Hevoset-messut siirtyy keväälle 2022
17.8.2021
Tampereen Messut Oy on päätynyt siirtämään syyskuun Hevoset-messut ensi kevääseen. Uusi ajankohta on 9. –10.4.2022.
Ohjelmalla on aina ollut iso merkitys Hevoset-messujen sisällössä. Kahdella ohjelmalavalla, yhdellä työnäytösareenalla sekä Hankkija-areenalla on vuosittain laaja kattaus niin ammatillista, harrastuksellista kuin viihdyttävää ohjelmasisältöä. Hankkija-areena, joka on sijainnut aiemmin A-hallissa muun messutohinan ympäröimänä, siirrettiin tälle vuodelle C-halliin. Tällä haluttiin omistaa kokonainen halli areenan ohjelmalle ja ensimmäistä kertaa myös hevosten lämmittelyalueelle, sekä mahdollistaa suuremman katsojamäärän saaminen turvallisesti seuraamaan areenalla tapahtuvaa ohjelmaa. Kuitenkin Länsi- ja Sisä-Suomen Aluehallintoviraston Pirkanmaalle antama kahden metrin turvavälimääräys aiheuttaa sen, että 3000 hengen katsomokapasiteettia ei saada hyödynnettyä niin, että yleisö mahtuu katsomoon riittävän väljästi.
– Näillä turvallisuusmääräyksillä ja rajoituksilla emme voi tarjota kävijöille sitä elämyksellistä kokemusta, jonka Hevoset-messut tavallisesti antaa, toteaa Hevoset-messujen projektipäällikkö Heli Lempinen.
Tapahtuman teema, valmiit ohjelmasisällöt ja yhteistyökumppanit pyritään siirtämään kokonaisuudessaan ensi vuoden tapahtumaan. Lisäksi Hevoset-messuille ostetut liput kelpaavat ensi kevään tapahtumassa ja näytteilleasettajasopimukset siirtyvät sellaisenaan seuraavaan tapahtumaan, joten yritysten ei tarvitse tehdä tässä vaiheessa mitään.
Hevoset 2022 -messut 9.–10.4.2022 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa.
Tiedote Tampereen messut
Ajankohtaista
- 6.8.2026SRL:n hallitusvaalien ehdokkaat esittäytyvät torstaina 6.8.2026
- 5.8.2026Tervetuloa SRL:n jäsenhinnalla ratsastajaraveihin Vermoon 9.9.
- 5.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 32
- 4.8.2026Ratsastusjousiammunnan SM-kilpailut Jämsän raviradalla
- 4.8.2026Ypäjällä ratkotaan esteratsastuksen Suomen mestaruudet – viikonlopun kruunaa legendaarinen Finnderby
- 4.8.2026Hae liiton valmennusrenkaisiin kaudelle 2026-2027, haku päättyy 16.8.
- 3.8.2026Yrityksille velvoite merkitä AI-kuvat ja -tiedoksiannot
- 31.7.2026Aachenin MM-kilpailuissa suojaudutaan verkkohäirinnältä
- 29.7.2026Ikäryhmien EM-kilpailut matkaratsastuksessa, kouluratsastuksessa ja vikellyksessä
- 28.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 31