SRL

Kerro kaverille:

Alueranking

Aluerankingiin laskettavat tulokset: Aluerankingpisteitä saa jokainen 2-tason kilpailuluokassa sijoittunut ratsukko. Tuloksia lasketaan este-, koulu-ja kenttäratsastus sekä valjakkoajosta.
Rankingpistetaulukko on julkaistu KSI-sääntövihkon lopussa http://www.ratsastus.fi/kilpailusaannot
ESRAn alueranking on ratsukkokohtainen.

ESRA ranking 2016

Esteratsastus
Seniorit
1. Kivikoski Pyry-Lars-R,
TUUR
2. Morna Madis- Cognac, DTT
3. Haddas Esma- Obora's Metaxa, HL-Team

Juniorit
1. Stenberg Isabella- Noeska Z, KyIF

2. Bremer Teresita- Abalia SMH, HARI
3. Leväaho Lina- Beaty E.B., TUUR

Ponit
1. Ahlström Alexandra- Sunhill Star, RCR

2. Tossavainen Nella- Golden Star II, LOR
3. Nyman Aida- Rockstar, LOR

Kouluratsastus

Seniorit:
1. Hanna-Mari Selcuk - Late Night BR
2.
Marja Särkilahti - La Passion BoeR
3. Jaana Uronen - Wallstreet Fernetta NIKA

Nuoret ratsastajat:
1. Sohvi Kuoppala - Jallaralla AINO
2. Hanna-Riikka Asikainen - Lapinjärvi Florel DTT
3. Roosa Kelaranta -Kiven Jätkä RusRa

Juniorit:
1. Sinna Pohja - Dorle LOR
2. Janina Laaksonen - Siltasaaren iiris PUNRA
3. Michaela Meller - LSR

Lapsiratsastajat:
1. Iiris Lehtonen - C´s Shakira KYR
2. Veera Paloheimo - Backswoods Zahara HyvUra
3.Tinja Ekroth- Whenever Klint HyvUra

Poniratsukot:
1. Veera Paloheimo - Backwoods Zahara HyvUra
2. Nea Pohtamo - Pin Rock´s Laverne DC
3. Ellen Vuorinen - V.K. Nestor KyIF

Kenttäratsastus 2016

Seniorit
Rainio Heli – Nikoet, SUORA
Leppälä-Pirtilä Minna – Brocs Mon-Eyre, Peura
Kortelainen Tanja – Königs Knight Ks, JOKERA

Nuoret
Lindberg Axel – My Laptop, HUSR
Somervuori Orvokki – Jogi, KyIF

Juniorit
Hoffren Julia – Kitty Katt, LOR
Pippuri Pipsa- Oestbos Todo, SkaRa
Wikström Hedwig-Snow Princess, ErE

Valjakkoajo

Hevoset
1.Heidi Niskanen- Rose's Lorraine, L-Ura

Ponit
1.Heidi Koski- Felicity Miris, HusR
2.Leena Vähä-Erkkilä- Beniamin, HusR
3.Wilma Karhusaari- Hessin Lilli, HusR

Matkaratsastus

1.Hydén Nina-Star Trek,SuMaRa
2.Bjugg Kristiina-Harrison,SuMaRa
3.Kohtala Heidi-Ablaze In My Heart,SuMaRa

ESRA ranking 2014


Esteratsastus
Seniorit Madis Morna – AbbaII DTT
Juniorit Alexandra Wasström – Broby Chaplin V-NR
Poniratsastajat Sessi Skutnabb – Kalou G KF

Kouluratsastus
Seniorit Mertsi Kontio – Anisian Alvar DTT
Juniorit Sohvi Kuoppala – Jallaralla SuoRa
Poniratsastajat Olivia Vliek – Visat DC

Kenttäratsastus
Seniorit Nicola Pitkänen – Lemurs II JOKERA
Juniorit Katariina Kavenius – Velingtons PunRa
Poniratsastajat Veera Valjakka – Belmondo HyvUra

