SRL

Kerro kaverille:

Ratsastuksessa tapahtuu alkaen viikko 17

1) Suomalaisia kansainvälisissä kilpailuissa
2) Ratsastuskilpailuja Suomessa
3) Ratsastuksessa tapahtuu
4) Ratsastusta televisiossa

Viestinnästä ja kisapäivystyksestä vastaa ajalla 24.4.-1.5. Jutta Koivula, jutta.koivula@ratsastus.fi , 040-7160 831

1) SUOMALAISIA KANSAINVÄLISISSÄ KILPAILUISSA

Mestaruudet sekä viiden, neljän ja kolmen tähden taso

27.-29.4. Kenttäratsastusta CIC3* Sopot, Puola / http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-cic-cnc
Eirin Losvik - Daffodil's Flamenco
CIC2*: Johanna Pohjonen - Conner K
CIC1*: Kristiina Purdy – Chie, Henrik Wickström – Licora, Henna-Riikka Väisänen - Baleno

26.-29.4. Kouluratsastusta CDI3* Aalborg, Tanska / www.aalborgdressageevent.dk
Emma Kanerva - Dambacu Nl
CDIU25: Piia Salminen - Don Diamond
CDIY: Janni Martikainen Cornando V/D Cadzandhoeve

26.-29.4. (PM seniorit + U25) / 3.-6.5. Esteratsastusta CSI2* Drammen, Norja / www.drammenspringtour.com
Marina Ehrnrooth - Evli Ellington, Floor Z
Delia Eranka - Hegina
Venla Keränen - Claire, Dorette B
Antonia Hartwall - Sunland de thieusies, Just Perfect, YH: Glenn
26.-29.4. CSIP (isot ponit): Janina Keinänen - Flying Expectations, Ella Orusmaa – Casanova, Mila Saukko - Sunhill Star, Mimmi Uusitalo - Kantje's Bayard
26.-29.4. Pikkuponit: Sofia Saarinen – Cottons Socks, Mila Saukko – Figaro
26.-29.4. CSIJ-A: Eveliina Liukkonen - Cp Centi

4.-8.5. Koulu- ja pararatsastusta CDI4*/CPEDI3* Mannheim, Saksa / www.maimarkt-mannheim.de
Kouluratsastus CDI4*: Terhi Stegars - Thai Pee
Pararatsastus:
Ryhmä I: Katja Karjalainen – Dr Doolittle
Ryhmä II: Jaana Kivimäki – Legolas
Ryhmä IV: Jessica Kerttunen – Westside
Joukkueenjohtaja Tanja Takkula, valmentaja Janne Bergh

9.-13.5. Kouluratsastusta CDI4* Hampuri, Saksa / www.engarde.de
Emma Kanerva - Dambacu Nl

10.-13.5. Esteratsastusta Nations Cup CSIO3* Drammen, Norja / www.drammenspringtour.com
Marina Ehrnrooth - Cat Wiesle Z, Evli Ellington, Floor Z
Susanna Granroth – Anatevka, Baccara, Leopoldo
Anna-Julia Kontio – Contella, Fardon, Lorenzo
Joukkueenjohtaja: Mikael Forstén
CSI1*: Piia Pantsu Jönsson - Fanessa, CSIYH1*: Beginning

11.-13.5. Kenttäratsastusta CIC3*Chatsworth, Iso-Britannia / www.chatsworth.org/horsetrials
Heli Nännimäinen - Daenerys

29.5.-3.6. Esteratsastusta CSI3* Ciekocinko, Puola / www.balticatour.pl
Meeri Sipiläinen – Joline, CSI1*: Hearty Hercules, Hearty Hero, Meadow John-Patrik
Jessica Timgren - Copernica Q, CSI1*: Ehraya Omhg, Garden Catch, Meadow Quickstep, Tanja, YH1*: Apollo Mylord
Rosa Mäkelä – Akvelins

Muut kilpailut

26.-29.4.Esteratsastusta CSI2* Bonheiden, Saksa / http://jumping-bonheiden.be
Anna-Julia Kontio – Lorenzo, Contella, Edesa’s Ugano de Coquerie
Jasmin Ranta-Aho – Cooper, CSI1* Glitter Of Springnight

28.-29.4 Kenttäratsastusta CIC2* Münster, Saksa / www.wrfs.de
Eirin Losvik - Daffodil’s Flamenco, CIC1* Faith

