SRL

Kerro kaverille:

Kaakkois-Suomen aluemestaruudet 2016


Estemestaruus 18.9.2016, Lappeenranta Hubertusseura

Ponimestaruus 90cm
1)Viivi Immonen/Bavo, Sulkavan Ratsastajat
2)Venla Asikainen/Camellia, Hubertusseura
3)Viivi Pitkänen/Zitherbay Neil O´Hara, Riding Club Motive

Suomenhevosmestaruus 90cm
1) Viivi Rita/A.T. Kimara, Riding Club Motive
2) Petriina Penttinen/Kukan Vempula, Hubertusseura
3) Sanna Paronen/Ypäjän Auri, Kotkan Ratsastajat

Lapsiratsastajien mestaruus 90cm
1) Saga Yli-Ristaniemi/Lompard, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
2) Anne Karvonen/Wendetto, Itä-Savon Urheiluratsastajat
3) Saaga Hautamäki/Ask Me More, Ratsu-Karjala

Nuorten hevosten mestaruus 90cm
1) Suvi Kuisma/Me Oh My, Kouvolan Ratsastajat
2) Roosa-Liina Rantanen/Perfect, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat
3) Birgitta Venäläinen/Markiz, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
4) Anniina Vilkko/Rafider, Hubertusseura

Juniorimestaruus 110cm
1) Eveliina Liukkonen/CP Centi, Ratsuryhmä
2) Minttu Pöyry/Cartez, Mäntyharjun Ratsastajat
3) Iida Tapanainen/Blef, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat

Nuorten mestaruus 110cm
1) Ella Ruotjoki/Collin S 2760, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat
2) Emmiina Tapio/Midnight Flame, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat

Seniorimestaruus 115cm
1) Maiju Taimisto/Carisma, Loikalan Kartanon Ratsastajat
2) Sini Mansikka/David Cassidy, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
3) Laura Konttinen/Uma Turman, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat


Joukkuemestaruus 14.8.2016, Kotka, Kotkan Ratsastajat

1) Kymenlaakson Riding Club (Vilhelmiina Leonen/Casmir Son, Alisa Haaja/Orchid`s Sajella, Maria Salminen/Collected But Not, Åsa Peltola/Rio Tidus)
2) Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat (Iida Tapanainen/Welaskes, Mika Yläoutinen/Wylette, Emmiina Tapio/Midnight Flame, Kreetta Hall/Zabudok)
3) Riding Club Motive (Iina Kilpi/Mokkasiini, Viivi Rita/Kaspar, Elina Eskelinen/Sandy, Kirsi Makkonen/Die Hard)


Kouluratsastuksen mestaruus 27.8.2016, Lappeenranta Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat

Ponimestaruus, helppo B
1) Jenni Silventoinen/Siilin Veera, Kotkan Ratsastajat
2) Nelli Karhu/Carlotta III, Kymenlaakso Riding Club
3) Lene Seppänen/Pyttega, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat

Lapsiratsastajien mestaruus, helppo B
1) Saija Kulhelm/Monique La Roche, Suurpyölin Tallin Ratsastajat
2) Kerttu Penttilä/Hiekharju Ajaton, Imatran Ratsastajat
3) Anne Karvonen/Wendetto, Itä-Savon Urheiluratsastajat


Nuortenhevosten mestaruus, helppo B
1) Mari Kettunen/Gottfrid, Ravijärven Ratsastajat
2) Johanna Kankaanpää/Rafiner, Hubertusseura
3) Vilna Varis/Ravel, Hubertusseura


Juniorimestaruus, helppo A
1) Kaisamaria Karlsson/O.N. Madam Butterfly, Haukivuoren Ratsastusseura
2) Tuulia Hupli/Seaside Laurus, Kymijoen Ratsastajat
3) Sirkku Riitala/Ivan II, Kymijoen Ratsastajat


Nuortenratsastajien mestaruus, helppo A
1) Peppi Niemi/Woikoski Weitino, Kymijoen Ratsastajat
2) Tiia Jäppinen/Wietske, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
3) Christa Ruhtinas/Dandy, Kymijoen Ratsastajat


