SRL

Kerro kaverille:
15.10.2017


Daniel Deusser ja Cornet Oslo mc 2017, kuva Outi Räisänen

Daniel Deusser voittoon Oslon maailmancupin esteillä

Saksan Daniel Deusserin huippuvire Oslossa jatkui ja mies täydensi lauantain gp-voittonsa sunnuntaina ykkössijalla myös maailmancupin Länsi-Euroopan liigan ensimmäisessä osakilpailussa. Uusintaan jatkoi seitsemän ratsukkoa ja niistä sen selvitti viisi virheittä, Deusser Cornetillaan nopeimmin. Toiseksi sijoittuivat Ranskan Kevin Staut ja For Joy van't Zorgvliet HDC ennen Australian Edwina Tops-Alexanderia ja Californiaa.

Suomen Juulia Jyläs oli Oslon GP:ssä upeasti toinen, maailmancupissa tuloksena oli 34. tila.Perusrata lähti sujuvasti käyntiin orilla Finishing Touch Wareslage.

- Fini vähän kuumeni ja tuli vahvaksi loppurataa kohti, ja kun tuli pudotus, tein voltin ja pysäytin sen ennen seuraavaa estettä, lähdin vähän kouluttamaan sitä. Samalla menetimme rytmin ja tuli vielä kaksi virhettä. Virhepisteitä kerättiin, kun tuli myös yliaikaa, mutta ori hyppäsi ihan hyvin ja helpon oloisesti. Mutta kyllä tunne on, että eilen nautittiin shampanjaa ja tänään kuravettä, sellaista esteratsastus on. Finille siirtyminen isoilta ulkokentiltä halliin vaatii vielä säätöjen ja rentouden hakemista.

Deusser, Staut ja Jyläs nähdään monien muiden Oslon huippukisaajien tavoin ensi viikonvaihteessa Helsingin esteillä, kun maailmancupin kierros etenee Suomeen toiselle etapille.

- Hevoset vaikuttavat pirteiltä, hyvällä mielellä suuntaan kohti Helsinkiä ja turneen jatkoa, Jyläs sanoo.


Juulia Jyläs ja Finishing Touch Wareslage Oslo mc 2017, kuva Outi Räisänen

15.10. Esteratsastusta CSI5*-W, Oslo Horse Show, Norja / www.oslohorseshow.com

Maailmancupin Länsi-Euroopan liigan 1. osakilpailu, 160 cm perusrata ja uusinta. Sijoittuu 12/40.
Longines FEI World Cup™ Jumping
1) Daniel Deusser – Cornet, GER 0-0/36.83
2) Kevin Staut - For Joy van't Zorgvliet HDC, FRA 0-0/36.96
3) Edwina Tops-Alexander – California, AUS 0-0/38.22
…34) Juulia Jyläs - Finishing Touch Wareslage, FIN 21/89.42
Täydet tulokset: http://www.longinestiming.com/#!/equestrian/2017/1412/html/en/longinestiming/resultlist_08.html


Juulia Jyläs - Finishing Touch Wareslage EM-semifinaalissa Göteborgissa, kuva SRL Hanna Heinonen

Esteratsastuksen maailmancupin Länsi-Euroopan liiga 2017-18
Longines FEI World Cup™ Jumping
13 osakilpailua, huomioon sarjassa otetaan 7 parasta tulosta, 18 parasta saa paikan finaaliin
1) Oslo, NOR 12.-15.10.2017
2) Helsinki, FIN 19.-22.10.2017
3) Verona, ITA 26.-29.10.2017
4) Lyon, FRA 1.-5.11.2017
5) Stuttgart, GER 15.-19.11.2017
6) Madrid, ESP 23.-26.11.2017
7) La Coruña, ESP 8.-10.12.2017
8) Lontoo Olympia, GBR 12.-18.12.2017
9) Mechelen, BEL 26.-30.12.2017
10) Leipzig, GER 18.-21.1.2018
11) Zürich, SUI 26.-28.1.2018
12) Bordeaux, FRA 1.-4.2.2018
13) Göteborg, SWE 21.-25.2.2018
- Finaali Pariisi, FRA 10.-15.4.2018

Päivitetty uusia kuvia klo 19.27