SRL

Kerro kaverille:

Esteratsastuksen aluevalmennus

Valmennuksien ajankohdat löytyvät Kipan valmennuskalenterista LINKKI

Valmentajana Marja ”Tytteli” Tetri-Rantanen
Valmennusvastaava Eva Sandbäck-Pajunoja, 040 532 3157
pajunoja@kaivonporauspajunoja.fi

14.9.2017

SRL Hämeen esteratsastuksen katsastuksiin ja valmennuksiin kutsuttavat sekä valinnat.

A-RENGAS /HAASTAJAT (Sanna Backlund ja Marina Ehnrooth)
nuoret
Wilma Heikkinen- Barco M
Janina Kvarnström- Hyper Panda ja Volovent du Veret
Roosa Rajamäki- Scapa D'Airsain

juniorit

ponit
Sofia Saarinen- Cotton Socks
Elli Salomäki- Tullibards Piaff
Matias Ventelä- Penure Lad
Janina Keinänen- Flying Expectations

B-RENGAS
Nuoret
Iina Karhinen- Felicia ja Wayro W

Juniorit
Saara Kauppi- Alisma de W ja Everest A-rengas seurattava
Mira Rantanen- Warnaba L Z
Matias Ventelä- For Love
Aura Vasama- Zidane ja Baroness VI A-rengas seurattava
Janina Keinänen- Graal ja Cixi A-rengas seurattava

Lapset
Daniela Simola- Mousko du Buisson Z marraskuun MJ katsastus

Ponit
Nella Mäyrä- Turfhorst Royal Rose ja Oilean Carna marraskuun MJ katsastus
Laura-Linnea Nyblom- Haversteins Rosanna
Ella Orusmaa- Casanova
Daniela Simola- Javanais vd Bakkershoeve marraskuun MJ katsastus
Ursula Vuorio- Hegoir

B-KEHITYS
Juniorit
Reetta Ahtila- Ikke van Het Bloemenhof
Matilda Rentto- Arella
Pinja Setälä- Cameja
Sarita Suckman- Sweet Karamel

Ponit

KATSASTETAAN
Nuoret
Karoliina Ahlblom- Funkel Galaxie
Sani Halonen- Fenix Royal Zahlee

Juniorit
Matilda Hakala- Sokjaer's Caesar
Saara Hämäläinen- Fay of Avalon
Evi Kulmala- Valentine's Day
Elmo Laiho- Elsa's Isabelle
Anna Leinonen- El Paso MVH
Miina-Maija Mikkola- Uliosa E
Riia Salo- Coletta
Mette Suolammi- Martell
Maria Sytelä- Antonie
Tiia-Tuuli Hakala- Vuko van de Mullegracht
Matilda Maccelli- Cassini-G
Aura Muurimäki- Quidado de Ravell
Ella Orusmaa- Daywalker
Sonja Lindholm- Damingo V/D Dingenshof

Ponit
Rauha Muurimäki- Borsalino
Helmi Heikkinen- Fuzzydice
Iida Anttila- Twister V
Ulrika Hämäläinen - Gulliver III
Erika Kivimäki- Herr Herman
Manta Koivisto- Aquatini Ruzh
Mimosa Koivisto- Top Tina
Anselmi Laiho- Candyman Joy
Elmo Laiho- Ewan Stone
Matilda Maccelli- Feigf Fern
Nette Palmen- High Suprise R
Katri Pokela- Rayessi
Ariana Savolainen- Elter
Josefina Silenius- Vinhatuulen Angelina
Viivi Särkijärvi- Moskiito
Linda Keinänen- Lilly Marleen
Peppilotta Keinänen- Flaming Marbella

MUUT
(P) Matilda Rentto- Boyne Ashanti -> viimeinen ponikausi nyt, ei näin ollen voida ottaa mukaan 2017-2018, voidaan ottaa leirille, mikäli on tilaa.
(P) Kaisla Kivistö- Jingebel van de Delthoeve-> viimeinen ponikausi nyt, ei näin ollen voida ottaa mukaan 2017-2018 kaudelle, voidaan ottaa leirille, mikäli on tilaa.
(J) Ellen Nyblom- Cupa Libre Beansweyer-> hevonen kuollut.
(U25) Lotta Lampinen- Pierrefee van Dark -> jos tilaa leireillä niin mukaan.
(S) Hanna Sairanen- Musta Magia -> jos tilaa leireillä niin mukaan.
(S) Tinja Pärnänen- Egbert von Tien-> jos tilaa leireillä niin mukaan.

Syksyn 2017 valmennuspäivät on vahvistettu ja ne löytyvät Kipasta!

