SRL

Kerro kaverille:
23.03.2017

Tiedote: Mercedes-Benz Aino Masters CSI2*

Matas Petraitis ja Soli Deo Glorija pokkasivat ykköspalkinnon Ainossa

Ratsastuskeskus Ainon ensimmäinen kansainvälinen kilpailu käynnistyi torstaina. Kahden tähden Mercedes-Benz Aino Masters -kilpailu on houkutellut Järvenpäähän esteratsastajia seitsemästä maasta. Torstain ison kierroksen 140 cm luokan kolme ensimmäistä sijaa menivätkin ulkomaille. Liettuan Matas Petraitis voitti hevosella Soli Deo Glorija toiseen vaiheen nopeimmassa ajassa 29,89 sekuntia. Viron Kullo Kender ja Artas oli toinen ajassa 31,15 ja hänen maanmiehensä Paul-Richard Argus kolmas hevosella Renessin. Neljänneksi sijoittuneet Susanna Granroth ja Anatevka olivat paras suomalaisratsukko.

Pikkukierroksen luokkavoitto tuli Suomen Nita Raiskiolle Dolandalla. Nuorten hevosten 120-luokan paras oli Viron Madis Morna ja Ko Vd Padenborre By Cortaflex. Ainossa hypättiin myös pienempiä kansallisen tason luokkia 100-110 cm korkeudella. Kaikki tulokset löytyvät alla.

Kisat jatkuvat perjantaiaamuna klo 9.00. Perjantai-iltana hypätään klo 19.30 alkaen 140-tason aikaratsastusluokka.

Ratsastuskeskus Aino järjestää 23-26. maaliskuuta kansainväliset esteratsastuskilpailut. Mercedes-Benz Aino Masters CSI2*-kilpailuissa jaetaan viikonlopun aikana palkintorahaa yli 45.000€. Viikonloppu huipentuu sunnuntaina ratsastettavaan Mercedes-Benz Grand Prix -luokkaan, jossa palkintorahaa jaetaan 24.600€. Tapahtuman pääyhteistyökumppanina toimii Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz Aino Masters CSI2*, Järvenpää

Tulokset 23.3.

Kansainväliset luokat

140 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa. 20 lähtijää ja 12 sijoittuu.
1) Matas Petraitis, LTU – Soli Deo Glorija 0-0/29.89, 2) Kullo Kender, EST – Artas 0-0/31.15, 3) Paul-Richard Argus, EST – Renessin 0-0/31.60, 4) Susanna Granroth, FIN – Anatevka 0-0/35.15, 5) Matas Petraitis, LTU – Daliante M 0-0/35.87, 6) Stanislav Teder, EST – Handels Kosmos 0-0/36.40, 7) Janna Jensen, FIN – Calbay 0-0/37.22, 8) Hanna Tardiveau, FIN – Prinz Clintus 0-0/40.46, 9) Sanna Backlund, FIN – Wilhelmina 0-4/37.78, 10) Kristupas Petraitis, LTU – Lordano 0-4/39.03, 11) Tiit Kivisild, EST – Donna Paola 0-8/39.13, 12) Kristupas Petraitis, LTU – Dylano M 4/40.77,
13) Okko Pöllänen, FIN – Dermalogica Pure Power 4/41.84, 14) Tiiu Tiihonen, FIN – Spartan IM 4/42.24, 15) Joonas Oranta, FIN – Calazio 4/43.10, 16) Gunnar Klettenberg, EST – Traffic 4/43.98, 17) Helene Marie Rägo, EST – Con Quick 4/44.21, 18) Oliver Karma, EST – Hangstone Jt Z 4/45.09, 19) Linda Palin, FIN – Tricolore 111 Z 8/43.24, 20) Kertu Klettenberg, EST – Toscana 8/44.39
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234266