Valjakkoajo

Hevoset Charlotta Turku – Rose’s Lorraine V-NR
Ponit Heidi Koski – Ai.Ka. Cheelia HusR

Lännenratsastus

Allaround Adult
1. Heidi Kauppala – The Blue Flam HyR
1. Adult Sini Syrjälä – JR Sunstar HyR
Reining Adult
Elina Kuittinen – IM Jack Sparoow HyR

Islanninhevoset
Seniorit Jenni Kurki - Hljómur frá Túnsbergi, SIHY
Nuoret Desirée Alameri Mökkur frá Ytri-Bægisá I, SIHY

Matkaratsastus
Seniorit Jaana Päiväranta Yasser Jump, SuMaRa
Juniorit Emma Siuvo El Sahram, SuMaRa

ESRA ranking 2013

Esteratsastus

Senioriratsukot
1. Turtia Sonja – Wrexham, TKR,74,3
2.Flinkkilä Mira – Strenia, HeWi, 74,1
3. Aarnio-Wihuri Rakel – Anonymous, SkaRa, 68

Junioriratsukot
1. Laine Carla – Zulona, HeWi, 66,3
2. Schröder Sandra – Barbie II, LOR, 62,3
3. Björkroth Sara - Jamaran's Amber, RCR, 50,3

Poniratsukot
1. Nyman Axel – Rockstar, LOR, 30,6
2.Tamminen Krista, Fbi Kassarist, UHU, 19,2
3. Björkroth Sara - Jamaran's Amber, RCR, 16

Kouluratsastus


Senioriratsukot
1. Mertsi Kontio, - Anisian Alvar, DTT
2. Nina Winqvist - Lauries Rubio, KF
3. Sara Maattola-Lindholm - Dr. Doolittle, TFC

Junioriratsukot
1. Janina Laine - Rico Iberico, HunR
2. Janni Martikainen - Hazelberg´s Macho, KRK
3. Kati Teivastenaho - Tingkaergaards Chamarla, LOR

Poniratsukot
1. Lilian Wichmann - C´s Milli Vanilli, BR
2. Daniela Therman - Corinna, HURA
3. Annika Laalo - von Wessel, RusRa


Kenttäratsastus


Seniorit
1. Leppälä Minna/Foordi PeuRa, 20p.
2. Kortelainen Tanja/Königs Knight Ks JOKERA, 18p.
3. Leskinen Stina/Ville Viikinki LOR, 16p.


Juniorit
1. Kavenius Katariina/Velingtons(velingtonas) PUNRA, 9p.
2. Palmgren Lotte/Eddy G HL-Team, 8p.
2. Kaivoluoto Elina/Royal Bravo PERA, 8p.


Poniratsukot
1. Katajarinne Jenni/Silly Milly, SkaRa, 1p.


Valjakkoajo


Hevoset
1. Talvikki Järvinen – Danser T, K-HR, 33
2. Sanna Tirkkonen – SG Harald, HusR, 19
3. Ulla Kajander – Hikon Hilarius, NuR, 17

Ponit
1. Soila Lehmusvaara – Kotimäen Fantacy, NuR, 19
2. Anna Vilkko – L.P.Namu, TUUR, 13
3. Pinja Sorjonen – Ruskelan Peppi P / Medowland´s Madcap, HusR, 9

Lännenratsastus


Reining
1. Maria Mustonen - Step Arcletic Jack, KRt 1

All-around Adult
1. Jenni Hakosalo - Charlies Doc Cash, Power, 4
1. Anneli Kivelä - Santos Sunny Sky, LAR, 4
3. Mari Valkonen - Chocos Buck N Bambi, Power, 3

Islanninhevoset


Nuoret
1. Desiree Alameri - Mökkur fra Ytri-Baegisá 1, 108
2. Oona Ylipuranen - Undri frá Furuvatni,46
3. Petra Jarske - Grettir frá Breiðavaði,38

