SRL

Kerro kaverille:

Aluemestaruus

Mestaruussäännöt löytyvät materiaalisalkusta.

Kouluratsastuksen aluemestarit 2017

JOUKKUE
1. ABC Ratsastajat 199,827%
2. Kajaanin ratsastusseura 197,911%
3. LidRid I 197,577%


SENIORIT
Hanna Moilanen, Abc Ratsastajat ry – Hard Night 66.029%,
Miia Nurkkala, Oulun Ratsastajat ry – Darina III 64.926%
pronssille Ulla Seuranen, Oulu-Riders ry – Herz-Juwel 63.824%.

NUORET HEVOSET
1) Jonna Takkinen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Avalon 70.577%,
2) Kati Leinonen, Oulun Ratsastajat ry – Riviera Maisan 67.308%,
3) Sonja Pitkänen, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Line Dancer 67.308%

SUOMENHEVOSET
1) Katri Mikkola, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Herkko Hurmaus 68.125%,
2) Arto-Pekka Heino, Abc Ratsastajat ry – Romeon Aadam 66.875%,
3) Heidi Mustonen, Oulun Ratsastajat ry – Villarin Roope 64.375%,

PONIRATSASTAJAT
1) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Tallinmäen Hektor 68.667%,
2) Nina Savela, Ratsastusseura Win Win ry – Roxette 66.917%,
3) Silja Puhakka, Ratsastusseura Win Win ry – Madita 113 RP 66.333%

JUNIORIT
1) Ida-Lotta Nousiainen, Lidrid-Team ry – Ginast 2515 62.667%,
2) Tiia Haaga, Oulun Ratsastajat ry – Lange Linden's Diva 62.167%,
3) Ella Pääkkönen, Lidrid-Team ry – Top Secret 62.083%

LAPSET
1) Sanna Pirilä, Abc Ratsastajat ry – Apollony Calico 66.923%,
2) Elina Kemppainen, Pro Dressage Kainuu ry – Luce del Fuoco 64.904%,
3) Senni Tolonen, Lidrid-Team ry – Paluknys LT ox 62.692%

Ratsastuskouluoppilaiden mestaruudet, Oulu 10.9.2017

JUNIORIT:
1. Eevi Honkalampi - Verseja TemRa
2. Mirella Naisniemi - Salamanisku TemRa
3. Maria Ollikkala - Turkan Ponnetar TemRa

SENIORIT:
1. Eleonora Paajanen - Half Moon Bay Ken98
2. Outi Sallinen - Maijan Roco TemRa
3. Laura Junttila - Erä-Aku LidRid

Paras ratsastuskoulu oli Turkan Ratsurinne.

Kouluratsastuksen hallimestaruus 2017

Lapsiratsastajien hallimestaruus
1) Sanna Pirilä, Abc Ratsastajat ry – Apollony Calico 69.500%
2) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Elvira Madigan II 2334 67.900%
3) Veera Seppälä, Muhoksen Ratsastajat ry – Goldencoast Midnight 62.800%

Suomenhevosten hallimestaruus

1) Nina Kasurinen, Lidrid-Team ry – Keppis 64.700%
2) Arto-Pekka Heino, Abc Ratsastajat ry – Perukan Mohikaani 64.100%
3) Venla Limma, Oulun Ratsastajat ry – Lakupeikko 62.700%

Ponien hallimestaruus
1) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 74.600%
2) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Tallinmäen Hektor 73.200%
3) Elina Kemppainen, Pro Dressage Kainuu ry – Nimbo 69.700%

Junioreiden hallimestaruus
1) Silja Puhakka, Ratsastusseura Win Win ry – Chaletto 70.000%
2) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Donovan Bailey 65.652%
3) Ida-Lotta Nousiainen, Lidrid-Team ry – Ginast 2515 65.326%

Nuorten hevosten hallimestaruus
1) Laura Sassi, Lidrid-Team ry – Adel 65.104%
2) Sonja Pitkänen, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Line Dancer 60.729%
3) Hanna Takkula, Ratsastusseura Win Win ry – Sylvian Joseph 59.688%

Senioreiden hallimestaruus
1) Katariina Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Integral tuloksella 67.813%
2) Elli Tuominen, Abc Ratsastajat ry – Skywalker 66.979%
3) Tuuli Mustonen, Abc Ratsastajat ry - Damasco Caniceira 66,250 %

Pohjois-Suomen hallijoukkuemestaruus
1. Meri-Lapin Ratsastajat I joukkue, 203,976
Noora Pajari – Reitland ́s Du nur Du B (poni) 74,600
Sonja Pitkänen – Line Dancer (nh) 60,729
Anu Karinen – Helios (seniori) 61,563
Katariina Pajari – Integral (seniori) 67,813
2. LidRid Team 199,026
Tuisku Lamberg – Elvira Madigan II (lapsi) 67,900
Anna-Karin Silvennoinen – Stefek (poni) 65,800
Ida-Lotta Nousiainen – Ginast (juniori) 65,326
Laura Sassi – Don Delicious (seniori) 63,229
3. III ABC-Ratsastajat 196,200
Sanna Pirilä – Apollony Calico (lapsi) 69,500
Arto-Pekka Heino – Perukan Mohikaani (sh) 64,100
Berit Leinonen – Valssanteri (sh) 62,600
Eveliina Lehtimäki – Donatore KZI (seniori) 62,500

2016

Pohjois-Suomen kouluratsastuksen aluemestaruudet 27.8.2016 Rovaniemellä
Lapsiratsastajien kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus

1) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Gia 63.583%
2) Nea Kasvi, Rovaniemen Urheiluratsastajat – Yisse v. Friesenzuchtstall 60.667%
3) Aino Angeria, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Carolina 60.250%

Poniratsastajien kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus
1) Tiia Haaga, Oulun Ratsastajat ry – Lange Linden's Diva 65.250%
2) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 65.000%
3) Matleena Perkkiö, Ateljeen Ratsastajat ry – Elshofs Gonda 64.583%

Junioriratsastajien kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus
1) Pinja Räinä, Ratsastusseura Win Win ry – Pantani 60.833%
2) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Lorendso 60.500%
3) Sini Koivunen, Lidrid-Team ry – Don Delicious 59.083%

Senioreiden kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus

1) Anni-Maria Aitta, Oulun Ratsastajat ry – Pinia 62.132%
2) Katariina Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Sardone 60.515%
3) Sonja Pitkänen, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Integral 58.382%

Nuorten hevosten kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus
1) Tarja Autio, Prima Riders ry – Lord Charmant 67.917%
2) Arto-Pekka Heino, Abc Ratsastajat ry – Romeon Aadam 65.417%
3) Katariina Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Line Dancer 61.771%

Suomenhevosten kouluratsastuksen Pohjois-Suomen aluemestaruus
1) Niina Mikkonen, Abc Ratsastajat ry – Mega-Pomo 65.104%
2) Henna Hietala, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Epelin Aihe 63.021%
3) Nina Kasurinen, Lidrid-Team ry – Keppis 61.875%

Kouluratsastuksen aluemestaruus, Kajaani 20.9.2015, Kajaanin Ratsastusseura ry

Poniratsastajat:
1) Jenni Visuri / Streamside So Dear, Win Win
2) Helmi Paananen / Best Surprise, ABC
3) Tiia Haaga / Lange Linden's Diva, OR

Lapsiratsastajat:
1) Silja Puhakka / Chaletto, ABC
2) Noora Pajari / Lorendso, MeLaRa
3) Anni Pöppönen / Mr. Mikkel Khan, KRS

Juniorit:
1) Pinja Räinä / Pantani, Win Win
2) Sofia Laakko / Palacion, ABC
3) Pinja Hämäläinen / Tretella, ProD

Seniorit:
1) Katariina Pajari / Integral, MeLaRa
2) Nea Ponkala / Larosell, MeLaRa
3) Hanna Moilanen / Hard Night, ABC

Nuoret hevoset:
1) Sara Arola / Carlisle K, KRS
2) Hanna Niskanen / Royal Athletica, KRS
3) Tarja Autio / Lord Charmant, PRIMA

Suomenhevoset:
1) Nina Mikkonen / Mega-Pomo, ABC
2) Laura Sassi / Pirmeli, LIDRID
3) Henna Hietala / Epelin Aihe, MeLaRa

Joukkuemestaruudet
1) ABC Ratsastajat ry 197,454% (Helmi Paananen / Best Surprise, Sofia Laakko / Palacion, Hanna Moilanen / Hard Night, Silja Puhakka / Chaletto)
2) Meri-Lapin Ratsastajat ry 190,780% (Noora Pajari / Lorendso, Erika Rauma / Messi, Nea Ponkala / Larosell, Katariina Pajari / Integral)
3) Kajaanin Ratsastusseura ry joukkue 1 188,794% (Elina Jääskeläinen / Jakarta, Anni Pöppönen / S.S.Queenie, Sara Arola / Carlisle K, Heidi Pyy / Poppapoika)

Esteratsastuksen aluemestaruus, Kalajoki 22.8.2015, Rannikon Ratsastajat ry, JokilaaksonRatsastajat ry, Prima Riders ry, Haapaveden Ratsastajat ry ja PyhäjokilaaksonRatsastajat ry

Ponimestaruus:
1. Seppä Ronja / Amigo, HaR
2. Paasovaara Anni / Bijou II, OR
3. Lamberg Tuisku / Tallinmäen Hektor, LIDRID

Suomenhevosten mestaruus:
1. Tuppurainen Kaisa / Toivon Paasto, KiRa
2. Sorvoja Heidi / Hilan Oleksi, RANRAT
3. Sassi-Päkkilä Liisa / Vekjatus, TemRa

Nuorten hevosten mestaruus:
1. Paasovaara Anni / Poseidon, OR
2. Luomajoki Henna / For Emil, PRT
3. Engman Anne-Mari / Gold Meadow's Beauty, OR

Juniorimestaruus:
1. Mattila Laura / Catleen van de Kroon, OUSA
2. Harju Sanni / Casablanca, ORK
3. Kamula Pinja / Any Time, OR

Seniorimestaruus
1. Kukkola Minna-Mari / Legolas, Or
2. Hore Minna / Gallops Nolando, Win Win
3. Muhojoki Reeta / Hyena Drum sv, LIDRID

Aluemestarit 2014

Kouluratsastuksen aluemestaruus, Rovaniemi 6.-7.9.2014, Rovaniemen Urheiluratsastajat ry

Poniratsukot
1. Nea Ponkala / Muhamed, MeLaRa
2. Jenni Visuri / Streamside So Dear, WinWin
3. Helmi Paananene / Best Surprise, ABC

Juniorit
1. Aino Veijola / Ciencia Doble, OR
2. Serafina Suonperä / Wildberry, ABC
3. Jenni Visuri / Madita, Win Win

Seniorit
1. Ulla Seuranen / Spinners Image, IIHA
2. Anni-Maria Aitta / RH´s Mocharella, OR
3. Jonna Koukkari / Bo-Anne, OR

