SRL

Kerro kaverille:
03.01.2017


Anna-Julia Kontio ja Fardon Zürich 2016 MC, kuva Outi Räisänen

Ratsastuksen rankingtilastot ja valiomerkit 2016

Suomen Ratsastajainliiton rankingtilastoissa ratsastajalle lasketaan pisteet kaikilla niillä hevosilla, joilla hän on saavuttanut sijoituksia kilpailuissa. Tilastoissa ovat mukana kaikki kansainvälisten kilpailujen sijoitukset sekä kotimaisten 3–5 tason kilpailuista saadut pisteet. Ulkomaiden kansallisten kilpailujen sijoitukset otetaan huomioon ratsastajan tekemän ilmoituksen perusteella.

Valiomerkin voittaa oman ryhmänsä paras ratsukko tai valjakko, eli kilpailijan ja hevosen yhteenlasketut pisteet ratkaisevat.

Esteratsastuksessa rankingin kärkeen nousee kansainvälisellä huipputasolla menestyksellä kilpaillut Anna-Julia Kontio, joka voittaa myös senioreiden valiomerkin ratsullaan Fardon. Ratsastaja keskeytti kilpauransa syksyllä henkilökohtaisista syistä. Toisena on kesän LähiTapiola gp-sarjaa hallinnut SM-pronssimitalisti Susanna Granroth.


Terhi Stegars ja Axis TSF MC-finaali 2016, kuva SRL Outi Räisänen

Kouluratsastuksen ylivoimainen rankingykkönen oli Terhi Stegars, joka menestyi maailmancupin osakilpailuissa ja osallistui myös sarjan finaaliin oriilla Axis TSF. Valiomerkin voittaa SM-kultapari Anna von Wendt ja Denzel.


Sanna Siltakorpi - Bofey Bridge, kuva SRL Heidi Lammi, heidilammi.galleria.fi

Kenttäratsastuksen kärkeen nousee kansainvälisesti menestynyt ja Suomen mestaruuden voittanut Sanna Siltakorpi. Ratsastaja saa valiomerkin Bofey Bridgellä mm. kolmen kansainvälisen voiton ja kolmen tähden sijoituksen kera. Hänen avopuolisonsa, olympiaratsastaja Elmo Jankari on rankingkakkonen.


Jouni Heikinheimo ja El Carillo, groomina Stefan Nyman MM2016, kuva hippoevent.at, Ann-Kathrin Drumm


Valjakkoajossa hevosyksiköissä rankingin ja valiomerkin ottaa Jouni Heikinheimo, joka ajoi MM-kilpailuissa upeasti viidenneksi El Carillon kanssa. Poniyksiköissä ykkösnimet ovat mm. kolme kansainvälistä voittoa ottaneet Leena Vähä-Erkkilä ja S.W. Summer’s Dream Prince.


Katja Karjalainen ja High Flow, kuva Suomen paralympiakomitea


Vammaisratsastuksessa menestyi parhaiten Rion paralympialaisissa pistesijoille noussut Suomen mestari Katja Karjalainen, joka saa myös valiomerkin ratsullaan Woikoski High Flow.


Alina Garcia Huovinen ja Beobide, kuva Annina Huovinen

Matkaratsastuksen ensimmäinen on kansainvälisiä sijoituksia ottanut MM-ratsastaja Alina Huovinen Garcia. Valiomerkin hän saa hevosella Laziz B, tuloksena mm. kolmossija kolmen tähden kilpailuissa.


Pirjo Marjanen ja Mosly Investin Gold, kuvaaja Rainer Salo

Lännenratsastuksen all-around lajien johdossa ovat trailin SM-voittajat Pirjo Marjanen ja Mosly Investin Gold. Reiningin ykkösnimi on kansainvälisesti menestynyt, MM-kisojen paras suomalaisnimi Maria Astikainen. Valiomerkin hän saavuttaa ratsulla Chic Ruf Enterprise, jolla hän voitti Ypäjän kaksi kansainvälistä kilpailua.


