SRL

Kerro kaverille:

Aluemestarit 2016

Kouluratsastus

Henkilökohtaiset mestarit 2016

Keski-Suomen alueen poniratsukoiden mestaruus
1. Pinja Nieminen / Chachapoya, Keurusseudun Ratsastajat
2. Elmo Laiho / Ewan Stone, Keurusseudun Ratsastajat
3. Ella Halttunen / Falkonet, Ääneseudun Ratsastajat
Keski-Suomen alueen lapsiratsastajien mestaruus
1. Sonja Salkinoja / Visible Kid, Ääneseudun Ratsastajat
2. Pinja Kolehmainen / Toivesiru, Korpilahden Ratsastajat
3. Ilse Niemi / Kenedija, Jyvässeudun Ratsukot
Keski-Suomen alueen Junioreiden mestaruus
1. Janna Pursiainen / Marit’s Rosanella, Hankasalmen Ratsastajat
2. Nea Valkeinen / S.O. Vonkamies, Jämsänseudun Urheiluratsastajat
3. Ella Ylitalo / Fair Fuerte, Keurusseudun Ratsastajat
Keski-Suomen alueen Nuorten hevosten mestaruus
1. Janna Pursiainen / Marit’s Kandela, Hankasalmen Ratsastajat
2. Meeri Rantanen / Lapinjärvi Damatcho, Jyvässeudun Ratsukot
3. Henna Ristonmaa / Vikridas, Laukaan Ratsastajat
Keski-Suomen alueen Suomenhevosten mestaruus
1. Sisko Tiirinen / Murteri, Jämsänseudun Urheiluratsastajat
2. Helkky Ylönen / Haavislainen, Jyvässeudun Ratsukot
3. Tuija Rummukainen / Ilon Varma, Jämsänseudun Urheiluratsastajat
Senioreiden mestaruus
1. Helkky Ylönen / Lyckebo’s Laico, Jyvässeudun Ratsukot
2. Eija Maukonen / Gerke B, Suomen Friisiläishevosyhdistys
3. Jenna Glumerus / Marit’s Kastanjet, Hankasalmen Ratsastajat

Joukkuemestarit 2016

1.Hankasalmen Ratsastajat:
Maija Saurento / Kecses Susette
Jenna Glumerus / Marit`s Kastanjet
Janna Pursiainen / Marit`s Rosanella
2.Jämsänseudun urheiluratsastajat:
Maaret Rantanen-Virisari
Neea Valkeinen-S.O. Vonkamies
Sisko Tiirinen-Murteri
Tuija Rummukainen-Korven Velho
3.Jyvässeudun Ratsukot-Myrskyvaroitus:
Ilse Niemi-Kenedija
Jaana Sulola-Newada
Helkky Ylönen-Haavislainen
Mari Varonen-Bonny B

Hallimestarit 2016

Ponien hallimestaruus
1. Pinja Nieminen / Chachapoya, KeSeRa
2. Eevi Ilves / Napoli, KoRa
3. Vilma Viertorinne / Kasjan, ÄseRa
Lapsiratsastajien hallimestaruus
1. Sonja Salkinoja / Visible Kid, ÄseRa
2. Eevi Ilves / Harlekin, KoRa
3. Ilse Niemi / Kenedija, JsR
Junioreiden hallimestaruus
1. Janna Pursiainen / Marit´s Rosanella, HanRa
2. Annariina Suomäki / Ourasi de Marcey, ÄseRa
3. Heidi Kivijärvi / Balans, PopRa
Nuorten hevosten hallimestaruus
1. Anna Johansson / Royal Diamondring, JsR
2. Vilma Leppäkangas / Jereciano, ÄseRa
3. Ulla Lehtolainen / Rosa Laxa, ÄseRa
Suomenhevosten hallimestaruus
1. Tuija Rummukainen / Korven Velho, JäRa
2. Virpi Kangas / Murteri, JäRa
3. Helkky Ylönen / Ronikon Tähti, JsR
Senioreiden hallimestaruus
1. Heidi Leiniäinen / Samstar, JsR
2. Jenna Glummerus / Marit´s Kastanjet, HanRa
3. Meeri Rantanen / Happy Birthday II, JsR

Esteratsastus

Henkilökohtaiset mestarit 2016

Nuorten hevosten mestaruus
1. Meri Auterinen- Lilly Jämsänseudun Urheiluratsastajat ry 0/4 25,28
2. Jenna Stenroth- Jallu-Cola Laajavuoren Ratsukot ry 4 55,71

