SRL

Kerro kaverille:

Aluemestaruus

Aluemestaruudet 2013

Alueidenvälinen estealuejoukkuemestaruus 13.10. SRS/Salo

Ponijoukkue, kultaa
Axel Nyman – Rockstar, LoR, Peppiina Pesonen - Jack of Clubs, SUR, Emmy Savolainen - Vera van de Gezande Baan, TUUR ja Krista Tamminen - FBI Kassarist, UHU.

Juniorijoukkue, pronssia
Noora Cederberg - Tilda V, PeuRa, Ida Tuominen - Millennium Girl, LoR, Aino Vauhkonen - Gimoza Drum Su, PR ja Hanna Nordström – Auxine, ER.


Matkaratsastuksen valtakunnallinen aluemestaruus 28.9. Jämsä/RieRat
2. Elisa Käkönen - Gr Nadir, SuMaRa


Islanninhevosten aluemestaruus 31.8. Inkoo/SIHY

V1 Nuoret
1.Nora Isacsson - Teitur från Agersta, SIHY
2.Desirée Alameri - Mökkur fra Ytri-Baegisá, SIHY
3. Stella Fältmarsch - Feykir frá_Aspås, SIHY

V1 Seniorit
1.Nicola Bergman-Kankaala - Keilir från Gröna Gången, SIHY
2.Sanna Elfving - Amor fra Skardi, SIHY
3.Satu Vuorio - Heimir fra Gliti, SIHY

F1 Seniorit
1.Nicola Bergman-Kankaala - Ási frá Guldbaek, SIHY
2.Pauliina Malin - Sandi från Myre, SIHY
3.Kaisa Bergman - Svala fra Ytra-Skördugili, SIHY

Lännenratsastuksen valtakunnallinen aluemestaruus 4.8.2013 Heinlahti/WRF

2. Ryhänen Ilkka – Skiooin Dandy, WRF
3. Leskinen Pia – As Smart As Al, WRF


Valjakkoajon valtakunnallinen aluemestaruus 7.-8.9. Loimaa/LoimURa

Hevoset
1.Talvikki Järvinen – Danser T, K-HR
2.Sirpa Huttunen – Veluto, MänRa

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus 22.9.2013 Lohja/LOR

1. Uudenmaan Hevosurheilijat (Krista Tamminen, Mia Ojapalo, Istvan Kovacks, Sohra Wallenius)
2. Rocky Riders (Sofia Björkroth, Sara Björkroth, Jutta Vehmanen)
3. Lohjan Ratsastajat (Viivi Koskinen, Axel Nyman, Sandra Schröder, Ida Tuominen)

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus 21.9.2013 Lohja/LoR

1. Husön Ratsastajat ry, joukkue 1: Daniela Therman – Corinna, Susanna Therman - Rossini III ja Mea Packalén – Darius V. Herrenhof
2. Helsingin Ratsastajat ry, joukkue 1: Maria-Kristiina Virta – Conquistador S., Hanna Valkama – Laura Akadella, Saara Latomäki – J.N. Jaromic
3. Kilon Ratsastuskerho ry, joukkue 1: Janni Martikainen – Hazelberg´s Macho, Solja Eurola – His Dream, Mirka Pirhonen – Fux Ts

Kouluratsastus henkilökohtainen mestaruus, 7.9. Laakso/TFC

Poniratsukot
1.Vilma Lahti – Jorden, POM
2. Daniela Therman – Corinna, HURA
3. Olivia Vliek – Zippo, CR

Juniorit
1. Janni Martikainen - Hazelberg's Macho, KRK
2. Mea Packalén - Darius V. Herrenhof, HURA
3. Laura Kock – Ishar, LOR

Suomenhevoset
1. Kaisa Nykänen - Nauriskydön Zil, SUORA
2. Krista Mutanen – Sibbo, ImRa
3. Lotta Johansson – Corleone, SUR

Seniorit
1.Janice Antell – Lavienne, BoeR
2. Heidi Taipale - Loboss Loving Art, K-HR
3. Hanna Valkama - Laura Akadella, HR

ESTERATSASTUS henkilökohtainen mestaruus 8.9.2013 Kerava/KERRA

Tyylimestaruus
1. Milla Vihavainen – Hegoir, HyvUra 45,5 p.
2. Emmy Savolainen – Vera van de Gezande Baan, TUUR 45,0 p.
2. Elsa Tuomi – Hembys Smaragd, RCC 45,0 p.