Joukkuemestaruus
1. Oulun Ratsastajat ry (Anni-Maria Aitta / RH´s Mocharella, Aino Veijola / Ciencia Doble, Jonna Koukkari / Bo-Anne, Tiia Haaga / Meloodia)
2. ABC Ratsastajat ry (Helmi Paanenen / Best Surprise, Serafina Suoperä / Wildberry, Hanna Moilanen / Hard Night, Susanna Tikkanen / Da Vinci V)
3. Rovaniemen Urheiluratsastajat ry (Miia Suomi / Taya Van Helsing, Linda Ikonen / Princess Passion, Titta Mikkola / Bloks)

Harrastemestaruus
1. Salla Sipilä / Kalvarija, JoRa
2. Salla Korpela / Charmir, OR
3. Riikka Mikkola / Aristeus, ABC

Nuoret hevoset
1. Laura Sassi / Top Secret, LidRid
2. Maija Ollikainen / Merfjis, LvR
3. Kati Mällinen / Rubella Fortunata, WinWin

Suomenhevoset
1. Jatta Simola / Elmina, WinWin
2. Laura Sassi / Pirmeli, LidRid

Esteratsastuksen aluemestaruus, Oulu 2.-3.8.2014, LidRid Team ry

Poniratsukot
1. Ida-Lotta Nousiainen / Macho LIDRID
2. Ronja Vekki / Rudi Win WIn
3. Pinja Hämäläinen / Tretella ProD

Juniorit
1. Wilma Heikkinen / Diamond of the Lowlands Z LIDRID
2. Minna-Mari Kukkola / Legolas II OR
3. Vivi Lakovaara / Heartbreaker II ORK

Seniorit
1. Jenna Eeronheimo / Still-Hof Merbau 2784 ORK
2. Tiina Porali / Cassis OR
3. Taru-Tuuli Huisman-Kaakinen / Diva II O-Ri

Suomenhevoset
1. Sallamaari Koivisto / Vanttomi ABC
2. Anna Airaksinen / Rasker LIDRID
3. Katja Vola / Sorvan Susette URA

Nuoret hevoset
1. Minna Hore / Dunmore Win Win
2. Ida Hoskari / Corzio LUR
3. Amanda Kylmänen / Wild One ORK

Joukkuemestaruus
1. LidRid Team ry joukkue 1 (Heikkinen Wilma / Diamond of the Lowland Z, Airaksinen Anna / Rasker, Nousiainen Ida-Lotta / Macho, Lidström Pia / Appelflap)
2. Ratsastusseura ORK ry (Eeronheimo Jenna / Still-Hof Merbau 2784, Harju Jenny / Cubali H., Huomo / Greta Zida'Ya, Mäkelä Jaana / Alva)
3. Oulun Ratsastajat ry joukkue 3 (Kukkola Minna-Mari / Charlie Brown, Porali / Tiina Marcenzo, Ruotsalainen Anniina / Pegasos II, Raappana / Viivi Viktor II)

Alueen ratsastuskouluoppilaiden mestaruus, Oulu 25.5.2014, Oulun Ratsastajat ry

Juniorit
1. Venla Limma / Zauberflöte, Turkan ratsurinne
2. Eerika Huovinen / Selim, Äimäraution Ratsastuskeskus
3. Henriikka Pesämaa / Kastell’s Roxane, Tuomikosken ratsutalli

Seniorit
1. Anne Aho / Jetson II, Tallinmäki
2. Heidi Mustonen / Patriks, Hietasaaren ponipiha
3. Marita Rovamo / Violetta, Äimäraution Ratsastuskeskus

Paras ratsastuskoulu Äimäraution Ratsastuskeskus

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Oulu 14.-15.6.2014, Oulun Ratsastajat ry

Seniorit
1. Elina Jääskeläinen / Jakarta KRS
2. Miia Roininen / Marieta OR
3. Tiina Jokinen / Preester OR

Juniorit, poniratsastajat, suomenhevoset (yhdistetty mestaruus)
1. Sofia Ahtinen / Rhana Z WinWIn
2. Sallamaari Koivisto / Vanttomi ABC
3. Anna Airaksinen / Rasker IDRID

Aluemestarit 2013

Esteratsastuksen aluemestaruus, Haapavesi 21.-22.9.2013, Pegasos Riding Team ry

Ponit
1. Ida-Lotta Nousiainen / Macho, LIDRID
2. Anniina Ruotsalainen / Arvalon Trystan, OR
3. Roosa Uunila / Petit Pascal, RANRAT

Juniorit:
1. Wilma Heikkinen / Ginast 2515, LIDRID
2. Sara Kumpulainen / Peppoli, ORK
3. Laura Pasma / Kandine. RT

Seniorit:
1. Viivi Raappana / Viktor II, OR
2. Tiina Porali / Cassis, OR
3. Mari Yliiniemi / Ukarlo, OR

Suomenhevoset:
1. Essi Pöppönen / Seraliina, KyRa
2. Sallamaari Koivisto / Vanttomi, IIHA
3. Jenni Jormakka / Minimatti, ABC

Nuoret hevoset:
1. Reeta Muhojoki / Hyena drum sv, LIDRID
2. Kaija Matikkala / Calista Leon, OR
3. Henna Toppi / Cher H, ABC

Joukkue:
1. Oulun Ratsastajat ry 2-joukkue (Anniina Ruotsalainen / Arvalon Trystan, Anni Paasovaara / Bijou II, Viivi Raappana / Viktor, Mari Yliniemi / Ukarlo)
2. Lidrid-team ry (Ida-Lotta Nousiainen / Macho, Wilma Heikkinen / Ginast, Hannele Laukkanen / Hohenstein II Maxi)
3. Oulun Ratsastajat ry 1-joukkue (Pinja Kamula / Armi II, Tiina Porali / Cassis, Sara Nevala / Mr Easy, Mari Yliniemi / Tequila)

