Mikael Forstén neljäs Valkenswaardissa Vascolla 145-esteillä
Mikael Forstén oli Vascolla neljäs 145 cm:n aikaratsastuksessa lauantaina Jan Topsin kotitallilla Valkenswaardissa, Hollannissa järjestetyissä mittavissa kilpailuissa, joissa hypättiin myös Global Champions Tourin viimeinen osakilpailu. GCT-esteillä Forstén oli Evli Nandelen kanssa 34. tilalla kahdella pudotuksella.
Kokonaissarjatilanteessa ratsastaja on ennen Rio de Janeiron finaalia 34. tilalla oltuaan 13. sijalla Tourin ensimmäisessä osakilpailussa Valenciassa, Espanjassa ja 17. Chantillyssa, Ranskassa.
Global Champions Tour on erittäin kovatasoinen kesäkauden kilpasarja sekä urheilullisesti että palkintotasoltaan. Tänä kesänä mukana on kahdeksan osakilpailua Euroopassa, ja finaali ratsastetaan Rio de Janeirossa, Brasiliassa elokuun lopussa.
13.-15.8.Esteratsastusta CSI5* ja CSI2* Valkenswaard
Tuloksia lauantai 14.8. CSI2*, Big Tour 145 cm aikaratsastus
1. P-Pilot Wout-Jan van der Schans 900.00 0 62.33
2. Boeve's Montreux Anne-Liza Makkinga 600.00 0 62.56
3. Chocola Z Mischa Everse 360.00 0 63.20
4. Vasco Mikael Forsten 280.00 0 64.27
Järjestäjä: http://csivalkenswaard.com sekä http://www.globalchampionstour.com
Sarjatilanne: http://www.globalchampionstour.com/ranking