Ponit
1.Axel Nyman – Rockstar, LOR
2. Krista Tamminen – Fbi Kassarist, UHU
3. Emmy Savolainen – Vera van de Gazande Baan, TUUR

Juniorit
1. Hanna Pitkänen – Freedom Girl, KERRA
2. Hanna Nordström – Auxine, ER
3. Carla Laine – Zulona, HeWi

Nuoret
1. Jenna Leskinen – Hallo-Croket van Puyenbroeck, LOR
2. Camilla Bäckström – Calvados II, SkaRa
3. Marliina Iranto – Rossi Puh, PeuRa

Seniorit
1. Lasse Paavola – Sitano, PR-BR
2. Antti Jurvanen – Quartello, Krats
3. Pyry Kivikoski – Niagaro, TUUR

Suomenhevoset
1.Linnea Haukilehto – Hermione, JRS
2. Jessica Grönlund – Aamun Ihme, V-NR
3. Kati Paananen – Trio, HeWi

Aluemestaruudet 2012

Lännenratsastus

Reining:
Reining open AA alueluokka
Valtakunnallinen aluetason mestaruus
Lähtöjä 7, sijoittui 2
1 147 Pete Perkiö Mandys Little Magnum KRt 70.5
2 222 Mari Rapola Little Jacki Junior KRt 68
3 69 Johanna Hytönen Raisin Jac RuRang 65
4 61 Ari Marjanen Jac Ice Bar HyR 64
5 999 Asta Leino Branco Badger Olena KRt 56.5
99 808 Kristiina Pirinen BH Broady Bar WRF 0
99 27 Siri Haanpää BA Shining Hickory KRt 0


All-around:

Valtakunnallinen aluetason mestaruus all-around
Hevosnro Ratastaja Hevonen Seura WP WH TRAIL YHT.
26 Slow Movin Zipper Eveliina Välikoski WRF 5 5 4 14
101 Chocos Buck N Bambi Mari Valkonen POWER 3 4 5 12
21 Ima Cool Technique Asta Leino KRt 4 3 7
30 Ziryab ox Sari Airu TRS 2 2 4
123 Skippin' Dandy Ilkka Ryhänen WRF 1 3 4

Islanninhevoset, 9.-10.6.2012

Seniorit aluemestaruus nelikäynti V1
01 Annastiina Jäppinen [SA] / Frosti frá Breidabólsstad 6,03
02 Julia Kunttu [SA] / Alvar frá Lasola 5,37
03 Nicola Bergman-Kankaala [SA] / Keilir från Gröna Gången 5,27
04 Satu Vuorio [SB] / Heimir fra Gliti 4,90

Nuoret aluemestaruus nelikäynti V1
01 Anniina Lyytikäinen [NB] / Frosti frá Feti 4,93
02 Tinja Kanerva [NB] / Frosti från Alby 4,80
03 Laura Heimonen [NA] / Gári vom Waldhof 4,67

Esteratsastus, henkilökohtainen, KRG/Laakso 16.9.2012


Poniratsukot
1. Sara Björkroth – Jamaran´s Amber, CR
2. Jonna Pitkänen – Freedom Girl, MänRa
3. Fanny Pekkinen – Aramis IV, RTN


Juniorit
1. Noora Cederberg – Daros, PeuRa
2. Emilia Telimaa – Donna Karena, NeR
3. Sophia Jurmo – Tropical, PeuRa


Suomenhevoset
1. Laura Jalasto – Pimun Vilske, JOKERA
2. Linena Haukilehto – Hermione, JRS
3. Mikaela Waller – Vipero, RCC