Maria Astikainen - Antarismartin MM2016 kuva Andrea Bonaga

Yksinvikellyksen ykkönen oli Meri Järvenpää, joka kilpaili kansainvälisesti menestyen ja edusti Suomea ainan MM-tasolla asti.
Meri Järvenpää - Poker, vikellyksen SM-kisa 2016, kuva SRL Hanna Heinonen.

Listauksessa on lajeittain ja ryhmittäin viisi parasta, tasapisteissä olevat sijoittuvat samalle sijalle. Ratsastajan nimen perässä on tämän edustaman seuran lyhenne, seuran kotipaikkakunta sekä vuonna 2016 saadut pisteet.

Päivitetyt pistetilastot olympialajeissa ja kilpailupalvelu Kipasta hakurilla: LINKKI
Seurojen nimet, lyhenteet ja kotipaikat: LINKKI

ESTERATSASTUS

Seniorit
1. Anna-Julia Kontio, TRS, Tampere 2258,5
2. Susanna Granroth, HARI, Janakkala 1804,8
3. Kati Lekander-Widmann HOR, Hollola 1587
4. Janna Jensen, HARI, Janakkala 1050,9
5. Henri Kovács, KF, Helsinki 963

Nuoret
1. Joni Koivusalo, EPUR, Seinäjoki 617,4
2. Miisa Pulkkanen, KURAT, Kurikka 420,4
3. Emma Tallberg TN, Kirkkonummi 383
4. Johanna Talvio, CR, Kirkkonummi 239
5. Nita Raiskio, TRS, Tampere 234,5

Juniorit

1. Jenni Kammonen, VirRat, Virrat 453,5
2. Janina Kvarnström, SUR, Siuntio 375,8
3. Wilma Heikkinen, HARI, Janakkala 325
4. Rosa Mäkelä, HämR, Hämeenlinna 278,5
5. Ilona Mäkipere, VARSA, Huittinen 217,8

Ponit

1. Jasmin Kallio, CR, Kirkkonummi 150
2. Sofia Soilu, TFC, Vihti 146,8
3. Aida Nyman, LOR, Lohja 127
4. Claire Mannerkoski, VITRA , Kirkkonummi 84
5. Matias Ventelä, JARA, Jalasjärvi 77

Hevoset
1. Fardon 920
2. Pacific des Essarts 748,5
3. Anatevka 723,3
4. Cadanz 505,5
5. Wilhelmina 482,9

Ponit
1. Harco 150
2. Pin Rock's Hustle And Bustle 114,8
3. Hannelore II 107
4. Drishoge Bobby Sparrow 84
5. Little Kim 72

Valiomerkit
Seniorit: Anna-Julia Kontio – Fardon, TRS
Nuoret: Joni Koivusalo – Renessin, EPUR
Juniorit: Jenni Kammonen – Tobima, VirRat
Ponit: Jasmin Kallio – Harco, CR


KOULURATSASTUS

Seniorit
1. Terhi Stegars, RCC, Kirkkonummi 2547,5
2. Anna von Wendt, BJÖRK, Kemiönsaari 952,5
3. Stella Hagelstam, BoeR, Porvoo 847
4. Henri Ruoste, TSR, Kaarina 782,5
5. Kira Kanerva, HyvUra, Hyvinkää 585,5

Nuoret
1. Ella Paloheimo, HyvUra, Hyvinkää 433,5
2. Susanna Therman, HURA, Hyvinkää 416
3. Janni Martikainen, KRK, Espoo 367,5
4. Anna Tallberg, TN, Kirkkonummi 149
5. Joni Nikkanen, NIKA, Espoo 115
5. Rosanna Melametsä, TN, Kirkkonummi 115

Juniorit
1. Daniela Therman, HURA, Helsinki 348
2. Kiia Kuosa, HyvUra, Hyvinkää 227
3. Ida-Lotte Peltoniemi, YR, Ypäjä 126
4. Olivia Vliek, DC, Vihti 96,5
5. Tinja Ekroth, HyvUra, Hyvinkää 89