Suomenhevosmestaruus, helppo A
1) Katja Kuokka/Hessin Leevi, Kaakon Ratsastajat
2) Elina Sjögrén/Savelan Hemuli, Sairilan Ratsastajat
3) Raija Metsälä/Kahaus, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat


Seniorimestaruus, vaativa B
1) Tuuli Heltimoinen/Modern Hot, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
2) Maria Ekman/Mosegårdens Dark Magic, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat
3) Raija Metsälä/Odys, Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat


Joukkuemestaruus
1) Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat (Päivi Kärhä/Bella C, Raija Metsälä/Kahaus, Johanna Metsälä/Gertsok, Tuuli Heltimoinen/Modern Hot)
2) Kymijoen Ratsastajat (Crista Ruhtinas/ Dandy, Tuulia Hupli/ Seaside Laurus, Peppi Niemi/Weitino)
3) Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat (Johanna Puolakka/Plef, Miila Mättölä/Lapinjärvi Count de Luxe, Annika Palo/Candeo, Raija Metsälä/ Odys)


Kenttäratsastuksen mestaruus 10.9.2016, Virolahti Harjun oppimiskeskus

1) Jaana Pulkkinen/Difonius SDH, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat
2) Dora Horto/Tintoretto, Kotkan Ratsastajat
3) Anniina Takanen/Karino III, Kymenlaakson Riding Club

Joukkuemestaruus
1) Kaakkois-Suomen alueen joukkue 1 (Elina Eskelinen/Mera, Katri Forstén/Sumun Lordi, Satu Juvonen/Cooperhill Dantzer, Jaana Pulkkinen/Difonius SDH)
2) Etelä-Suomen alueen joukkue (Martina Häggblom/Billy Cash, Taru Hanski/Tornado V, Ida Takala/Shanigan, Paula Wolontis/Flux
3) Kaakkois-Suomen joukkue 2 Anniina Takanen/Karino III, Dora Horto/Tintoretto, Iina Kilpi/Mokkasiini

Kaakkois-Suomen aluemestaruudet 2015

Esteratsastus, joukkuemestaruus, E-KR ja KkR/Hamina, 30.8.

1. Kymijoen Ratsastajat ry Joukkue 1
Christa Ruhtinas - Dandy, Elina Eskelinen - Postas, Elina Luikku - Zandor III, Krista Valjakka- Santa Chanel
2. Etelä-Kymen Urheiluratsastajat Joukkue 1
Vesa Helenius - Master, Ella Ruotjoki - Collin S 2760, Henna Kaaro - Doctro, Mari Muona - Corano
3. Etelä-Karjalan Urheiluratsasta Joukkue 1
Birgitta Venäläinen - Best Horse, Laura Konttinen - Pomeranets, Emmiina Tapio - Midnight Flame, Miila Mättölä -CP Cent

Esteratsastus, henkilökohtainen mestaruus, I-SUR/Savonlinna 13.9.

Prix de Tallikahvila Kinski, Ponimestaruus
1. Eveliina Liukkonen - Pronkenbergs G. Vulkano, RATSU
2. Hanna Luhas - Ein Valtter, RaKa
3. Petriina Penttinen - So-So, HUBS

Prix de Ratsastuskoulu Sarin Talli, Suomenhevosten mestaruus
1. Viivi Rita - A.T. Kimara, RuoR
2. Amanda Suonio – Milkaliina, HUBS
3. Anna Pulkkinen – Tattari, I-SUR

Nuorten Hevosten mestaruus
1. Juulia Heikkeri - So-So, HUBS
2. Tia Noukkala - Freedom Friend, KJR
3. Pauliina Papunen - Cassandra H, RATSU

Prix de Perhekoti Koivupelto, Juniorimestaruus
1. Sandra Reponen – Pasadoble, SuRa
2. Veronica Lindberg – Asmodeusz, KOR
3. Aida Lamberg - Uma Turman H, EKR

