SRL

Kerro kaverille:
08.01.2018


Susanna Granroth - Anatevka, SM 2017, kuva SRL Hanna Heinonen www.hannaheinonen.com

Ratsastuksen rankingtilastot ja valiomerkit 2017

Suomen Ratsastajainliiton rankingtilastoissa ratsastajalle lasketaan pisteet kaikilla niillä hevosilla, joilla hän on saavuttanut sijoituksia kilpailuissa. Tilastoissa ovat mukana kaikki FEI:n tulostiedoista löytyvät kansainvälisten kilpailujen sijoitukset sekä kotimaisten 3–5 tason kilpailuista saadut pisteet. Ulkomaiden kansallisten kilpailujen sijoitukset otetaan huomioon ratsastajan tekemän ilmoituksen perusteella.

Valiomerkin voittaa oman ryhmänsä paras ratsukko tai valjakko eli kilpailijan ja hevosen yhteenlasketut pisteet ratkaisevat.

Esteratsastuksessa rankingin kärkeen nousee kotimaan pääkilpailuja hallinnut Suomen mestari Susanna Granroth, joka voitti mm. LähiTapiola GP-sarjat sekä Volkswagen Amarok Leading Rider -kilpailun voittoautoineen. Toiseksi kipuaa Saksan kansallisissa kilpailuissa menestyksellä ja ahkerasti urakoinut Kati Lekander-Widmann. Kolmantena on kansainvälisellä huipputasolla hienon kauden tehnyt Juulia Jyläs, joka oli Göteborgin EM-kilpailujen semifinalisti. Hän voittaa valiomerkin tammalla Courage T Z, jolla hän oli mm. Oslon viiden tähden GP:ssä toinen ja EM-kilpailujen yhteydessä hypätyn GP:n neljäs.

Kouluratsastuksessa Mikaela Lindh on rankingykkönen. Hän ottaa myös valiomerkin ratsulla Bellissimo L kansainvälisten GP-voittojen ja -sijoitusten perusteella. Toiseksi nousee Suomen mestari Stella Hagelstam, jolla on myös kansainvälinen gp-voitto sekä hyviä sijoituksia. Kolmantena on SM-hopeamitalisti Anna von Wendt.

Kenttäratsastuksen listauksen kärkipaikat jaettiin kansainvälisten menestysten perusteella. Eniten pisteitä otti Sanna Siltakorpi, joka voittaa myös valiomerkin kaksi kansainvälistä voittoa saavuttaneella Bofey Clickillä. Toisena on hänen avopuolisonsa Elmo Jankari ja kolmantena Tuija Rosenqvist.

Pararatsastuksessa ykkönen on Suomen mestaruuden ja hyvien EM-tulosten nosteessa Katja Karjalainen, joka saa myös valiomerkin ratsullaan Dr Doolittle.

Valjakkoajossa hevosyksiköissä rankingin johtosijan sekä valiomerkin ottaa Talvikki Järvinen ajettuaan mm. kolme kansainvälistä voittoa hevosella Danser T. Poniyksiköissä vastaavat tittelit korjaa hienon kansainvälisen kauden ja MM-kilpailuissa 23. tilalle ajanut Leena Vähä-Erkkilä S.W. Summer’s Dream Princellä.

Lännenratsastuksessa reiningin valtias on Suomen mestari, EM-edustaja Pete Perkiö, joka voitti valiomerkkiratsullaan Guns Apocalypse Shok Ypäjällä kahdet kansainväliset kilpailut. All-around lajien ykkönen on erinomaisen ja voitokkaan kansallisen kauden trailissa tehnyt Pirjo Marjanen hevosellaan Mosly Investin Gold.

Yksinvikellyksessä rankingin johtoon nousi juniorityttöjen Suomen mestari Lotta Merinen, jolla oli myös kaksi hyvää kansainvälistä sijoitusta. Joukkueista rankingin paras on Sipoossa toimiva AG Team Calitos, joka kilpaili myös kansainvälisillä areenoilla.