Kouluratsastuksen aluemestaruus, Oulu 7.-8.9.2013, Oulun Ratsastajat ry

Poniratsastajat
1. Nea Ponkala / Muhamed MeLaRa
2. Jenni Visuri / Streamside So Dear WinWin
3. Jutta Wiens / Engagen MeLaRa

Juniorit
1. Jenna Piippo / Scheefuss OR
2. Hanna Moilanen / Hard Night ABC
3. Aino Veijola / Ciencia Doble OR

Seniorit
1. Johanna Riihijärvi / Lloyd ABC
2. Assi-Jutta Kuusela / Hillaby OR
3. Noora Kortesalmi / Isi Dot OR

Nuoret hevoset
1. Jaana Aitta / TessaIV OR
2. Leeni Aula / Grato MeLaRa
3. Miia Nurkkala / Darina III OR

Suomenhevoset
1. Jatta Simola / Elmina WinWin
2. Sanna Iso-Oja / Herkko Hurmaus O-Ri
3. Henna Hietala / Epelin Aihe MeLaRa

Harrastemestaruus
1. Jonna Koukkari / Bo Anne OR
2. Anni-Maria Aitta / Hüsteeria OR
3. Jenna Hökkä / Royal William LidRid

Joukkuemestaruus
1. Oulun Ratsastajat ry joukkue 1 (Jutta Kuusela / Hillaby, Jenna Piippo / Schneefuss, Jaana Aitta / Tessa IV,
2. Meri-Lapin Ratsastajat ry (Katariina Pajari / Moneta II, Leeni Aula / Grato, Nea Ponkala / Muhamed, Jutta Wiens / Engagen)
3. ABC Ratsastajat ry (Serafiina Suonperä / L.R. Timbuktu Sky, Niina Mikkonen / Mega-Pomo, Johanna Riihijärvi / Lloyd, Sanna Jaukkuri / Alanya R)

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, 17.-18.8.2013, Oulun Ratsastajat ry

Seniorit
1.Paju Tuuri / Santa Lucia OR
2.Elina Jääskeläinen / Jakarta KRS
3.Tuomas Vesa / Uptown Boy LIDRID

Juniorit, poniratsastajat ja suomenhevoset
1.Sofia Ahtinen / Paparazzie WIN WIN
2. Sallamaari Koivisto / Vanttomi IIHA
3. Sanna Lavikainen / Corinessa K KyRa

Esteratsastuksen aluehallimestaruus, Oulu 24.3.2013, Oulun Ratsastajat ry

Ponit
1. Anna Hoskari / Knockroe Master LUR
2. Laura Veikola / Alona Lowland PyRa
3. Roosa Uunila / Petit Pascal RanRat

Juniorit
1. Petteri Paananen / Råryds Java OR
2. Paju Tuuri / Santa Lucia OR
3. Tiia Kanto / Molenaar´s Lobelle MELARA

Seniorit
1. Sonja Mäkelä / Zuccero ORK
2. Pia Lidström / Appelflap LIDRID
3. Tiia-Liisa Saarinen / Pakas ORK

Suomenhevoset
1. Sanna Koukkari / Okkalin Onni PRT

Nuoret hevoset
1. Henna Toppi / Constant Z ABC
2. Pia Lidström / Hillary LIDRID

Aluemestarit 2012

Kouluratsastuksen aluemestaruus, Oulu 15.-16.9.2012, Oulun Ratsastajat ry

Ponit:
1. Nea Ponkala / Muhammed, MELARA
2. Jutta Wiens / Engagen, MELARA
3. Sofia Ahtinen / Paparazzie, WINWIN

Suomenhevoset:
1. Jatta Simola / Elmina, WINWIN
2. Laura Sassi / Värin Väläys, OR
3. Pauliina Korhonen / Tosi-tykk,i JORA

Nuoret hevoset:
1. Minna Rautioaho / Fighting Fierce, RT
2. Sanna Heimo / Dancing Lord, ROUR
3. Tiina Marttila / Donatore, IIHA

Juniorit:
1. Assi-Jutta Kuusela / Hillaby, Ken98
2. Ella perälä / Roby, O-RI
3. Alma Raukovaara / Pixie, OR

Seniorit:
1. Johanna Riihijärvi / Lloyd, ABC
2. Laura Sassi / Black Horse Parzival, OR
3. Noora Kortesalmi / Isi Dot, OR

Harrastemestaruus:
1. Riikka Puurunen / Fleur Rouge, ABC
2. Maria Saarnio / Sempre, O-RI
3. Heidi Ruuska / Langeman, OR

Joukkuemestaruus
1. Meri-Lapin Ratsastajat ry joukkue 1 (Nea Ponkala / Muhammed, Jutta Wiens / Engagen, Leeni Aula / Grato, Katariina Pajari / Moneta II)
2. Oulun Ratsastajat ry joukkue 3 (Maija Kärkkäinen / Larosell, Noora Kortesalmi / Isi Dot, Outi Veijola / Glicea, Laura Sassi / Värin Väläys)
3. Oulun Ratsastajat ry joukkue 1 (Jaana Aitta / Bo-Anne, Tuuli Mustonen / Zenith, Eerika Iinatti / Rasker, Jenna Piippo / Schneefus)

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Pudasjärvi 8.-9.9.2012, Pudasjärven Ratsastajat ry