Prix de Fintoto Seniorimestaruus
Seniorimestaruus
1. Elina Ihatsu / C'est Ameno Nuovo 2805 (E-KR)
2. Miila Mättölä / CP Centi (EKR)
3. Krista Valjakka / Santa Chanel (KJR)

Kouluratsastuksen henkilökohtainen mestaruus, 6.9.2015, Hubs/Lappeenranta

Ponimestarit:

1. Jenni Silventoinen – Hazelberg’s Macho
2. Nelli Karhu – Macchiato L
3. Petriina Penttinen – So-So

Lapsiratsastajien mestarit:

1. Kaisamaria Karlsson – O.N. Madam Butterfly
2. Elisa Karvonen – Terniks
3. Elina Malin – Bellilene

Prix de HorseCare Corner, juniorimestarit:

1. Tuulia Hupli – Kylie L
2. Polina Nevaeva – Lambers
3. Sissi Kukkola – Clash

Prix de Jannen Vaunu, nuorten ratsastajien mestaruus:

1. Peppi Niemi – Weitano
2. Tiia Jäppinen – Wietske
3. Christa Ruhtinas – Dandy

Nuorten hevosten (4-6 v) mestarit:

1. Karoliina Laurila – Brigita
2. Tiia Jäppinen – Jayden
3. Johanna Kankaanpää – Rafider

Prix de Fintoto, seniorimestarit:

1. Päivi Kärhä – Ronja K
2. Maria Ekman – Mosegårdens Dark Magic
3. Noora Nisula – Hagels Jet

Kouluratsastuksen suomenhevosmestarit, 27.9.2015

1. Elina Sjögrén – Savelan Hemuli, MRA
2. Pia Perälä – Vikelo, RATSU
3. Katja Kuokka – Hessin Leevi, KYRAT

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus, 23.8.2015, MRA/Mäntyharju


1.Kymijoen Ratsastajat ry: Kirsi Sippu - Liikun Piirto, Christa Ruhtinas – Dandy, Peppi Niemi – Weitino, Tuulia Hupli - Kylie L
2.Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat ry: Johanna Metsälä - Ebor, Päivi Kärhä - Ronja K, Tuuli Heltimoinen - Modern Hot, Raija Metsälä - Kahaus
3. Mikkelin Ratsastusseura ry: Eeva Kangasperko – Lemiro, Anne-Mari Vanhanen – Lacoste, Tarja Kortman - Tähden Vilperi, Katja Jyräs - Shenaja

Hallimestaruus, kouluratsastus 12.4. Hubs/Lappeenranta


Suomenhevoset
1. Sari Ahmaskari – Lipitti, HAMR
2. Raija Metsälä – Kahaus, EKR
3. Pia Perälä – Vikelo, RATSU


Poniratsukot
1. Annika Palo – Carlotta III, EKR
2. Jenni Silventoinen – Hazelberg´s Macho, KOR
3. Nelli Karhu – Macchiato L, ESRC


Lapsimestaruus
1. Kaisamaria Karlsson – O.N. Madam Butterfly, HARS
2. Aino Jukarainen – Damenwahl, SarRa
3. Elisa Karvonen – Terniks, I-SUR


Nuorten hevosten mestaruus
1. Johanna Kankaanpää – Rafider, HUBS
2. Päivi Kähkänen – Horman Viktor, KR
3. Juulia Heikkeri – So-So, HUBS


Juniorimestaruus
1. Tuulia Hupli – Kylie L, KJR
2. Tanja Uski – Zevs, EKR
3. Polina Nevaeva – Lambers, RaR


Nuorten ratsastajien mestaruus
1. Christa Ruhtinas – Dandy, KJR
2. Tiia Jäppinen – Wietske P, EKR
3. Anni Hämäläinen – Pin Rock´s Calvin Klein, KJR


Seniorien mestaruus
1. Tuuli Heltimoinen – Modern Hot, EKR
2. Maria Ekman – Mosegårdens Dark, HUBS
3. Raija Metsälä – Odvs, EKR

