SRL

Kerro kaverille:
24.03.2017

Tiedote: Mercedes-Benz Aino Masters CSI2*

Matas Petraitis ja Soli Deo Glorija jälleen ykkösiä Ainossa

Liettualainen Matas Petraitis ei antanut muille mahdollisuuksia perjantain pääluokassa Ratsastuskeskus Ainon kansainvälisessä kilpailussa. Petraitis hyppäsi 140 cm aikaratsastusluokan hevosella Soli Deo Glorija huimat kolme sekuntia muita nopeammassa ajassa. Ratsukko voitti myös torstain 140-luokan. Susanna Granroth ja Anatevka sijoittuivat yleisön riemuksi toiseksi. Virolainen Kullo Kender ja Artas oli kolmas jääden vain 0,4 sekuntia Granrothin ajasta. Myös Janna Jensen ja Calbay sekä Joonas Oranta ja Calazio sijoittuivat luokassa.


Sanna Kröger - Stormreaver FP, Aino Masters CSI2, kuva Heidi Lammi

Sanna Kröger ja Stormreaver FP palkittiin parhaana 130-luokassa ja Kia Orhanen ja Jarco van de Rundsvoort 125-luokassa. Nuorten hevosten 120-luokan ykkönen oli Kertu Klettenberg ja Fisina G.

Mercedes-Benz Aino Masters -kilpailut jatkuvat lauantaina klo 10.00. Lauantai-iltana hypätään 140-tason aikaratsastusluokka noin klo 18.30 alkaen. Sunnuntaina iltapäivällä kisataan viikonlopun pääluokka Mercedes-Benz Grand Prix 145 cm tasolla. Luokassa on jaossa 24.6000 euroa ja maailmanlistapisteitä.

Mercedes-Benz Aino Masters CSI2*, Järvenpää
Tulokset 24.3.
Kansainväliset luokat

140 cm, aikaratsastus. 22 lähtijää ja 12 sijoittuu.
1) Matas Petraitis – Soli Deo Glorija, Liettua 0/54.02, 2) Susanna Granroth – Anatevka, Suomi 0/57.13, 3) Kullo Kender – Artas, Viro 0/57.53, 4) Gunnar Klettenberg – Traffic, Viro 0/58.66, 5) Janna Jensen – Calbay, Suomi 0/58.82, 6) Stanislav Teder – Handels Kosmos, Viro 0/58.89, 7) Oliver Karma – Hangstone Jt Z, Viro 0/59.41, 8) Kertu Klettenberg – Toscana, Viro 0/63.43, 9) Paul-Richard Argus – Renessin, Viro 4/55.31, 10) Kristupas Petraitis – Lordano, Liettua 4/56.35, 11) John Hickey – Boogie Woogie, Irlanti 4/57.27, 12) Joonas Oranta – Calazio, Suomi 4/58.15,
13) Tiiu Tiihonen – Spartan IM, Suomi 4/58.34, 14) John Hickey – Fairplay vh Hellehof, Irlanti 4/58.91, 15) Matas Petraitis – Daliante M, Liettua 4/59.12, 16) Kristupas Petraitis – Dylano M, Liettua 4/59.53, 17) Sanna Backlund – Wilhelmina, Suomi 4/61.33, 18) Helene Marie Rägo – Con Quick, Viro 4/61.48, 19) Tiit Kivisild – Donna Paola, Viro 8/61.00, 20) Manuel Vasconcelos E Sousa – Caliente 5, Portugali 9/67.58, 21) Linda Palin – Tricolore 111 Z, Suomi 10/71.09, 22) Okko Pöllänen – Dermalogica Pure Power, Suomi 13/66.41.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234373


Sanna Kröger - Stormreaver FP, Aino Masters CSI2, kuva Heidi Lammi (2)