Poniratsastajat

1. Amudha Huttunen, KuoR, Kuopio 148
2. Jenni Silventoinen, KOR, Kotka 147
3. Emmi Heikkinen, SiRa, Siilinjärvi 79
4. Noora Pajari, MELARA, Tornio 77
5. Lilli-Roosa Mehtäjärvi, SRS, Salo 67

Valiomerkit
Seniorit: Anna von Wendt – Denzel, BJÖRK
Nuoret: Ella Paloheimo – Wolle Wolkenstein, HyvUra
Juniorit: Daniela Therman – Sara Enshöj, HURA
Ponit: Amudha Huttunen – Pin Rock’s Hannibal, KuoR

KENTTÄRATSASTUS

Seniorit
1. Sanna Siltakorpi, TRS, Tampere 473
2. Elmo Jankari, TR, Turku 183,5
3. Aki Karhapää, LmR, Lempäälä 169
4. Kirsi Oksanen, ONES, Kuopio 103
5. Tuija Rosenqvist, LmR, Lempäälä 70,5

Nuoret
1. Helena Kivelä, LR TEAM, Tampere 32
2. Olivia Harakka, VARSA, Huittinen 18
2. Axel Lindberg, HUSR, Sipoo 18
4. Ida Kuru, TS Ratu, Porvoo 14
5. Ida Takala, ImRa, Nurmijärvi 6
5. Milka Kaitanen, MySeRa, Mynämäki 6

Juniorit

1. Eirin Losvik, NURK, Uusikaarlepyy 233,5
2. Sami Siltakorpi, NR, Kankaanpää 49
3. Johanna Pohjonen, PeuRa, Kirkkonummi 33
4. Suvi Järvi, YRa, Ylöjärvi 30
4. Paula Wolontis, HeWi, Helsinki 30

Poniratsastajat

1. Veera Manninen, PRP-72, Pieksämäki 16,5
2. Anni Huovinen, SRC, Salo 16
3. Janita Eronen, TS Ratu, Porvoo 7,5
4. Taru Päljänoja, PRS, Parkano 6

Hevoset
1. Bofey Bridge 204
2. Ibis-A 125
3. Daffodil's Flamenco 119,5
4. Faith 114
5. Bofey Click 112

Ponit
1. Melbourne III 16,5
2. Fangorn 9
3. Sedna 7,5
4. Hanka 7
5. Kimberly 6

Valiomerkit
Seniorit: Sanna Siltakorpi – Bofey Bridge, TRS
Nuoret: Helena Kivelä – Hearty Höjris, LR TEAM
Juniorit: Eirin Losvik – Daffodil’s Flamenco, NURK
Ponit: Veera Manninen – Melrbourne III, PRP-72


PARARATSASTUS ELI VAMMAISRATSASTUS

Seniorit
1. Katja Karjalainen, EQ, Riihimäki 462
2. Jaana Kivimäki ValRa, Kouvola 305
3. Johanna Lindblad, BR, Raasepori 127
4. Teija Kurikka WinWin, Oulu 114
5. Sari Kajanmäki, Lu-SaR, Pori 49

Nuoret
1. Kaisla Osara, LSR 135
2. Jessica Kerttunen, UHU 90

Hevoset
1. Woikoski High Flow (2017 alk. Dr Doolittle) 462
2. Bellilene 305
3. Kom Furiko 135
4. Kain Aapeli 127
5. Madita 90

Valiomerkit
Seniorit: Katja Karjalainen – Woikoski High Flow (2017 alk. Dr Doolittle), EQ
Nuoret: Kaisla Osara – Kom Furiko, LSR

VALJAKKOAJO

Hevosyksiköt
1. Jouni Heikinheimo, LR, Lahti 302,5
2. Talvikki Järvinen, TwR, Hämeenlinna 214,5
3. Leena Kalalahti, LoumURa, Loimaa 152
4. Ben Simonsén, HusR, Sipoo 32
5. Marko Särmäharju, FCDC, Pornainen 22,5

Poniyksiköt
1. Leena Vähä-Erkkilä, HusR 315
2. Anne Friis, UrHu, Urjala 150,5
3. Annika Tamminen, LoimURa, Loimaa 124,5
4. Hannu Kalalahti, LoimURa, Loimaa 95
5. Leena Kalalahti, LoimURa, Loimaa 76