Seniorit
1. Julia Wejberg -Alvar fra Lasola, 37
2. Nicola Bergman-Kankaala - Ási frá Guldbaek, 36
3. Kati Summa - Hrannar frá Íbihóli, 35


Matkaratsastus


Seniorit
1. Olli Tahkokallio/Alea SE ox, SuMaRa

Juniorit
1. Nea Mickelsson/Solomonas, SuMaRa

ESRA ranking 2012


Esteratsastus
Seniorit

1. Mira Flinkkilä – Strenia, HeWi, 73
1. Katja Hakasaari – Areen, TKR, 73
3. Cecilia Gundersby – Crazy 2667, KRG, 54,3
Juniorit

1. Gabriella Ahlvik – Kardinals – Lv, HUR, 68
2. Emma Kärkkäinen – Hf Edelweiss, TUUR, 58,6
3. Sophia Jurmo – Tropical, PeuRa, 48,5
Poniratsukot

1.Jonna Pitkänen – Freedom Girl, MänRa, 23
2. Peppiina Pesonen – Jack Of Clubs, SUR, 15,5
3. Sara Björkroth – Jamaran´s Amber, CR, 12
3. Saga Parkkisenniemi – Amalia, Krats, 12

Kouluratsastus
Seniorit

1. Noora Kiiski – Weslana 2395, HyvUra, 48
1. Stina Leskinen – Gefest, LOR, 48
3. Kristina Niemelä – Otto, TFC, 46
Juniorit

1. Terhi Lehtimäki – Wilma II, DTT, 32
2. Janni Martikainen – Hazelberg´s Macho, KRK, 24,5
3. Susanna Therman – Remington II, HURA, 22
Poniratsukot

1. Annastiina Koivusalo – Neran V, Ri-Ra, 16
2. Susanna Ketola – Turfhorst Penny Royal, ImRa, 12
3. Roosa Kelaranta – Ljupin, RusRa, 11

Kenttäratsastuksen rankingpisteissä ollut virhe korjattu 25.2.2013

Kenttäratsastus
Seniorit

1.Sari-Emilia Sihvonen – Laveda, EQ, 15
2. Ulla Kettunen – V.K. Musta Rudolf, PrE, 11
2. Tiia Mäntykoski – Kick Down, JOKERA, 11
Juniorit

1. Muusa Enjala – Hops 3, EnRa, 11
2. Noora Cederberg – Daros, PeuRa, 10
2. Terhi Lehtimäki – Mollamari, DTT, 10
Poniratsukot

1. Saara Latomäki – J.N.Jaromic, HR, 9
2. Veera Valjakka – Belmondo, HyvUra, 7
3. Katariina Kavenius – Balu, PunRa, 1


Islanninhevoset
Seniorit

1.Nicola Bergman-Kankaala/ Ási frá Guldbaek 89
2. Jenni Mustonen/ Nury von der Burghalde 59
3. Nicola Bergman-Kankaala/ Keilir från Gröna Gången 18
Nuoret

1. Petra Jarske/ Grettir frá Breiðavaði 16
2. Kati Summa Hrannar fra Ibisoli 12
2.Alina Nurminen Jólnir frá Steindórsstöðum 12

Valjakkoajo
HEVOSET

1. Sirpa Huttunen – Veluto MänRa 10 p.
1. Ben Simonsén – SG Felice & SG Hopscotch & Kidi HusR 10 p.
1. Tove-Maria Holmasto – Lady Donna II KrR 10 p.
PONIT
1. Satu Valkas – Damon BWKR 19 p.
2. Anna Vilkko - L.P. Namu TuuR 17 p.
3. Soila Lehmusvaara – Kotimäen Fantacy 10 p.

