Ratsastuksen viikkotiedote 10.5.

 

Ratsastuksen viikkotiedote 10.5. 
1) Suomalaisia kansainvälisissä kilpailuissa
2) Kansalliset kilpailut
3) Tapahtumia
4) Ratsastuslähetyksiä   

 

1) SUOMALAISIA KANSAINVÄLISISSÄ KILPAILUISSA  

12.-15.5. Kouluratsastus CDI3* Redefin, GER / www.psi-events.de
Anna von Wendt – Denzel, Sir Fashion

12.-15.5. Kouluratsastus CDI3* Aalborg, DEN / http://sao.dk/DK/ADE.aspx
Anna Tallberg – Grevens Zorro
Mila Pietarila – Hestegaardens Michellin CDIJ / Avalon CDIP
Mea Packalen – Feuerball CDIU25
Sinna Sarlos – San Freedon CDIU25
Nora Svensk – Lammehaven’s Zadin CDIU25
Eerika Hakala – American Beauty CDIY

12.-15.5. Valjakkoajo CAI Åstrop, SWE
Talvikki Järvinen – Danser T 3*-H1
Ben Simonsén – Ragyogo 3*-H1
Jarmo Tauriainen – Ignatio, King, Kornet 3*-H2
Raisa Takkinen – Kooihuster Harro 3*-P1
Mia Ventoniemi – HS Luzille, Lizalie Miris 3*-P
Tove Söderholm – Ballantine 2*-H1
Deilina Bishop-Westerlund – Wikner’s Dragon Fly 2*-P1
Heidi Koski – HS Choko, Suontolan Wäinö 2*-P2

11.-14.5. Esteratsastus CSI2* Kronenberg, NED / www.peelbergen.eu
Nina Fagerström – Cascar He’las, Hasenacher Cervin / Okapi van het Schaeck 1*
Vilma Heiskanen – Hanassi, Kalisko Z 2*
Annina Nordström – Fuzhou, Gabalier HRH / Cas-Pamina YH1* / Adorado’s Chino 1*
Hanna Nordström – Lucentino, Steenken 1*
Sanni Saarijärvi – Chance Two Z 1*
Maria Aminoff – Diamantique Royale Z, Diamond Z 1*

11.-15.5. Esteratsastus CSI2* Nimes, FRA / www.le-centaure.com
Hanna Tardiveau – Clooney de Circee, Wetrichta / Kalan YH1*

12.-15.5. Esteratsastus CSI2*-W Samorin, SVK / www.ridersanddreams.sk
Mirella Lesonen-Hakola – Siella, Winput VK Z
Jasmin Seppälä – Captain, Florijn W, Harley / Lord Toulon, Magic Linda DL, Zadoc Adelheid Z YH1* / Casanova Style VK Z 1*

12.-15.5. Esteratsastus CSI2* Drammen, NOR / www.drammenspringtour.com
Remy Aerts – Sharkad / Addirgoole Sally CSIOP
Sanna Backlund – Isabella HS, Jumper
Marina Ehrnrooth – Evli Ellington, Qualime
Jasmin Engblom – Fiola CSIOY / Chap, Goldykaat, Indy-Loma
Susanna Granroth – Black Friday, F Kalyanan Dreams Z, KG Corazon, L’Eqpoir van Dorperheiden, Noora
Aida Hämäläinen – O de Wiqui / Calico Z, Oxana AEG CSIOCh
Lumi Joutsen – Capitan Canto, Quantero
Pipsa Koski – A Brok, Iprimero, Jack
Pia Pantsu Jönsson – Kannan’s Hole in One
Mona Relander – Janice / Corabbey Samson, Duff’s Orders CSIOP
Vilma Lappalainen – Knokke HX, Kuracca
Ella Nuuttila – Gracia
Netta Viide – Calvady
Veera Salminen – Beba / Pure Joy, Singa CSIOCh / Nero van de Bucxtale CSIOP
Ida Palmos – Kabonda van de Zijpe, Silteplait de Circee
Alina Salo –Lennon, Plan B / Secret Hope CSIOJ
Anni Hjerpe – Callboy, Zepp Z CSIOJ
Jone Illi – Elextrix Toltien, Manouscha van’t Steenputje, Naya van’t Steenputje CSIOCh
Roosa Kuivalainen – Life is Life CSIOJ
Nella Mäyrä – Cara, Clarisa RD, Janina van het Goteringenveld CSIOJ
Katariina Riikonen – Dino de Longpre, Finette van de Rietvenne CSIOCh
Mila Saukko – Consilium CSIOJ
Daniela Simola – Catoki’s Lud, Vodka Star CSIOJ
Mathilda Simola – Gigant CSIOJ / For Fun TR CSIOP
Silva Timonen – Ivy Unique, Jackiediaza CSIOJ
Rachel Törnblom – Helga TH.O, Mini Me Z CSIOP / Dubai BLH CSIOJ
Neela Uotila – Flying Dutchman CSIOP / Elvera vs Romano CSIOCh

12.-15.5. Esteratsastus CSN Drammen 2022, NOR
Drammen Spring Tour, pikkuponit
Mona Relander - Cotton Socks
Ella Nuuttila - Figaro

Muutokset mahdollisia, tilanne päivitetään www.ratsastus.fi Ajankohtaisiin. 
 
