SRL

Kerro kaverille:
02.07.2017

Mikaela Lindh ja Bellissimo L tyytyväisinä ratansa jälkeen. Kuva: Marko Bjlörs.

Kaisla Osaralle pronssia Hammarössä

Kaisla Osara sai hienosti pronssia pararatsastuksessa. Kaislan ja Kom Furikon vapaaohjelma sujui tasaisen varmasti ilman rikkeitä ja tulos oli 69, 250 prosenttia. Myös Jessica Kerttunen ja Westlife tekivät hyvän tuloksen, 65,820 prosenttia.

Mikaela Lindh teki tänään hienon vapaaohjelman seniorien kouluratsastuksessa ja sai tuloksen 71,445. Se riitti neljänteen sijaan kovatasoisessa kilpailussa, jonka voitti Ruotsin Minna Telde.

Tallberg ja Tiihonen neljänsiä esteillä

Esteradalla Tiiu Tiihonen jatkoi varmaa ratsastustaan junioreissa. Hän selvitti kaikki radat ilman pudotuksia, mutta henkilökohtaisen finaalin ensimmäisellä kierroksella tuli yksi aikavirhe. Tiiu oli hienosti neljäs. Nuori Teresita Bremer paransi otteitaan kilpailun edetessä ja oli lopputuloksissa seitsemäs. Tänään hänellekin tuli vain yksi aikavirhe ensimmäiseltä kierrokselta.

Nuorten esteratsastajien (21 v.) kilpailun voitti Norjan Nadja Havnegjerde – Dynamique Dml. Ratsukko otti kaikilta kierroksilta yhteensä yhden aikavirheen. Muista mitaleista nähtiin kolmen ratsukon uusinta, jossa mukana oli myös Suomen Emma Tallberg – Dolce Vita Crosby. Emma sai harmillisesti kolme pudotusta ja oli yhteistuloksissa neljäs hyvin kilpailun jälkeen.

U25-luokan mestaruuden voitti Ruotsin Josephine Karlsson saatuaan yhteensä 5 virhepistettä. Kaikki suomalaisratsastajat jättivät tällä kertaa kisan kesken.

Tuloksia

Pararatsastus

CPEDI3*, ryhmä IV, vapaaohjelma (5 lähti – 5 sijoittui): 1) Louise Etzner Jakobsson – Zernard SWE 78,100 %; 2) Anita Hennie Johnsen – Lindegaard Lucky NOR 70,800 %, 3) Kaisla Osara – Kom Furiko FIN 69,250 %, … 5) Jessica Kerttunen – Westside FIN 65,820 %.

CPEDI3*, ryhmä III, vapaaohjelma (3 lähti – 3 sijoittui): 1) Felicia Grimmenhag – Tarot E SWE 71,960 %, 2) Caroline Cecilie Nielsen – Davidoff 188 DEN 69,560 %, 3) Johanna Lindblad – Kain Aapeli FIN 68,086 %.

Kouluratsastus

CDI3* Seniorien grand prix kür (9 lähti – 5 sijoittui): 1) Minna Telde – Isac SWE 75,060 %, 2) Malin Rinné – Scharmeur SWE 72,795 %, 3) Malene Kohlschmidt Ebbesen – Mira DEN 72,500 %, 4) Mikaela Lindh – Bellissimo L FIN 71,445 %; … 8) Anna von Wendt – Denzel FIN 66,840 %, 9) Peggy Högsten – Lord of Lennox VF FIN 64,820 %.

Esteratsastus:

CSIOJ, henkilökohtainen kilpailu:1) Janelle Larsson – Staralme Esc Z SWE 0-uus. 0-43,17, 2) Anne Katrine Kolborg Johansen – Abildgaards Sonate DEN 0-uus. 4-42,21, 3) Wilma Marklund – Carlogero SWE 0-uus. 4-42,69, 4) Tiiu Tiihonen – Spartan IM 1, 7) Teresita Bremer – Zsa-Zsa FIN 7, … 14) Krista Tamminen – Axel V FIN 21, 17) Janina Kvarnström – Hyper Panda FIN 24, 19) Johanna Ferrante – Jericho van de Zeschoek FIN hyl.

CSIOY Nuorten ratsastajien henkilökohtainen kilpailu: 1) Nadja Havnegjerde – Dynamique Dml NOR 1, 2) Synne Ljosland – Hope NOR 4 – uus. 0-47,20, 3) Sofie Ekestubbe – Bilexa SWE 4-uus. 0-51,20, 4) Emma Tallberg – Dolce Vita Crosby FIN 4-uus. 12-44,44, … 12) Wilma Heikkinen – Barco M FIN 27, 14) Henna Maria Kaaro – Doctro FIN 29, 17) Roosa Rajamäki – Scapa d’ Airsain FIN 41, 18) Hanna Nordström – Alecey FIN 48. Johanna Talvio – Chelsea FIN hyl.

CSIU25 Henkilökohtainen kilpailu (15 lähti – 6 sijoittui): 1) Josephine Karlsson – Nolita de Loubet SWE 5, 2) Solveig Newermann – Wodka NOR ja Pernille Tribler – Alfina 3 DEN 6 – uus. kesk.. Vilma Catani – Quirinal FIN, Susanna Granroth – Anatevka FIN, Julia Engblom – Verdi FIN ja Antonia Hartwall – Bewitched FIN kesk.

Junioriesteratsastajat tutustumassa rataan Sanna Backlundin johdolla. Kuva: Harri Nordström.