Juniorit:
1. Eerika Iinatti / Rasker, OR
2. Alma Raukovaaara / Loesje, OR
3. Tuuli-Maria Pasanen / Tresor, WIN WIN

Seniorit:
1. Tuomas Vesa / Marilyn, LIDRID
2. Niina Hotakainen / Newton, OR
3. Sani Pekkala / Gambis, MELARA

Esteratsastuksen aluemestaruus, Haukipudas 1.-2.9.2012, ABC Ratsastajat ry

Poniratsukot:
1. Sini Kanto / Mondays Malvir MELARA
2. Minna-Mari Kukkola / Melview Extra Bounce OR
3. Anna Hoskari / Knockroe Master LUR

Juniorit:
1. Sara Ihalainen / High Pearl OR
2. Ida-Emilia Parkkila / Eneida OR
3. Jenna Eeronheimo / Brindamour ORK

Seniorit:
1. Päivi Granat / Carpiano MELARA
2. Tiina Porali / Marcenzo OR
3. Minna Hore / Gallops Nolando WinWin

Suomenhevoset:
1. Tiina Bergbacka / Wilma Polkaus JR
2. Eerika Iinatti / Rasker OR
3. Tanja Kokko / Partikka O-RI

Nuoret hevoset:
1. Anna-Leena Mäkinen / Cyprize ORK
2. Petra Rantanen / Countys Chloris Ken98
3. Jemina Kemppainen / Quite Storm MuR

Joukkuemestaruus:
1. Ratsastusseura ORK ry (Sara Kumpulainen / Peppoli, Jenna Eeronheimo / Brindamour, Annika Voho / Utopie, Sonja Mäkelä / Symphony)
2. Meri-Lapin Ratsastajat ry (Sini Kanto / Monday´s Malvir, Tiia Kanto / Niwek, Jonna Varonen / Pucara, Päivi Granat / Carpiano)
3. Oulun Ratsastajat ry joukkue 3 (Petteri Paananen / Unique III, Aino Veijola / Occasion C, Ida-Emilia Parkkila / Eneida, Tiina Porali / Panzar)

Aluemestarit 2011

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Pudasjärvi 24.-25.9.2011, Pudasjärven Ratsastajat ry

Seniorit
1. Maria Nori / Salomon Blue LIDRID
2. Tuomas Vesa / Marilyn LIDRID
3. Susanne Orelma-Törmänen / Ursina OR

Juniorit
1. Paju Tuuri / Urfus van de Hoogkouter OR
2. Heidi Tolonen / Corinessa K SORASET

Kouluratsastuksen henkilökohtainen ja joukkuealuemestaruus, Tornio 10.-11.9.2011, Meri-Lapin Ratsastajat ry

Poniratsastajat
1. Sofia Ahtinen / Paparazzie WinWin
2. Nea Ponkala / Muhamed MeLaRa
3. Aino Veijola / Arvalon Trystan OR

Juniorit
1. Sonja Pitkänen / Fides MeLaRa
2. Alma Raukovaara / Rafael OR
3. Ella Karjalainen / Ace Of Aladdin Ken98

Seniorit
1. Katariina Pajari / Moneta II MeLaRa
2. Petri Lopakka / Aristeus ABC
3. Ulla Seuranen / Spinner’s Image

Suomenhevoset
1. Pauliina Korhonen / Tosi-Tykki JoRa
2. Leena Jaakkola / Valssandra OR
3. Mari Penttilä / Joen Roima LakUra

Nuoret hevoset
1. Katariina Pajari / Laponius MeLaRa
2. Marjukka Manninen / Amadora ABC
3. Miia Nurkkala / Dancing Lord OR

Harrastemestaruus
1. Jaana Niinimaa / Lugano Ken98
2. Riikka Puurunen / Fleur Rouge ABC
3. Katri Mikkola / Rentreux van der V RoUr

Joukkuemestaruus
1. Meri-Lapin Ratsastajat ry (Nea Ponkala / Muhamed, Sonja Pitkänen / Fides, Katariina Pajari / Laponius, Kristiina Rauma / Vismut)
2. Oulun Ratsastajat ry 2-joukkue (Aino Veijola / Arvalon Trystan, Miia Nurkkala / Dancing Lord, Jenna Piippo / Schneefuss, Tuuli Mustonen / Zenith V)
3. Oulun Ratsastajat 1-joukkue (Alma Raukovaara / Rafael, Leena Jaakkola / Valssandra, Liisa Sassi-Päkkilä / Zauberflöte, Miia Nurkkala / Korholan Kamomilla)

Esteratsastuksen henkilökohtainen ja joukkuealuemestaruus, Oulu 3.-4.2011, Oulun Ratsastajat ry

Seniorit:
1. Sonja Mäkelä / Primrose K ORK
2. Vile Peltokoski / Rapunzel OUR
3. Pia Lidström / Vjeloma S.H. LidRid

Juniorit:
1. Iida Hoskari / Dina VI LUR
2. Jenna Eeronheimo / Brindamour ORK
3. Sara Kumpulainen / Peppoli ORK

Poniratsukot:
1. Kirsi Kankaala / Sundancer Ken98
2. Janette Kyyriäinen / Golden Heart RoUr
3. Jemiina Kemppainen / Mellow MuR

Suomenhevoset
1. Hanna Takkula / Kossun Poika WinWin
2. Tanja Kokko / Partikka Ken98

Nuoret hevoset:
1. Kirsi Kankaala / Atacand Weering Ken98
2. Henna Toppi / Celek WinWin
3. Marjo Kuha / Gvineja II RoUr

