SRL

Kerro kaverille:

Kielo Kivilohkare aloittaa Suomen Ratsastajainliiton kokopäiväisenä tallivastaavana vuoden 2009 alussa. Toimenkuvaan kuuluu mm. SRL:n hyväksymien jäsentallien ja ratsastuskoulujen asioista vastaaminen, tiedotus, tallikohtaamiset, tallitarkastajien koulutus ja yhteyshenkilönä toimiminen. Tärkeässä roolissa ovat myös yhteydenpito ja yhteistyö viranomaisten kanssa sekä ajankohtaiset asiat, kuten talleja koskevat uudet lakimuutokset ja säädökset.

Kielo ja Lily of the Valley, "Lilli".

- Yhteistyö talliyrittäjien, kokeneiden hevosihmisten, kanssa on hyvin kiinnostavaa ja antoisaa. Suurimmat haasteet löytyvät varmastikin muuttuvista säädöksistä, on tärkeää voida vaikuttaa niiden valmisteluun hevosyrittäjien kannalta sekä tiedottaa niistä selkeästi ja kattavasti, Kivilohkare toteaa.

Kivilohkare on työskennellyt SRL:n tallitarkastajana Etelä-Suomen alueella vuodesta 2004 ja hän jatkaa myös tässä tehtävässä, joskin hänen ohelleen etsitään jatkossa toista tarkastajaa alueen 110 tallin hoitamiseksi.

Kivilohkare siirtyy tehtävään Ratsujalostusliitto ry:n sihteerin toimesta, sitä ennen hän on työskennellyt myös FABAn ( Finnish Animal Breeding Association) jalostuskonsulenttina. Kivilohkare on opiskellut Helsingin yliopiston maatalous- ja metsätieteellisessä tiedekunnassa pääaineenaan kotieläinten jalostustiede.

Hevoset ja jalostustoiminta ovat riihimäkeläisen, kahden lapsen äidin sydäntä lähellä. Kotitallissa on kolme omaa hevosta ja kolmas oma FWB-kasvattivarsa (Finnish Warmblood) syntyy kesällä.  Ensimmäisellä kasvatillaan, 7-vuotiaalla tammalla Lily of the Valley, Kivilohkare kilpailee kouluratsastuksessa. Ratsulla on osallistuttu tähän mennessä pääasiassa nuorten hevosten luokkiin, kuten Tapiola Breeders Prizeen.