Hallimestaruus, esteratsastus, Kotka/KrR, 22.3.2015

Suomenhevoset
1. Katri Forstén – Sumun Lordi, EKR
2. Anniina Anttila – Humeli, E-KR
3. Amanda suomio – Milkaliina, HUBS


Ponimestaruus
1. Reetta Sundberg – Tirol, E-KR
2. Aino Ripatti – Dexter, SarRa
3. Hanna Luhas – Ein Valtter, RaKa


Juniorimestaruus
1. Sanni Gynther – Bad Boy 2, MRS
2. Nelly Sundberg – La Poupée, E-KR
3. Laura Konttinen – Zabudok, EKR


Seniorimestaruus
1. Miila Mättölä – CP Centi, EKR
2. Belinda Danielsbacka – Bay Canto, KOR
3. Essi Lautala – Funkel Conrad, E-KR

Kaakkois-Suomen aluemestaruudet 2014

Koulumestaruus, henkilökohtainen, HubS / Lappeenranta 13.9.2014

Suomenhevoset

1. Kuokka Katja - Hessin Leevi, KYRAT
2. Sjögrén Elina - Savelan Hemuli, MRA
3. Ahmaskari Sari - Lipitti, HAMR

Ponimestaruus
1. Silventoinen Jenni - Hazelberg's Macho, KOR
2. Pöyry Minttu - Larissa III,MRA
3. Seppänen Lene - Sissi II, HUBS

Lapsiratsastajien mestaruus
1. Karlsson Kaisamaria - Roanne 2142, HARS
2. Nevaeva Polina - Lambers, RaR
3. Karvonen Elisa - Terniks, I-SUR

Juniorimestaruus
1. Hupli Tuulia - Kylie L 2694, KJR
2.Uski Tanja - Zevs, EKR
3. Jäppinen Tiia - Wietske P, RaKa

Nuorten mestaruus
1.Ruhtinas Christa -Dandy, KJR
2. Rantanen Nelli-Kaisa - Dear Margareth CL, E-KR
3. Leino Sonja - Cameron III, HUBS

Seniorien mestaruus

1. Nisula Noora - Hagels Jet, ESRC
2. Mikkonen Anniliina - Favorit II ,EKR
3. Airaksinen Heidi - Akvins, KOR

Estemestaruus, henkilökohtainen, Kotka/Kotkan Kilparatsastajat, 14.9.2014

Suomenhevoset
1. Rita Viivi - Mimona, RuoR
2. Forstén Katri - Sumun Lordi, EKR
3. Kilpi Iina - Mokkasiini, TRN

Ponimestaruus
1. Hämäläinen Kaisu - Petite Pearl E.C., KOR
2. Kalsta Venni - Hembys Apollinaire, RATSU
3. Ilves Mila - Sitsilia, EKR

Lapsimestaruus
1. Jukkara Tomas - Gibsons II, ESRC

Juniorimestaruus
1. Gynther Sanni - Bad Boy 2, MRS
2. Tapanainen Iida - Welaskes, EKR
3. Ruotjoki Ella - Collin S 2760, E-KR

Seniorimestaruus
1. Nurmi Jasmina - Rinicole, HUBS
2. Aittolahti Elina - Emily 106, EKR
3. Kivelä Emmi - Chanel VI 2111, KYRAT

Kouluratsastus, joukkumestaruus, 21.9. Kouvola/KR

1. Mikkelin Ratsastusseura ry: Eeva Kangasperko - Lemiro, Katja Jyräs - Shenaja, Tarja Kortman - Damenwahl ja Anne-Mari Vanhanen - Lacoste
2. Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat ry: Osmo Metsälä - Barthanyi, Johanna Metsälä - Gertsog, Päivi Kärhä - Ronja K. ja Tanja Uski - Zevs
3. E.S.Riding Club ry: Noora Nisula - Hagels Jet, Nora Smolsky - Vouelle 2679, Peppi Nimei - Windrose 2203 ja Eveliina Savenius - Parek