Hevosten harrastemestaruus
1. Salla Herrala / Lemurs OR
2. Emmi Lind / Kragelund's Cassiopeija RoUr
3. Heidi Vanhanen / Preta Ken98

Ponien harrastemestaruus
1. Anna Hoskari / Knockroe Master LuR
2. Sara Kalapudas / Alona Lowland PRT
2. Heli Laukkanen / Vilgas ORK

Joukkuemestaruus
1. Ratsastusseura ORK ry I-joukkue (Sonja Mäkelä / Primrose K, Jenna Eeronheimo / Brindamour, Jaana Mäkelä / Alva, Tiia-Liisa Veikkola / Uscada Du Mantanna)
2. Oulun Ratsastajat ry II-joukkue (Tiina Porali / Marcenzo, Minna-Maria Kukkola / Melview Extra Bounce, Iida-Emilia Parkkila / Miraz II, Kaija Matikkala / Krokoss)
3. Meri-Lapin Ratsastajat ry (Anna-Elisa Orajärvi / Chablis van Vrijhern, Lotta Hyttinen / Lordens Lady, Tiia Kanto / Niwek, Petra Jauhojärvi / Colorado III)

Aluemestarit 2010

Kouluratsastuksen henkilökohtainen ja joukkuealuemestaruus, Oulu 25.-26.9.2010, Oulun Ratsastajat ry

Seniorit
1. Katariina Pajari / Moneta, MeLaRa
2. Johanna Riihijärvi / Lloyd, ABC
3. Marjukka Manninen / Nurejev, ABC

Juniorit
1. Roosa Riihijärvi / Pioneer, ABC
2. Jutta Kuusela / Garey Moesgård, ABC
3. Eerika Iinatti / Loesje, OR

Suomenhevoset
1. Kaisa Vilkuna / Ilo-Ilmari, PRT
2. Leena Jaakkola / Valssandra, OR
3. Pauliina Korhonen / Tosi-Tykki, JoRa

Ponit
1. Roosa Haipus / Bonaza, WinWin
2. Mirka Niskala / Mary II, IIHA
3. Sofia Hietanen / Filphus Wäst, Pyra

Nuoret hevoset
1. Tuuli Mustonen / Zenith v, OR
2. Marjukka Manninen / Amadora, ABC
3. Ulla Seuranen / Hercegnö, IIHA

Harraste
1. Irene Mäkimartti / Störtebecker, KRTS
2. Henna Jussila / Raconda, WinWin
3. Salla Korpela / Chamir, OR

Joukkuemestaruus
1. ABC, joukkue 1
2. OR, joukkue 1
3. OR, joukkue 2

Kenttäratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus, Pudasjärvi 18.-19.9.2010, Pudasjärven Ratsastajat ry

Juniorit ja ponit:
1. Eerika Iinatti / Loesje OR
2. Eeva Niemi / Princess Sparkle OR
3. Juuli Heiskanen / Viktooria M-Ra

Seniorit:
1. Maria Nori / Salomon Blue LidRid
2. Saara Pyykkönen / Felans SoRaSet
3. Tuomas Vesa / Marilyn LidRid

Esteratsastuksen henkilökohtainen aluemestaruus (Pohjois-Suomen mestaruus), Rovaniemi 4.-5.9.2010, Rovaniemen Urheiluratsastajat ry

Ponit:
1. Tiia Kanto / Niwek, MELARA
2. Janette Kyyriäinen / Golden Heart, RoUr
3. Nea Ponkala / Muhamed, MELARA

Suomenhevoset:
1. Tanja Kokko / Partikka, ABC
2. Anna Airaksinen / Rasker, LIDRID
3. Hanna Takkula / Kossun Poika, WinWin

Nuoret hevoset:
1. Henna Toppi / Celek, WinWin
2. Sara Nevala / Mr Easy, ORK
3. Jaana Mäkelä / Mefisto, ORK

Juniorit:
1. Suvi Määttä / Lumine, KRS
2. Heidi Kamppinen / Grosetto, LUR
3. Sara Kumpulainen / Peppoli, ORK

Seniorit:
1. Mari Yliniemi / Ingvers, OR
2. Sonja Mäkelä / Primrose K, ORK
3. Tiina Porali / Josefina II, OR

Esteratsastuksen aluehallimestaruus, Ruukki 24.-25.4.2010, LidRid-Team ry, Oulun Urheiluratsastajat ry, Ratsu-Team ry, Oulun Ratsastajat ry

Poniratsukot
1.Sassi-Päkkilä Liisa / Pin Rock´S Mermaid M-RA
2.Veijola Aino / Fairytale Felicia 554 Nf OR
3.Rantanen Petra / Misambal Ken98

Juniorit
1. Hoskari Ida / Dina Vi LUR
2.Parkkila Iida - Emilia / Kveta-S OR
3.Orajärvi Anna-Elisa / MeLaRa

Seniorit
1.Hanna Marttila / Wechtrichta OUR
2.Katja Kumpulainen / Palmera OR
3.Mari Yliniemi / Ingvers OR

Suomehevoset
1.Jonna Pajala / Luovuus PyRa
2. Pauliina Niemi / Rinkki LUR
3.Leenä Lötjönen / Väkevä SHU

Nuoret hevoset
1. Jyri Autio / Secret Quandeiry RanRat
2. Anni Aitta / Kiljander Contessa OR

Ponien Harrastemestaruus
1.Irene Mäkimartti / Störtebecker KRTS
2.Liisa Sassi-Päkkilä / Zauberflöte M-RA
3.Minna Mononen / Bianca Michelle SORASET

