SRL

Kerro kaverille:
07.08.2011

Simonsén voittoon ja johtoon PM-parivaljakoissa maratonissa

Ben Simonsén - Kaisu Simonsén - Kidi ja Artemis, kuva Anna E Vähäkuopus.

Ben Simonsén ajoi Kidillä ja Artemiksella Norjan Starumin PM-kisoissa hevosparivaljakoissa lauantain maratonilla voittoon yli kymmenen pisteen erolla seuraavaan. Kuski otti samalla johtoaseman parivaljakoissa ennen sunnuntain ratkaisevaa tarkkuuskoetta.

Anna Lehtiö - Artturi Lehtiö - Ekens Contact ja Ekens Concept, kuva Anna E Vähäkuopus.

Anna Lehtiö oli poniparivaljakollaan Ekens Contact ja Ekens Concept kestävyyskokeessa toinen ja säilyttää otteensa hopeaan.

Tirkkonen viides, Heikinheimo kuudes hevosyksiköissä

Hevosyksiköissä Sanna Tirkkonen oli Nelson III:lla koulukokeen jälkeen kolmantena, mutta seitsemäs sija maratonilla tiputti valjakon viidenneksi. Hänen kannoilleen nousi Jouni Heikinheimo, joka kiidätti El Carillonsa maratonilla neljänneksi. Leena Kalalahti joutui keskeyttämään Kihin Jussilla ja joukkueen varajäsen Annika Härkönen on nyt 14. tilalla Conversano Legenyn kanssa.

Sanna Tirkkonen - Pekka Miilumäki - Nelson III, kuva Anna E Vähäkuopus.

Poniyksiköissä Hannu Kalalahti on Hessin Vihtorilla edelleen kahdeksas. Tove-Maria Holmasto ja Lupsun-Pimu ovat 10. tilalla ja Saana Hakala on Pätkä Jätkällä yhdestoista eli viimeinen.

Jouni Heikinheimo - Stefan Nyman - El Carillo, kuva Anna E Vähäkuopus.

Valjakkoajon Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut 4.-7.8.2011, Starum Norja
Yhteistulokset koulu- ja maratonosakokeiden jälkeen

Hevosyksiköt (17/5)
1) Henrik Höper / Bilsbaeks Safir DEN -119,88
2) Öivind Mikkelsen / Tiger Hedegaard NOR -130,29
3) Glenn Hesslo / Speedy SWE -131,01
4) Cecilia Qvarnström / Sveland Sacramento SWE -132,65
5) Sanna Tirkkonen / Nelson III FIN 134,78
6) Jouni Heikinheimo / El Carillo FIN -135,93
7) Ane Wieder / Egelund Meteor DEN -139,22
8) Anneli Blomberg / Hertiginnan II SWE -144,28
9) Monika Koier Andersen / Regiment DEN -152,91
10) Torill Storholm / Frodo II NOR -156,38
11) Ronny Jensen / Favory Amaranta XV10 DEN -162,39
12) Camilla Lind / Disco Diamond SWE -163,75
13) Thomas Sjöberg / Marlej SWE -175,90
14) Annika Härkönen / Conversano Legeny FIN -183,03
15) Tina Nielsen / Herzzauber DEN -206,37
Kesk. Leena Kalalahti / Kihin Jussi FIN
Hyl. Peter Koux / Cartier DEN

Hevosparit (6/2)
1) Ben Simonsén / Kidi, Artemis FIN -140,82
2) Eva Ottosson / Belinek, Kakado SWE -148,62
3) My Eklund / Decibelle, Pikachu SWE -158,50
4) Bjarne Thor Christensen / Samba Girl, Zeus DEN -160,79
5) Camilla Ahlberg / Fleury, Carat SWE -165,80
6) Jens Tang Sörensen / Mericur Hedegaard, Hercules Attrup DEN -174,27