Esteratsastus, joukkuemestaruus, 17.8. Kotka/KoR

1 Kotkan Kilparatsastajat Kkr ry Joukkue 1: Tiia Häkkänen - Prima Vera,Timo Mukala - Michelangelo, Kia Danielsbacka - Quatsch Nicht Schätzchen, Tinja Mukala - Cuneo
2 Kotkan Ratsastajat ry Joukkue 1: Emma Hiltunen - Conny Cramer, Sanni Pikkarainen - Polynina XO, Henna Halonen - Seihs, Ida Saalasti - Mecenas
3 Mikkelin Ratsastusseura ry Joukkue 1: Annastiina Multanen - Wera III, Sanni Gynther- Bad Boy, Noora Jukarainen Bögegårdens Landano, Laura Hänninen Four Winds Kazoo

Esteratsastus, hallimestaruus, Kotka 30.3


Suomenhevoset
1.Katri Forstén – Sumun Lordi, EKR
2. Anniina Anttila – Humeli, E-KR
3. Olga Temonen – Elhotar, KJR


Ponimestaruus
1. Reetta Sundberg – Tirol, E-KR
2. Veronica Lindberg – Erkas, KOR
3. Venni Kalsta – Hembys Apollinaire, RATSU


Juniorimestaruus
1. Miisa Ikonen – Visco, KJR
2. Miisa Rouhiainen – Brisbane, TaRa
3. Ida Saalasti – Mecenas, KOR


Seniorimestaruus
1. Tinja Mukala – Cuneo, KkR
2. Emmi Kivelä – Chanel VI, KYRAT
3. Roosa-Liina Rantanen – Master Rebel, E-KR

Kouluratsastus, hallimestaruus, Lappeenranta 18.4


Juniorimestaruus
1. Tuuli Hupli – Kylie L, KJR
2. Tanja Uski – Zevs, EKR
3. Anni Hämäläinen – Pin Rock´s Calvin Klein, KJR


Poniratsukot
1. Jenni Silventoinen – Hazelberg´s Macho, KOR
2. Annika Palo – Carlotta III, EKR
3. Nelli Karhu – Macchiato L, ESRC


Lapsimestaruus
1. Kaisamaria Karlsson – Roanne, HARS
2. Roosa Penttilä – Pörrö-Tukka, EKR
3. Roosa Penttilä – Manqune Divine, EKR


Suomenhevoset
1. Raija Metsälä – Kahaus, EKR
2. Pia Perälä – Vikelo, RATSU
3. Elina Sjögren – Savelan Hemuli, MRA


Nuoret ratsastajat
1. Christa Ruhtinas – Dandy, KJR
2. Niina Uski – Welaskes, EKR
3. Pinja Bäckman – Donna Sirena, KR


Seniorimestaruus
1. Tuuli Heltimoinen- Modern Hot, EKR
2. Raija Metsälä – Odys, EKR
3. Johanna Metsälä – Gertsog, EKR

Mestaruudet 2013


Kouluratsastus henkilökohtainen 22.9.2013 Hubs/Lappeenranta


Ponimestaruus
1. Eveliina Virtanen – Namanjana, E-KR
2. Jenni Silventoinen – Siilin Veera, KOR
3. Annika Palo – Ance, TaRa


Lapsimestaruus
1. Kaisamari Karlsson – Roanne, HARS
2. Lotta Falck – Donna Dandelion, KOR
3. Roosa Penttilä – Manque Divine, EKR


Juniorimestaruus
1. Christa Ruhtinas - Dandy
2. Peppi Niemi - Windrose 2203
3. Noora Leino Cavalllini Swe
3. Tuulia Hupli - Kylie L 2694

Suomenhevosmestaruus
1. Elina Sjögrén – Savelan Hemuli, MRA
2. Raija Metsälä – Kahaus, EKR
3. Pia Perälä – Vikelo, RATSU


Seniorimestaruus
1. Heidi Airaksinen – Akvins, KOR
2. Johanna Metsälä – Gertsog, EKR
3. Maria Lukkari – Boy II, E-KR

Kouluratsastus, joukkuemestaruus, EKR/Lappeenranta 6.10.