120 cm, aikaratsastus. 43 lähtijää ja 12 sijoittuu. 1) Nita Raiskio, FIN – Dolanda 0/43.26, 2) Kertu Klettenberg, EST – D.Lady 0/43.98, 3) Camille Mahoni, EST – Orlymeja 0/44.39, 4) Jenny Aarnio-Wihuri, FIN – Holde Maid 0/44.89, 5) Kia Orhanen, FIN – Jarco van de Rundsvoort 0/45.24, 6) Marina Ehrnrooth, FIN – Cortina S 0/45.47, 7) Nita Raiskio, FIN – Cassius D 0/45.84, 8) Annika Arolainen, FIN – Coruno 0/45.89, 9) Salla Jokela, FIN – Survivor 0/46.05, 10) Paul-Richard Argus, EST – Dannette V 0/46.32, 11) Janina Kvarnström, FIN – Hyper Panda 0/46.55, 12) Kullo Kender, EST – Astrid L 0/47.07,
13) Teresita Bremer, FIN – Zsa-Zsa 0/47.23, 14) Markus Backlund, FIN – Lawinium 0/47.56, 15) Sanna Backlund, FIN – Euro-Star Blue 0/48.08, 16) Nina Cederberg, FIN – Diaty Fortuna 0/48.42, 17) Unni Ragnarsson, SWE – Chocolat 0/48.93, 18) Roosa Rajamäki, FIN – Pimiento de La Violle 0/49.03, 19) Henrikki Pajulahti, FIN – Clara de Bergerac 0/49.99, 20) Jasmin Engblom, FIN – D Uno 0/50.11, 21) Manuel Vasconcelos E Sousa, POR – Eldorado W 0/52.37, 22) Susanna Granroth, FIN – Dilona 0/52.98, 23) Maria Isolauri, FIN – Upona Z 0/53.08, 24) Antti Linna, FIN – Voltano 0/54.46, 25) Nette Ivars, FIN – Gezebelle Lt Z 4/40.89, 26) Ian Fives, IRL – Top of the Hill 4/41.88, 27) Margareth Eikner, EST – Chica Cirone 4/44.40, 28) Anna Rämö, FIN – Clio 4/46.11, 29) Ilona Mäkipere, FIN – Goombay Dancer 4/46.28, 30) Else Väyrynen, FIN – Kiahan Rubin 4/46.45, 31) Erica Mäkilä, FIN – Clintiska de La Falize Z 4/48.20, 32) Cassandra Blomgren, SWE – Graefin Laura 4/48.44, 33) Elina Ihatsu, FIN – Millway's Polbera 4/49.85, 34) Alexandra Barthelaix, FIN – Carey 4/50.29, 35) Jasmin Engblom, FIN – Cinand 4/50.31, 36) Manuel Vasconcelos E Sousa, POR – Caliente 5 4/56.52, 37) Wilma Heikkinen, FIN – Elvis PS 6/68.25, 38) Heini Puomila, FIN – Chalifas 8/44.46, 39) Madis Morna, EST – Floor Z 8/46.30, 40) Anna Rämö, FIN – Alfabet 8/47.79, 41) Henna Vahantila, FIN – Fantasy Blue B 8/50.22, 42) Piret Ervald, EST – Joie de Ma Vie 8/61.84, 43) Tove Övergaard, FIN – Casaletto 20/62.68.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234265

Nuoret hevoset 120 cm. 13 lähtijää ja 12 sijoittuu.
1) Madis Morna, EST – Ko Vd Padenborre By Cortaflex 0-0/36.19, 2) Linda Palin, FIN – Rytter's Cookie Queen 0-0/36.98, 3) Petra Heikkinen, FIN – Q And Q Dk Z 0-0/40.72, 4) Kätlin Sehver, EST – Quick Time JP 0-0/41.04, 5) Janna Jensen, FIN – Quardino L 184 0-0/41.54, 6) Julia Sjöman, FIN – Good Lord 0-0/43.10, 7) Susanna Granroth, FIN – Carmanda 0-0/45.24, 8) Kertu Klettenberg, EST – Fisina G 0-4/36.42, 9) Anna Arkhipova, LAT – For Sale 0-4/43.14, 10) Tomi Jalkanen, FIN – Still-Hof Macabeu 191 4/54.64, 11) Kia Danielsbacka, FIN – Descendent Moon 8/53.62, 12) Elena Hietanen, FIN – Kanic Vd Vosberg 12/71.65, 13) Maria Isolauri, FIN – Quatina-D 15/68.86
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234250

Kansalliset luokat
110 cm, kaksi vaihetta. 17 lähtijää ja 5 sijoittuu.
1) Teresita Bremer, Hattel Riders ry – Abalia SMH 0-0/37.90, 2) Rakel Aarnio-Wihuri, Equestrian Team Turku ry – Cornet's Dream 0-0/45.06, 3) Piret Ervald, Estonia – Must de Lison 0-0/45.38, 4) Ellen Forsman, Esse Ryttare Rf – Dejavu Gandarinha 0-0/45.85, 5) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Mandolien 0-0/45.99,
6) Essi Horttanainen, Keravan Ratsastusseura ry – Game On 0-0/47.53, 7) Anni Huovinen, Salo Riding Club ry – Quintero B 0-0/50.44, 8) Meri Mahlanen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Adelaide 0-4/41.08, 9) Ida-Sofia Virlander, Keravan Ratsastusseura ry – Alexa B 0-5/53.89, 10) Maarja Martinson, Estonia – Peak A Boo 0-8/49.00, 11) Mia Korhonen, Team Mp Riders ry – Aristo 0-9/68.34, 12) Emmi Hallikainen, Ääneseudun Ratsastajat ry – Zazouu 4/50.37, 13) Tove Övergaard, Nykarleby Ridklubb Rf – True One 5/53.47, 14) Piret Ervald, Estonia – Lermina 7/61.72, 15) Beata Breukers, Lohjan Ratsastajat ry – Romuls 8/49.91, 16) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Balistic Boy P 11/63.79, 17) Anni Roslin, Vitträskin Ratsastajat ry – Fast And The Furious 12/67.28
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234143