130 cm, kaksi vaihetta. 49 lähtijää ja 13 sijoittuu.
1) Sanna Kröger, FIN – Stormreaver FP 0-0/34.91, 2) Hanna Tardiveau, FIN – Wetrichta 0-0/35.21, 3) Kullo Kender, EST – Astrid L 0-0/35.28, 4) Tiit Kivisild, EST – Don Kide 0-0/35.63, 5) Sanna Backlund, FIN – Escada 0-0/37.21, 6) Tuisku Kivikoski, FIN – Carlord 0-0/37.22, 7) Susanna Granroth, FIN – Zorro H 0-0/37.78, 8) Jasmin Engblom, FIN – Wish Of Palatina 0-0/38.35, 9) Paul-Richard Argus, EST – Caesar 0-0/39.49, 10) Marina Ehrnrooth, FIN – Evli Ellington 0-0/39.56, 11) Paul-Richard Argus, EST – Dannette V 0-0/39.63, 12) Gunnar Klettenberg, EST – Hardcase 0-0/40.32, 13) Wilma Heikkinen, FIN – Barco M 0-0/40.63,
14) Katri Siltala, FIN – Baileys VK 0-0/40.83, 15) Roosa Rajamäki, FIN – Scapa d'Airsain 0-0/41.46, 16) Maria Isolauri, FIN – Upona Z 0-0/43.03, 17) Helena Wist, FIN – Louis Fino 0-0/43.39, 18) Kristiina Teerimaa, FIN – Claudius 0-4/33.23, 19) Kullo Kender, EST – Striga 0-4/34.32, 20) Ilona Mäkipere, FIN – Chiva 0-4/35.15, 21) Venla Keränen, FIN – Claire 83 0-4/37.54, 22) Janna Jensen, FIN – Elinea VDL 0-4/38.45, 23) Henna Maria Kaaro, FIN – Doctro 0-4/39.10, 24) Petra Heikkinen, FIN – Alabama Balia 0-4/39.45, 25) Janna Jensen, FIN – Eye Catcher 0-4/39.71, 26) Andres Udeküll, EST – Henrietta 0-4/41.91, 27) Krista Tamminen, FIN – Axel V 0-4/42.88, 28) Venla Keränen, FIN – Dorette B 0-8/35.45, 29) Kaia Loviisa Kink, EST – Adorable Chabalito 0-8/38.39, 30) Miisa Pulkkanen, FIN – Kukenmoors Quick Flick 0-8/41.17, 31) Antti Linna, FIN – Voltano 0-9/49.01, 32) Nita Raiskio, FIN – Dolanda 4/36.56, 33) Erica Mäkilä, FIN – Chicadee 4/39.08, 34) Kertu Klettenberg, EST – D.Lady 4/39.45, 35) Sari Lunden, FIN – Lasdiema 4/39.66, 36) Manuel Vasconcelos E Sousa, POR – Campo Viejo 4/41.06, 37) Anna Arkhipova, LAT – Dinella 4/41.24, 38) Unni Ragnarsson, SWE – Doobie (SWB) 4/41.26, 39) Julia Engblom, FIN – Donadoni 4/41.52, 40) Wilma Heikkinen, FIN – Diamond of the Lowlands Z 4/41.88, 41) Andres Udeküll, EST – Cash Is King 4/42.37, 42) Marjut Tuliniemi, FIN – Urano 4/42.71, 43) Katri Siltala, FIN – Dutch Beauleo Z 4/43.09, 44) Maarja Martinson, EST – Donna 4/43.14, 45) Janette Kyyriäinen, FIN – Bleu Lady 4/43.99, 46) Felicia Kallio, FIN – S Cloud 8/42.75, 47) Manuel Vasconcelos E Sousa, POR – Eldorado W 8/44.20, 48) Petri Korhonen, FIN – Ingliston Wicker 8/59.10, 49) Oliver Karma, EST – Crispin 12/44.29
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234370