Junioreiden mestaruus
1. Tiuku Uusitalo- Moenchshof’s Ophelia Suitsilan Ratsastajat ry 0/8 41,54
2. Elmo Laiho- Elsa’s Isabelle Keurusseudun Ratsastajat ry 8 63,32
3. Nina Nurmesviita- Aramara Ramses Ratsastusseura Aramara ry 8 64,85

Kenttäratsatus

Yleinenmestaruus

1.Ulla Lehtolainen /Tarinan Heili ÄSeRa

2. Elmo Laiho / Ewan Stone KeSeRa

(3 . sijaa ei jaettu)

Aluemestarit 2015

Esteratsastus, henkilökohtainen mestaruus, 12.9. Suojakallio/KoRa
Suomenhevoset
1.Heidi Kivijärvi – Rasputilan Helmix, PoPRa
2. Tanja Koivunen – Tomiori, ÄMR
3. Tiuku Uusitalo – Tähden Hetki, SUIRAT
Nuoret hevoset
1.Heidi Mäkinen – Valon Nopea, JSR
2. Jenny Ojanperä – Sascia, LvR
Juniorit
1. Elsi Ikkala – Irquin, KoRa
2. Juuli Järvenpää – Empire van´t Broekend, JURA
3. Jenni Karstinen – Marbella, JSR
Seniorit
1. Lotta Uotila – Dallisto´s Uno, JSR
2. Riikka Lehtonen – Roncerto s, LvR
3. Auli Lamers – Balans, PoPRa


Kouluratsastus, henkilökohtainen mestaruus 20.9. Suojakallio/KoRa

Poniratsukot
1.Janna Pursiainen – Marit´s Rosanlla, HanRa
2. Pinja Nieminen – Chachapoya, KeSeRa
3. Sonja Salkinoja – Nilan, KeSeRa
Nuoret hevoset
1. Anna Johansson – Royal Diamondring, JSR
2. Helkky Ylönen – Roi´s Kiss, JSR
3. Mari Salin – Haavepoika, KoRa
Juniorit
1. Kaisa-Maria Hänninen – Petit Pepe, KURA
2. Nea Valkeinen – S.O.Vonkamies, JÄRA
3. Annariina Suomäki – Ourasi de Marcey, ÄSeRa
Suomenhevoset
1. Tuija Rummukainen – Korven Velho, JÄRA
2. Anna Johansson – E.V.Sirmakka, JSR
3. Helkky Ylönen – Jaan, JSR
Seniorit
1. Helkky Ylönen – Lyckebo´s Laico, JSR
2. Eija Maukonen – Gerke B, SFHY
3. Heidi Leiniäinen – Samstar, JSR


Esteratsastuksen joukkuemestaruus 19.9. Killeri/LvR

1.Pohjois-Päijänteen ratsastajat ; Heidi Kivijärvi-Rasputilan Helmix, Sanna Joensuu-Zacra, Ellen Huttunen-Progresas, Auli Lamers-Balans 110cm
2.Keurusseudun ratsastajat ry:n joukkue, KeSeRa jumping group; Ella Pohjanharju-O'Connor, Jenny Neuvonen-Bendija, Hanna Kuusisto-Pretty Woman II
3. Ratsastusseura Aramara; Anniina Puttonen –Galaxi, Aino Huujärvi –Lunapark, Nina Nurmesviita -Aramara Ramses

Kouluratsastuksen joukkuemestaruus 19.9. Hankasalmi/HanRa

1.Hankasalmen Ratsastajat; Maija Saurento - Kecses Susette, Siru Hartonen - Maarit ́s Rhumba, Jenna Glumerus - Marit ́s Kastanjet, Janna Pursiainen (j) - Marit ́s Rosanella
2. JsR Dressage Ladies; Ventla Olkkonen (j) – Halim, Anna Johansson - Royal Diamondring, Mari Varonen -Bonny B, Jaana Sulola - Newada
3. Jämsänseudun Urheiluratsastajat; Nea Valkeinen (j) - S.O Vonkamies, Maaret Rantanen – Virisari, Ulla Keskinen – Tuuramies, Tuija Rummukainen Korven Velho


Keski-Suomen yleinen kenttämestaruus 2015
1. Hanna-Leena Lahtinen - Jarikon Muumi, KoRa
2. Linda Lamberg - Ratsumäen Minja, ÄSeRa
3. Sini Salonen – Wantus, JsR


Powercup

Keski-Suomen alueen Powercupin aluekarsintakilpailut ratsastettiin kouluratsastuksessa 10.5. ja esteratsastuksessa 17.5. Kilpailun molempien lajien sijalukujen yhteistulos ratkaisi valtakunnalliseen kilpailuun päässeet ratsukot. Keski-Suomen aluetta edustamaan pääsivät Korpilahden Ratsastajien Elsi Ikkala, Keuruseudun Ratsastajista sekä Pinja Nieminen ja Weera Wahlman Ratsastusseura Aramarasta.

