Ratsastuksessa tapahtuu

1) Suomalaisia kansainvälisissä kilpailuissa
2) Ratsastuskilpailuja Suomessa
3) Ratsastuksessa tapahtuu

4) Ratsastusta televisiossa


1) SUOMALAISIA KANSAINVÄLISISSÄ KILPAILUISSA

Mestaruudet sekä viiden, neljän ja kolmen tähden taso

24.-30.6. PM-kilpailut Århus, Tanska / www.vilhelmsborg.dk
Esteratsastus
CSI1*
Emma Tallberg - Arven
John Antell - Iscara Del Maset
Henna Kaaro - Ikon
Sandra Lähde - Fanita
Wilma Heikkinen - Elvis PS
CSICh-B
Daniela Simola - Mousko Du Buisson Z
Suvi Paavola - Gardento Prova
Julia Linnanmäki - Tenor
Martta Wecksten - Lion Des Terdrix
Nella Mäyrä - Cara
Remy Aerts - Sharkad
CSIJ-B
Jenny Aarnio-Wihuri - Ice Tea
Teresita Bremer - Caral
Elena Davis-Kerppola - Calle Cool
Jasmin Engblom - Verdi
Pipsa Koski - A Brok
Antonia Virtanen - Cascada
CSIY-B
Henna Vahantila - Zino
Wilma Heikkinen - Barco M
Ilona Mäkipere - Chiva
Erica Mäkilä - Chicadee
Tiiu Tiihonen - Spartan IM
Pikku ponit
Sofia Saarinen - Cotton Socks
Nella Mäyrä - Turfhorst Royal
Inka Koskela -  Munsboro Puzzle

Kouluratsastus
CDI3* 
Mikaela Fabricius-Bjerre - Skovlunds Gamin G
Niina Nilosaari - Kom Ragdoll
Marja-Liisa Torkkola - Don Juan
CDIU25
Iida Kiela - Damisela Ash
Piia Salminen - Don Diamond 4
Susanna Therman - Dragonheart
CDIY
Wilma Erkkilä - Release Me 2
Louise Jönsson - Dayna
Janna Pursiainen - Hiero
Emmi Salminen - St' Ophir
Daniela Therman - Sara Enshoj
Olivia Vliek - Shaipur
CDIJ 
Camilla Aarnio-Wihuri - Chopin
Tinja Ekroth - Whenever Klint
Eerika Hakala - American Beauty
Tuisku Maria Lamberg - Netstutteriets Bachio
Veera Paloheimo - Wolle Wolkenstein
Johanna Similä - Mein Freund
CDIP 
Saana Hannula - Dacapo De i'Aube
Fanni Olkkonen - Darius v. Herrenhof
Anni Plith - Pin Rock's Hannibal
Pinja Salmela - Reitland's Du nur Du B
Jenni Joanna Silventoinen - Hazelberg's Macho
Mona Vesala - Hektor Finn

Kenttäratsastus
CCI3*-S 
Axel Lindberg - My Laptop
Tuija Rosenqvist - FF Pacemaker
CCI2*-S
Suvi Järvi - Orlanda II
Veera Manninen - Sir Greg
Hedwig Wickström - Pin Rock's Fade to Black

Pararatsastus
Grade 1
Katja Karjalainen - Dr Doolittle
Grade 2
Jaana Kivimäki - Legolas
Grade 3
Sanna Koskiluhta - Liptona III
Grade 4
Jessica Kerttunen - Westside
Pia Reitti - Supremo

26.-30.6. Kenttäratsastusta Strzegom, Puolawww.StrzegomHorseTrials.pl
CCI4*-L -
Veera Peltokangas - Silver Minnie
CCI3*-S -
Paavo Huttunen - Mayday II
Veera Peltokangas - Waterlily XI
CCI3*-L -
Veera Peltokangas - Candy Girl

27.-29.6. Esteratsastusta CSI5* Monte Carlo, Port Herculewww.jumping-monaco.com
Juulia Jyläs - Finishing Touch Wareslage, Courage T Z

27.6.-30.6. Kouluratsastusta CDI3* Exloo, Hollantiwww.hippischcentrumexloo.nl 
Susanna Steinberg - Rhapsodie

27.-30.6. Kenttäratsastusta CCI3*-L - Bazoges en Pareds, Ranska www.trophees-equivendee.fr
Charlotte Cremieux - Val d'Autize