Valmennuspäivät 2017-2018
17.2.2017 valmennus, Ypäjä, Wanha maneesi
29.-30.4.2017 valmennus Ypäjä, Opistohalli tai ulkona jos kelit suosii
5.7.2017 derbykenttätreeni, Ypäjä
30.9. - 1.10.2017 katsastus ja valmennus, Ypäjä, Opistohalli
28. - 29.10.2017 katsastus ja valmennus, Ypäjä, Haimihalli
6.12.2017 valmennus, Tampere, Niihama
27. - 28.12.2017 valmennus ja kuivaleiri, Ypäjä

Emma Tuominen ja Vandal

Kuvassa Emma Tuominen ja Vandal

Vuosi 2016 - 2017

Päivitetty 07.02.2017

A-RENGAS ja A-KEHITYS (Marina Ehnrooth/Sanna Backlund)
poniratsastajat
Janina Keinänen- Flying Expectations
Elli Untola- Banks Cadeau
Elli Salomäki- Tullibards Piaff
Sarita Suckman- FBI Kassarist
Felicia Kallio- Beltin

lapsiratsastajat
Janina Keinänen- Olivia El Walve
Aura Vasama- Zidane VDL

juniorit
Felicia Kallio- S Cloud
Mira Rantanen- Warnaba LZ
Nette Ivars- Gezebelle lt-Z

nuoret
Wilma Heikkinen- Barco M, Diamond O.T Lowlands Z
Rosa Mäkelä- Cristal
Roosa Rajamäki- Scapa Dàirsain, Pimiento de la Violle

U25
Linda Palin- Tricolore 111 Z, Top Gear 111 Z

Katsastetaan aluekatsastusten yhteydessä
Pauliina Holm- LRK Beckham

Katsastettu
Iina Karhinen- Wayro W->MJ katsastuksiin
Ilona Mäkipere- Samantha, Chiva->MJ katsastuksiin

Katsastetaan aluekatsastusten yhteydessä:
HOLM PAULIINA LRK Beckham
B-rengas (Marja Tetri Rantanen)
MJ-katsastuksiin 3. - 4.12.
poniratsastajat:
Rentto Matilda Boyne Ashanti
SALOMÄKI ELLI Tullibards Piaf
SUCKMAN SARITA FBI Kassarist
juniorit:
IVARS NETTE Gezebelle LT-Z
MÄKIPERE ILONA Chiva
RANTANEN MIRA Warnaba L Z
B-rengas
RENTTO MATILDA Boyne Ashanti
RANTANEN IINA Soloman
KIVISTÖ KAISLA Jingelbel van de Delthoeve
LAMBERG LOTTA Aquastory'An
MATTILA PETRA Guinevere, Emerald
nuoret:
KARHINEN IINA Wayro W
B-kehitys
poniratsastajat:
AHTILA REETTA Petit Pascal
HÄMÄLÄINEN ULRIKA Gulliver III
KEINÄNEN LINDA Southernfields El Nona
KEINÄNEN PEPPILOTTA Karandasj
NYBLOM LAURA-LINNEA Haverstein's Rosanna
PALMEN NETTE High Surprise R
RANTANEN IINA
Peasant Liquor
SAARINEN SOFIA Jedidjan Clemens 24W
SAARINEN SOFIA Maizie
SILENIUS JOSEFINA Vinhatuulen Angelina
TIKKANEN TIIA-MARIA cloonhill girl
juniorit:
HAKALA MATILDA Sokjaer´s Caesar
HALONEN SANI Fenix Royal Zahlee
Hämäläinen Saara Fay of Avalon
MIKKOLA IIDA Uliosa E
NYBLOM ELLEN Cuba Libre van Beansweyer
SETÄLÄ PINJA Cameja
SUCKMAN SARITA Sweet Karamel
SUOLAMMI METTE Martell xx
U25:
LAMPINEN LOTTA Pierrefee van Darc
Seniorit:
SAIRANEN HANNA Musta Magia
katsastettavat, uudet:
RANTANEN IINA Peasant Liquor

Valmennuksiin ilmoittaudutaan ja valmennusmaksut maksetaan Kipassa

Hakulomake löytyy lajikohtaisesti hakuaikana täältä

Uusi haku alkaa joulukuun alussa, päättyy 19.12. ja katsastus on tammikuussa.

Sitoutuminen aluevalmennukseen ja pakkasrajat

Valmennuksesta voi olla pois eläinlääkärin tai lääkärin todistuksella ja mikäli asiasta on sovittu lajivastaavan ja valmentajan kanssa.
Pakkasrajat: kylmät maneesit -15C. Lämpimissä maneeseissa ei ole pakkasrajaa (päätetty SRL Hämeen hallituksen kokouksessa 8/2012 ). Hakemalla aluevalmennukseen sitoudut valmennuksiin.