Matkaratsastuksen listauksessa ensimmäinen on Maria-Katariina Leinonen, joka ratsasti hevosellaan Terbium kolme kansallista kolmostason voittoa sekä SM-pronssia.

Alla olevassa listauksessa on lajeittain ja ryhmittäin olympialajeista kymmenen parasta ja muista lajeista viisi, tasapisteissä olevat sijoittuvat samalle sijalle. Ratsastajan nimen perässä on tämän edustaman seuran lyhenne, seuran kotipaikkakunta sekä vuonna 2017 saadut pisteet. Valiomerkin saavuttamiseen edellytetään vähintään 10 pistettä.

Hevosten rankingissa otetaan huomioon myös Ratsastajanliitolle toimitetut ulkomaisten ratsastajien tulokset Suomessa syntyneillä ja ensirekisteröidyillä hevosilla ja poneilla, jotka ovat Hippoksen rekisterissä tai joilla on SRL:n kilpailulupa.

Päivitetyt pistetilastot kilpailupalvelu Kipasta hakurilla: LINKKI
- Mukana ei vikellys, laskettu erikseen.

Islanninhevosten askellajiratsastuksen ranking täällä: https://www.feif.org/Sport/Ranking2017.aspx

Seurojen nimet, lyhenteet ja kotipaikat: LINKKI


Juulia Jyläksen Courage T Z
hyppäsi Göteborgin EM-kilpailujen ulkopuoliset esteluokat kaikki puhtaasti
ollen GP.n neljäs,
kuva SRL Hanna Heinonen.

ESTERATSASTUS

Seniorit
1. Susanna Granroth, HARI, Janakkala 2233,4
2. Kati Lekander-Widmann, HOR, Hollola 1956
3. Juulia Jyläs, TKR, Helsinki 1186,5
4. Anna-Julia Kontio, TRS, Tampere 1119
5. Janna Jensen HARI, Janakkala 969,9
6. Sanna Backlund, HARI, Janakkala 893,4
7. Marina Ehrnrooth, VITRA, Kirkkonummi 811,5
8. Hanna Tardiveau, AINO, Järvenpää 749,7
9. Jukka Rantanen, YR, Ypäjä 644,5
10. Venla Keränen, HURA, Helsinki 524,5

Nuoret
1. Emma Tallberg, TN, Kirkkonummi 703,5
2. John Antell, HURA, Helsinki 387,3
3. Wilma Heikkinen, HARI, Janakkala 357,5
4. Sara Kumpulainen, ORK, Oulu 290
5. Henna Kaaro, E-KR, Kotka 276
6. Johanna Talvio, CR, Kirkkonummi 228,4
7. Roosa Rajamäki, HARI, Janakkala 198,5
8. Elena Hämäläinen, HARI, Janakkala 151
9. Sophia Jurmo, VITRA, Kirkkonummi 131,5
10. Erica Mäkilä, KAKE, Kaarina 129

Juniorit
1. Janina Kvarnström, SUR, Siuntio 406,1
2. Ilona Mäkipere, VARSA, Huittinen 383,7
3. Teresita Bremer, HARI, Janakkala 250
4. Krista Tamminen, AINO, Järvenpää 168
5. Saara Kauppi, Team RR, Rusko 156,5
6. Jasmin Engblom, SRC, Salo 148,5
7. Neea Karvinen, KAKE, Kaarina 142,9
8. Alexandra Barthelaix, LOR, Lohja 120
9. Tiiu Tiihonen, KERRA, Kerava 117
10. Nelly Repo , SVR, Savonlinna 105,5