28.-30.6. Matkaratsastuksen PM-kilpailut CEI2* Korvemaa, Viro / http://www.sportrec.eu/?page_id=24
CEI2* 120 -
Tanja Lampinen - Faradinah 
Kirsi Oittinen - Tersox 
Hilla Salopää- Wielki Juhiz ox 
Roosa Salopää - Avialis LT OX
CEIYJ1* 80 -
Minttu-Maaria Mäntylä - Bakita

2.-7.7. Kouluratsastusta CDI4* Leudelange, Luxembourg / www.dressage-grand-ducal.com
Terhi Stegars - Thai Pee

3.-7.7. Valjakkoajon PM-kilpailut Bjerke Travbane, Norjawww.ostmarkarytterklubb.net
CAI2*-H1
Talvikki Järvinen - Danser T
Leena Kalalahti - Judym
Ben Simonsen - Ragyogo
Sanna Tirkkonen - Porsche Life
CAIJ2*-P1 
Wilma Karhusaari - Beniamin
CAI2*-P1 
Heidi Sinda - Gnist Varde
Raisa Takkinen - Kooihuster Harro
Leena Vähä-Erkkilä - S.W: Summer's Dream Prince

9.-13.7. Reiningin MM-kilpailut (juniorit) Givrins, Sveitsi www.cs-classic.com
Elena Wuorimaa - Haidachino Hollywood
Trainer: Tim McQuay

9.-14.7. Esteratsastuksen EM-kilpailut (lapsiratsastajat, juniorit ja nuoret ratsastajat) Zuidwolde, Hollantiwww.chdewolden.nl
Juniorit
Jenny Aarnio-Wihuri - Ice Tea
Teresita Bremer - Caral
Katie Clarke - Cartier De Musk D N
Jasmin Engblom - Verdi

Lapsiratsastajat
Remy Aerts - Sharkad
Julia Linnanmäki - Tenor
Suvi Paavola - Gardento Prova
Martta Wecksten - Lion Des Terdrix

Valmentajat: Sanna Backlund, Marina Ehrnrooth

18.-21.7. Esteratsastusta CSI5* Ascona, Sveitsi / www.csi-ascona.ch
Juulia Jyläs - Finishing Touch Wareslage, Courage T Z

25.-28.7. Kouluratsastusta CDI3* Hickstead Iso-Britanniawww.dressageathickstead.com
Mikaela Soratie - Dacor
Niina Nilosaari - Kom Ragdoll, Quentano 2

Muut kilpailut

27.-30.6. Esteratsastusta CSI1* Knokke, Belgia / www.knokkehippique.com
Maria Aminoff - Diamantique Royale Z, Sauvage Des Aulnes 

 4.- 8.7. Esteratsastusta CSI2* Vilamoura, Portugali/ www.vilamouraequestriancentre.com
Erika Hanhisuanto - Carambola, Grupo Prom Calabis, Grupo Prom Uranus d'Or

10. - 14.7. Esteratsastusta CSI2* Vilamoura, Portugali/ www.vilamouraequestriancentre.com
Erika Hanhisuanto - Carambola, Grupo Prom Calabis, Grupo Prom Uranus d'Or

11.-14.7. Esteratsastusta CSI2* Chantilly, Ranska / www.jumping-chantilly.com 
Noora Forsten - Con Caya
CSIYH1*
Noora Forsten - Londino

12.-14.7. Kenttäratsastus CCI2*-L - Sahrendorf, Saksawww.rufv-auetal-sahrendorf.de 
Lotte Palmgren - March Boy, Nathan der Weise - C

 

2) RATSASTUSKILPAILUJA SUOMESSA

Kilpailujen kutsut ja tulokset löytyvät Kipa kilpailupalvelussa: https://kipa.ratsastus.fi. Useilla kilpailuilla myös online-tulospalvelu: http://online.equipe.com.  

 

3) RATSASTUKSESSA TAPAHTUU

Ratsastuksen tapahtumakalenteri https://tapahtumat.ratsastus.fi/tapahtumat/
 

4) RATSASTUSTA TELEVISIOSSA 

SRL:n nettitv
LähiTapiola GP-sarja, olympialajien SM-kilpailut ja muuta kiinnostavaa: https://www.youtube.com/user/ratsastajainliitto

Havenin lähetyksiä kotimaan ratsastuskilpailuista: http://www.haven.fi/live/


FEI TV
Maksullinen FEI tv lähettää livenä ja koosteina useimmat kansainväliset arvokisat, myös Nations’ Cupit ja maailmancupin osakilpailut.
Lisätietoa, tarkemmat aikataulut ja tilaukset: LINKKI