Ratsastuksessa tapahtuu

1) Suomalaisia kansainvälisissä kilpailuissa
2) Ratsastuskilpailuja Suomessa
3) Ratsastuksessa tapahtuu

4) Ratsastusta televisiossa


1) SUOMALAISIA KANSAINVÄLISISSÄ KILPAILUISSA

Mestaruudet sekä viiden, neljän ja kolmen tähden taso

15.-22.4. Kouluratsastusta CDI4*  Wiener Neustadt, Itävaltawww.cdi-lakearena.at
Henri Ruoste - Rossetti

16.-21.4. Esteratsastusta CSI3* Oliva, Valencia, Espanja / www.metoliva.com
Emma Broända - Juniper Romeo, Norris, Vivance

18.-20.4. Lännenratsastusta CRIJ3* Katy, Texas, Yhdysvallat 
Elena Wuorimaa - MJG Colonel Dry

18.-21.4. Esteratsastusta CSI3* Lanaken, Belgiawww.zangersheide.com
Sanna Backlund - Zorro H, Escada, Wilhelmina
Susanna Granroth - KG Corazon, Baccara
Juulia Jyläs - Finishing Touch Wareslage, Courage T Z, Gestelle M

18.-22.4. Kouluratsastusta CDI3* Sint-Truiden, Belgiawww.stalgravenhof.com 
Niina Nilosaari - Kom Ragdoll, Quentano 2

20.-23.4. Esteratsastusta CSI3* Eschweiler, Saksahttp://www.eschweilerjumping.com
Nina Fagerström - Vrai Chique JVH Z, Stellaria, No Secret Z (ET)
CSIYH1*
Nina Fagerström - Night Secret Z

24.-28.4. Kouluratsastusta CDI4* Hagen, Saksawww.psi-events.de
Mikaela Fabricius-Bjerre - Bellissimo L, Skovlunds Gamin G
Stella Hagelstam - New Hill Julitrea
Terhi Stegars - Thai Pee

25.-28.4. Kenttäratsastus CCI3* Sopot, Puola / http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/zawody/wkkw-CCI-cnc
CCI2*-L
Hedwig Wikström - Chiara's Charm
CCI3*-S 
Veera Peltokangas - Silver Minnie
CCI2*-S
Kristiina Honko - Gilbert
Elina Jääskeläinen - Aqualady Jo
Elmo Laiho - Elsa's Isabelle
Veera Manninen - Sir Greg
Susanne Orelma-Törmänen - Guardiani
Lotte Palmgren - March Boy, Nathan Der Weise - C
Veera Peltokangas - Candy Girl, Waterlily XI
Tuija Rosenqvist - FF Pacemaker, New Orleans
Sami Siltakorpi - Bofey Bridge, Lucky Accord
Nina Steiner - Wallenberg Lemonade
Emmi Tapio - One Wind

26.4. Lännenratsastusta CRIJ3* Skara, Ruotsiwww.srha.se
Nyyti Rounioja - Remidoc, Top Sail Rooster
Ruut Vidgren - Guntinius
Olivia Runte -  Guns Apocalypse Shok
CRI1*
Mataleena Parikka -Top Sail Rooster

26.-28.4. Pararatsastusta CPEDI3* Waregem, Belgia
Jaana Kivimäki - Legolas
Katja Karjalainen - Dr Doolittle
Pia-Pauliina Reitti - Supremo

27.-28.4. Kouluratsastusta CDI3* Alter do Chão, Portugaliwww.alterreal.pt
Joanna Robinson - Riccardo L GP/GPS
San Coco Di Amore Int A/Int B

2.-5.5. Kenttäratsastusta CCI3*-S Jardy, Ranska / www.jardy.fr
Johanna Pohjonen - Connek K
CCI1*-Intro 
Johanna Pohjonen - Mokotoo

2.-5.5. Kenttäratsastusta CCI4* Sopot, Puola
CCI2*-L -
Veera Manninen - Sir Greg
Emmi Tapio - One Wind
CCI2*-S -
Kristiina Honko - Gilbert
Susanne Orelma-Törmänen - Guardiani
Nina Steiner - Wallenberg Lemonade
Monica Van Assendelft - Chupito M
CCI3*-L -
Veera Manninen - Colibri
CCI3*-S -
Paavo Huttunen - Ebony Angel, Mayday II
Veera Peltokangas - Candy Girl, Silver Minnie, Waterlily XI
Tuija Rosenqvist - FF Pacemaker, New Orleans
CCI4*-L -
Eirin Losvik - Daffodil's Flamenco