100 cm, kaksi vaihetta. 30 lähtijää ja 8 sijoittuu.
1) Ida-Sofia Virlander, Keravan Ratsastusseura ry – Alexa B 0-0/30.11, 2) Janica Söderling, Husön Ratsastajat ry – Scandinavia W 0-0/32.39, 3) Noora Manninen, Husön Ratsastajat ry – Flox 0-0/33.31, 4) Anni Huovinen, Salo Riding Club ry – Quintero B 0-0/33.60, 5) Anu Tapio, Riihimäen Ratsastajat ry – Sagans Eupheme 0-0/34.08, 6) Beata Breukers, Lohjan Ratsastajat ry – Romuls 0-0/34.29, 7) Jasmin Engblom, Salo Riding Club ry – Volovent du Veret 0-0/35.84, 8) Anni Roslin, Vitträskin Ratsastajat ry – Fast And The Furious 0-0/35.88, 9) Majlen Fazer, Hattel Riders ry – Elitha 0-0/36.45, 10) Konstantin Cherepovskiy, Ratsastusseura Tampajan Torped – Batalien TH 0-4/34.21, 11) Kati Kalliala, Ratsastusseura Skara ry – Celju 0-4/35.91, 12) Sini Luukas, Etelä-Kymen Urheiluratsastajat – Plika 0-14/47.28, 13) Soile Oinonen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Dentelle van de Baeyenne 2917 0-Hyl., 13) Kaija Kuitunen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Panama B 0-Hyl., 15) Meri Mahlanen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Adelaide 2/65.41, 16) Emilia Bottas, Korpikylän Ratsastajat ry – Aristocrat 4/49.21, 17) Hanna Tardiveau, Ratsastusseura Aino ry – Clooney de Circee 4/51.05, 18) Nina Svinhufvud, Ratsastusseura Aino ry – Elvis 4/51.59, 19) Minna Laakkonen, Helsingin Wiisikot ry – Contigran 4/53.32, 20) Sara Louhevirta, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Peak A Boo 4/55.80, 21) Mila Saukko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Doralanda VDM 4/56.12, 22) Julia Vento, Riihimäen Ratsastajat ry – Polybell 4/58.81, 23) Elena Hietanen, Tuusulan Ratsastajat ry – Skydiver S 4/59.23, 24) Lotta Övergaard, Nykarleby Ridklubb Rf – Pony 7/68.32, 25) Orvokki Kallioniemi, Helsingin Wiisikot ry – Mon Tana 11/71.08, 26) Ines-Maria Hakasaari, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Kalipso 15/84.35, 27) Kristina Auvinen, Ratsastusseura Skara ry – Castello III 23/100.35, 28) Linda Palin, Ypäjän Ratsastajat ry – Top Gear 111 Z Hyl., 28) Eevert Anttila, Keravan Ratsastusseura ry – Harthoeve's Storm Hyl., 28) Emma Heikkinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Prinzipal Hyl.
Linkki: http://online.equipe.com/fi/class_sections/234142

Lisätietoa: www.ratsastuskeskusaino.fi

OHJELMA CSI2*

Perjantai 24.3.
Klo 10.00 kansalliset 105-115 cm
Medium Tour 130 cm
Small Tour 125 cm
Youngster Tour 120 cm
Big Tour 140 cm Sponsored by Dermalogica

Lauantai 25.3.
Klo 9.00 kansalliset 110-120 cm
Medium Tour 130 cm Sponsored by Koiramäen Pajutalli
Small Tour Final 130 cm
Big & Medium Tour 140 cm Sponsored by EmCe 365

Sunnuntai 26.3.
Klo 10.00 Youngster Tour Final 125 cm
Medium Tour Final 140 cm Sponsored by Rakennusliike P. Korhonen
Noin klo 14.30 Mercedes-Benz Grand Prix 145 cm - jaossa 24.600 € ja Longines rankingpisteitä
Huomioithan, että aikataulumuutokset ovat mahdollisia. Päivitetyt tiedot nettisivuillamme www.ratsastuskeskusaino.fi.

OSOITE
Ratsastuskeskus Aino, Puimalanpolku 6, 04400 Järvenpää.


PÄÄSYLIPUT
Ennakkoliput Ticketmasterin kautta LINKKI.
Torstai: aikuiset 9 € ja lapset 5 €.
Perjantai-sunnuntai: aikuiset 14,50 € ja lapset 7 €.

TERVETULOA!