SRL

Kerro kaverille:

Rio de Janeiron paralympialaiset 2016

Paikka Olympic Equestrian Centre, Deodoro zone
Ratsastus on ollut paralympialaisissa osana pysyvästi alkaen vuoden 1996 paralympialaisista Atlantassa. Luokituksia on viisi: Ia, Ib, II, III ja IV.

Suomen edustaja Katja Karjalainen

Suomea Rion paralympialaisissa edustaa Katja Karjalainen – High Flow ryhmässä Ia LINKKI ESITTELYIHIN
- Jaana Kivimäki oli myös nimetty joukkueeseen, mutta joutui vetäytymään kilpailusta loukkaantumisen vuoksi.

Alustava aikataulu

Avajaisseremoniat 7. syyskuuta, päätösjuhlat 18. syyskuuta

Lauantai 10. syyskuuta
Ensimmäinen hevostarkastus klo 16:00

Sunnuntai 11. syyskuuta
Joukkueohjelma – Ryhmä III klo 16:00
Joukkueohjelma – Ryhmä Ib klo 20:00

Maanantai 12. syyskuuta
Joukkueohjelma – Ryhmä IV klo 16:00
Joukkueohjelma – Ryhmä Ia klo 20:00

Tiistai 13.syyskuuta
Joukkueohjelma– Ryhmä II klo 16:00
Henkilökohtainen mestaruusohjelma – Ryhmä III klo 20:00

Keskiviikko 14. syyskuuta
Henkilökohtainen mestaruusohjelma – Ryhmä IV klo 16:00
Henkilökohtainen mestaruusohjelma – Ryhmä Ib klo 20:00

Torstai 15. syyskuuta
Henkilökohtainen mestaruusohjelma – Ryhmä II klo 16:00
Henkilökohtainen mestaruusohjelma – Ryhmä Ia klo 20:00

Perjantai 16. syyskuuta
Henkilökohtainen vapaaohjelma – Ryhmä III klo 15:00
Henkilökohtainen vapaaohjelma – Ryhmä IV klo 16:10
Henkilökohtainen vapaaohjelma – Ryhmä Ib klo 13:00
Henkilökohtainen vapaaohjelma – Ryhmä Ia klo 20:10
Henkilökohtainen vapaaohjelma – Ryhmä II klo 21:20


Katja Karjalainen ja Rosie Lontoossa hopeaa vapaaohjelmassa, kuva Suomen Paralympiakomitea, Maiju Torvinen.

Lontoon vuoden 2012 paralympiamestarit

Henkilökohtainen mestaruusohjelma
Ryhmä Ia Sophie Christiansen (GBR) / Janeiro 6
- Katja Karjalainen – Rosie 5., Jaana Kivimäki – Grivis 10.
Ryhmä II Natasha Baker (GBR) / Cabral
Ryhmä III Hannelore Brenner (GER) / Women of the World
Ryhmä IV Michele George (BEL) / Rainman
Ryhmä Ib Joann Formosa (AUS) / Worldwide PB

Vapaaohjelma
Ryhmä Ia Sophie Christiansen (GBR) / Janeiro 6
Ryhmä II Natasha Baker (GBR) / Cabral
- Katja Karjalainen – Rosie 2., Jaana Kivimäki – Grivis 7.
Ryhmä III Hannelore Brenner (GER) / Women of the World
Ryhmä IV Michele George (BEL) / Rainman
Ryhmä Ib Pepo Puch (AUT) / Fine Feeling

Joukkuekilpailu: 1) Iso-Britannia, 2) Saksa, 3) Irlanti