Tyylimestaruus
1. Jenny Haapa – Ratsutilan Lavinia, PHR
2. Elsa tuomi – Hembys Smaragd, RCC
3. Sophia Jurmo – Tropical, PeuRa


Nuoret
1. Tea Jansson – Larona, TFC
2. Maria Koppatz – Noeska Z, L-ER
3. Jenni Lindefors – Ulrida, HARI


Seniorit
1. Kaisa Nykänen – Sun Rose, JOKERA
2. Heidi Lindeman – Zellena, HyvUra
3. Petra Hackman – Ist Princess Arwen, ER

Esteratsastus, joukkue, KERRA/Kerava 9.9.2012


1. KERRA: Sara Oubajja – Verute, Katri Vehmas – Carlotty, Sara Hakala – Coquette La Belle sekä Terhi Sjögren-Sorsa.
2. Itä-Uudenmaan Ratsastajat
3. Uudenmaan Hevosurheilijat


Kouluratsastus, henkilökohtainen, POM/Porvoo 15.9.2012


Poniratsukot
1. Annastiina Koivusalo – Neran V, Ri-Ra
2. Mea Packalén – V.K.Nestor, EQ
3. Vilma Lahti – Jorden, POM


Juniorit
1. Terhi Lehtimäki – Wilma II, DTT
2. Janni Martikainen – Hazelberg´s Macho, KRK
3. Susanna Therman – Corinna, HURA


Suomenhevoset
1. Venla Keränen . Rainon Ralli, HURA
2. Karita Kotikulma – Veihaivei Jii, DTT
3. Kaisa Nykänen – Nauriskydön Zil, JOKERA


Seniorit
1. Noora Kiiski – Weslana 2395, HyvUra
2. Inari Marttila – Feline, NuR
3. Emma Tuominen – Vandal, KYR


Kouluratsastus, joukkue, POM/Porvoo, 16.9.2012


1. Nurmijärven Ratsastajat; Inari Marttila, Vilja Hukkinen, Melina Vuorikkinen
2. Helsingin Ratsastajat; Saara Latomäki, Sanna Ylösmäki, Paula Korhola, Matti Pakarinen
3. Hyvinkään Urheiluratsastajat; Elina Aitta-Aho, Ella Paloheimo, Noora Kiiski, Jenna Viertoma

Aluemestaruudet 2011

Lännenratsastus

Etelä-Suomen open all-around aluemestaruus 2011
1. Mari Valkonen / Zip A Dee Hobby (POWER) Kaukalampi
2. Telma Seljavaara / Easters Cross Roads (KRt) Hyvinkää
3. Anne-Mari Ojanperä / German Peppy Train (KRt) Uusitalo

Etelä-Suomen open reining-
aluemestaruus 2011
1. Mari Rapola / Little Jacki Junior (KRt) Lepsämä
2. Telma Seljavaara / Easters Cross Roads (KRt) Hyvinkää
3. Anne-Mari Ojanperä / German Peppy Train (KRt) Uusitalo

Esteratsastus, Tuomarinkylä, Helsinki, 11.9.2011

Poniratsukot
1. Hietanen Elena – Charles, TUUR
2. Pitkänen Hanna – Freedom Girl, KERRA
3. Vahantila Henna – Lovely Leonie, HARI

Suomenhevoset
1. Keränen Venla – Rainon Ralli, HURA
2. Kalavainen Siiri-Maria – Ralli-Matti, POM
3. Grahn Erica – Vipero, SkaRa

Juniorit
1. Mayer Lasse – Lorenzo, TKR
2. Tuomi Elsa – Hembys Smaragd, RCC
3. Vartola Lotta – Trokadero, CR

Nuoret
1. Lipsanen Sonja – Estera, HURA
2. Flinkkilä Mira – Strenia, HeWi
3. Iranto Marliina – Rossi Puh, HURA

Seniorit
1. Nykänen Kaisa – Sun Rose, JOKERA
2. Tynkkynen Hanna – Quito, UHU
3. Sund Nina – Prominent, IUR

Kouluratsastus

Poniratsukot
1. Packalén Mea – V.K.Nestor, EQ
2. Therman Susanna – Corinna, HURA
3. Martikainen Janni – Zippo, KRK