Lapsiratsastajat
1. Jenny Aarnio-Wihuri, KAKE, Kaarina 324,5
2. Aura Vasama, Ko-pRa, Hollola 198,5
3. Janina Keinänen, KAKE, Kaarina 73,5
4. Sophia Kelly , KyIF, Kirkkonummi 52,5
5. Anna Hämäläinen, CR, Kirkkonummi 31
6. Ada Ojanpää, KyIF, Kirkkonummi 29
7. Adelina Putta, Team RR, Rusko 14
8. Antonia Virtanen, AURA, Aura 9
9. Ella Orusmaa, KMR, Lieto 8
10. Wilma Lahtinen, KF, Helsinki 6,9

Poniratsastajat
1. Aida Nyman, LOR, Lohja 278
2. Sofia Soilu, TFC, Vihti 229
3. Sofia Saarinen, TRS, Tampere 129,5
4. Jasmin Kallio, CR, Kirkkonummi 65
5. Sanni Leino, PUNRA, Espoo 63,5
6. Mila Saukko , UHU, Tuusula 62
7. Elli Salomäki, HOR, Hollola 53
8. Antonia Virtanen, AURA, Aura 51
9. Sofia Pyrhönen, KyIF, Kirkkonummi 43
9. Nella Tossavainen, LOR, Lohja 43
9. Matias Ventelä, JARA, Jalasjärvi 43

Hevoset
1. Courage T Z 660
2. Anatevka 655,5
3. Wetrichta 550
4. Baccara 536,5
5. Wilhelmina 487,5
6. EVLI Ellington 473,5
7. Leopoldo 406,5
8. Bleu Lady 392,5
9. Cissy 350,5
10. Cortina II 340

Ponit
1. Rockstar 221
2. For Next Generation 108
3. Pin Rock's Hustle And Bustle 101
4. Cotton Socks 93
5. Harco 65
6. Sweet 60,5
7. Figaro 60
8. Hannelore II 57
9. Tullibards Piaf 53
10. Lotte V 43

Valiomerkit

Seniorit: Juulia Jyläs – Courage T Z, TKR
Nuoret: Sara Kumpulainen – Duc, ORK
Juniorit: Janina Kvarnström – Hyper Panda, SUR
Lapsiratsastajat: Jenny Aarnio-Wihuri – Holde Maide, KAKE
Poniratsukot: Aida Nyman – Rockstar, LOR


Mikaela Lindh ja Bellissimo L voittivat Ypäjän CDI3* -kilpailun GP:n maaliskuussa 2017, kuva SRL Jutta Koivula.

KOULURATSASTUS

Seniorit
1. Mikaela Lindh, TSR, Kaarina 978
2. Stella Hagelstam, BoeR, Porvoo 958,5
3. Anna von Wendt, BJÖRK, Kemiönsaari 706,5
4. Kira Kanerva, HyvUra, Hyvinkää 583
5. Henri Ruoste, TSR, Kaarina 563
6. Mia von Schantz, LOR, Lohja 557
7. Peggy Högsten, HR, Helsinki 503
8. Jenni Rintala, Korsholms, Mustasaari 486
9. Elisabet Ehrnrooth, HR, Helsinki 473
10. Maria Pyykönen, EQ, Riihimäki 454

Nuoret
1. Susanna Therman, HURA, Helsinki 379,5
2. Ella Paloheimo, HyvUra, Hyvinkää 316,5
3. Anna Tallberg, TN, Kirkkonummi 198
4. Jessica Jokiranta, NIKA, Espoo 155
5. Janni Martikainen, KRK, Espoo 104,5
6. Hanna Moilanen, ABC, Oulu 94
7. Sohvi Kuoppala, AINO, Järvenpää 66
8. Joni Nikkanen, NIKA, Espoo 50
8. Kerttu Kouri, YR, Ypäjä 50
10. Iina Mikkanen, DTT, Riihimäki 47

Juniorit
1. Daniela Therman, HURA, Helsinki 271,5
2. Ida-Lotte Peltoniemi, YR, Ypäjä 234
3. Sinna Pohja, DTT, Riihimäki 161
4. Elina Vilén, NIKA, Espoo 140
5. Kiia Kuosa, HyvUra, Hyvinkää 129,5
6. Lotta Sundberg, DC, Vihti 126
7. Janna Pursiainen, HanRa, Hankasalmi 117
8. Olivia Vliek, DC, Vihti 107
9. Emmi Lipponen, SiRa, Siilinjärvi 93
10. Camilla Aarnio-Wihuri, SRS, Salo 85