 
2) KANSALLISET KILPAILUT  

12.-15.5. Esteratsastus Korpikylä Spring Tour 2022, Korpikylän Ratsastajat, Hollola
Racing Noviisisarja, Junioricup, Racing Trophy 5-/6-v ja Amatöörisarja

14.5. Lännenratsastus Kytäjä by the Lake, Western Riders Finland, Kytäjän Ratsutalli
Reining ja Ranch Riding

14.-15.5. Kouluratsastus Kangasalan Ratsastajat, Pohtiolammen ratsastuskeskus, Kangasala
Ponicup ja Junioricup

14.-15.5. Askellajiratsastus Snöggurin WR-kisat, Snöggur, Ylöjärvi

14.-15.5. Kouluratsastus Savolaista kouluratsastusta, Ratsastuskeskus Lupis, Kiuruvesi

15.5. Esteratsastus Vuohimäen ratsastuskeskus, Savonlinnan Ratsastajat, Savonlinna


3) TAPAHTUMIA  

Tapahtumakalenteri  
Tarkemmat tiedot: https://tapahtumat.ratsastus.fi/tapahtumat/. Tiedustelethan mahdollisuutta osallistua tapahtumaan ennakkoon suoraan tilaisuuden järjestäjältä.  

  • Keskiviikko 11.5. klo 18 Varsan koulutus –verkkoluento 
  • Tiistai 17.5. Someketti ja netiketti haltuun -iltatee, verkossa
  • Keskiviikko 18.5. klo 17 Esteratsastuksen C-puheenjohtajatuomarikurssi, etä
  • Lauantai 21.5. klo 9 Ensiapukurssi, Kullaa
  • Tiistai 24.5. klo 18 Kilpailunjärjestäjäkoulutus, verkko
  • Tiistai 24.5. klo 18 Turvallisuuspäällikkökoulutus, verkko
  • Maanantai 30.5. klo 18 Tie tähtiseuraksi osa 3 – Tähtiseurojen kokemuksia
  • Maanantai 6.6. Richard Whiten klinikka, Ypäjän Hevosopisto  
  • Torstai 16.6. klo 9.30 Kenttäratsastuksen taitotuomarointi koulutus, Lempäälän Ratsastuskoulu
  • Lauantai 27.8. klo 11 Ponit Paimiossa, Paimio
  • Maanantai 29.8. SRL I-tason valmentajakoulutus, Ypäjän Hevosopisto  
  • Sunnuntai 18.9. Hevoskerhon ohjaajien peruskurssi 
  • Tiistai 11.10. SRL II-tason valmentajakoulutus, Ypäjän Hevosopisto  
  • Maanantai 17.10 Ratamestariseminaari, Helsinki  


4) RATSASTUSLÄHETYKSIÄ  

Leipzigin maailmancupin finaalit este- ja kouluratsastuksessa katsottavissa Yle Areenasta. 

Suomen Ratsastajainliiton YouTube-kanavalta löytyy mielenkiintoista asiasisältöä, esimerkiksi Hippos-lehden puomikoulu tai tämän syksyn Urheilufoorumin taltiointi.  

Havenin lähetyksiä suorana kotimaan ratsastuskilpailuista: http://www.haven.fi/live/  

Syyskokous ja Urheilufoorumi jälkitallenteena kanavilla  

SRL:n nettitv YouTubessa  
- Tähtikisataltiointeja, juhlavuoden videoita, seminaareja ja esitelmiä  

FEI.TV + ClipMyHorse.TV-paketti  
Maksullinen FEI TV on yhdistänyt voimansa ClipMyHorse.TV:n kanssa. Katso livenä ja koosteina kansainväliset kilpailut, kuten arvokilpailut, maailmancupin osakilpailut ja Nations Cupit. Nyt myös paljon muita kilpailuja, esityksiä ja tapahtumia useissa hevosurheilulajeissa ympäri maailmaa: https://go.cmh.tv/feitv/