Hevosten Harrastemestaruus
1.Henna Lantto / Santo RT
2.Suvi Määttä / Lumine KRS
3.Salla Korpela / Chaprille OR

Aluemestarit 2009

Esteratsastuksen aluemestaruus, Oulu 5.–6.9.2009

Poniratsukot
1. Minna-Maria Taskila - Golden Heart RoUr 16+18=34
2. Eerika Iinatti - Silhouette OR 18+14=32 (uusinta)
3. Tiia Kanto - Monday's Malvir MELARA 18+14=32

Suomenhevoset
1. Jonna Pajala - Luovuus PRT 20+14=34
2. Tanja Kokko - Partikka ABC 13+18=31 (uusinta)
3. Suvi Juntunen - Kihin Sisu KRS 15+16=31 (uusinta)

Juniorit
1. Ida Hoskari - Dina VI LUR 15+20=35 (uusinta)
2. Sara Nevala - Ever Toulouse ORK 20+15=35
3. Anna-Elisa Orajärvi - Chablis van Vrijhern MELARA 16+16=32

Seniorit
1. Jaana Mäkelä - Naomi XIII ORK 15+16=31
2. Pia Lidström - Akovadi Lidrid Team 20+8=28
3. Sonja Mäkelä - Solitär ORK 12+15=27 (uusinta)

Ponien harrastemestaruus
1. Aino Veijola - Fairytale Felicia OR
2. Petteri Paananen - Midnight Lady OR
3. Sara Lapaainen - Tell Me KSR

Hevosratsukoiden harrastemestaruus
1. Henna Lantto - Santo Utajärven Ratsastajat
2. Salla Korpela - Chaprille OR
3. Tuuli Mustonen - Rosie OR

Nuorten hevosten harrastemestaruus
1. Julia Heikkilä - Gervin ORK
2. Laura Sorri - Emyras Mg Oulunsalon Ratsastajat
3. Pia Lidström - Betina Beakley Lidrid-Team

Joukkuemestaruus 2009
I. ORK
2. LidRid Team
3. OR

Kouluratsastuksen aluemestaruus Äimärautio 12.–13.9.2009

Juniorit
1.Ida-Maria Kesti – Pektavius Meri-Lapin Ratsastajat ry
2. Anni Takalahti - Lucky Lady Oulun Ratsastajat ry
3. Jutta Kuusela - Garey Moesgård Kentaurit 98

Seniorit
1. Kati Haataja – Salomo Oulun Ratsastajat
2. Johanna Riihijärvi – Pioneer ABC Ratsastajat
3. Laura Sassi - Black Horse Parzival ABC Ratsastajat

Suomenhevoset
1. Laura Sassi – Punnus-Tähteri ABC Ratsastajat
2. Leena Jaakkola – Valssandra Oulun Ratsastajat
3. Pauliina Korhonen – Tosi-Tykki Jokilaakson Ratsastajat

Nuoret hevoset
1.Johanna Riihijärvi – Lloyd ABC Ratsastajat
2. Katariina Pajari – Adar Meri-Lapin Ratsastajat
3. Tuuli Mustonen – Zenith Oulun Ratsastajat ry

Harrastemestaruus
1. Kati Liedes - Chirac II Oulun Ratsastajat ry
2. Tiina Marttila – Kandine Iin Hevosharrastajat ry
3. Henna Lantto – Tavor Utajärven Ratsastajat ry

Joukkuemestaruus
1. Oulun Ratsastajat
2. ABC Ratsastajat
3. Meri-Lapin Ratsastajat

Ponien aluemestaruutta ei jaettu liian vähäisen osanottajamäärän takia

Kenttäratsastuksen aluemestaruus, Pudasjärvi 19.-20.9.2009

Seniorit
1. Maria Nori - Salomon Blue LIDRID
2. Marianne Vuollet - Centus RanRat
3. Taina Vesa - Marilyn LIDRID

Juniorit ja ponit:
1. Eeva Niemi - Princess Sparkle OR
2. Roosa-Maria Romppainen - Corinessa Soraset

Aluemestarit 2008

Esteratsastuksen aluemestaruus Oulu 13.–14.9.2008

Poniratsukot
1. Maria Pentikäinen – Redwood Heather Rose
2. Minna-Maria Taskila – Golden Heart
3. Tiia Kanto – Monday’s Malvir

Suomenhevoset
1. Jonna Pajala – Tähti-Hessu
2. Sari Sandström – T.M. Vipeli
3. Krista Moisio – Kemun Ilo
3. Anna Airaksinen – Rasker

Juniorit
1. Sara Nevala – Ever Toulose
2. Amanda Kylmänen – Lydia M
3. Anni-Maria Aitta – Miro

Seniorit
1 Pia Lidström – Rolinde
2 Jaana Mäkelä – Adriema Ger
3 Henna Luomajoki – Lukas Lasaro

Ponien harrastemestaruus
1 Heikkinen Jenni Disney KRS
2 Tarvainen Saija Suprise LIDRID
3 Rantanen Petra Misambal Ken98

Hevosratsukoiden harrastemestaruus
1 Perttunen Eeva Melrose LIDRID
2 Mikkonen Riikka Deemon LIDRID
3 Ruottinen Ulla Pegasus II ORK

Nuorten hevosten harrastemestaruus
1 Luomajoki Henna Korida II PRT
2 Matikkala Kaija Louis OR Oulu
3 Suomi Miia Caramella II ORK