Lapsiratsastajat
1. Sanna Pirilä, ABC, 5

Poniratsastajat

1. Jenni Silventoinen, KOR, Kotka 173
2. Amudha Huttunen, KuoR, Kuopio 141,5
3. Ellen Vuorinen, KyIF, Kirkkonummi 92
4. Eveliina Havinen, Järvi, Alajärvi 91
5. Johanna Similä, TKR, Helsinki 54,5
6. Noora Pajari, MELARA, Tornio 48
7. Tuisku Lamberg, LIDRID, Oulu 33
8. Nea Pohtamo, DC, Vihti 32
9. Ella Ylitalo, KeSeRa, Keuruu 29
10. Wilma Leminen, K-GR, Kokkola 28

Hevoset
1. Donnperignon 826
2. Duendecillo P 758
3. Bellissimo L 702
4. New Hill Julitrea 520,5
5. Lord of Lennox vF 503
6. Denzel 440,5
7. Zalzatime 412
8. Dragonheart 387,5
9. Wizard II 368
10. Dixiland 363

Ponit
1. Hazelberg's Macho 173
2. Pin Rock's Hannibal 141,5
3. V.K. Nestor 92
4. Ronaldo 91
5. Hunsingo's Twister 54,5
6. Reitland's Du nur Du B 34
7. Tallinmäen Hektor 33
8. Pin Rock's Laverne 32
9. Ras Trent 29
10. Klockas Innishannon 28

Valiomerkit
Seniorit: Mikaela Lindh – Bellissimo L, TSR
Nuoret: Susanna Therman – Dragonheart, HURA
Juniorit: Daniela Therman – Sara Enshöj, HURA
Poniratsukot: Jenni Silventoinen – Hazelberg’s Macho, KOR


Sanna Siltakorpi ja Bofey Click Sopotissa keväällä 2017, kuva Jutta Koivula.

KENTTÄRATSASTUS

Seniorit
1. Sanna Siltakorpi, NR, Kankaanpää 380
2. Jankari Elmo, TR, Turku 199
3. Tuija Rosenqvist, LmR, Lempäälä 55
4. Pauliina Swindells, VARSA, Huittinen 54
5. Johanna Soiluva, HeWi, Helsinki 51
6. Nicola Pitkänen, JOKERA, Tuusula 38
7. Aki Karhapää, LmR, Lempäälä 34
7. Janina Karinen, HA-71, Varkaus 34
9. Jaana Pulkkinen, E-KR, Kotka 29
9. Nina Steiner, LR TEAM, Tampere 29

Nuoret

1. Noora Cederberg, PeuRa, Kirkkonummi 165
2. Eirin Losvik, NURK, Uusikaarlepyy 138
3. Anni Rissanen, KuoR, Kuopio 98
4. Tuike Laaksonen, LmR, Lempäälä 40,5
5. Axel Lindberg, HusR, Sipoo 38
6. Linda Immonen, SuoVaRi, Suonenjoki 24
7. Natalia Peltokangas, PeRa, Veteli 12

Juniorit
1. Johanna Pohjonen, PeuRa, Kirkkonummi 72
2. Veera Manninen, PRP-72, Pieksämäki 60
3. Suvi Järvi, YRa, Ylöjärvi 36
4. Sami Siltakorpi, NR, Kankaanpää 35,5
5. Noora Ala-Äijälä, LaRa, Laitila 23
6. Anni Huovinen, SRC, Salo 18
7. Hedwig Wikström, ErE, Sipoo 16
8. Elmo Laiho, KeSeRa, Keuruu 15