1. E.S. Riding Club (Kouvola) Henrikki Pajulahti-Kuu-Akka, Peppi Niemi- Windrose, Noora Nisula-Hagels Jet ja Nora Smolsky-Vouelle 195,623% 2. Etelä-Karjalan Urheiluratsastajat (Lappeenranta) Tanja Uski-Administrator, Raija Metsälä Kahaus, Osmo Metsälä- Barhatnyi ja Johanna Metsälä- Gertzog
195,127 %
3. Kouvolan Ratsastajat Pinja Bäckman Odüsseia ,Suvi Kuisma Dale Mountain Mist, Tuulia Hupli Kylie ja Hanna Lipiäinen Centigrade Ks 189,688

Esteratsastus, henkilökohtainen mestaruus EKR/Hurs/Lappeenranta 7.9.


Poniratsastajat
1.Venni Kalsta – Hembys Apollinaire, RATSU
2. Sandra Reponen – Bavo, MRS
3. Nelly Sundberg - Palestina

Juniorit
1.Nina Kiljunen – Preferance, MRS
2. Miisa Rouhiainen – Brisbane, TaRa
3. Jenna Suikkari – Fochvaras, EKR

Seniorit
1.Miila Mättölä – Ask Me More, EKR
2. Tinja Mukala- Cuneo, KkR
3. Emmi Paunonen – Gladys

Suomenhevoset
1.Krista Teittinen – Rissikko, MRA
2. Anniina Anttila – Humeli, E-KR
3. Iina Kilpi – Mokkasiini, TRN


Esteratsastuksen joukkuemestaruus, KkR ja E-KR, 1.9.


1.Kotkan Ratsastajat, joukkue 1
Ida Saalasti – Mecenas, Dora Horto – Tintoretto, Henna Halonen – Seihs, Emma Saalasti - Casablanca
2.Kotkan Kilparatsastajat, joukkue 1
Timo Mukala – Michelangelo, Sirkku Häkkänen – Prima Vera, Kia Danielsbacka – Quatsch Schätzchen, Tinja Mukala - Cuneo
3. Etelä-Kymen Urheiluratsastajat, joukkue 2
Henna Kaaro – All Include, Nelly Sundberg – Palestina, Mari Muona – Igle, Roosa-Liina Rantanen – Master Rebel

Hallimestaruus Kaakkois-Suomi, esteratsastus 29.3.2013 Harju


Suomenhevoset

1. Krista Teittinen – Rissikko, MRA
2. Linda Lehesaho – Cemekka, EKR
3. Minja Mikkola – Visle, KOR


Ponimestaruus

1. Katri Sällilä – Wind Dancer, KOR
2. Sandra Reponen – Bavo, MRS
3. Mila Ilves – Sitsilia, EKR


Juniorimestaruus

1. Laura Konttinen – Zabudok, EKR
2. Milja Arminen – Laava II, KR
3. Elina Heiskanen – Lompard, EKR


Seniorimestaruus

1. Anna Huttunen – Midnight Flame, EKR
2. Tinja Mukala – Cuneo, KkR
3. Sanna Paronen – Bay Canto, KOR

Kaakkois-Suomen aluemestaruudet 2012

Lännenratsastuksen valtakunnallinen aluemestaruus

Reining:
Reining open AA alueluokka
Valtakunnallinen aluetason mestaruus
Lähtöjä 7, sijoittui 2
1 147 Pete Perkiö Mandys Little Magnum KRt 70.5
2 222 Mari Rapola Little Jacki Junior KRt 68
3 69 Johanna Hytönen Raisin Jac RuRang 65
4 61 Ari Marjanen Jac Ice Bar HyR 64
5 999 Asta Leino Branco Badger Olena KRt 56.5
99 808 Kristiina Pirinen BH Broady Bar WRF 0
99 27 Siri Haanpää BA Shining Hickory KRt 0


All-around:

Valtakunnallinen aluetason mestaruus all-around
Hevosnro Ratastaja Hevonen Seura WP WH TRAIL YHT.
26 Slow Movin Zipper Eveliina Välikoski WRF 5 5 4 14
101 Chocos Buck N Bambi Mari Valkonen POWER 3 4 5 12
21 Ima Cool Technique Asta Leino KRt 4 3 7
30 Ziryab ox Sari Airu TRS 2 2 4
123 Skippin' Dandy Ilkka Ryhänen WRF 1 3 4

Esteratsastus, henkilökohtainen, MRa/Mäntyharju 16.9.