125 cm, kaksi vaihetta. 32 lähtijää ja 12 sijoittuu.
1) Kia Orhanen, FIN – Jarco van de Rundsvoort 0-0/33.24, 2) Marina Ehrnrooth, FIN – Cortina S 0-0/33.93, 3) Jasmin Engblom, FIN – Cinand 0-0/34.64, 4) Susanna Granroth, FIN – Dilona 0-0/34.91, 5) Anna Rämö, FIN – Alfabet 0-0/35.26, 6) Teresita Bremer, FIN – Zsa-Zsa 0-0/35.59, 7) Jenny Aarnio-Wihuri, FIN – Holde Maid 0-0/35.62, 8) Sanna Backlund, FIN – Euro-Star Blue 0-0/35.82, 9) Henrikki Pajulahti, FIN – Clara de Bergerac 0-0/36.38, 10) Ilona Mäkipere, FIN – Goombay Dancer 0-0/36.47, 11) Wilma Heikkinen, FIN – Elvis PS 0-0/37.93, 12) Camille Mahoni, EST – Orlymeja 0-4/32.66,
13) Else Väyrynen, FIN – Kiahan Rubin 0-4/34.52, 14) Alexandra Barthelaix, FIN – Carey 0-4/35.88, 15) Unni Ragnarsson, SWE – Chocolat 0-4/36.55, 16) Ian Fives, IRL – Top of the Hill 0-4/36.87, 17) Annika Arolainen, FIN – Coruno 0-4/37.11, 18) Roosa Rajamäki, FIN – Pimiento de La Violle 0-4/38.11, 19) Anna Rämö, FIN – Clio 0-4/38.14, 20) Nette Ivars, FIN – Gezebelle Lt Z 4/36.31, 21) Salla Jokela, FIN – Survivor 4/39.36, 22) Jasmin Engblom, FIN – D Uno 4/40.81, 23) Erica Mäkilä, FIN – Clintiska de La Falize Z 4/41.51, 24) Elina Ihatsu, FIN – Millway's Polbera 4/42.02, 25) Tove Övergaard, FIN – Casaletto 4/43.04, 26) Markus Backlund, FIN – Lawinium 4/43.08, 27) Nina Cederberg, FIN – Diaty Fortuna 4/44.48, 28) Madis Morna, EST – Floor Z 4/44.70, 29) Margareth Eikner, EST – Chica Cirone 8/42.86, 30) Cassandra Blomgren, SWE – Graefin Laura 12/39.53, 31) Henna Vahantila, FIN – Fantasy Blue B 12/42.43, 32) Piret Ervald, EST – Joie de Ma Vie 13/51.70
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234371

Nuoret hevoset 120 cm, aikaratsastus. 13 lähtijää ja 12 sijoittuu.
1) Kertu Klettenberg, EST – Fisina G 0/52.77, 2) Linda Palin, FIN – Rytter's Cookie Queen 0/56.52, 3) Maria Isolauri, FIN – Quatina-D 0/61.85, 4) Julia Sjöman, FIN – Good Lord 0/65.52, 5) Janna Jensen, FIN – Quardino L 184 0/67.89, 6) Susanna Granroth, FIN – Carmanda 0/69.95, 7) Elena Hietanen, FIN – Kanic Vd Vosberg 4/55.52, 8) Tomi Jalkanen, FIN – Still-Hof Macabeu 191 4/56.20, 9) Kätlin Sehver, EST – Quick Time JP 4/62.96, 10) Petra Heikkinen, FIN – Q And Q Dk Z 4/66.03, 11) Anna Arkhipova, LAT – For Sale 8/60.63, 12) Madis Morna, EST – Ko Vd Padenborre By Cortaflex 8/61.45,
13) Kia Danielsbacka, FIN – Descendent Moon 8/67.71
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234372