Poniyksiköt (11/3)
1) Susanne Ankermark / Windy Boy Rocket SWE -121,41
2) Rebecca Kristiansen / Plassens Lucky Luke SWE 127,68
3) Wenche Johannesen / Rappen NOR -131,82
4) Amanda Justesen / Fini DEN -139,76
5) Arnild Arp-Hansen / Bodenthals Dancer Hit DEN -142,02
6) Ingrid Hesslo Levin / Bodethals Notre Petit SWE -145,19
7) Karin Bondeson / Mimer 200 SWE -147,61
8) Hannu Kalalahti / Hessin Vihtori FIN -149,30
9) Tove-Maria Holmasto / Lupsun-Pimu FIN -155,70
10) Inga Marie Kjaersdalen / Hadley NOR -156,64
11) Saana Hakala / Pätkä-Jätkä FIN -164,13

Poniparit (3/1)
1) Marie Nilsson / Hest, Hotl Lips, Cliff SWE -146,44
2) Anna Lehtiö / Ekens Concept, Ekens Contact FIN -148,31
3) Ewa Nowén / Bryggaren, Slåttergubbens Rufus SWE -150,7

Joukkuetulokset kahden osakokeen jälkeen
Hevosyksiköt
1) DEN -256,03
2) SWE -263,66
3) FIN -270,71
4) NOR -286,67

Hevosparit
1) SWE -305,97
2) DEN -335,06

Poniyksiköt
1) SWE -249,09
2) DEN -281,78
3) NOR -288,46
4) FIN -305,00

Tulokset, maraton 6.8.

Hevosyksiköt (17/5)
1) Öivind Mikkelsen / Tiger Hedegaard NOE -73,97
2) Glenn Hesslo / Speedy SWE – 76,23
3) Henrik Höper / Bilsbaeks Safir DEN -77,13
4) Jouni Heikinheimo / El Carillo FIN -79,87
5) Ane Wieder / Egelund Meteor DEN -81,49
6) Cecilia Qvarnström / Sveland Sacramento SWE -84,14
7) Sanna Tirkkonen / Nelson III FIN -84,73
8) Anneli Blomberg / Hertiginnan II -88,22
9) Monika Koier Andersen / Regiment DEN -94,41
10) Camilla Lind / Disco Diamond SWE -95,40
11) Torill Storholm / Frodo II NOR -99,68
12) Ronny Jensen / Favory Amaranta XV10 DEN -101,85
13) Thomas Sjöberg / Marlej SWE -111,64
14) Annika Härkönen / Conversano Legeny FIN -113,65
15) Tina Nielsen / Herzzauber DEN -151,71
Kesk. Leena Kalalahti / Kihin Jussi FIN
Hyl. Peter Koux / Cartier DEN

Hevosparit (6/2)
1) Ben Simonsén / Kidi, Artemis FIN -86,29
2) Eva Ottosson / Bielinek, Kakado SWE -96,27
3) Bjarne Thor Christensen / Samba Girl, Zeus DEN -102,29
4) My Eklund / Decibelle, Pikachu SWE -103,46
5) Jens Tang Sörensen / Mericur Hedegaard, Hercules Attrup DEN -109,63
6) Camilla Ahlberg / Fleury, Carat SWE -111,91

Poniyksiköt (11/3)
1) Susanne Ankermark / Windy Boy Rocket SWE -78,66
2) Wenche Johannesen / Rappen NOR -79,47
3) Rebecca Kristiansen / Plassens Lucky Luke SWE -81,09
4) Amanda Justesen / Fini DEN -81,78
5) Tove-Maria Holmasto / Lupsun-Pimu FIN -87,60
6) Arnild Arp-Hansen / Bodenthals Dancer Hit DEN -88,64
7) Hannu Kalalahti / Hessin Vihtori FIN -88,76
8) Ingrid Levin Hesslo / Bodethals Notre Petite SWE -90,28
9) Karin Bondeson / Mimer 200 SWE -90,52
10) Inga Marie Kjaersdalen / Hadley NOR -91,62
11) Saana Hakala / Pätkä-Jätkä FIN -95,14

Poni parit (3/1)
1) Ewa Nowén / Bryggaren, Slåttengubbens Rufus SWE -89,47
2) Anna Lehtiö / Ekens Contact, Ekens Concept FIN -93,53
3) Marie Nilsson / Hot Lips, Cliff SWE -96,14

Järjestäjä: http://nordicdriving.info

Paljon kuvia kisoista: www.valjakko.net

P.S. Kiitokset jälleen käsinkirjoitetuista tuloslistoista valjakkotiimin tiedottaja Anna E. Vähäkuopukselle!