Poniratsastajat
1. Siiri Hietalahti, PeRa, Veteli 10,5
2. Hedwig Wikström, ErE, Sipoo 9
2. Nanna Peltokangas, IiRat, Iisalmi 9
4. Julia Nikkanen, LmR, Lempäälä 7,5

Hevoset
1. Bofey Click 123
2. New Port W 101
3. Tilda V 100
4. Lady Jane S 98
5. Bofey Bridge 88
6. Daffodil's Flamenco 82,5
7. Coffey 65
8. Duchess Désirée 64
9. Conner K 63
10. Colibri 60

Ponit
1. Connors Lady 10,5
2. Ruusukiven Laura's Bettina 9
2. Snow Princess 9
4. Ibris 7,5

Valiomerkit
Seniorit: Sanna Siltakorpi – Bofey Click, NR
Nuoret: Noora Cederberg – Tilda V, PeuRa
Juniorit: Johanna Pohjonen – Conner K, PeuRa
Poniratsukot: Siiri Hietalahti – Connors Lady, PeRa


Katja Karjalainen ja Dr Doolittle EM-radalla 2017, kuva Sonja Holma.

PARA- ELI VAMMAISRATSASTUS

Seniorit
1. Katja Karjalainen, KKR, Hyvinkää 420
2. Jaana Kivimäki, ValRa, Kouvola 284
3. Johanna Lindblad, BR, Raasepori 189
4. Sanna Koskiluhta, VH, Vaasa 67
5. Marja Mikola, OKRA, Lahti 61

Nuoret
1. Kaisla Osara, LSR, Lohja 264
2. Jessica Kerttunen, UHU, Tuusula 115

Hevoset
1. Dr Doolittle 420
2. Bellilene 284
3. Kom Furiko 264
4. Kain Aapeli 179
5. Westside 115

Valiomerkit
Seniorit: Katja Karjalainen – Dr Doolittle, KKR
Nuoret: Kaisla Osara – Kom Furiko, LSR

Talvikki Järvinen ja Danser T Savijärven PM-radalla, kuva SRL / Heidi Lammi.

VALJAKKOAJO

Hevosyksiköt
1. Talvikki Järvinen, TwR, Hämeenlinna 349,5
2. Ben Simonsén, HusR, Sipoo 148
3. Leena Kalalahti, LoimURa, Loimaa 118
4. Jouni Heikinheimo, LR, Lahti112,5
5. Sanna Tirkkonen, HusR, Sipoo 92

Hevosparit

1. Tove-Maria Holmasto, Pornainen FCDC, 163,5

Poniyksiköt
1. Leena Vähä-Erkkilä, HusR, Sipoo 268
2. Hannu Kalalahti, LoimURa, Loimaa 229,5
3. Anne Friis, UrHu, Urjala 185
4. Leena Kalalahti, LoimURa, Loimaa 175,5
5. Raisa Takkinen, ValRa, Kouvola 158

Poniparit
1. Mia Ventoniemi, HyR, Hyvinkää 15

Valiomerkit
Hevosyksiköt: Talvikki Järvinen – Danser T, TwR
Hevosparit: Tove-Maria Holmasto – Pluto Hires, Siglavy Cicero, FCDC
Poniyksiköt: Leena Vähä-Erkkilä – S.W. Summer’s Dream Prince, HusR
Poniparit: Mia Ventoniemi – Lizalie Miris, Najad, HyR


Pete Perkiö - Guns Apocalypse Shok Ypäjän kansainvälisissä kilpauissa Finnderbyssä kesäkuussa, kuva SRL Heidi Lammi.