Kansalliset luokat
115 cm, aikaratsastus. 30 lähtijää ja 8 sijoittuu.
1) Elli Salomäki, Hollolan Ratsastajat ry – Tullibards Piaf 0/57.29, 2) Katja Ivanitskiy, Kauniaisten Ratsastajat - Gran – Caballero 0/57.30, 3) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P 0/57.71, 4) Ellen Forsman, Esse Ryttare Rf – Dejavu Gandarinha 0/60.14, 5) Viivi Koskinen, Vitträskin Ratsastajat ry – Ultrafox 0/60.52, 6) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Mandolien 0/60.67, 7) Hanna-Greta Kuivisto, Porvoon Ratsastajat ry – Accourir 0/62.11, 8) Rakel Aarnio-Wihuri, Equestrian Team Turku ry – Cornet's Dream 0/64.18,
9) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Skydiver S 1/68.20, 10) Sessi Skutnabb, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Grimoire DK Z 1/68.44, 11) Teresita Bremer, Hattel Riders ry – Abalia SMH 4/54.85, 12) Aida Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Rockstar 4/56.63, 13) Aida Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Hannelore II 4/57.90, 14) Arla Panttila, Punametsän Ratsastajat ry – Don Diego D'es 4/58.82, 14) Sari Asikainen, Porvoon Ratsastajat ry – Pink Floyd 4/58.82, 16) Hedwig Wikström, Eriksnäsin Ratsastajat - Eriks – CVR Shakiro 4/59.86, 17) Mia Korhonen, Team Mp Riders ry – Aristo 4/62.65, 18) Tuija Rosenqvist, Lempäälän Ratsastusseura ry – FF Pacemaker 4/62.98, 19) Iina Karhinen, Pohjois-Karjalan Urheiluratsas – Felicia 4/65.16, 20) Saara Mansikkamäki, Tallitiimi ry – Fräulein B 8/55.58, 21) Piret Ervald, Estonia – Lermina 8/58.47, 22) Sohra Wallenius, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Greve Zanzibar 8/62.77, 23) Inna Ranta, Salon Ratsastusseura ry – Flipper 8/65.19, 24) Piret Ervald, Estonia – Must de Lison 10/72.09, 25) Tove Övergaard, Nykarleby Ridklubb Rf – True One 10/72.47, 26) Henna Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Caspio 10/88.56, 27) Sanni Leino, Punametsän Ratsastajat ry – Little Kim 12/59.92, 28) Mae Kelly Sophia, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Königs Kapris KS 12/65.19, 29) Saara Junnila, Ratsastusseura Varsa ry – Alicante 16/65.20, 30) Antonia Virtanen, Auran Ratsastajat ry – Two Tone Fred Hyl.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234146

105 cm, aikaratsastus, avoin poniratsukoille. 18 lähtijää ja 5 sijoittuu.
1) Aida Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Rockstar 0/53.49, 2) Claire Mannerkoski, Vitträskin Ratsastajat ry – Drishoge Bobby Sparrow 0/54.29, 3) Lotta Övergaard, Nykarleby Ridklubb Rf – Pony 0/57.03, 4) Noora Manninen, Husön Ratsastajat ry – Hamlet's Merick 0/57.22, 5) Sanni Leino, Punametsän Ratsastajat ry – Little Kim 0/57.33,
6) Ida-Sofia Virlander, Keravan Ratsastusseura ry – Alexa B 0/57.75, 7) Seela Risla, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Ballyscartan Wonder 1/66.11, 8) Nella Tossavainen, Lohjan Ratsastajat ry – Golden Star II 588 NF 4/54.20, 9) Elli Salomäki, Hollolan Ratsastajat ry – Tullibards Piaf 4/54.80, 10) Hedwig Wikström, Eriksnäsin Ratsastajat - Eriks – Snow Princess 4/55.67, 11) Daniela Simola, Rusko Riding Team ry – Javanais VD Bakkershoeve 4/56.24, 12) Ronja Ahola, Taipalsaaren Ratsastajat ry – Doyher Triona 279 C 4/56.83, 13) Sofia Saarinen, Tampereen Ratsastusseura ry – Cotton Socks 4/58.97, 14) Aida Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Hannelore II 4/59.92, 15) Adelina Putta, Rusko Riding Team ry – Vita 8/77.77, 16) Ronja Ahola, Taipalsaaren Ratsastajat ry – Dancing Amaranth 9/64.53, 17) Reetta Ahtila, Kanta-Hämeen Ratsastajat ry – Petit Pascal Hyl., 17) Eevert Anttila, Keravan Ratsastusseura ry – Harthoeve's Storm Hyl.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/23414