Koko lista osoitteessa www.valjakko.net

Lännenratsastus
Reining

1. Pete Perkiö/ Mandys Little Magnum, KRt. 5 pist.
2. Mari Rapola/ Little Jacki Junior, KRt. 1,5
3. Siri Haanpää/ BA Shining Hickory, KRt. 1
3. Jenni Hakosalo/ Charlies Doc Cash, Power. 1

All-Around Adult
1. Mari Valkonen/ Chocos Buck N Bambi, Power. 8,5 pist.
2. Jenni Hakosalo/ Charlies Doc Cash, Power. 8
3. Satu Olkkonen/ Heza Cool Charm, RiRa. 6
4. Katariina Nuutinen/ Ramon von Raderhof, KYR. 5
5. Terttu Katila/ Monsieurs Zippo, RiRa. 4
6. Asta Leino/ Ima Cool Technique, KRt. 1,5
7. Leena Purontakanen/ Mangs Mega Joy, HyR. 1
7. Anu Härkönen/ Hot Miles Chili, HyR. 1

All-Around Youth
1. Telma Seljavaara/ Easters Cross Roads, KRt. 8 pist.
2. Heidi Skyttä/ Marquise II, HyR. 1
2. Ida Mikkonen/ Slow Movin Chocolate, HyR 1

Ranking –parhaat 2011


Esteratsastus
Seniorit
1. Sonja Turtia – Wrexham, TKR, 58
2. Mari Wuorio – Charon, HeWi, 54
3. Kaisa Nykänen – Sun Rose, JOKERA, 45


Juniorit
1.Lotta Sinisalo – Paramount, POM, 60,4
2. Emilia Telimaa – Wääksyn Jalo, KRG, 59
3. Elsa Tuomi – Hembys Smaragd, RCC, 54,6


Ponit
1.Carla Laine – Tarzan II, PUNRA, 12
1. Elena Hietanen – Charles, TUUR, 12
3. Henna Vahantila – Lovely Leonie, HARI, 11

Kouluratsastus
Ponit
1.Mea Packalén – V.K.Nestor, EQ, 19
2. Janni Martikainen – Zippo, KRK, 15
3. Susanna Therman – Corinna, HURA, 13,5


Juniorit
1.Nella Vihavainen – Caletta, HyvUra, 22
2. Matti Pakarinen – World Dancer, HR, 14
2. Janni Martikainen – Hazelberg´s Macho, KRK, 14
2. Micaela Rosenlew – Carry Jr., KyIF, 14


Seniorit
1. Noora Peltola – Cassiopeia Ks, JOKERA, 50
2. Marja Särkilahti – Roxanne II, POM, 47
3. Stina Leskinen – Kylie L, KOTRA, 44

Kenttäratsastus
Seniorit
1. Minna Leppälä – Shanigan, RCC, 27
2. Minna Leppälä – Zandro Retto, RCC, 12
3. Kaisa Nykänen – Sun Rose, JOKERA, 11
3. Minna Leppälä – Rhana Z, RCC, 11


Juniorit
1. Renja Vänskä – Lord Mayor, L-ER, 36
2. Roosa Lappalainen – Colorado, UHU, 12
3. Juho Lähteenmaa – Chaschat, SkaRa, 8
3. Juho Lähteenmaa – Quistro, SkaRa, 8

Lännenratsastus
All Around-open
1. Telma Seljavaara, KRt, 13,5
2. Maija Vepsäläinen, KRt, 7,5
3. Anne-Mari Ojanperä, KRt, 5,5


Reining
1. Siri Haanpää, KRt, 4
2. Mari Rapola, KRt, 3,5
3. Pete Perkiö, KRt, 3

Islanninhevoset
Seniorit
1.Gudmundur Sigurbjörnsson
2. Jenni Kurki
3. Nicola Bergman-Kankaala


Nuoret
1.Kati Summa
2. Arnella Nyman
3. Annastiina Wahtera

Valjakkoajo, hevoset
1. Sirpa Huttunen – Veluto MänRa 26 p.
2. Jarmo Tauriainen - Dark Ulkje HusR 18 p.
3. Otto Vainio – Minteli HusR 10 p.
3. Nina Suihkonen – Veetin Vauhti PLR 10 p.


