SRL

Kerro kaverille:



Karjalaisen hevosen ratsuttaja Sara Maattola-Lindholm, Yle Urheilun toimittaja Maija Kautto, kuvaaja Jussi Koivunoro
ja Katja Karjalainen Finnderbyssä 2016, kuva Sonja Holma.

Rion pararatsastuksen televisioinnit

Televisioinnit
Yle Urheilu on paikan päällä Rion ratsastuksessa alustavasti torstaina ja perjantaina.

Tuloksia ja tunnelmia välitetään lähetyksissä, jotka alkavat TV2:ssa torstaina kello 23.30 ja perjantain ja lauantain välisenä yönä klo 00.20. Uusintoja mahdollisesti aamu-tv:ssä ja seuraavan päivän lähetyksissä.

Livestriimauksia eri lajeista: https://www.paralympic.org/rio-2016

Rio ratsastuksen televisioinnit

Ratsastuslähetyksiä Riosta

- Yle pyrkii näyttämään kaikkien suomalaisten suoritukset livenä, mikäli vain mahdollista
- lajikohtaisten lähetysten ohella ratsastusta mahdollisesti myös kisapäivien koostelähetyksissä

- suoria lajikohtaisia lähetyksiä Yle Areenassa: http://areena.yle.fi/tv
- Areenan Rio-sovellus: https://rio-areena.yle.fi/

- Tv-opas: http://areena.yle.fi/tv/opas

Kenttäratsastuksessa selostajana toimii Seppo Laine, kouluratsastuksessa Jorma Kainulainen ja esteratsastuksessa Markus Backlund.

TV-lähetykset ratsastuksesta, alustava aikataulu

KENTTÄRATSASTUS

La 6.8. Kouluratsastuskoe, 1. ryhmä YLE FEM
15.20 Rion olympialaiset: Pyöräily, ratsastus
18.30 Rion olympialaiset: Pyöräily, ratsastus
22.30 Rion olympialaiset: Pöytätennis, ratsastus

Su 7.8. Kouluratsastuskoe, 2. ryhmä YLE FEM
15.55 Rion olympialaiset: Ratsastus
18.30 Rion olympialaiset: Ratsastus, pyöräily
19.40 Rion olympialaiset: Pyöräily, ratsastus

Ma 8.8. Maastoesterata YLE FEM
15.25 Rion olympialaiset: Ratsastus
17.00 Rion olympialaiset: Ratsastus
18.30 Rion olympialaiset: Ratsastus, purjehdus
19.45 Rion olympialaiset: Ratsastus, purjehdus

Ti 9.8. Rataestekokeet, joukkue ja henkilökohtainen YLE FEM
15.50 Rion olympialaiset: Ratsastus
18.30 Rion olympialaiset: Ratsastus, purjehdus
19.45 Rion olympialaiset: Purjehdus, ratsastus


KOULU- JA ESTERATSASTUS

Ke 10.8. Kouluratsastus, Grand Prix 1. ryhmä YLE FEM
15.50 Rion olympialaiset: Ratsastus
18.30 Rion olympialaiset: Ratsastus
19.45 Rion olympialaiset: Purjehdus, ratsastus

To 11.8. Kouluratsastus, Grand Prix 2. ryhmä YLE FEM
16.00 Rion olympialaiset: Ratsastus
19.45 Rion olympialaiset: Purjehdus, ratsastus

Su 14.8. Esteratsastus, 1. henkilökohtainen karsinta YLE FEM
21.40 Rion olympialaiset: Ratsastus

Ti 16.8. Kouluratsastus Grand Prix vapaaohjelma YLE TV2
11.00 Rion olympialaiset: Ratsastus

To 18.8. Esteratsastus, joukkuefinaali, 3. henkilökohtainen karsintakilpailu YLE TV2
13.20 Rion olympialaiset: Ratsastus

Pe 19.8. Esteratsastus, henkilökohtainen finaali YLE FEM
16.00 Rion olympialaiset: Golf, ratsastus (A-kierros)
19.45 Rion olympialaiset: Ratsastus (B-kierros)