105 cm, aikaratsastus. 30 lähtijää ja 8 sijoittuu.
1) Elina Tuiskunen, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Chantea 0/51.35, 2) Linnea Haukilehto, Stall Anna Riders ry – Hiiden Linkman 0/55.76, 3) Saara Mansikkamäki, Tallitiimi ry – Fräulein B 0/56.00, 4) Arla Panttila, Punametsän Ratsastajat ry – Don Diego D'es 0/56.66, 5) Janica Söderling, Husön Ratsastajat ry – Scandinavia W 0/58.55, 6) Minna Laakkonen, Helsingin Wiisikot ry – Contigran 0/58.65, 7) Katja Holmila, Järvenpään Ratsastusseura ry – Bandito B 0/58.83, 8) Mae Kelly Sophia, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Königs Kapris KS 0/60.68,
9) Solina Asikainen, Porvoon Ratsastajat ry – Heroina III 0/60.79, 10) Konstantin Cherepovskiy, Ratsastusseura Tampajan Torped – Batalien TH 0/62.79, 11) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Top Gear 111 Z 0/63.05, 12) Emma Heikkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Prinzipal 0/63.14, 13) Henna Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Ozzy 1/66.12, 14) Majlen Fazer, Hattel Riders ry – Elitha 1/66.84, 15) Maria Isolauri, Nurmijärven Ratsastajat ry – Quatina-D 2/71.27, 16) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Castello III 4/60.04, 17) Henna Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Caspio 4/62.00, 18) Mila Saukko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Doralanda VDM 4/62.76, 19) Reetta Ahtila, Kanta-Hämeen Ratsastajat ry – Ikke van het Bloemenhof 4/62.81, 20) Saara Junnila, Ratsastusseura Varsa ry – Alicante 5/64.13, 21) Tuija Rosenqvist, Lempäälän Ratsastusseura ry – FF Pacemaker 5/67.21, 22) Sari Asikainen, Porvoon Ratsastajat ry – Pink Floyd 7/74.21, 23) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Clooney de Circee 7/75.54, 24) Matilda Maccelli, Rusko Riding Team ry – Cassini-G 8/56.03, 25) Piret Ervald, Estonia – Must de Lison 8/76.41, 26) Jaakko Ahde, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Ludacris 9/67.21, 27) Hedwig Wikström, Eriksnäsin Ratsastajat - Eriks – CVR Shakiro 9/67.91, 28) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Aristocrat 12/60.27, 29) Sessi Skutnabb, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Grimoire DK Z 12/92.17, 30) Annette Skutnabb, Suomen Kenttäratsastusseura ry – Don't Worry KS Hyl.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234145

Lisätietoa www.ratsastuskeskusaino.fi

OHJELMA CSI2*
Lauantai 25.3.

Klo 10.00 kansalliset 110-120 cm
Medium Tour 130 cm Sponsored by Koiramäen Pajutalli
Small Tour Final 130 cm
Big & Medium Tour 140 cm Sponsored by EmCe 365

Sunnuntai 26.3.
Klo 10.00 Youngster Tour Final 125 cm
Medium Tour Final 140 cm Sponsored by Rakennusliike P. Korhonen
Noin klo 14.30 Mercedes-Benz Grand Prix 145 cm - jaossa 24.600 € ja Longines rankingpisteitä

Huomioithan, että aikataulumuutokset ovat mahdollisia. Päivitetyt tiedot nettisivuillamme www.ratsastuskeskusaino.fi.

OSOITE
Ratsastuskeskus Aino, Puimalanpolku 6, 04400 Järvenpää.

PÄÄSYLIPUT
Ennakkoliput Ticketmasterin kautta LINKKI.
Torstai: aikuiset 9 € ja lapset 5 €.
Perjantai-sunnuntai: aikuiset 14,50 € ja lapset 7 €.

TERVETULOA!