Suomenhevoset
1. Viivi Rita – Mimona, RuoR
2. Teija Pekari – Vikelo, RATSU
3. Maiju Myllys – A.T.Hurrikaani, HUBS


Ponimestaruus
1. Pilvi Dunder – Ruskelan Filadelfia, HAMR
2. Katri Sällilä – Wind Dancer, KOR
3. Sandra Reponen – Bavo, MRS


Juniorimestaruus
1. Anna Huttunen – Midnight Flame, EKR
2. Laura Lapatto – Nikita V, EKR
3. Riina Markkanen – Vipernova, KOR


Seniorimestaruus
1. Miila Mättölä – Tristan, EKR
2. Saara Lampinen – Calixtus, ValRa
3. Miila Mättölä – Ask Me More, EKR


Kouluratsastus, henkilökohtainen, TaRa/Taipalsaari, 15.9.2012


Ponimestaruus
1. Ida Husu – Orchard Miss Emma, EKR
2. Eveliina Virtanen – Namanjana, E-KR
3. Jenni Silventoinen – Siilin Veera, KOR


Lapsimestaruus
1. Tuuli Hupli – Donna Sirena, KR
2. Kaisamaria Karlsson – Roanne, HARS
3. Kaisamaria Karlsson – Tinttuura, HARS


Suomenhevoset
1. Elina Sjögren – Savelan Hemuli, MRA
2. Noora Nisula – Kuu-Akka, ESRC
3. Anne Anttonen – Pr-Presto, SarRa


Juniorimestaruus
1. Heidi Airaksinen – Akvins, KOR
2. Nea Immonen – Administrator, EKR
3. Christa Ruhtinas – Dandy, KJR


Seniorimestaruus
1. Jonathan Silfver – Velsa, RaR
2. Noora Nisula – Windrose, ESRC
3. Johanna Metsälä- Gertsog, EKR

Joukkuemestaruus, kouluratsastus, 9.9.2012, KoR/Kotka

1 Etelä-Karjalan Urh.Ratsastajat
62,862% 188,585
Raija Metsälä Kahaus 31763,400% 1
Osmo Metsälä Barhatnyi 31059,615% 2
Nea Immonen Administrator 32464,800% 1
Johanna Metsälä Gertsog 31460,385% 2


2 Kymijoen Ratsastajat ry
60,785% 182,354
Kirsi Sippu Liikun Piirto 301,560,300% 1
Jasmine Paavilainen Falko 26851,538% 2
Christa Ruhtinas Dandy 130558,654% 2
Annaleena Virtanen Arvilan Melinda 573 NF 131763,400% 1


3 Etelä-Karjalan Urh.Ratsastajat
59,565% 178,696
Miila Mättölä Tristan 303,558,365% 2
Sini Mansikka David Cassidy 277,555,500% 1
Päivi Kärhä Ronja K 30859,231% 2
Karoliina Kupiainen Ultima Thule 305,561,100%

Joukkuemestaruus, esteratsastus, 2.9.2012, E-KR/Hamina

1 E.S. Riding Club ry
Anniina Takanen Karino III 1 0 45,11 0 33,08
Ella Ruotjoki Collin S 0 48,00 0 32,66
Iida Koskela Rio Tidus 0 44,54 0 35,33
Henrikki Pajulahti Asmodeusz 0 59,64 4 39,01


2 Kotkan Ratsastajat ry
Henna Halonen Seihs 0 53,18 0 34,42
Alexandra Danielsbacka Gustav III 0 52,01 0 38,31
Emmi Paunonen Gladys 2579 4 66,86 4 37,86
Viivi Huusko Bello Nemo 0 52,35 0 46,55