26.-29.4. Esteratsastusta CSIOY Zduchovice, Tšekki / www.zavody-zduchovice.cz

Joukkueenjohtaja Sanna Backlund

CSIOY, nuoret ratsastajat:John Antell – Denzel, Iscara Del Maset, Wilma Heikkinen - Barco M, Elvis Ps, Ilona Mäkipere – Chiva, Goombay Dancer, Hanna Nordström – Alecey, Quintera, Valentina, Janina Kvarnström - Hyper Panda, Volovent Du Veret
CSIOJ, juniorit: Jasmin Engblom - D Uno, Wish Of Palatina, Eveliina Riikonen - Vilandro K, Zoncordes, Teresita Bremer – Garike
CSIAm-B: Majlen Fazer - Abalia Smh
CSIYH1*: John Antell – Galaxy, Janina Kvarnström - Heather Nova

26.-29.4. Esteratsastusta CSI2* Mantes la Jolie, Ranska / www.ecuries-st-martin.com
Emma Broända - Juniper Romeo, Norris

26.-29.4. Esteratsastusta CSI2* Samorin, Slovakia / http://www.xbionicsphere.com/en/equestor
Mirella Lesonen-Hakola – Girroco, Luchador, Winput Vk Z
CSIYH1*: Henri Kovács - Tam Tam, Tambourino

28.-29.4. Matkaratsastusta CEI2* 120 km Uzès, Ranska / http://www.societehippiqueuzes.com/
Alina Huovinen Garcia - Jussuf VIII

26.-29.4. Kouluratsastusta CDI1* Hagen, Saksa / www.psi-events.de
Mikaela Soratie – Dacor, Hot Casanova

26.-29.4. Kouluratsastusta CDIU25, Aalborg, Tanska / www.aalborgdressageevent.dk
Piia Salminen - Don Diamond 4

4.-6.5. Kenttäratsastusta CCI2* Sopot, Puola / http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-cic-cnc
Johanna Pohjonen - Conner K
CIC2*: Axel Lindberg - My Laptop
CCI1*: Anni Huovinen - Quintero B, Kristiina Purdy – Chief, Anni Rissanen – Lady Jane S, Sami Siltakorpi – Lucky Accord, Henna-Riikka Väisänen – Baleno, Henrik Wickström – Licora

3.-6.5. Valjakkoajoa CAI2* Dorthealyst, Tanska / www.dansk-koere-selskab.com
CAI2*hevosyksiköt: Talvikki Järvinen - Danser T, Roy Jones
CAI2*poniyksiköt: Raisa Takkinen - Kooihuster Harro, Leena Vähä-Erkkilä - S.W. Summer's Dream Prince
Talvikki Järvinen - Danser T, Roy Jones
CAIJ2* juniorit, poniyksiköt: Wilma Karhusaari - Beniamin

3.-6.5. Esteratsastusta CSI1* Moorsele, Belgia / www.zilverenspoor.com
Rebecca Lindeblad - Glamour Girl, CSIYH1*: Lahaab

10.-13.5. Esteratsastusta CSI2* Opglabbeek, Belgia / www.sentowerpark.com
Jenni Piippo - Cantalobos Connair

10.-13.5. Esteratsastusta CSI1*Eindhoven, Alankomaat / www.csi-eindhoven.nl
Maria Aminoff – Dosja, E. Adermie

15.-20.5. / 22.-27.5. Esteratsastusta CSI2* Ciekocinko, Puola / www.balticatour.pl
Meeri Sipiläinen – Joline, CSI1*: Hearty Hercules, Hearty Hero, Meadow John-Patrik
Jessica Timgren - Copernica Q CSI1*: Ehraya Omhg, Garden Catch, Meadow Quickstep, Tanja, YH1*: Apollo Mylord
Rosa Mäkelä – Akvelins (22.-27.5.)
CSI1*: Nina Cederberg - Diaty Fortuna

2) RATSASTUSKILPAILUJA SUOMESSA

Mukana kilpailut kansalliselta 3-tasolta alkaen. Kilpailujen kutsut ja tulokset löytyvät Kipa kilpailupalvelussa: https://kipa.ratsastus.fi. Useilla kilpailuilla myös online-tulospalvelu: http://online.equipe.com .