Joukkuemestaruus
1. Ratsastusseura ORK Sara Nevala - Ever Toulouse Sonja Mäkelä - Esprina Jaana Mäeklä - Adriema Maria Pentikäinen - Redwood Heather Rose
2. LidRid-Team Pia Lidström - Ginast Vivika Kurtti - Lordens Lady Tiina Juntunen - Wilma Polkaus Pia Lidstöm – Gosty
3. LidRid-Team Pia Lidström - Rolinde Maria Nori - Henry T Ida Hoskari - Sam III Anna Airaksinen - Rasker

Kouluratsastuksen aluemestaruus Kajaani 20.–21.9.2008

Juniorit
1. Jenni Juntunen - Lando Kainuun Ratsastajat
2. Minna-Maria Kerttula - Canjung Provincia Riders ry
3. Iris Kaarlenkaski - ABC Ratsastajat

Seniorit
1. Kati Haataja - Salomo Oulun Ratsastajat
2. Taru Kolehmainen - Dandijs Kainuun Ratsastajat
3. Marjukka Manninen - Nurejev ABC Ratsastajat

Suomenhevoset
1. Kaisa Vilkuna - Ilo-Ilmari Pegasos Riding Team ry
2. Anja Pietarinen - Lehtolan Wiljam Kajaanin Ratsastusseura ry
3. Sari Nieminen - Kihin Sisu Kajaanin Ratsastusseura ry

Nuoret hevoset
1. Miia Rinne - Kapo ABC Ratsastajat
2. Soile Lappalainen - Firecape Must Be An Angel Kajaanin Ratsastusseura ry
3. Katariina Pajari - Halicanté Meri-Lapin Ratsastajat ry

Harrastemestaruus
1. Henna Hietala - Babek Riding Club Ruska
2. Annamari Parviainen - Balovnik Kajaanin Ratsastusseura ry
3. Tarja Sahlberg - Jamper Kajaanin Ratsastusseura ry

Joukkuemestaruus
1. ABC Ratsastajat: Iris Kaarlenkaski, Miia Rinne ja Marjukka Manninen Kainuun Ratsastajat: Jenni Juntunen, Minna Huusko, Tiina Kähkönen ja Taru Kolehmainen
2. Oulun Ratsastajat: Kati Haataja, Jonna Koukkari, Miia Nurkkala ja Anni Takalahti

Ponien aluemestaruutta ei jaettu liian vähäisen osanottajamäärän takia

Kenttäratsastuksen aluemestaruus Pudasjärvi 27.-28.9.2008

Seniorit
1. Tanja Hynynen - Chansonette II Oulun Ratsastajat
2. Maria Nori - Salomon Blue Lid-Rid Team
3. Ulla Ruottinen - Pegasus II Ratsastusseura ORK

Aluemestarit 2007

Esteratsastuksen aluemestaruus Oulu 15.–16.9.2007

Junioreiden aluemestaruus
1. Sonja Mäkelä - Esprina, ORK
2. Mia Raasakka - Dancing Queen, LidRid
3. Essi Koskinen - Con Air, MELARA

Senioreiden aluemestaruus
1. Katja Juntunen - Palmera, OR
2. Pia Lidström - Akovadi, LidRid
3. Kaija Matikkala - Lorein, OR
3. Jaana Mäkelä - Adriema, ORK

Nuorten hevosten aluemestaruus
1. Mari Yliniemi - Nykullan Lydia, OR
2. Henna Toppi - Urame V.D. Toornwerterlaan, WinWin
3. Kaija Matikkala - Louis, OR

Suomenhevosten aluemestaruus
1. Johanna Kurtti - Hallen Ville ,ORK
2. Anni-Maria Aitta - Särkijä, OR
2. Jonna Pajala - Tähti-Hessu, PRT
3. Anna Airaksinen - Rasker, LidRid

Harrasteponien aluemestaruus
1. Mari Pentikäinen - Redwood Heather Rose, ORK
2. Tiia Kanto - Maurus Est, MELARA

Harrastemestaruus
1. Anna Yliniemi - Gangster Swe, OR
2. Maria Nori - Salomon Blue, ORK
3. Maria Nori - Henry T, OR

Joukkuemestaruus
1. Ratsastusseura ORK
2. LidRid-Team
3. Ratsastusseura Win Win

Kouluratsastuksen aluemestaruus Tornio 22.–23.9.2007

Seniorit
1. Kati Haataja – Salomo OR
2. Marjukka Manninen – Nurejev ABC
3. Hanna Oukka - Senators OR

Juniorit
1. Amanda Alasaarela –Bonaza WinWin
2. Jenni Juntunen - Lando SORASET
3. Essi Ruotsalainen - Philosof OR

Ponit
1. Iris Kaarlenkaski -Monster ABC
2. Maaris Boras - Donatello RoUR
3. Tiia Kanto – Maurus MeLaRa

Suomenhevoset
1. Laura Sassi -Punnus-Tähteri ABC
2. Leena Jaakkola - Valssandra OR
3. Kaisa Vakkuri - Rasker

Nuoret hevoset
1. Miia Nurkkala – Nykullan Lydia OR
2. Katariina Pajari – Larosell MeLaRa
3. Tanja Hynynen – Rosebud of Houston OR

Joukkue
1. ABC- Ratsastajat
2. Oulun Ratsastajat
3. Oulun Ratsastajat

Harraste
1.Irene Mäkimartti – Störtebecker KRTS
2.Mia Aittola – Sponte Salir KRTS
3.Tiia Alaperä – Hoffman MeLaRa

Kenttäratsastuksen aluemestaruus Pudanjärvi 30.9.2007

Seniorit
1. Henrik Wickström – Grilett ORK

Juniorit
1. Ronja Heikkinen – Vigo OR