Valjakkoajo, ponit
1. Anna Vilkko - L.P. Namu TuuR 44 p.
2. Lauri Vähä-Erkkilä - Hessin Lilli HusR 32 p.
3. Pinja Sorjonen – Ruskelan Peppi ja Meadowland’s Madcap HusR 21 p.

Matkaratsastus, seniorit
1. Jaana Päiväranta – Merlin The Magician, SuMaRa
2. Teija Kojo – Hessin Pirapana, SuoRa
2. Sissi Kähkönen – Apris Shake, SuMaRa

Alueranking 2010

Esteratsastus

Seniorit
1. Halmeenmäki Juha-Pekka, NuR 57,3
2. Kerimaa Emilia, HARI 46.9
3.Immonen Marika, NUMRA 45
3. Blomqvisgt Laura, Hari 45

Juniorit:
1. Huttula Iisa, LHR 71,3
2. Kivikoski Milka, TUUR 58,9
3. Sjöman Julia, KyIF 57,7

Poniratsukot:
1. Kirves Vilma, HURA 34,5
2. Tuomi Elsa, RCC 29,8
3. Wickman Noora, HUR 23,4

Islanninhevoset:

Seniorit:
1. Kirsi Havu/ Bruni frá Súluholti 94
2. Liisa Leppänen/ Lísa frá Eystri-Hól 58
3. Milla Honkarinta/ Ófeigur frá Eilífðskógi 53

Nuoret:
1. Annastina Wahtera/ Sól frá Gygjarhóli 64
2. Laura Heimonen/ Nögg frá Veghel 56
3. Alina Nurminen/ Jökla frá Vatni 41

Kenttäratsastus

Seniorit:
1. Nykänen Kaisa 22
1. Kivioja Niina 22
3. Mäntykoski Tiia 20

Juniorit:
1. Lappalainen Roosa 12
2. Laine Uurika 8
3. Lähteenmaa Juho 7

Kouluratsastus

Seniorit:
1. Aaltonen Jonna, Kerra 60,5
2. Särkilahti Marja, PoM 47
3. Arpalo Henna, TFC 37

Juniorit:
1. Hukkinen Vilja, NuR 20,5
2. Tallberg Anna, TN 19
3. Ingnatius Melinda, KyIF 18
3. Korhonen Roosa, RatU 18
3. Lehto Inga, K-HR 18
3. Korhonen Laura, RatU 18

Ponit:
1. Paldanius Oona, TFC 41
2. Martikainen Janni, KRK 7,5
3. Lintula Anniina, PunRa 7

Lännenratsastus:

Youth
1. Piilola Piela, HyR 14
2. Marjanen Sonja, HyR 11
3. Välikoski Eveliina, KRt 8

Adult
1. Marjanen Pirjo, HyR 24
2. Salo Janina, HyR 10
3. Purontakanen Iina, HyR 9

Reining
1. Mustonen Maria, KRt 9
2. Perkiö Pete, KRt 6
3. Vepsäläinen Kari, Krt 2
3. Siri Haanpää KRt 2

Matkaratsastus

1. Katja Ryymin, SuMaRa 14
2. Luisa Ahlgren, SuMaRa 10
3. Jaana Päiväranta, SuMaRa 8

Valjakko:

Hevoset:
1. Talvikki Järvinen - Linde Boy K-HR 24
Talvikki Järvinen - de Grapjas K-HR 16 Talvikki yht. 40 p.
2. Tove-Maria Holmasto - Pann KrR 12
2. Jarmo Tauriainen - YK Dark Pierro HusR 12

