SRL

Muiden tiedotteet -palsta

Tällä palstalla julkaistaan muiden tahojen kuin liiton tiedotteita ja kuvia urheilu-uutisista, 3-5-tason (kansallisista) kilpailuista, jäsenyhteisöiden kuulumisista, merkittävistä tapahtumista, koulutuksista ym. Tiedotteiden yhteydessä julkaistaan laatijan / lähettäjän nimi.

Asianmukaisesti ja kattavasti laaditut kisa- ja tapahtumatiedotteet, urheilu-uutiset ja vastaavat, jotka täyttävät uutiskriteerit (huippu-urheilua, asian yleinen merkittävyys ja kiinnostuvuus jne) pääsevät yleensä esille.

Tiedotteet tulee laatia journalistisia pelisääntöjä noudattaen, tiedot on oltava tosia ja relevantteja esim. kaikkien samaan kisaan osallistuneiden suomalaisten tulokset on mainittava, ei pelkästään omia.

Pidätämme oikeuden päättää tiedotteiden julkaisusta sekä oikeuden muokata niitä ennen julkaisua.

Tähtikilpailuista ym. merkittävistä tapahtumista tehdyt tiedotteet voidaan nostaa myös liiton pääuutisiin.

Ohjeita kv. tulosten tiedottamiseen: LINKKI
Ohjeita kotimaisten kisojen tiedottamiseen: LINKKI

Tiedotteet: ratsastus@ratsastus.fi sekä sonja.holma@ratsastus.fi

Kerro kaverille:
13.05.2017

Tiedote: Team Eurohorses, Anne Saarinen

Salo Spring Show: Kristiina Teerimaalle 130-luokan voitto

Ruuna Claudius satulassaan Auran Ratsastajien Kristiina Teerimaa, oli Salo Spring Show -esteratsastuskilpailun lauantaipäivän pääluokan, 130 cm, nnopein ratsukko. Hänen jälkeensä jäi niin ikään uusinnan virheittä ratsastanut Ypäjän Jukka Rantanen/Cadanz.

120-luokan voittoon ratsasti Turun Jonna Utoslahti Ilsonne V Bareelhof -ratsullaan ollen paitsi virheetön, myös aikaratsastusluokan nopein ratsukko.

Kilpailun ratamestarina toimii oululainen Olli Niskasaari.

Kilpailuihin on yleisöllä vapaa pääsy. Paikalla tarjolla myös runsaat ravintolapalvelut.

Sunnuntaina kilpailut alkavat kello 9.00. Päivän pääluokan, 140 cm, arvioitu alkamisaika on noin kello 12.

Tervetuloa!

Luokka 12 - 130 cm arv 367.1 (A2/A2) 19 lähtijää ja 5 sijoittuu
1) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Claudius 0-0/35.16, 2) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Cadanz 0-0/37.68, 3) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Bleu Lady 0-4/36.55, 4) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Eye Catcher 0-5/53.73, 5) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Gypsie D 0-Kesk., 6) Patricia Westman, Billnäsin Ratsastajat ry – Carmenzata 4/52.86, 7) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15 4/62.48, 8) Kirsi Lönnmark, Turun Ratsastajat ry – Lipsum Moët 8/55.11, 9) Marie-Helen Jansson, Salon Ratsastusseura ry – Cassiopeija 8/55.39, 10) Jonna Utoslahti, Equestrian Team Turku ry – Ilsonne V Bareelhof 8/55.83, 11) Roosa Onttonen, Tampereen Ratsastusseura ry – Cetina M 8/59.81, 12) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Quidamor 8/59.89, 13) Jose Bernardes, Tampereen Ratsastusseura ry – Delight M 8/61.17, 14) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Karuso 8/62.66, 15) Madis Morna, Dressage Team Travers ry – Ko vd Padenborre by Cortaflex 12/55.31, 16) Lotta Lampinen, Tampereen Ratsastusseura ry – Pierrefee van Darc 16/57.23, 17) Anniina Leponiemi, Tampereen Ratsastusseura ry – Lilla Dubbelve 16/58.15, 18) Nina Auterinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Zaragossa Kesk., 18) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano Hyl.

