SRL

Kerro kaverille:

Ratsastus Etelä-Suomen alueella

Etelä-Suomen alue on Ratsastajainliiton alueista suurin jäsen- ja harrastajamäärältään, ja alueella on liiton arvion mukaan 50.400 ratsastuksen harrastajaa, minkä lisäksi 26.100 haluaisi aloittaa harrastuksen.

- Pääkaupunkiseudulla on paljon asukkaita ja ratsastuskoulujen määrä täällä ei ole missään suhteessa väkilukuun. Esimerkiksi Helsingin alueella on ratsastuskouluja vain viidessä paikassa. Tiheästä asutuksesta johtuen kouluille ja talleille ei ole tiloja, sillä kaavoitus- ja maankäyttöongelmat tulevat vastaan, ESRA:n puheenjohtaja Tomi Kaleva sanoo.

- Kasvu näkyy ”ei oona”. Kun ei ole ratsastuspaikkoja eikä talleja, ei ole kasvumahdollisuutta. Jos joku haluaisi perustaa tänne tallin, maa on kallista ja paikat harvassa. Mielestäni kyseessä on myös tahtotila, sillä esimerkiksi jäähalleja on rakennettu täällä ympäriinsä. Osaksi pakon kautta talleja on perustettu kauemmaksi, ja niiden määrä on kasvanut valtavasti ympäryskunnissa, kuten Kirkkonummella, Siuntiossa, Vihdissä, Nurmijärvellä ja Sipoossa, ja kun lähdetään Suur-Helsingin alueelta pois, tarjontaa alkaa löytyä.

Pääkaupunkiseudun ratsastajat joutuvat epätasa-arvoiseen tilanteeseen muihin nähden, ja pahiten tämä osuu lapsiin ja nuoriin, joilla ei ole mahdollisuutta päästä harrastuksensa pariin julkisella liikenteellä tai muuten helposti. Alueen ratsastuskouluihin on usein pitkä jonot, ja alkeiskursseja voidaan järjestää paljon kysyntää vähemmän.

- Mahdollisuudet täällä eivät ole todellakaan samat kuin muualla. Harrastuksen pariin on yleensä pitkä matka, ja tarjonnan vähäisyys suhteessa kysyntään nostaa tuntuvasti myös hintoja, Kaleva harmittelee.

Alueen päättäjistö suhtautuu ratsastukseen onneksi yhä myönteisemmin, ja moni hyvä hanke on saanut tuulta allensa. Erityisesti Helsinki on ollut nyt vahvasti kehittämässä ratsastustoimintaa.

- Laakson kenttä on hieno paikka keskellä kaupunkia, ja on aivan erinomaista että kaupunki on tullut mukaan kehittämään sitä, kuten osallistumalla pohjan kunnostukseen. Laaksolle tarvitaan kuitenkin jatkossa lisää alueita paikoitukseen ja siirtotalleille, joten kehittämistä tulisi jatkaa edelleen. Ruskeasuon tallit ovat aivan kaupungin sydämessä, mikä on myös hieno asia.

Kaupunki on mukana myös Tuomarinkylän kehittämisessä. Sinne on suunnitteilla uusi maneesi ja tallit kunnostetaan vuoden 2014 vaatimusten mukaisesti. Kaarelan talli on saamassa luvan uuden maneesin rakentamiseen, ja Helsingin kaupunki on ollut tukemassa myös Helsinki International Horse Show’ta.

- Tuomarinkylä on hyvä esimerkki kaupungin vastaantulosta. Alue on kaupungin mailla ja vuokrattu ratsastustoimintaan edullisesti, minkä lisäksi paikalle on kaavoitettu ja rakennettu ratsastusreittejä. Tiheään asutulla seudulla nimenomaan ratsastusreittien erikseen kaavoitus on erittäin tärkeää, mitä on tehty myös Espoossa.

Etelä-Suomen omia vahvuuksia ratsastuksessa on monipuolinen tarjonta.

- Valmentajia täällä riittää ja tarjontaa on, ja lajikirjoa löytyy aivan kaikissa lajeissa sekä harrastamisessa että kilpailemisessa.

Lisätietoja: Tomi Kaleva, p. 0400 984 638, tomi.kaleva@tietoenator.com