 5/80.60, 17) Veera Pukkila, Salo Riding Club ry – Carat 6/84.05, 18) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Lissabon 175 9/79.81, 19) Jessica Timgren-Forss, Kilon Ratsastuskerho ry – Tanja 10/83.50, 20) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Carambola 12/74.91, 21) Vilma Kirves, Husön Ratsastajat ry – ConDolcezza 16/91.52, 22) Kia Danielsbacka, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Descendent Moon 21/79.85, 23) Ketlin Ramjalg, Estonia – Gilmore Kesk.

Luokka 13c - Helsinki International Horse Show WelcomeProhay Tulevat Tähdet Finaa, 130 cm arv AM5.2, avoin 7-vuotiaille hevosille, 17 lähtijää ja 5 sijoittuu:

1) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Joline 0-0/46.07, 2) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Tay Malaysia 0-4/42.75, 3) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 1/78.96, 4) Madis Morna, Dressage Team Travers ry – Ko vd Padenborre by Cortaflex 4/72.03, 5) Susanna Granroth, Hattel Riders ry – Carmanda 4/74.12, 6) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Assonic T 4/74.80, 7) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 4/76.93, 8) Manuel Vasconcelos E Sousa, Lohjan Ratsastajat ry – Singa 4/77.23, 9) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Birchcape's Wonderland 5/80.48, 10) Kullo Kender, Tampereen Ratsastusseura ry – LRK Falkenfee BN 5/80.89, 11) Manuel Vasconcelos E Sousa, Lohjan Ratsastajat ry – Febalt B 8/73.66, 12) Marielle Hacklin, Turun Ratsastajat ry – Stella Querida 8/74.33, 13) Jasmin Nylund, Turun Seudun Ratsastajat ry – Galahad I 8/75.96, 14) Rosa Mäkelä, Hämeen Ratsastajat ry – Akvelins 8/77.94, 15) Melina Nyberg, Siuntion Ratsastajat ry-Sjunde – Sparta 9/78.75, 16) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Quardino L 184 10/83.17, 17) Neea Karvinen, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Famanta 16/106.02

Luokka 12 - Joukkuehallimestaruus 110/120 cm, 24 joukkuetta ja 6 sijoittuu:

1)Lohjan Ratsastajat ry 0-48/152.88, 1) Myrkyn Yksityisratsastajat ry 0-48/152.88, 3) Siuntion Urheiluratsastajat ry 0-52/148.96, 4) Evitskogin Ratsastajat ry 5/228.57, 5) Lounais-Espoon Ratsastajat ry 5/230.79, 6) Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 8/218.54, 7) Ratsastusseura Varsa ry 8/227.92, 8) Rusko Riding Team ry 9/209.69, 9) Tampereen Ratsastusseura ry 9/223.60, 10) Lidrid-Team ry 9/230.31, 11) Turun Ratsastajat ry 10/234.32, 12) Cool Riders ry 12/241.95, 13) Ypäjän Ratsastajat ry 13/226.87, 14) Riihimäen Ratsastajat ry 14/230.12, 15) Vitträskin Ratsastajat ry 14/234.29, 16) Punametsän Ratsastajat ry 15/240.42, 17) Etelä-Kymen Urheiluratsastajat 17/232.53, 18) Salo Riding Club ry 18/231.70, 19) Peuramaan Urheiluratsastajat r 18/253.81, 20) Kaarinan Kenttäratsastajat Kak 19/236.11, 21) Stall Anna Riders ry 21/246.60, 22) Pohjois-Karjalan Urheiluratsas 24/242.92, 23) Porvoon Ratsastajat ry 27/250.56, 24) Väst-Nylands Ryttare Rf 76/260.98

Luokka 103b - Suomenhevosten hallimestaruus, 105 cm arv 367.1 (A2/A2), avoin suomenhevosille, 15 lähtijää 4 sijoittuu:

1) Linda Yli-Ketelä, Lehtimäen Ratsastajat ry – Pikku-Jätkä 0-0/35.63, 2) Antti Jurvanen, Kalliorinteen Ratsastajat ry – Herra Huu 0-4/33.43, 3) Maija-Riikka Pellikka, Etelä-Pohjanmaan Urh.Ratsastaj – Romeon Poju 0-4/34.16, 4) Lotta-Katariina Lehtonen, Hattel Riders ry – Knuutilan Veikko 0-4/36.14, 5) Linnea Haukilehto, Stall Anna Riders ry – Hiiden Linkman 0-4/36.18, 6) Marja Tetri-Rantanen, Tampereen Ratsastusseura ry – Pörnä-Poika 0-4/36.21, 7) Esma Haddas, Hl-Ryttarteam Lovisa Rf – Dexter 0-4/37.41, 8) Maija-Riikka Pellikka, Etelä-Pohjanmaan Urh.Ratsastaj – Viiking 0-4/40.06, 9) Heidi Mäkinen, Jyvässeudun Ratsukot ry – Valon Nopea 4/53.01, 10) Linda Yli-Ketelä, Lehtimäen Ratsastajat ry – Rannan Ruhtinas 4/56.76, 11) Heidi Mäkinen, Jyvässeudun Ratsukot ry – Hessin Jussi 4/57.23, 12) Petra Mattila, Ratsastusseura Varsa ry – Valon Veikka 8/53.97, 13) Päivi Stranden, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Karkurin Samba 18/73.26, 14) Annina Eskola, Kiikoisten Ratsastajat ry – Jalo-Eko Hyl., 14) Kirsi Lönnmark, Turun Ratsastajat ry – Överbyn Vieske Hyl.