Ratsastuksessa tapahtuu

1) Suomalaisia kansainvälisissä kilpailuissa
2) Ratsastuskilpailuja Suomessa
3) Tapahtumia
4) Ratsastuslähetyksiä

1) SUOMALAISIA KANSAINVÄLISISSÄ KILPAILUISSA

Olympialajeissa kilpaillaan FEI:n tasoilla 1­­–5*, joista 5* on korkein taso. Muutokset osallistumisissa mahdollisia, päivitetty tieto täällä.

21.–25.10. Valjakkoajon MM-kilpailut, hevosyksiköt, Pau, Ranska / https://www.event-pau.com/
Talvikki Järvinen – Danser T

Aikataulu
Ti 20.10. Hevostarkastus
Ke 21.10. Koulukoe, 1. osuus
To 22.10. Koulukoe, 2. osuus
Pe 23.10. Kestävyyskoe eli maraton
Su 25.10. Tarkkuuskoe
Talvikki Järvisen oma kisasivu: https://www.facebook.com/teamdansert/

22.–25.10. Kenttäratsastusta CCI5*-L Pau, Ranska / https://www.event-pau.com/
Elmo Jankari – Soraya
Aikataulu
Ke 21.10. Hevostarkastus
To 22.10. Koulukoe, 1. osuus
Pe 23.10. Koulukoe, 2. osuus
La 24.10. Maastokoe
Su 25.10. Rataestekoe

Kilpailun FB-sivu, livelähetyksiä: https://www.facebook.com/5EDPofficiel

Valjakon tuloksia ja lähtölistoja: https://www.hoefnet.nl/kalender-uitslagen-startlijsten/worldsinglespau2020/

Kenttäratsastuksen tulospalvelu: https://results.worldsporttiming.com/event/33

Talvikki Järvisen FB-kisasivu: https://www.facebook.com/teamdansert

22.–25.10. Kenttäratsastusta CCI1* Montelibretti, Italia / www.robertobonfili.weebly.com
Noora Cederberg – Renkum Lad

22.–23.10. Matkaratsastusta CEI2* 120 km Sant Boi de Llucanes, Espanja / http://www.rfhe.com/
Alina Huovinen Garcia – Ettissalet

24.–26.10. Kenttäratsastusta CCI3*-S Kristianstad, Ruotsi / https://idrottonline.se/GardsRF-Ridsport/  
Eirin Losvik – Daffodil’s Flamenco
Lotte Palmgren – Bob
CCI1*-intro: Tuisku Lamberg – Mayday II, Axel Lindberg – Bonapartis, Switchblade
CCI2*-L: Emmi Tapio – Evyta,
CCI2*-S: Axel Lindberg – Cascada, Lotte Palmgren – Borodas-
https://www.facebook.com/2020KIE  / https://online.equipe.com/

22.–25.10. Esteratsastusta CSI2* Michalowice, Puola / www.kjkszary.pl  
Jasmin Seppälä – Dairone 2*, Citiwidam Z, Jetski E.B., Juliette, Kaleekarla YH1*

22.–25.10. Esteratsastusta CSI2* Opglabbeek, Belgia / www.sentowerpark.com  
Elena Hietanen – Chacana L, Funky Blue
CSI1*: Iina Rantanen – The New Game Z

 

2) RATSASTUSKILPAILUJA SUOMESSA

Kilpailujen kutsut ja tulokset löytyvät kilpailupalvelussa Kipassa: https://kipa2.ratsastus.fi/.
Useilla kilpailuilla myös online-tulospalvelu:
http://online.equipe.com.

  • 30.10.–1.11. Koulu- ja pararatsastus, Hevosopisto Dressage Challenge, Ypäjä
    EQPro 5-, 6- ja 7–8v Championsarjat, Alueiden väliset joukkuemestaruudet
  • 30.10.–1.11. Esteratsastus, Stable Nova, Hyvinkää
    Luokkia tasolla 100–140 cm.
  • 6.–8.11. Esteratsastus, Hevosopisto Horse Show Hallikilpailu, Ypäjä
    Junioreiden, poniratsastajien ja lapsiratsastajien hallimestaruudet
  • 7.–8.11. Ratsastuskeskus Aino, Järvenpää / LähiTapiola Small Tour & Dressage Future Cup finaalit
    Tervetuloa Ratsastuskeskus Ainoon Järvenpäähän kilpailemaan LähiTapiola Small Tour sekä Dressage Future Cup -finaaleihin. Luokkia tasolla Helppo B - Grand Prix
  • 8.11. Esteratsastus, Tampere Winter Challenge, Tampereen ratsastuskeskus
    Tampereen Ratsastusseuran kilpailuissa seura-, alue- ja kansallisen tason luokkia. Tampereen Palkinto.
  • 14.–15.11. Esteratsastus, Ratsastuskeskus Aino, Järvenpää
    Nuorten ja senioreiden hallimestaruudet
  • 14.–15.11.2020  Ratsastuskeskus Lupis, Kiuruvesi
    Luokkia tasolla 70–140 cm.
  • 5.–6.12. Esteratsastus, Ratsastuskeskus Aino, JärvenpääAinon Puurojuhla

Tarkemmat tiedot ja lisää kansallisia kilpailuja syyskaudella: LINKKI

3) TAPAHTUMIA

Tapahtumakalenteri
Tarkemmat tiedot: https://tapahtumat.ratsastus.fi/tapahtumat/ . Tiedustelethan mahdollisuutta osallistua tapahtumaan ennakkoon suoraan tilaisuuden järjestäjältä.

  • Perjantai 23.10. Kilparatsastajan uralla, koulu-, este- ja kenttäratsastuksen aluevalmennettaville, Ypäjän Hevosopisto
  • Lauantai 24.10. Etelä-Suomen alueen syyskokous ja Stella Hagelstamin luento, Perttula, Nurmijärvi
  • Maanantai 26.10. klo 18 Hämeen alueen syyskokous, Hämeenlinna
  • Maanantai 26.10. klo 18.30 Lounais-Suomen alueen syyskokous, Säkylä
  • Torstai 29.10. klo 18 Itä-Suomen alueen syyskokous, Kuopio, myös etämahdollisuus 
  • Perjantai 30.10. klo 9 Hevosten kuntotestauspäivä, Metsämäki, Turku
  • Lauantai, 31.10. Pohjanmaan alueen syyskokous ja kilpailukalenterin laadinta, Seinäjoki
  • Sunnuntai 1.11. klo 15 Hevosyrittäjien sparrauskoulutus - buustia yrittämiseen! Verkkokoulutus, avoin kaikille kiinnostuneille!
  • Maanantai 2.11. klo 17:30 Hyvä hallinto -koulutus ratsastusseuroille, etäkoulutus

 

4) RATSASTUSLÄHETYKSIÄ

SRL:n nettitv YouTubessa
- Tähtikisataltiointeja, juhlavuoden videoita, seminaareja ja esitelmiä

Havenin lähetyksiä kotimaan ratsastuskilpailuista: http://www.haven.fi/live/

Ruutu+ lähetyksiä kotimaan Tähtikilpailuista ja muista ratsastuskilpailuista: https://www.ruutu.fi/ohjelmat/ratsastus

FEI TV
Maksullinen FEI tv lähettää livenä ja koosteina useimmat kansainväliset arvokisat, myös Nations’ Cupit ja maailmancupin osakilpailut. Lisätietoa, tarkemmat aikataulut ja tilaukset: http://www.feitv.org/