3.-5.5. Kenttäratsastusta CCI3*-S Kronenberg, Hollanti / www.grandorsehorsetrials.nl
Aino Lavonen - Escorialblue

3.-7.5. Esteratsastusta CSI3* Mannheim, Saksawww.maimarkt-turnier.de
John Antell - Iscara Del Maset
Eveliina Talvio - Chelsea

3.-7.5. Kouluratsastusta CDI4* Mannheim, Saksa / www.maimarkt-turnier.de
Terhi Stegars - Thai Pee

3.-7.5. Pararatsastusta CPEDI3* Mannheim, Saksa / www.maimarkt-turnier-mannheim.de
Jaana Kivimäki – Legolas
Katja Karjalainen – Dr Doolittle

8.-12.5. Esteratsastusta CSI3* Montefalco, Italia / www.horseslelame.com
Giulio Di Renzo von Freymann - Candy Girl de Letrequerc

9.-10.5. Kouluratsastusta CDI4* Windsor, Iso-Britannia www.rwhs.co.uk
Niina Nilosaari - Kom Ragdoll

11.-12.5. Kenttäratsastusta CCI4*-S Chatsworth, Iso-Britanniawww.chatsworth.ord/horsetrials
Heli Nännimäinen - Daenerys

16.-19.5. Kouluratsastusta CDI3* Aalborg, Tanskawww.aalborgdressageevent.dk
Henri Ruoste - Rossetti

16.-19.5. Kouluratsastusta CDI3* Compiègne, Ranska / compiegne-equestre.com
Terhi Stegars - Thai Pee

22.-26.5. Valjakkoajoa CAI3* Keispelt, Luxembourg
CAI3*-P1
Leena Kalalahti - Kalif
CAI3*-H1 -
Talvikki Järvinen - Danser T
Leena Kalalahti - Judym
Ben Simonsen - Ragyogo
Sanna Tirkkonen - Porche Life

29.5.-2.6. Kenttäratsastusta CCI4*-S Tattersalls, Irlantihttps://tatts.ie/
Heli Nännimäinen - Daenerys

7.-10.6. Kouluratsastusta CDI4* Wiesbaden, Saksa / www.wrfc.dewww.pfingstturnier.org
Terhi Stegars - Thai Pee

Muut kilpailut

16.-21.4. Esteratsastusta CSI Valencia, Espanjawww.cesvalenciatour.com
CSI2*
Sonia Hungerbuhler - Balumba Z
Maiju Mallat - Ludvig 2
CSI1*
Maiju Mallat - Bosco De Lerzy
CSIYH1*
Maiju Mallat - Quazar L, Maserati Quality, Cupidon De Pleville

18.-21.4. Esteratsastusta CSI1* Lanaken, Belgia www.zangersheide.com
Emilia Bottas - Obora's Jean, VDL Groep Dylan
Ida-Lotta Nousiainen - Cidurmie
CSIU25-A
Jenni Piippo - Goldencoast Diamant, Cantalobos Connair

18.-21.4. Esteratsastusta CSI2* Opglabbeek, Belgia / www.sentowerpark.com
Jasmin Ranta-Aho - Dixon, Gometa, Hero Blue V/D Elsakker

25.-28.4. Esteratsastusta CSI2* Opglabbeek, Belgia / www.sentowerpark.com
CSI2*
Anna-Julia Kontio - T Chiquita AZ, Diaty Fortuna, Calicia La Silla Z
Ida Lindblom - Gerton
CSIYH1*
Anna-Julia Kontio - Suspicion De Rialfo Z
Noora Forsten - Londino 3
CSI1*
Vilma Lappalainen - Chicolino, Celine 245
Ida Lindblom - Dior P Z

25.-28.4. Esteratsastusta CSI2* Ebreichsdorf, Itävaltawww.magnaracino.at
Mirella Lesonen-Hakola - Quadrossini, Winput VK Z, Luchador 5, Girroco 

27.4. Matkaratsastusta CEI2* 120 - Uzès, Ranska 
Alina Huovinen Garcia - Amurath Sahib IV 1 Baladi B

2.-5.5. Valjakkoajoa CAI2*-P1 Dorthealyst, Tanska / www.dansk-koere-selskab.com
Leena Vähä-Erkkilä - S.W. Summer's Dream Prince