Aluemestarit 2014

Kouluratsastus, joukkuemestaruus, LvR/Killeri 23.8.


1. Jyvässeudun Ratsukot ry “Täysin Cool”
Janita Varjonen- Sommertaum
Mari Varonen- Bonny B
Tiina Aatsalo- Veli Viimeinen
Laura Hartikainen- Erazmas


2. Korpilahden Ratsastajat ry
Jenna Markkanen- Laureen
Riikka Niemi- Pandora III
Virpi Kangas- Murteri
Anna Johansson- E.V. Sirmakka


3. Jämsänseudun Urheiluratsastajat ry
Nea Valkeinen- S.O. Vonkamies
Vilhelmiina Ruusu- Tähti-Janne
Kati Vainiola- Ilon Varma
Tuija Rummukainen- Korven Velho

Esteratsastus, joukkuemestaruus, HanRa/Hankasalmi 21.9.

1. Pohjois-Päijänteen Ratsastajat
Matilda Saarikoski - Matador III
Hanne Masalin - Mentols
Auli Lamers - Balans


2. JsR Gold Hunters
Nora Tourunen - Kaltt Texas
Hanna Mäkinen - Niisun Nestori
Luukas Myllykoski - Nocturne Sara


3. Korpilahden Ratsastajat
Lyydia Reitmaa - HL Astor
Susanna Pirttinen - Arvolan Aapeli
Nea Hulkko - Melview Extra Bounce
Anna-Stiina Leppänen - Lotusas

Henkilökohtaiset estemestaruudet 13.9.2014 Laajavuoren ratsukot/Killeri


Nuorten hevosten mestaruus

1. Heidi Mäkinen - Valon Nopea Jyvässeudun Ratsukot ry
2. Kati Sikiö - Kipikiin Lopitano Suomenratsut ry
3. Meri Auterinen - Papaija Jämsänseudun Urheiluratsastajat


Suomenhevosten mestaruus

1. Heidi Mäkinen - Hessin Jussi Jyvässeudun Ratsukot ry
2. Taija Kaasalainen - Hilun Hissu Jyvässeudun Ratsukot ry
3. Hanna Mäkinen - Niisun Nestori Jyvässeudun Ratsukot ry


Ponien mestaruus
1. Nea Hulkko - Melview Extra Bounce Korpilahden Ratsastajat ry
2. Erika Mäki - Kantje’s Vianey Korpilahden Ratsastajat ry
3. Ilona Mäkinen - Destiny Korpilahden Ratsastajat ry


Seniorien mestaruus
1. Tea Finni - Gerkus M Korpilahden Ratsastajat ry
2. Säde Torkki - Miss Daisy Ääneseudun Ratsastajat ry
3. Jenna Stenroth - Cara Laajavuoren Ratsukot ry


Kouluratsastuksen henkilökohtaiset aluemestarit 14.9.2014, Korpilahden Ratsastajat/Suojakallio

Ponit
1. Janna Pursiainen - Marit's Rosanella, HanRa
2. Nea Hulkko - Melview Extra Bounce, KoRa
3. Pinja Nieminen - Golosny, KeSeRa


Juniorit
1. Nea Hulkko – Sam III, KoRa
2. Janna Pursiainen - Marit's Flamenco, HanRa
3. Nea VAlkeinen - S.O. Vonkamies, JäRa

Seniorit
1. Helkky Ylönen - Lyckebo's Laico; JsR
2. Hanne Masalin – Mentols, PoPRa
3. Heidi Leiniäinen –Samstar, JsR

Suomenhevoset
1. Tuija Rummukainen – Korven Velho, JäRa
2. Helkky Ylönen – Jaan, JsR
3. Sisko Tiirinen – Jeremias Jermu, JäRa

Nuoret hevoset (4-6v)
1. Julia Karstinen – Sommerliebe, JsR
2. Tanja Hauru – Tähden Jokeri, JäRa
3. Anne Pentsinen - Katallin Leidilei, JäRa

Kenttäratsastus, alueidenvälinen mestaruus, Niinisalo 20.9.
Hopeaa. Kilpailussa aluetta edustivat Virpi Palonen - Janella, Pinja Laine - Zwotta Z, Aino Sevon - Vivaldi ja Säde Torkki - B. Tahti Sara.