Luokka 11 - 120 cm arv A.2.0 38 lähtijää ja 10 sijoittuu
1) Jonna Utoslahti, Equestrian Team Turku ry – Ilsonne V Bareelhof 0/54.61, 2) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Estera 0/56.33, 3) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Bon-Bon R 0/58.49, 4) Maximilian Gräfe, Germany – Master Blue Z 0/58.67, 5) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Cerano 0/59.58, 6) Anniina Leponiemi, Tampereen Ratsastusseura ry – Lilla Dubbelve 0/61.83, 7) Janette Kyyriäinen, Hattel Riders ry – Doria 0/62.01, 8) Ilona Mattila, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Cloud 2858 0/62.75, 9) Kristiina Teerimaa, Auran Ratsastajat ry – Quidam's Phantom 0/64.91, 10) Teresita Bremer, Hattel Riders ry – Zsa-Zsa 0/66.36, 11) Jose Bernardes, Tampereen Ratsastusseura ry – Delight M 0/72.33, 12) Heidi Lindeman, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Calimbar 0/72.94, 13) Lotta Sinisalo, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Ashkay MBF Z 0/76.53, 14) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Domino IX 4/55.41, 15) Marielle Hacklin, Turun Ratsastajat ry – Quazime KS 4/55.56, 16) Kirsi Lönnmark, Turun Ratsastajat ry – Lipsum Moët 4/56.78, 17) Reeta Muhojoki, Lidrid-Team ry – Hyena Drum SV 4/58.37, 18) Eetu Leskinen, Raision Ratsastajat ry – Vacantos 4/59.63, 19) Nina Auterinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Zaragossa 4/61.25, 20) Lotta Lampinen, Tampereen Ratsastusseura ry – Pierrefee van Darc 4/62.04, 21) Pasi Nurmi, Kotimäen Ratsastajat ry – Coffee Break 4/67.29, 22) Madis Morna, Dressage Team Travers ry – Ko vd Padenborre by Cortaflex 4/69.57, 23) Kirsi Lönnmark, Turun Ratsastajat ry – Full Of Life 4/70.17, 24) Marie-Helen Jansson, Salon Ratsastusseura ry – Cassiopeija 6/83.01, 25) Mathilda Råberg, Salo Riding Club ry – Alfa 8/60.99, 26) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – E.T. 8/61.68, 27) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – For Joy Tempo 8/62.99, 28) Roosa Onttonen, Tampereen Ratsastusseura ry – Cetina M 8/66.12, 29) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – C-Eckhardt 8/66.32, 30) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Capisce Uno 8/72.21, 31) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P 8/75.79, 32) Anna Salonen, Loimaan Ratsastajat ry – Backwoods Casper 10/85.30, 33) Ida Varjo, Turun Ratsastajat ry – Costner 13/82.50, 34) Madis Morna, Dressage Team Travers ry – Castello III 15/90.70, 35) Miia Suomi, Ratsastusseura Ork ry – Calaisa SN 16/72.76, 36) Mirella Luhtala, Tampereen Ratsastusseura ry – Calmee Hyl., 36) Annika Huuskonen, Billnäsin Ratsastajat ry – Amber Z Hyl., 36) Heini Puomila, Tampereen Ratsastusseura ry – Ballerina Z Hyl.

Luokka 10 - Prix de Ifor Williams 110 cm arv 367.1 (A2/A2) 47 lähtijää ja 12 sijoittuu
1) Sonja Kaakko, Ratsastusseura Tavastia ry – Estera 0-0/46.77, 2) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – For Joy Tempo 0-0/47.30, 3) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Ypäjä Isandra 0-0/57.05, 4) Majlen Fazer, Hattel Riders ry – Abalia SMH 0-0/61.30, 5) Jonna Normia, Auran Ratsastajat ry – Qualisina 0-0/62.40, 6) Petra Hackman, Evitskogin Ratsastajat ry – Valcea 0-0/64.22, 7) Mathilda Råberg, Salo Riding Club ry – Hayzel 0-4/43.99, 8) Kirsi Lönnmark, Turun Ratsastajat ry – Full Of Life 0-4/53.09, 9) Nina Auterinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Charlin 0-4/55.15, 10) Susanna Brandt, Salo Riding Club ry – Easybeat 0-4/55.36, 11) Anna Salonen, Loimaan Ratsastajat ry – Backwoods Casper 0-4/62.32, 12) Raimo Aaltonen, Auran Ratsastajat ry – Stingray 0-8/61.80, 13) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P 4/58.87, 14) Annika Huuskonen, Billnäsin Ratsastajat ry – Amber Z 4/59.65, 15) Maximilian Gräfe, Germany – Master Blue Z 4/60.09, 16) Merilin Skippari, Urheiluratsastusseura Tammer R – Clitschko 4/60.80, 17) Mae Kelly Sophia, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Extra Smart 4/60.83, 18) Elina Vuokko, Ratsastusseura Rusko ry – Apollo 4/62.84, 19) Pauliina Hola, Uudenkaupungin Ratsastajat ry – Cenna 2977 4/63.02, 20) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Fazans II 4/65.70, 21) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Linekers Daydream 4/67.80, 22) Lotta Sinisalo, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Ashkay MBF Z 4/74.24, 23) Petra Hackman, Evitskogin Ratsastajat ry – Leonidas 110 4/74.26, 24) Eetu Leskinen, Raision Ratsastajat ry – Vacantos 4/76.67, 25) Marielle Hacklin, Turun Ratsastajat ry – Quazime KS 4/81.23, 26) Jenni Putro, Uudenkaupungin Ratsastajat ry – Leonardo VH Meierhof Z 4/83.26, 27) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – C-Eckhardt 5/89.77, 28) Oona Huhdanperä, Tampereen Ratsastusseura ry – Boyco 8/58.80, 29) Mirella Luhtala, Tampereen Ratsastusseura ry – Calmee 8/60.19, 30) Pinja Setälä, Tampereen Ratsastusseura ry – Cameja 8/64.46, 31) Johanna Lipponen, Tampereen Ratsastusseura ry – D-Quintus 8/67.93, 32) Viivi Haro, Ratsastusseura Varsa ry – Allegro III 8/72.53, 33) Mirabella Siikalampi, Kotimäen Ratsastajat ry – Capella 8/78.76, 34) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Paco Bond 8/81.44, 35) Hanna-Leena Terhonen, Tampereen Ratsastusseura ry – Zilverster V 8/83.97, 36) Hanna-Maria Korpi, Tampereen Ratsastusseura ry – Caipirinha 12/77.62, 37) Anni Koskinen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Edolente TS Hyl., 37) Saija Laakso, Salo Riding Club ry – Polymax XO Hyl., 37) Terhi Tuominen, Tuusulan Ratsastajat ry – Onze Utopia Z Hyl., 37) Ida-Sofia Leino, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Gucci van het Elkenhof Hyl., 37) Jemina Einola, Kotimäen Ratsastajat ry – Carrie Alfarvad Z Hyl., 37) Heidi Pätsi, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Darklord Hyl., 37) Jenna Suomi, Equestrian Team Turku ry – Lightning Girl Hyl., 37) Salla Tanhuanpää, Raision Ratsastajat ry – Hedina Hyl., 37) Ann-Mari Teppala-Siikalampi, Kotimäen Ratsastajat ry – Abigail Hyl., 37) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Zanjas Quastella Hyl., 37) Ida Varjo, Turun Ratsastajat ry – Blaine Hyl.