2.-5.5. Esteratsastusta CSI2* Bonheiden, Belgia / http://jumping-bonheiden.be
Niclas Aromaa - Campitello
Laura Aromaa - Sparkly Diamond, Clarissa RD, Campino 481
CSIYH1*
Niclas Aromaa - Ypäjä Jeremy, My Boy 26

2.-5.5. Esteratsastusta Drammen, Norja www.hestefrelst.no
Jenny Aarnio-Wihuri - Fredy De Lux, Ice Tea, Holde Maid

2.-5.5. Esteratsastusta Fredensborg, Tanskawww.team-capacity.dk
CSIP
Lumi Joutsen - Melview Extra Bounce
Sonja Lipponen - Kantje's Ferdi
Mila Saukko - Sunhill Star
Nella Tossavainen - Golden Star
Veera Valli - Pilgrim's Son
CSICH-A
Jone Illi - Claire 83
Minea Lindholm - Lola Berlin
Julia Linnanmäki - Tenor, Royal Butterfly
Nella Mäyrä - Cara
Suvi Paavola - Gardento Prova, Cavalier
Alina Salo - Printus 2, Secret Hope
Peppi Siltala - Geronimo
Daniela Simola - Darthina, Mousko Du Buisson Z
CSIJ-A
Lida Haddas - Obora's Metaxa
Lumi Joutsen - Esquina
Janina Keinänen - Ascoast Chiantinovo
Aida Nyman - Lennox 270
Mila Saukko - Fun For 2 C
Mimmi Uusitalo - Happy Feet Max

3.-5.5. Vikellystä CVI Ermelo, Hollanti www.cviermelo.nl
CVIJ2* - Naisten yksilövikellys
Anna Kivistö - Legrand F
Juoksuttaja: Jörke Arnold
CVIJ2* - Joukkue
Jessica Laxen
Maija Tissarinen
Sofia Wrede
Roosa Männistö
Roosa Halla
Vilma Männistö
Hevonen: Golden Wonder K
Juoksuttaja: Maurits De Vries

6.-8.5. Esteratsastusta Valkenswaard, Hollantiwww.topsinternationalarena.com
CSIYH1*
Noora Forstén - Londino 3
CSI1*
Matilda Kulkas - Celtas Quiara
Maiju Lankinen - Argelith Sue
CSI2*
Ida Lindblom - Dior P Z, Gerton

9.-12.5. Esteratsastusta CSI2* Drammen, Norja / www.hestefrelst.no
CSI2*
John Antell - Iscara Del Maset, Osaka Hastak
Teresita Bremer - Garike, Zsa-Zsa
Jasmin Engblom - Carmanda, Chap
CSIOJ
Jenny Aarnio-Wihuri - Fredy De Lux, Holde Maid, Ice Tea
Jasmin Engblom - Verdi
Teresita Bremer - Caral
Elena Davis-Kerppola - Calle Cool
CSIYH1*
John Antell - Isola Bella PR

13.-15.5. Esteratsastusta CSI1* Valkenswaard, Hollantiwww.topsinternationalarena.com
Maiju Lankinen - Argelith Sue

15.-19.5. Esteratsastusta CSI2* Montefalco, Italia / www.horseslelame.com
Giulio Di Renzo von Freymann - Candy Girl de Letrequerc

21.-26.5. Esteratsastusta CSI1* Ciekocinko, Puolawww.balticatour.pl
Kristiina Auvinen - Catoki´s Del Sol, Seattle Davier

 

2) RATSASTUSKILPAILUJA SUOMESSA

Kilpailujen kutsut ja tulokset löytyvät Kipa kilpailupalvelussa: https://kipa.ratsastus.fi. Useilla kilpailuilla myös online-tulospalvelu: http://online.equipe.com.  

 

3) RATSASTUKSESSA TAPAHTUU

Ratsastuksen tapahtumakalenteri https://tapahtumat.ratsastus.fi/tapahtumat/
 

4) RATSASTUSTA TELEVISIOSSA 

SRL:n nettitv
LähiTapiola GP-sarja, olympialajien SM-kilpailut ja muuta kiinnostavaa: https://www.youtube.com/user/ratsastajainliitto

Havenin lähetyksiä kotimaan ratsastuskilpailuista: http://www.haven.fi/live/


FEI TV
Maksullinen FEI tv lähettää livenä ja koosteina useimmat kansainväliset arvokisat, myös Nations’ Cupit ja maailmancupin osakilpailut.
Lisätietoa, tarkemmat aikataulut ja tilaukset: LINKKI