LÄNNENRATSASTUS

REINING

Seniorit
1. Pete Perkiö, WRF, Vihti 31
2. Maria Astikainen, WRS, Iisalmi 18,5
3. Teija Pietilä, WRF, Vihti 17
4. Maria Mustonen, WRF, 12
5. Auli Kuisma TRS, Tampere 8

Juniorit
1. Elena Wuorimaa, SLIDERS, Inkoo 4
1. Nyyti Rounioja, TRS, Tampere 4

Lapsiratsastajat
1. Maia Vidgren, WRF, Vihti 2

Hevoset
1. Guns Apocalypse Shok 31
2. Remidoc 17
3. Antarismartin 14,5
4. KV Stormlost Charley 8
4. The Genuine Rooster 8
4. Chic Ruf Enterprise 8

Valiomerkit
Seniorit: Pete Perkiö – Guns Apocalypse Shok, WRF

ALL AROUND

Seniorit
1. Pirjo Marjanen, HyR, Hyvinkää 73
2. Paula Suomalainen, WRS, Iisalmi 58
3. Satu Olkkonen, HyR, Hyvinkää 52,5
3. Pia Leskinen, WRF, Vihti 52,5
5. Janina Salo, HyR, Hyvinkää 42,5

Nuoret
1. Minna-Maria Heinonen, HyR, Hyvinkää 25
2. Johanna Jääskeläinen, WRS, Iisalmi 4

Juniorit
1. Elena Wuorimaa, SLIDERS, Inkoo 4

Hevoset
1. Mosly Investin Gold 73
2. Check Out my Daddy 58
3. Heza Cool Charm 52,5
3. As Smart As Al 52,5
5. Justa Chocolate Star 42,5

Valiomerkit
Seniorit: Pirjo Marjanen – Mosly Investin Gold, HyR
Nuoret: Minna-Maria Heinonen – Jepon Vili , HyR

VIKELLYS

Yksinvikellys
- samassa listauksessa seniorit, juniorit ja lapset
1. Lotta Merinen, HTL, Akaa 102
2. Veera Leikkainen, K-HR, Hämeenlinna 93.5
3. Moona Bäck, TRS, Tampere 86.5
4. Anna Kivistö, TRS, Tampere 66.5
5. Liina Saarela, JRS, Järvenpää 47.5

Lotta Merinen - Caballos Latimer, vikellyksen SM-radalla 2016, kuva SRL Hanna Heinonen.

Joukkueet
1. AG Team Calitos, Sipoo 43
2. AG Junior Team, Sipoo 30
3. Team Equillence Supersankarit, Tampereen seutu 23

Hevoset
1. C'est Moi 91
2. Atterupgaards Marlene II 84
3. Cheyenne 57
4. Sorrex 55
5. Caballos Latimer 49

(Vikellyksessä ei jaeta valiomerkkejä)


Maria-Katariina Leinonen ja Terbium SM-radalla 2017, kuva Salla Kuikka.

MATKARATSASTUS

Seniorit
1. Maria-Katariina Leinonen, MySeRa, Mynämäki 42
2. Ines Beilmann, NXR, Espoo 28
2. Annika Tienhaara, YR, Ypäjä 28
4. Anne Perälä , RIERAT, Jämsä 24
5. Tanja Turunen, RIERAT, Jämsä 23

Nuoret
1. Mari Marjatsalo, SuMaRa, Vihti 28

Juniorit
1. Sara Töppärä, JolHy, Sastamala 32
2. Nea Mickelsson – SuMaRa, Vihti 12
3. Minttu-Maaria Mäntylä, SoRa, Sodankylä 10

Hevoset
1. Terbium 42
2. Hypnoze 32
3. Local Sunshine 28
3. Marvel Apt 28
5. Millionfield's Roadrunner 24

Valiomerkit

Seniorit: Maria-Katariina Leinonen – Terbium, MySeRa
Nuoret: Mari Marjatsalo – Wierusz, SuMaRa
Juniorit: Sara Töppärä – Hypnoze, JolHy

Lisätietoja ja kysymykset:

SRL Sport Office
Kilpailuassistentti Minttu Kuusisto, minttu.kuusisto@ratsastus.fi(9.1. asti)
Urheilujohtaja Aki Ylänne, aki.ylanne@ratsastus.fi

(Päivitetty 8.1.2017 klo 14.33 Hannu Kalalahden etunimi oikein)