Luokka 9 - 100 cm arv 367.1(A2/A2) Kat. 1, H 37 lähtijää ja 10 sijoittuu
1) Merilin Skippari, Urheiluratsastusseura Tammer R – Clitschko 0-0/41.39, 2) Taru Vähämäki, Ypäjän Ratsastajat ry – Funkel Sundream 0-0/41.81, 3) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Golden Tribute 0-0/42.20, 4) Pinja Setälä, Tampereen Ratsastusseura ry – Cameja 0-0/44.95, 5) Mae Kelly Sophia, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Extra Smart 0-0/45.38, 6) Viivi Haro, Ratsastusseura Varsa ry – Allegro III 0-0/46.27, 7) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Zeppeline 0-0/47.25, 8) Majlen Fazer, Hattel Riders ry – Abalia SMH 0-0/47.29, 9) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Linekers Daydream 0-0/48.24, 10) Wilma Lahtinen, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Qwerty 0-0/49.16, 11) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Ypäjä Isandra 0-0/49.70, 12) Hanna-Maria Korpi, Tampereen Ratsastusseura ry – Caipirinha 0-0/51.35, 13) Jemina Einola, Kotimäen Ratsastajat ry – Carrie Alfarvad Z 0-0/52.22, 14) Johanna Lipponen, Tampereen Ratsastusseura ry – D-Quintus 0-0/57.02, 15) Heidi Päivärinta, Porvoon Mustang ry – Perfecta 0-4/47.10, 16) Hanna-Leena Terhonen, Tampereen Ratsastusseura ry – Zilverster V 0-4/49.38, 17) Aino Helve, Evitskogin Ratsastajat ry – Barnard van de Nederblok 0-4/51.76, 18) Oona Huhdanperä, Tampereen Ratsastusseura ry – Boyco 4/63.70, 19) Petra Forsman, Salo Riding Club ry – Venecija 4/68.07, 20) Lotta-Katariina Lehtonen, Hattel Riders ry – Knuutilan Veikko 4/68.51, 21) Sara Kankare, Salon Ratsastusseura ry – Ballerina II 4/70.98, 22) Ursula Vuorio, Kotimäen Ratsastajat ry – Hegoir 4/71.49, 23) Annika Kiikala, Kt-Tallin Ratsastajat ry – Tuskan Toivo 4/72.44, 24) Jenni Putro, Uudenkaupungin Ratsastajat ry – Leonardo VH Meierhof Z 4/73.16, 25) Säde Neuvo, Kirkkonummen Ratsastajat ry – Ramadans II 4/73.78, 26) Mia Mabbott, Salo Riding Club ry – Cupido 4/74.44, 27) Salla Varenti, Ypäjän Ratsastajat ry – Zanjas Quastella 4/75.22, 28) Netta Pietilä, Tampereen Ratsastusseura ry – Brok 4/82.24, 29) Milla Rouhiainen, Helsingin Wiisikot ry – Alessa II 4/84.16, 30) Pia Malmi, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Farma 5/91.10, 31) Pasi Nurmi, Kotimäen Ratsastajat ry – Gemille Musterd 8/77.06, 32) Jaakko Ahde, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Ludacris 8/78.54, 33) Pia Lidström, Lidrid-Team ry – Ivaro 9/106.30, 34) Matilda Hakala, Tampereen Ratsastusseura ry – Sokjaer's Caesar 24/69.72, 35) Jani Sinerkari, Salo Riding Club ry – Videntiek Hyl., 35) Ida Varjo, Turun Ratsastajat ry – Blaine Hyl., 35) Ida-Sofia Leino, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Gucci van het Elkenhof Hyl.