Juniorit
1. Hukkinen Vilja – Feline, NuR
2. Moilanen Emmi – Brown Butler, DC
3. Lehtilä Sara – Rosenblume, HR

Suomenhevoset
1. Karppinen Maarit – Ventti-Tupla, RusRa
2. Keränen Venla – Rainon Ralli, HURA
3. Alaraatikka Sanna – Ennustus, KLR
Seniorit
1. Ikonen Linda – Colibris, TKR
2. Saarinen Omppu – Worldling, TN
3. Stadigh Antonia – Hopkins II, Primus

Aluemestaruudet 2010

Esteratsastus:

12.9.2010 KRats, henkilökohtaiset alue-estemestaruudet

Ponit:
1. Nikkari Janni Klockas Baron CR Kirkkonummi 0 67,14 0 29,37
2. Talvio Johanna Epstein CR Kirkkonummi 0 59,05 0 30,19
3. Kärkkäinen Emma Chokotoff TUUR Tuusula 0 65,31 0 31,79

Suomenhevoset:
1. Puittinen Outi Pirvetti SUR Siuntio Kk 0 68,66 0 36,41
2. Rämö Anna Tinttamarelli JRS Järvenpää 0 72,25 8 55,89
3. Kettunen Sari Tähti Ohjus K-HR Hämeenlinna 0 69,14 12 35,60

Juniorit:
1. Monto Viivi Wendy B HARI Janakkala 0 74,25 0 28,56
2. Kärkkäinen Emma Belmondo TUUR Tuusula 0 69,79 0 29,29
3. Huttula Iisa Pascal de Govy LHR Helsinki 0 73,33 0 29,74

Nuoret:
1. Kerimaa Emilia Ask HARI Janakkala 0 77,19 0 31,30
2. Tuuri Daniela Chockolate V-NR Raasepori 0 77,24 0 33,37
3. Haukilehto Linnea Agerbakgårdens Lasse JRS Järvenpää 0 72,78 0 36,88

Seniorit:
1. Vallenius Pauliina Tumble Dice L-ER Espoo 0 65,71
2. Sund Nina Prominent IUR Loviisa 1 72,22
3. Koskinen Emma Carino 232 LOR Lohja 2 73,36

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruudet
19.9.2010 KERRA/Kerava
1 Ratsastusseura Team Nissala ry
0 165,20 0 29,00
Emma Tallberg Monday II 0 52,20 0 29,00
Charlotte Westerlund Cucuma 0 53,20
Susanna Korpijaakko-Öhman Zingar 0 59,80

2 Itä-Uudenmaan Ratsastajat
0 150,90 4 28,50
Petra Flittner King 1 8 57,50
Esma Putkonen Galon 0 49,90
Pia Boman Ravana 0 51,60
Nina Sund Prominent 0 49,40 4 28,50

3 Evitskogin Ratsastajat ry
0 151,70 8 32,20
Elina Jääskeläinen Jakarta 0 50,40
Harri Nordström Pam 0 50,70 8 32,20
Suvi Kaario Kolumbs 0 50,60
Eva Molander Hattel’s Kermit 36 61,00


Kouluratsastus:
11.9. SKaRa & HuRa, Tuomarinkylä, henkilökohtaiset aluekoulumestaruudet

Ponit:
1 Paldanius Oona - Biasa, TFC i
2 Martikainen Janni - Zippo, KRK
3 Helasmeri Hanna - Hamar, NuR

Juniorit:
1 Tallberg Anna - Tip Tonic, TN
2 Hukkinen Vilja - Recidee 2394, NuR
3 Bjondahl Fanny - Pocahonta, BoeR

Suomenhevoset:

1 Karppinen Maarit - Ventti-Tupla, SkaRa
2 Kettunen Sari - Tähti Ohjus, K-HR
3 Jalasto Laura - Pimun Vilske, JOKERA

Seniorit:
1 Kanerva Kira - Winckier van Eyensluis TKR
2 Aaltonen Jonna - Ariel Daylight, KERRA
3 Kuokkanen Katariina - Revolution, DC