Kouluratsastus, hallimestaruus, 6.4.2014, JsR/Leppävesi

Ponit
1. Janna Pursiainen- Marit's Rosanella Hanra
2. Nea Hulkko-Sam III Kora
3. Ventla Olkkonen-Beauty III JsR

Juniorit
1. Janna Pursiainen-Marit's Flamenco Hanra
2. Säde Torkki-Vribalia Äsera
3. Jenni Hömmö-Kvatro JsR

Suokit
1. Virpi Kangas-Murteri Kora
2. Anna Johansson-E.V.Sirmakka Kora
3. Säde Torkki-Liekin Luoti Äsera

Seniorit
1. Anna Johansson-Referents Kora
2. Anu Himanen-Linda V Kora
3. Tuija Rummukainen-Korven Velho Jära

Aluemestarit 2013

Kouluratsastus, aluejoukkuemestaruus, 21.9.2013 LvR/Jyväskylä Killeri

1.Jyvässeudun Ratsukot: Ventla Olkkonen - Beauty III, Mari Varonen - Bonny B, Julia Karstinen - N-Boy Your Life, Jaana Sulola - Newada
2. Jämsän Seudun Urheiluratsastajat: Nea Valkeinen - S.O. Vonkamies, Kati Vainiola - Ilon Varma, Ulla Keskinen - Tuuramies
3. Ääneseudun Ratsastajat: Annariina Suomäki- Egon IV, Vilma Leppäkangas – Viktor, Katja Salminen- Ralli-Ilona, Leila Kirvesoja - Winterfreude

Esteratsastus, Aluejoukkuemestaruus 22.9.2013 JsR/Äsera Polleparkki

1.Keurusseudun Ratsastajat ry Petra Kataja-aho - Matrix Pierwszy Kg, Mari Lampinen - Santiago S cm Ronja Saarinen - Lanters
2. Ääneseudun Ratsastajat ry Sini Puumalainen - Longa, Vilma Leppäkangas - Highlands Anastacia, Emmi Hallikainen - Zazouu

Kenttäratsastuksen alueiden välinen joukkuemestaruuskilpailu Niinisalo 21.-22.9.2013.

Hopeaa. Joukkueessa ratsastivat Johanna Kaartinen (ÄSeRa), Säde Torkki (ÄSeRa), Päivi Raskinen (KoRa) ja Ulla Lehtolainen (ÄSeRa).

Kouluratsastus, henkilökohtainen, HanRa/Hankasalmi 15.9.

PONIEN ALUEMESTARUUS
I Janna Pursiainen Marit's Rosanella HanRa 66,932 %
II Ventla Olkkonen Beauty III JSR 62,955 %
III Anni Lappalainen Jelle PoPRa 55,568 %

JUNIOREIDEN ALUEMESTARUUS
I Janna Pursiainen Marit's Flamenco HanRa 66,979 %
II Säde Torkki Palazzo ÄSeRa 66,146 %
III Annariina Suomäki Eqon IV ÄSeRa 61,563 %

SENIOREIDEN ALUEMESTARUUS
I Anu Himanen Linda IV KoRa 68,036 %
II Anna Johansson Referents KoRa 66,875 %
III Nina-Maria Granroth Tg Golden Way KoRa 64,107 %

NUORTEN HEVOSTEN ALUEMESTARUUS
I Janna Pursiainen Marit's Roseria HanRa 67,386 %
II Mari Varonen Bonny B JSR 64,773 %
III Tea Finni Gelinotte Grey KoRa 62,045 %

SUOMENHEVOSTEN ALUEMESTARUUS
I Tuija Rummukainen Ilon Varma JÄRA 63,021 %
II Nina-Maria Granroth Pilmeri KoRa 62,813 %
III Anna Johansson E.V. Sirmakka KoRa 61,979 %

Esteratsastus, henkilökohtainen, 8.9.2013 Korpilahti

Ponimestaruus:
1. Erika Mäki Kantje`s Vianey KoRa 0/0 60,25
2. Nea Hulkko Melview Extra Bounce KoRa 0/4 57,03
3. Anni Lappalainen Jelle 0/4 57,23

Juniorimestaruus:
1. Säde Torkki Zinetta 0/0 62,75
2. Ronja Saarinen Lanters 0/4 66,82
3. Vilma Leppäkangas Highland Anastasia 4 91,25

Suomenhevosmestaruus
1. Tiina Juvonen Manopoika JsR 0 64,04
2. Hanna Sivennoinen Fikolai KoRa 4 68,06
3. Hanna Mäkinen KoRa 10 75,99