Luokka 8d - Racing Noviisisarja 100 cm arv A.1.0, avoin 4-5 vuotiaille hevosille 7 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Foxcross 0/76.33, 1) Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry – Rupert von Stekken 0/76.58, 3) Minna Lehtonen, Ratsastusseura Varsa ry – Essiini 4/73.25, 4) Christelle Littunen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – My Roberto 5/79.37, 5) Linda Metsämäki, Ypäjän Ratsastajat ry – Chucky 11/87.16, 6) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Rhapsodie RD 13/78.97, 7) Roy Kokkonen, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Cherrygarden's So In Love 16/124.12

Luokka 8c - Racing Trophy 110 cm arv 367.1(A1/A1), avoin 5-vuotiaille hevosille, 8 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry – Le Petit Amour 0-0/39.40, 1) Janina Kvarnström, Siuntion Urheiluratsastajat ry – Heather Nova 0-0/38.18, 1) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Hamont 0-0/38.78, 4) Nea Hulkko, Korpilahden Ratsastajat ry – Hands Up HX 0-4/42.69, 4) Veera Pukkila, Salo Riding Club ry – Celtas Quelia 0-4/44.67, 6) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Captain Cagliari 4/68.10, 7) Tiia-Riikka Kiuru, Ypäjän Ratsastajat ry – Come On Friend 8/66.23, 8) Christelle Littunen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – A D Reed 12/66.18, (9) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Volo's Diamond 5/80.66

Luokka 8b - Racing Trophy 120 cm arv 367.1(A1/A1), avoin 6-vuotiaille hevosille, 13 lähtijää ja 4 sijoittuu
1) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Boss de la Rasse 0-0/45.73, 1) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Celtas Quintina 0-0/40.18, 3) Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry – Damgaards Heartland 0-4/40.00, 4) Veera Pukkila, Salo Riding Club ry – Carat 4/69.37, 4) Tomas Kiviranta, Salo Riding Club ry – Galileo 4/64.69, 4) Janette Kyyriäinen, Hattel Riders ry – Galileo E 4/75.37, 4) Pasi Nurmi, Kotimäen Ratsastajat ry – Ascoast Cabernia 4/69.06, 8) John Antell, Husön Ratsastajat ry – Galaxy 8/84.21, 8) Taru Sopanen, Rusko Riding Team ry – Qouiz 8/66.18, 8) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Carambola 8/69.69, 8) Riikka Harjula, Ypäjän Ratsastajat ry – Bear Bay Alessandro 8/72.58, 12) Rakel Aarnio-Wihuri, Equestrian Team Turku ry – Cornet's Dream 10/92.18, 13) Pirita Rautpalo, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Light Of Atalante 12/67.42

Luokka 8a - Racing Trophy 130 cm arv 367.1(A1/A2), avoin 7-vuotiaille hevosille, 8 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Elena Merivirta, Salo Riding Club ry – Gon Charles 0-0/38.16, 2) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Fanita 0-0/38.75, 3) Erica Mäkilä, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Clintiska de la Falize Z 0-0/39.09, 4) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Quardino L 184 4/68.47, 5) Marielle Hacklin, Turun Ratsastajat ry – Stella Querida 8/73.41, 6) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Nepton 16/88.24, 7) Lotta Sinisalo, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Olympic Girl Hyl., 7) Meeri Sipiläinen, Lehtimäen Ratsastajat ry – Joline Hyl.

Luokka 7 - 90 cm arv 367.1 (A2/A2) 4 lähtijää ja 2 sijoittuu
1) Matilda Hakala, Tampereen Ratsastusseura ry – Sokjaer's Caesar 0-0/46.62, 2) Erika Hanhisuanto, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Rhapsodie RD 0-4/43.47, 3) Wilma Lahtinen, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Qwerty 13/96.63, 4) Susanna Rautanen, Ratsastusseura Tavastia ry – Hugo Boss FS Hyl.