ALUEJOUKKUEMESTARUUS KOULURATSASTUKSESSA 2010

26.9. JRS/Järvenpää

ratsastaja seura ka-%

I Elina Viima - Agassio DC 60.60
Inkeri Kostiainen - Ikra DC 59.04
Minna Reino - Dusty DC 56.05
Pilvi Rientonen - Gandolfini DC 64.04
ka-% yhteensä 183.68

II Janni Martikainen - Zippo KRK 64.80
Inka Pekkinen - Bajadeeri KRK 56.35
Sari Aimia - Abingdon KRK 60.39
Solja Eurola - Hagelberg's Macho KRK 57.63
ka-% yhteensä 182.82

III Oona Paldanius - Biasa Team FinCheval 60.40
Henna Arpalo - Gatse fan Lutke Peinjum Team FinCheval 60.19
Laura Taimela - Lion KingOona Paldanius - Biasa Team FinCheval 60.56
Sara Maattola - Fantas Ltu Team FinCheval 61.06
ka-% yhteensä 182.01

Matkaratsastus:
ei

Lännenratsastus:
14. - 15.8. HyR, Hyvinkää
Youth Aluemestaruus 2010
1 Piela Piilola Kvahr / Hyvinkään Ratsastajat ry
2 Sonja Marjanen The Blue Flame / Hyvinkään Ratsastajat ry
3 Ida Mikkonen Slow Movin Chocolate / Hyvinkään Ratsastajat ry

Adult Aluemestaruus 2010
ALL AROUD
1 Iina Purontakanen Dakota / Hyvinkään Ratsastajat ry
2 Meeri Leino Mrs Gun Smoke Cindy / Hyvinkään Ratsastajat ry
3 Kalevi Karenko Tg Meritable Kim / Helsingin Ratsastajat ry

Adult Aluemestaruus 2010
REINING
1 Maria Mustonen Shezdunitthehardway / Karkkilan Ratsastajat ry
2 Ari Marjanen Jac Ice Bar / Hyvinkään Ratsastajat ry
3 Olli Liljegren German Peppy Train / Karkkilan Ratsastajat ry


Islanninhevosten mestaruuskilpailut
2.-4.7.2010

2010 Nelikäynti kombinaatio / SEN
1 Juha Kontio - Rödull frá Holtsmula 1 6,650
2. Cata Portin - Ljóma frá Lýtingsstödum 6,500
3. Gudmundur Sigurbjörnsson - Óskar frá Eilifdskogi 6,430

2010 Nelikäynti kombinaatio / NUORET
1. Arnella Nyman - Mónös frá Hemlu 5,900
2. Anette Tiderman - Ljúfur frá Hemlu 5,835
3. Reetta Laurila - Spaka fra Bakkakoti 5,800

2010 Viiskäynti kombinaatio / SEN
1. Juha Kontio - Álfur frá Rettarholti 4,627

2010 Viiskäynti kombinaatio / NUORET
1. Jenny Öster - Fjölnir frá Tungu 4,440
2. Elisa Tani - Röskur fra Dynum 3,760

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Esteratsastuksen aluemestarit v. 2009
12.9.2009 Laaksolla

Ponit:
1 Catani Vilma Carlo KyIF Kirkkonummi 0 56,20 0 34,16
2 Hietanen Elena Ein Golden Cap TUUR Tuusula 0 59,59 0 36,74
3 Talvio Johanna Epstein CR Kirkkonummi 0 57,85 0 36,94

Suomenhevoset:
1 Soiramo Jesse Kihin Rinssi POM Porvoo 4 63,18 4 43,07
2 Korhonen Jasmin Jullen Mahti L-ER Espoo 4 56,95 12 38,38
3 Pyykkönen Johanna Tinurin Kalle JOKERA Tuusula 8 56,10

Juniorit:
1 Molander Jessica Kotimäen Paradise ER Kirkkonummi 0 67,23 0 41,68
2 Monto Viivi Walanka van't Nief Geel HyvUra Hyvinkää 0 65,33 0 43,35
3 Hartwall Antonia Uloubet HUSR Sipoo 0 72,82 0 49,61