Seniorimestaruus:
1. Tea Finni Gerkus M KoRa 0 72,30
2. Maiju Häkkinen Zanzibar PopRa 4 70,03
3. Emmi Hallikainen Zazouu ÄseRa 8 70,75

Aluemestarit 2012

Estemestaruus, henkilökohtainen, KoRa/Jyväskylä 16.9.2012


Ponimestaruus
1.Janita Varjonen
2.Erika Mäki
3.Nea Hulkko

Suomenhevosmestaruus
1. Heidi Mäkinen
2.Hanna-Leena Lahtinen
3. Sanna Tarkiainen

Juniorimestaruus
1.Säde Torkki
2. Vilma Leppäkangas
3. Ronja Saarinen

Seniorimestaruus
1.Minna Hannula
2.Eveliina Kärnä
3. Hanna-Leena Friman


Koulumestaruus, henkilökohtainen, KoRa/Jyväskylä 15.9.2012


Ponimestaruus
1. Janna Pursiainen
2. Jessica Malin
3. Annele Savola

Juniorimestaruus
1.Säde Torkki
2.Jessica Malin
3.Peteriina Hakanen

Seniorimestaruus
1. Anna Johansson
2. Mervi Kuoppamäki
2. Anu Himanen

Suomenhevosmestaruus
1.Virpi Kangas
2. Sisko Tiirinen
3. Mervi Määttä


Kouluratsastus, joukkuemestaruus 23.9. HanRa/Hankasalmi


1. Hankasalmen Ratsastajat: Laura Pajula – Fuuria, Maija Happonen – Marit´s Flamenco, Janna Pursiainen – Marit´s Rosanella, Elina Lyyra – Mari´t Kardinal
2. Korpilahden Ratsastajat: Anna Johansson – Referents, Anu Himanen – Linda IV, Taru Rahkonen – Nallipyssy, Virpi Kangas – Murteri
3. Jyvässeudun Ratsukot: Heidi Leiniäinen – Samstar, Mervi Kuoppamäki – de Rita, Sari Leppänen – Kvatro, Peterina Hakanen – Fighting Heaven

Joukkuemestaruus, esteratsastus 26.8.2012, Jyväskylä

Ääneseudun Ratsastajat ry
Pirita Heikkinen Vefa 4 60,90
Ulla Lehtolainen Violet G 0 57,88
Emmi Hallikainen Henkie 0 49,71
Yhteistulos 4 168,49

2. Laajavuoren Ratsukot ry
Auni Lehikoinen El Grey 0 55,75
Hanne Masalin Mentols 7 86,14
Jenna Stenroth Cara 0 56,32
Yhteistulos 7 198,21

3. Pohjois-Päijänteen Ratsastajat
Wilma Ollikainen Baltikki 0 48,32
Tiina Juvonen Manopoika 8 49,42
Maiju Häkkinen Zanzibar III 0 55,40
Yhteistulos 8 153,14


Keski-Suomen tyylimestarit 2012 25.8.2012, Jyväskylä


Tyylimestaruus ponit ja juniorit
1. Wilma Ollikainen Baltikki Pohjois-Päijänteen Ratsastajat 34,5 pist.
2. Erika Mäki Kantje’s Vianey Korpilahden Ratsastajat ry 34,0 pist.
3. Säde Torkki Cascade La 2637-E Ääneseudun Ratsastajat ry 32,5 pist.


Tyylimestaruus seniorit
1. Eveliina Kärnä Four Winds Cello Korpilahden Ratsastajat ry 29,0 pist.
2. Raijamaija Kauppinen Zinetta Jyvässeudun Ratsastajat ry 28,5 pist.
3. Saara Pussinen Urbalia Laajavuoren Ratsukot ry 28,5 pist.

Keski-Suomen kouluhallimestaruus 2012 , 14.4.2012, Jyväskylä, JsR/ÄseRa


Ponit 2012

I Jessica Malin Antony Hopkins LvR
II Kaisa-Maria Hänninen Flaming Phoenix KURA
III Annele Savola Pranasta PoPRa


Juniorit 2012

I Julia Karstinen N-Joy Your Life KoRa
II Säde Torkki Palazzo Äsera
III Peterina Hakanen Fighting Heaven JsR


Suomenhevoset 2012

I Kirsi Murtosaari Niemen Utu JsR
II Sanna Kirvesoja Ruuvin Roope PoPRa
III Päivi Häkkinen Soma-Purje LAURA


Seniorit 2012

I Anna Johanssons Referents KoRa
II Eija Maukonen Gerke B LAURA
III Anu Himanen Linda IV KoRa