Ponit:
1. Lauri Vähä-Erkkilä - Hessin Lilli HusR 26
2. Satu Valkas - Damon BWKR 19
3. Saila Salonen - Källbackas Charity JOKERA 10
3. Leena Vähä-Erkkilä - Kotimäen Fantacy HusR 10
3. Tainamari Turunen - Owe Desquadron SuoRa 10

Alueranking 2009

Esteratsastus:

Seniorit:
1. Klingberg Krista TUUR 42
2. Laurikainen Jani RCC 39
2. Rämö Anna JRS 39

Juniorit:
1. Keistinen Laura UHU 70
2. Huttula Iisa LHR 54
3. Monto Viivi HyvUra 51,5

Poniratsastajat:
1. Talvio Johanna CR 18
2. Virkki Janet CR 16,3
3. Toissalo Emmi LAHARA 16

Kenttäratsastus:
Seniorit:
1. Leppälä Minna RCC 25
2. Kannisto Henna KERRA 23
3. Jalasto Laura JOKERA 18

Juniorit:
1. Häggblom Martina L-ER 20
2. Lähteenmaa Juho SkaRa 9
3. Ijäs Aino TFC 8

Poniratsastajat:
Ei ole

Kouluratsastus:
Seniorit:
1. Niemelä Kristina HeWi 77
2. Arpalo Henna DC 58,5
3. Österholm Martina PR 55

Juniorit:
1. Lehto Inga K-HR 23
2. Stadigh Edvin PRIMUS 19
3. Karahka Ksenja LOR 18
3. Micaela Rosenlew KyIF 18

Poniratsastajat:
1. Paldanius Oona TFC 11
1. Lehtilä Sara HR 11
3. Torkko Anni CR 9

Lännenratsastus

Adult:
1. Maria Mustonen, HyR, 36,5 pist.
2. Kari Vepsäläinen, KRt, 20,5 pist.
3. Janina Salo, 18,5 pist.

Youth:
1. Telma Seljavaara, HyR, 10 pist.
2. Eveliina Välikoski, KRt, 8,5 pist.
3. Piela Piilola, HyR, 2,5 pist.

Matkaratsastus:

1. Kari Kärkkäinen - Seljanka (SuMaRa) 18 p
2. Jaana Päiväranta - Merlin the Magician (SuMaRa) 15 p
3. Joona Mickelsson - Zodina (RCC) 12 p

Valjakkoajo

Hevoset:
1. Jarmo Tauriainen HusR 27 p.
2. Ben Simonsén HusR 20 p.
3. Talvikki Järvinen K-HR19 p.

Ponit
1. Jenny Eklund KrR 27 p.
2. Tainamari Turunen SuoRa 17 p.
3. Heidi Selänne TAMPA 16 p.

Islanninhevoset
1. Mari Väyrynen, Suomen Islanninhevosyhdistys 27 p
2. Guttormur Ármannsson Suomen Islanninhevosyhdistys 23 p
3. Gudmundur Sigurbjörnsson Suomen Islannihevosyhdistys 20 p

Alueranking 2008

Kouluratsastus

Seniorit:
1. Vaurio Ville NuR, 57
2. Särkilahti-Fiskari Marja RatU, 44
3. Kauppinen Tiina TUUR, 35
3. Tervakorpi Leena Ri-Ra, 35

Juniorit:
1. Lehtonen Laura UHU, 37
2. Hukkinen Inari UHU, 35
3. Päivärinta Heidi POM, 30

Poniratsastajat:
1. Torkko Anni CR, 44
2. Antell Janice LAHARA, 38,5
3. Karahka Ksenja LOR, 26

Esteratsastus

Seniorit:
1. Palsbo Amanda TAMPA, 50
2. Leväaho Anu TUUR, 47
3. Mikkola Johanna LOR, 43
3. Rämö Anna JRS, 43

Juniorit:
1. Keistinen Laura UHU, 51
2. Vättö Emilia HURA, 33
3. Parviainen Emmi K-HR, 32