Nuoret:
1 Palsbo Amanda Inspecta Gammon TAMPA Kirkkonummi 0 62,21
2 Kivikoski Pyry Molenaar's Lobelle TUUR Tuusula 8 66,46
3 Launonen Hanna Dalija JRS Järvenpää 8 67,30

Seniorit:
1 Säynäjärvi Jenni Radiazzia TUUR Tuusula 0 70,33 0 51,56
2 Tamminen Maiju La Comtesse Ri-Ra Riihimäki 0 67,85 4 55,12
3 Rämö Anna Doppsko Cartaxo JRS Järvenpää 4 60,18

Kouluratsastuksen alueen joukkuemestaruus 16.8.2009 Porvoo

1 TFC, Team Fincheval ry
Joukkueenjohtajana: Sara Maattola-Lindholm
1 Oona Paldanius / Biasa 65,800 %
2 Jutta Pohjala / V.K.Kati 55,800 %
3 Noora Taimela / Lion King 60,962 %
4 Laura Taimela / Fantas 60,789 %
Joukkueen tulos yhteensä: 187,551 % 62,517 %

2 Ratsastusseura Primus
Joukkueenjohtajana: Kikka Suomio
1 Edvin Stadigh / Heslegård's Rollo 65,000 %
2 Pirita Lång / Avauksen Attila 61,731 %
3 Katja Pursiainen / Olaf M 58,509 %
Joukkueen tulos yhteensä: 185,240 % 61,747 %

3 NuR, Nurmijärven Ratsastajat
Joukkueenjohtajana: Anne Waldén
1 Waldén Maria / Aciles 62,000 %
2 Mutanen Krista / Piticelle 60,000 %
3 Nordström Marina / Windsor 61,842 %
Joukkueen tulos yhteensä: 183,842 % 61,281 %

4 HyvUra, Hyvinkään Urheiluratsastajat
Joukkueenjohtajana:Nina Pöllänen
1 Kiiski Noora / Maybe Fussy 60,400 %
2 Hanna-Leena Räsänen / Vivan Vietsaus 58,654 %
3 Nelli Pöllänen / Scherzoya 60,439 %
Joukkueen tulos yhteensä: 179,493 % 59,831 %

5 KERRA, Keravan Ratsastusseura
Joukkueenjohtajana: Milja Ilmarinen
1 Janhunen Eerika / Passeth Swe 1994 57,800 %
2 Tervas Karoliina / Tranberg's Rango 60,385 %
3 Aaltonen Jonna / Machito 60,526 %
Joukkueen tulos yhteensä: 178,711 % 59,570 %

6 POM, Porvoon Mustang
Joukkueenjohtajana: Titti Finne
1 Jonna Dromberg / Pyttega 53,600 %
2 Milka Toivoniemi / Albedo 57,308 %
3 Marja Särkilahti-Fiskari / Herakles II 61,538 %
4 Anni Särkilahti 62,544 %
Joukkueen tulos yhteensä: 177,682 % 59,227 %

7 DC, Ratsastusseura DC
Joukkueenjohtajana: Päivi Laamanen
1 Viima Elina / Agassio 61,200 %
2 Henna Arpalo / Cantor 58,654 %
3 Milla Kuusisto / Taika-Hamlet 57,807 %
4 Helena Aho / Lauritz -
Joukkueen tulos yhteensä: 177,661 % 59,220 %

8 RatU, Ratsastusurheilijat ry
Joukkueenjohtajana: Anne Kokko
1 Roosa Korhonen / Molly May 59,400 %
2 Silja Lavonen / Safira 54,231 %
3 Johanna Muurinen / Laurius 56,923 %
4 Sanna Andersson / Maximilian 57,368 %
Joukkueen tulos yhteensä: 173,691 % 57,897 %