Hevoset

1. El Carillo 302,5
2. Danser T 160
3. Judym 152
4. Roy Jones 54,5
5. SG Hard Rock 32

Ponit
1. S.W. Summer’s Dream Prince 315
2. Friisin Paletti 150,5
3. Gnomas 124,5
4. Hessin Vihtori 95
5. Vuohimäen Havu 76

Valiomerkit
Hevosyksiköt: Jouni Heikinheimo – El Carillo, LR
Poniyksiköt: Leena Vähä-Erkkilä – S.W. Summer’s Dream Prince, HusR

LÄNNENRATSASTUS

All around
1. Pirjo Marjanen, HyR, Hyvinkää 53
2. Mari Valkonen, Power, Mäntsälä 32,5
3. Pia Leskinen, WRF, Vihti 25,5
4. Paula Suomalainen, WRS, Iisalmi 19
5. Janina Salo, HyR, Hyvinkää 16

Hevoset
1. Mosly Investin Gold 53
2. Chocos Buck n Bambi 32,5
3. As Smart as AI 25,5
4. Check Out My Daddy 19
5. Jepon Vili 16

Reining
1. Maria Astikainen, WRS, Iisalmi 23
2. Pete Perkiö, WRF, Vihti 15
3. Kari Vepsä, WRF, Vihti 12
4. Teija Pietilä, WRF, Vihti 7
5. Mari Häyhä, WRF, Vihti 6

Hevoset

1. Chic Ruf Enterprise 23
2. Guns Apocalypse Shok 15
3. Custom Slidetrack 12
4. Remidoc 7
5. Jesses Major Affair 6

Valiomerkit
All around: Pirjo Marjanen – Mosly Investin Gold, HyR
Reining: Maria Astikainen – Chic Ruf Enterprise, WRS

MATKARATSASTUS

Seniorit
1. Alina Huovinen Garcia, SISU, Punkalaidun 234
2. Tanja Lampinen, RIERAT, Jämsä 92,5
3. Mia Schauman, SuMaRa, Vihti 55,5
4. Ines Beilmann, NXR, Espoo 27
5. Anne Perälä, RIERAT, Jämsä 25

Nuoret
1. Roosa Salopää, AHH, Aura 34

Juniorit
1. Nea Mickelsson, SuMaRa, Vihti 50
2. Vera Keitaanranta, KAKE, Kaarina 30
3. Krista Saraniemi, RIERAT, Jämsä 10

Hevoset
1. Laziz B 87
2. Jussuf VIII 72
3. Kuvaharjun Andorra ox 55
4. Pink Floyd 45
5. Avialis LT ox 36,5

Valiomerkit
Seniorit: Alina Huovinen Garcia – Laziz B, SISU
Nuoret: Roosa Salopää – Ardas LT ox, AHH
Juniorit: Nea Mickelsson – Zero, SuMaRa
Veera Keitaanranta – Banu 3, KAKE

VIKELLYS

Yksinvikellys
- kaikki ikäluokat, naiset ja miehet
1. Meri Järvenpää, NXR 98
2. Heta Vihro, KERRA, 84,5
3. Emma Kalliomaa, LR 71,5
4. Rebecca Spadinger, KOPR, Kouvola 51
6. Veera Leikkainen, K-HR 45,5

Joukkuevikellys
AG Team Kadi 26

Hevoset

- jäljessä juoksuttajat
1. Vagebond - Maarit Laitinen 97
2. Poker - Aime Nederström-Alanko 74
3. C'est Moi - Sanna Tamminen/Maarit Laitinen 73
4. Rapunzel 5 - Laura Spadinger/Frank Spadinger) 45
5. Al Capone - Maria Bäck 36

Lisätietoja ja kysymykset, SRL Sport Office
Kilpailuassistentti Minttu Kuusisto, minttu.kuusisto@ratsastus.fi (4.1. asti)
Urheilujohtaja Aki Ylänne, aki.ylanne@ratsastus.fi (9.1. alkaen)