27.-29.4. Esteratsastus, Ypäjä Spring Show, 3-taso
Ratsastuskeskus Tehon ja Team Eurohorsesin kilpailut hypätään Hevosopistolla, Ypäjällä pe klo 13 alkaen, la ja su klo 9. Mukana luokkia tasolla 80-135 cm sekä osakilpailut sarjoissa Junioricup, Ponicup ja Amatöörisarja ja Helsinki International Horse Show ja Amateur Tour Bonusluokat. Kilpailukutsu

27.-29.4. Esteratsastus, Powerpark Horse Show, Alahärmä, 3-taso
Powerparkin hevosurheilukeskuksessa hypätään luokkia tasolla 80-130 cm, mukana osakilpailut sarjoissa Pikkuponicup, Ponicup, Junioricup sekä Tallink Silja amatöörisarja ja Racing noviisisarja. Järjestäjä: www.pphs.fi / Kilpailukutsu

27.-29.4. Valjakkoajo, Hevosopisto, 4-taso
Hevosopiston kilpailuissa Ypäjällä ajetaan koulukoe pe klo 9 alkaen Juhlakentällä, kestävyyskoe la urheilualueella klo 10 ja tarkkuuskoe Juhlakentällä su klo 10. Järjestäjä: www.hevosopisto.fi / Kilpailukutsu

28.-29.4. Koulu- ja vammaisratsastus, Aino, Järvenpää, 3-taso
Ratsastuskeskus Ainossa kouluratsastuksessa luokkia helposta vaativalle tasolle ja su myös pararatsastuksessa FEIn henkilökohtainen ohjelma, joka avoin kaikkien ryhmien ratsastajille. Kilpailut alkavat la ja su klo 9. Järjestäjä: www.ratsastuskeskusaino.fi / Kilpailukutsu kouluratsastus /Kilpailukutsu vammaisratsastus

29.-29.4. Lännenratsastus, KV Spring Challenge, Karkkila, 3-taso
Western Riders Finlandin kilpailut käydään KV Stable -tallilla Karkkilan Uusitalossa su klo 10 alkaen. Kilpailuissa SRL:n luokkien lisäksi AQHA-, NRHA-, NRHA Finland -luokkia. Kilpailukutsu

3) RATSASTUKSESSA TAPAHTUU

Ratsastuksen tapahtumakalenteri
C-ratamestarikurssi, Kiuruvesi la 5.5. - su 6.5. Ratsastuskeskus Lupis
Valmentajan ammattitutkinto ma 7.5. - ke 9.5. Hevosopisto
Kiertotalous, biotalous ja muut puhuttavat käsitteet tutuiksi hevosväelle, Hyvinkää ti 8.5.
Trygg och trivsam hobbygrupp - Turvallinen ja viihtyisä harrastusryhmä ti 15.5. Scandic Julia
Ratsastajaravit ke 16.5. klo 16.30 - 21.00 Vermon ravirata
Meeting-valmennusleiri poni-, juniori- ja Talent-ratsukoille su 17.6. - to 21.6. Hevosopisto
SRL:n tapahtumakalenteri: http://www.ratsastus.fi/koulutus_ja_valmennus/kalenteri

4) RATSASTUSTA TELEVISIOSSA

Este- ja kouluratsastuksen maailmancupin finaalit Yle Areenassa
Esteratsastuksen ensimmäinen finaaliosuus: https://areena.yle.fi/1-4373383
Esteratsastuksen toinen finaaliosuus ja kouluratsastuksen GP: https://areena.yle.fi/1-4373386
Kouluratsastuksen GP vapaaohjelma: https://areena.yle.fi/1-4373380
Esteratsastuksen kolmas, ratkaiseva finaaliosuus: https://areena.yle.fi/1-4373387
- Selostus Inka Henelius, asiantuntijana esteratsastuksessa Noora Forstén ja kouluratsastuksessa Marko Björs.

FEI TV
Maksullinen FEI tv lähettää livenä ja koosteina useimmat kansainväliset arvokisat, myös maailmancupin osakilpailut.
Lisätietoa, tarkemmat aikataulut ja tilaukset: LINKKI

SRL:n nettitv
Urheilufoorumin luentoja, kesän kilpailuja ja muuta kiinnostavaa: https://www.youtube.com/user/ratsastajainliitto

Havenin lähetyksiä kotimaan ratsastuskilpailuista: http://www.haven.fi/live/