9 SkaRa, Karlvikin Ratsastajat
Joukkueenjohtajana: Heta Leskinen
1 Jansson Estelle / Replay 58,400 %
2 Hurmerinta Kristiina / CourtneyBlaze -
3 Karppinen Maarit / Ventti-Tupla 58,462 %
4 Norhio Elsi / Larioni's Lucky Boy 55,351 %
Joukkueen tulos yhteensä: 172,213 % 57,404 %

10 JRS, Järvenpään Ratsastuseura
Joukkueenjohtajana: Annamiina Pulliainen
1 Hänninen Neea / Saragossa 52,600 %
2 Hanna Launonen / Dalija 58,400 %
3 Annamiina Pulliainen / Ravenna II 57,308 %
4 Heli Lötjönen / Ebekur 55,351 %
Joukkueen tulos yhteensä: 171,059 % 57,020 %

Kouluratsastuksen henkilökohtaiset aluemestarit 2009
20.9.2009 Hyvinkää

Ponit:
1 Torkko Anni - Charly Brown II CR Kirkkonummi 68,261
2 Karahka Ksenja - Casperos LOR Lohja 66,087
3 Lehtilä Sara - Corinna HR Helsinki 64,348

Juniorit:
1 Ikonen Linda - Colibris TKR Helsinki 63,333
2 Pöllänen Nelli - Scherzoya HyvUra Hyvinkää 61,548
3 Bjondahl Fanny - Pocahonta BoeR Porvoo 61,190

Suomenhevoset:
1 Karppinen Maarit - Ventti-Tupla SkaRa Helsinki 64,028
2 Pellikka Sini Soljori HUR Hanko 62,500
3 Lång Pirita Avauksen Attila PRIMUS Espoo 61,944

Seniorit:
1 Tuominen Emma - Vandal KYR Hyvinkää 63,137
2 Arpalo Henna - Gabber DC Vihti 62,353
3 Holopainen Iina Weltdieb HyvUra Hyvinkää 62,255

Matkaratsastuksen aluemestarit 2009

1. Kari Kärkkäinen (SuMaRa) - Seljanka
2. Maria Ali-Melkkilä (SuMaRa) - Fifth Element

Islanninhevosten aluemestarit 2009

F1-kombinaatio Seniorit Aluemestaruus
1. Tanja Ufer & Máni frá Gerdum

F1-kombinaatio Nuoret Aluemestaruus
1. Viivi Soimes & Magnus fra Guldbæk
2. Jenny Öster & Fjölnir frá Tungu

V1 Kombinaatio Seniorit Aluemestaruus
1. Juha Kontio & Rödull frá Holtsmula
2. Cata Portin & Ljóma frá Lýtingsstödum
3. Guttormur Àrmannsson & Grettir frá Breidavadi

V1 Kombinaatio Nuoret Aluemestaruus
1. Katie Brumpton & Bjartur frá Mosfellsbæ
2. Reetta Laurila & Spaka fra Bakkakoti
3. Arnella Nyman & Mónös frá Hemlu

Kouluratsastuksen aluejoukkuemestaruus 2008

1. Nurmijärven Ratsastajat
Marina Nordström A:1 62,321
Krista Mutanen A:1 58,036
Eve Viljanen B:0 65
Ville Vaurio FEI A 61,375
188,696

2. Lohjan Ratsastajat
Karin Ulvio A:1 58,571
Ksenja Karahka B:0 65,556
Ira Ristimäki FEI A 61,875
186,002

3. Porvoon Mustang
Maria Finne A:1 62,321
Heidi Päivärinta B:0 65,741
Saga Tervonen FEI A 57,875
185,937

4. Ratsastusseura Primus
Pirita Lång A:1 59,464
Minna Viitanen A:1 53,571
Edvin Stadigh B:0 64,815
Antonia Stadigh FEI A 60,5
184,779

Esteratsastuksen aluejoukkuemestaruus 2008

1.Cool Riders
Antonia Gripenwaldt - Jamaran's Amber
Ida Törnroos - Klockas Zavannah
Petra Rintala - Rally II
Linda Törnroos - Vlam van Millegem