Valmennus maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä Kipaan. Aluevalmennusmaksua ei palauteta kuin eläinlääkärin tai lääkärintodistusta vastaan. Todistus on toimitettava viikon sisällä valmennuksesta.

Aluevalmennusrengas on osa liiton organisoimaa valmennusta ja on järjestyksessä heti SRL:n A- ja B- renkaiden jälkeen.
Hämeen aluevalmennukseen ovat tervetulleita myös nuoret ja senioriratsastajat, sekä nuoret hevoset. Valmennusryhmät pyritään muodostamaan toiveiden ja tasojen mukaan. Etusija on kuitenkin poni- ja junioriratsukoilla.

Estevalmennukseen voidaan myös ottaa ratsukoita kesken vuoden, tällöin ratsukko katsastetaan valmennuksen yhteydessä. Asiasta sovitaan lajivastaavan kanssa.

Valmennuspäivämäärät ja paikat löydät valmennuskalenterista.

Tutustu Aluevalmennusoppaaseen

Vuosi 2015 - 2016

Maajoukkue
Seniorit
Valmentaja Herve Gidignon
Anna-Julia Kontio

Alle 25 -vuotiaat, U-25
A-rengas
valmentaja Sanna Backlund
NORILO JUHO Benedite, ulkomailla
PALIN LINDA Tricolore 111 Z, Chidante

Nuoret
A-rengas
Valmentaja Sanna Backlund
RAJAMÄKI ROOSA Wish of Palatina
RAJAMÄKI ROOSA Pimiento de la Violle

Haastajat, kutsutaan A-renkaan leirille, jos tilaa, muuten B-renkaan mukana
RAISKIO NITA Cassius D

Juniorit
A-rengas
Valmentaja Sanna Backlund
VAHANTILA HENNA Zino, Cavaljo

Haastajat, kutsutaan A-renkaan leirille, jos tilaa, muuten B-renkaan mukana aluevalmennuksessa
kutsutaan järjestyksessä
KORTESOJA SARA Matrica
MÄKELÄ ANNIKA EMILIA Nando Z

Katsastamatta:
KALLIO FELICIA S Cloud

Pikkuponit
A-rengas
Valmentaja Marina Ehrnrooth
HOLM PAULIINA Råryds Java
KALLIO FELICIA Beltin

Haastajat, kutsutaan A-renkaan leirille, jos tilaa, muuten B-renkaan mukana aluevalmennuksessa
UNTOLA ELLI Banks Cadeau

Katsastamatta:
KEINÄNEN JANINA Flaming Marbella

B-renkaat

U25, B-rengas, valmennus aluevalmennuksen yhteydessä
PUOMILA HEINI Chalifas

Nuoret, B-rengas, valmennus aluevalmennuksen yhteydessä
KIRJAVAINEN MANDI Amancer
LAHDENSIVU BETTIINA Quinera vdv z
LAHDENSIVU BETTIINA Kiante D
LAHDENSIVU BETTIINA rapunzel
KYYRIÄINEN JANETTE Ulrida
MANTERE SAARA Lotte

Juniorit, B-rengas, valmennus aluevalmennuksen yhteydessä
IVARS NETTE Rio Nuevo
JANSSON JESSICA Hoppenhof's Zoe
KIRJAVAINEN MANDI Amancer
KVARNSTRÖM JANINA Hyper Panda
KVARNSTRÖM JANINA Davina HX
RANTANEN MIRA Cal Sedan
VASKELA IIRIS ANNE MAARIA Picaro de Paco

B-rengas, ponit, valmennus aluevalmennuksen yhteydessä
JANSSON JESSICA Hoppenhof's Zoe
KINNUNEN SOFIA Onslow
KOIVISTO MIMOSA irish coffee II
PIETILÄ NETTA Figaro
RENTTO MATILDA Boyne Ashanti
SILLANPÄÄ SIIRI Kantje`s Uranka (kilpailunimi BABOES)


Aluerengas:
AERTS REMY Ramona
HIETALA IDA MARIA Orlando IV
JÄNTTI ALIISA Marple J
JÄNTTI ALIISA Guinevere J
KIVISTÖ KAISLA Jingelbel van de Delthoeve
KOIVISTO MANTA Top Tina
LAMPINEN LOTTA Pierrefee van Darc
NORBÄCK NOORA Herr Hermann
SAARIKKO EMMI zamogo
SAIRANEN HANNA Musta Magia
SUOPANKI SAANA Rock Electra