3 Kotkan Kilparatsastajat Kkr ry
Kia Danielsbacka Prinz 1 0 48,49 4 48,77
Timo Mukala Michelangelo 0 62,64 0 43,70
Tiia Häkkänen Prima Vera 4 50,69 8 42,45
Tinja Mukala Cuneo

Hallimestaruudet

Esteratsastus, 7.4.2012 KKR/EKR, Harju


Suomenhevoset

1. Viivi Rita – A.T.Kimara, RuoR
2. Krista Teittinen – Rissikko, MRA
3. Teija Pekari – Vikelo, RATSU
Poniratsukot

1. Veronica Lindberg – Erkas, KOR
2. Mila Ilves – Sitsilia, EKR
3. Veera Sällilä – Wind Dancer, KOR
Juniorit

1. Elina Ihatsu – Luziana, HAMR
2. Julia Ranta – Best Horse, EKR
3. Laura Konttinen – Zabudok, EKR
Seniorit

1. Sanna Paronen – Bay Canto, KOUR
2. Sandra Juutilainen – Silverbella, HUBS
2.Sini Vuorela – Sender van Het Karrehof, KJR



Kouluratsastus, 28.4.2012 EKR, Harju


Poniratsukot

1. Ida Husu – Orchard Miss Emma, EKR
2. Jenna Behm – Gabber II, EKR
3. Eveliina Virtanen – Namanjana, E-KR
Suomenhevoset

1. Mari Tuunanen – Pikoketti, Hurjat
2. Raija Metsälä – Kahaus, EKR
3. Mika Malaska – Rantalan Severi, Hurjat
Juniorit

1. Heidi Airaksinen – Akvins, KOR
2. Christa Ruhtinas – Dandy, KJR
3. Nelli-Kaisa Rantanen – Tim II, E-KR
Seniorit

1. Johanna Metsälä – Gartsog, EKR
2. Raija Metsälä – Grand Remus, EKR
3. Satu Mattila – Devil´s Face ”M”

Kaakkois-Suomen henkilökohtaiset aluemestaruudet 2011

Esteratsastus, Lappeenranta E-KR& HubS

Suomenhevoset
1. Mikkola Sinna – Hilokki, KOR
2. Lepistö Saara – Raidan Wilma, M-Riders
3. Mikkola Minja – Visle, KOR

Poniratsukot
1. Kaaro Jenna – Blinka van de Eindhoeve, HAMR
2. Palonen Kerttu – Wieldema´s Kevin, JouRat
3. Torvinen Jaana – Ein Sunrise, RaKa

Lapsiratsastajat
1. Vihavainen Veera – Pascha, HUBS
2. Reponen Sandra – Waleska, MRS
3. Dunder Pilvi – Karolien Nld 1816, HAMR

Juniorit
1. Saalasti Emma – Mecenas, KOR
2. Paunonen Emmi – Dari Vom Beekenhof, STARA
3. Paunonen Emmi – Gladys 2579, STARA

Seniorit
1. Lampinen Saara – Calixtus, ValRa
2. Mättölä Miila – Lipowano, RaKa
3. Rasa Tiis – Action H, E-KR

Kouluratsatus, Mikkeli / MRS 10.9.2011

Poniratsastajat
1. Ruhtinan Christa – Dandy, KJR
2. Husu Ida – Orchard Miss Emma, TRN
3. Torvinen Jaana – Ein Sunrise, RaKa

Suomenhevoset
1. Kilpeläinen Sanna – Yrjänä, TRN
2. Sjögrén Elina – Savelan Hemuli, MRA
3. Hohti Jaana – Sumiainen, KJR

Junioriratsastajat
1. Mikkonen Anniliina – Krista, EKR
2. Airaksinen Heidi – Akvins, KOR
3. Päivärinta Hanna – St Lanciana, MRS

Seniorit
1. Metsälä Osmo – Barhatnyi, EKR
2. Metsälä Raija – Grand Remus, EKR
3. Päivärinta Paula – St Lanciana, MRS


Kuvat: Kouluratsastuksen mestarit 2011, Mari Hyytiäinen