2. Ratsastusseura Tampajan Torpedot
Annu Tiainen - Eliska
Nina Höglund - Livina Nld 1776
Amanda Palsbo - Con Air
Heidi Koski - Kipr

3. Lohjan Ratsastajat
Iira Ylätalo - Mirage III
Petra Virolainen - Cala Ratiada
Johanna Palmu - Xiewel
Sofia Geay - Kafurs

Matkaratsastuksen aluemestarit 2008

1. Pia Suhtala SuMaRa - Kentucky III
2. Seija Louko SuMaRa - Marbless Pacific
3. Johanna Vehmanen SuMaRa - Arami

Aluemestarit kouluratsastus 2008

Poniratsukot
1. Ksenja Karahka - Husingo's Twister 4 Wpb LOR
2. Janice Antell - My Little Nevi LAHARA
3. Laura Tarkkala - Bjirmen's Wessel ImRa

Juniorit
1. Inari Hukkinen - Feline UHU
2. Linda Ikonen - Colibris TKR
3. Elli Ylppö - Royal Dream N TKR

Suomenhevoset
1. Kaisa Nykänen - Nauriskydön Zil JOKERA
2. Minna Kemppainen - Mysli HyvUra
3. Ville Vaurio - Luottopriori NuR

Seniorit
1. Ville Vaurio - Sljager NuR
2. Nea Boman - Rigoletto TN
3. Jenni Lukana - H.G. Rondo K-HR

Aluemestarit esteratsastus 2008

Ponit
1. Annie Holmström - Jelle HUR
2. Andrea Ginman - Kouros - NeR
3. Nea Aminoff- Wind Dancer BR

Suomenhevoset
1. Emma Kivimäki - Tatjaana TUUR
2. Kaisa Nykänen - Nauriskydön Zil JOKERA
3. Jesse Soiramo - Kihin Rinssi POM

Juniorit
1. Anu Mäkinen - Stregaa x JOKERA
2. Christelle Littunen - Amber Van De Groenhoeve TUUR
3. Emilia Vättö - Ladalco - HURA

Nuoret
1. Nina Höglund - Livina Nld 1779 - TAMPA
2. Camilla Lund - Verdiana SkaRa
3. Amanda Palsbo - Inspecta Con Air

Seniorit
1. Terhi Sjögren-Sorsa - Chére Du Lys KERRA
2. Tuuli Koski - Pericles POM
3. Anna Rämö - Doppsko Cartaxo JRS

Valjakkoajon aluemestarit 2008

Ponit:
1. Barbro Henriksson - Auke
2. Satu Korhonen - Pretty Bettiina
3. Ulla Koskenranta-Aalto - Symphatil Iceman

Hevoset:
1. Marita Johansson - Elvari
2. Talvikko Järvinen - Karpalo
3. Tina Bäckman - Hästhagens Raptus

Lännenratsastuksen aluemestarit 2008

YOUTH
1. Piela Piilola/Kvahr Hyr 20
2. Asta Leino/Stormy Chex Olena KRt 19
3. Heli Puranen /Aragon HyR 18

ADULT
1. Maria Mustonen/Ikaros Fancy Remedy HyR 28
2. Mari Rapola/Little Jacki Junior HyR 27
3. Pirjo Marjanen/Frosty Lil Chip HyR 27

Islanninhevosten aluemestarit 2008

Nelikäynnin kombinaatio
Seniorit:
1. Juha Kontio / Rödull frá Holtsmula 1
2. Linda Karlsson / Geisli frá Varmadal
3. Jutta Mäntynen / Blaengur fra Sahala

Nuoret:
1. Anette Tiderman / Ljúfur frá Hemlu
2. Jenny Sternberger / Blakkur frá Mosfellsbae
3. Sofia Österholm / Naela frá Ytri-Skógum

Viisikäynnin kombinaatio
Seniorit:
1. Liisa Leppänen / Skermur frá Halldórsstödum
2. Gudmundur Sigurbjörnsson / Ulfur frá Wärrinmäki
3. Tanja Ufer / Máni frá Gerdum

Nuoret:
1. Johanna Jussila / Midill frá Midkoti