Poniratsukot:
1. Lindeblad Rebecca RCC, 37,5
2. Monto Viivi HyvUra, 26,5
3. Aminoff Nea BR, 26
3. Veranen Maria KnR, 26

Kenttäratsastus

Seniorit:
1. Leppälä Minna RCC, 20
2. Nykänen Kaisa JOKERA, 19
3. Väisälä Nina PR, 9

Juniorit:
1. Kiiski Jenni JOKERA, 25
2. Häggblom Martina L-ER, 20
3. Levänen Olivia L-ER, 16

Valjakkoajo

Hevoset:
1. Bäckman Tina V-NR, 31
2. Järvinen Talvikki K-HR, 21
3. Johansson Marita MänRa, 19

Ponit:
1. Henriksson Barbro PoM, 28
2. Korhonen Satu SuoRa, 27
3. Koskenranta-Aalto Ulla HusR, 16

Lännenratsastus

Seniorit:
1. Maria Mustonen,HyR, 40p.
2. Pirjo Marjanen, HyR, 19p.
3. Mia Weckman, HyR, 15,5p

Juniorit:
1. Pete Perkiö, HyR, 10p.
2. Piela Piilola, HyR, 7,5p
3. Meeri Leino, HyR, 7p

Matkaratsastus

Nopeuskilpailut, ratsastajat
1. Johanna Vehmanen, Suomen Matkaratsastusseura (Jokioinen) 10 p
2. Jenna Lindberg, Suomen Matkaratsastusseura (Vantaa) 10 p
3. Joanna Kujanpää, Suomen Harrasteratsastajat (Vantaa) 8 p

Ihanneaikakilpailut, hevoset
1. Hissun Nopsa 4 p. Suomenhevonen, 16 v, ruuna.
2. Dianna ox 3 p. Arabialainen täysverinen, 7 v, tamma.
2. Fifth Element 3 p. Tilastohevonen, 7 v, tamma.
2. Hopo 3 p. Suomenhevonen, 18 v, ruuna.

Islanninhevosten askellajiratsastus

Seniorit:
1. Juha Kontio 109 p
2. Nicola Bergman-Kankaala 91,5p
3. Saija Lahtinen 67 p

Nuoret:
1. Jenny Sternberger 38 p
2. Viivi Soimes 20 p
3. Anette Tiderman 15 p

Juniorit:
1. Arnella Nyman 56 p

Ranking -pisteet määräytyvät seuraavasti:

Poniluokat esteratsastus

I

II

III

Loput
sijoittuneet

80 cm tasoituksin

4

3

2

1

90 cm

6

5

4

2

100 cm

8

7

6

4

110 cm

10

9

8

6

120 cm

10

9

8

6

Avoimet luokat
este- ja kouluratsastus

I

II

III

Loput
sijoittuneet

90 cm / he C

4

3

2

1

100 cm / he B

6

5

4

2

110 cm / he A

8

7

6

4

120 cm / va B

10

9

8

6

130 cm / va A

10

9

8

6

Kenttäkilpailu

I

II

III

Loput
sijoittuneet

Harrasteluokka

4

3

2

1

Tutustumisluokka

8

7

6

4

Helppo ponit

10

9

8

6

Helppo hevoset

12

11

10

8

Matkaratsastus

Hyväksytty
suoritus

15 km

1

30 km

2

50 km

3

80 km

4

Henkilökohtaisten aluemestaruuksien rankingkerroin 1,5. Joukkuekilpailuista ei jaeta henkilökohtaisia rankingpisteitä.

Matkaratsastuksen aluekilpailuissa kaikki ihanneajassa maaliin saapuneet ovat tasa-arvoisia.

Arvosteluissa AM3, A.0. ja A.1. rankingpisteet jaetaan tasan kaikkien samalle sijalle sijoittuneiden kesken.