SRL

Kerro kaverille:

Sari Ukkonen    Ohje
Steward general (ko)    18.6.2008


SUITSITUKSEN TARKASTUS KOULURATSASTUSKILPAILUISSA 2008

SRL:n sääntöjen mukaan suitsituksen tarkastajan ( = stewardi tai hänen valtuuttamansa henkilö ) on heti ratsukon poistuttua radalta tarkastettava suitsitus. Hänen on pyydettävä, että ratsastaja tai hevosenhoitaja avaa hevosen suun ja näyttää kuolaimen tai kuolaimet. Lähtökohtana on, että suitsituksen tarkastaja ei koske hevoseen. Mikäli suitsituksen tarkastaja avaa hevosen suun, tulee aina käyttää puhtaita kertakäyttökäsineitä ( 1 pari/hevonen ).

Samassa yhteydessä tarkastetaan kannukset ja muut varusteet sekä hevosen kyljet. Jos on tarvetta koskea hevoseen, tulee tarkastajan käyttää puhtaita kertakäyttökä-sineitä.

Sääntöjen vastaisuudesta tai muista puutteista tarkastaja ilmoittaa luokan puheenjohtaja-tuomarille tai tuomariston puheenjohtajalle, joka päättää mahdollisista toimenpiteistä neu-voteltuaan tarvittaessa kilpailujen eläinlääkärin kanssa.

Kuolaimen paksuus
Kuolaimen paksuutta mitataan silloin kun steward silmämääräisen arvoin perusteella epäi-lee kuolaimen paksuuden olevan riittämätön. Kaikkia kuolaimia ei ole tarkoituksenmukaista mitata.
Sääntöjen mukaan kankikuolaimen suuosan paksuus l. halkaisija on oltava vähintään 14 mm ja bridongin vähintään 10 mm. Nivelsuitsitusta käytettäessä suuosan paksuus l. hal-kaisija on oltava vähintään 14 mm. Kuolaimen paksuus l. halkaisija mitataan suuosasta kuolainrenkaan tai -varren läheisyydestä.

Mittaaminen
Turvallisuussyistä koulujaos suosittaa, että kuolainten mittaus suoritetaan siten, että kuo-lain on otettu pois hevosen suusta. Kuolainten tarkastaja seuraa ratsukkoa esim. talliin tai parkkipaikalle, jossa hevoselta otetaan suitset pois ja tarkastaja mittaa kuolaimen / kuo-lainten paksuuden työntömitalla. On suositeltavaa käyttää kertakäyttökäsineitä.

Kuolaimen suuosan paksuuden ollessa liian pieni, ilmoittaa tarkastaja tästä luokan pu-heenjohtaja-tuomarille tai tuomariston puheenjohtajalle, joka päättää mahdollisista toimen-piteistä.

Koska kyseessä on uusi sääntö, vaatii kuolaimen paksuuden mittaaminen harjoittelua mm. mitan käytössä (esim. työntömitan lukeminen). Näin ollen ratsastajille annetaan asiasta korkeintaan huomautus ja vain törkeissä tapauksissa jokin sanktio, josta päättää tuomaris-ton puheenjohtaja.