Hevosopistolla painopiste vahvasti tulevaisuudessa - Pauliina Mansikkamäki ei jatka tehtävässään
7.5.2021
Toimitusjohtaja-rehtorina toiminut Pauliina Mansikkamäki ei jatka tehtävässään Ypäjän Hevosopistolla. Pauliina Mansikkamäki toimi toimitusjohtajana vuoden 2016 joulukuusta. Rehtorin virassa hän aloitti huhtikuussa 2016.
– Lähdemme nyt rohkeasti kehittämään Hevosopistoa eteenpäin ja se tarvitsee lisää uusia voimia ja energiaa, kiteyttää hallituksen puheenjohtaja Laura Airaksinen.
Olemme hyvässä yhteishengessä sopineet, että Pauliina Mansikkamäki ei jatka yhtiön toimitusjohtajana. Meillä oli yhteinen näkemys siitä, että tämä ratkaisu on molempien osapuolinen kannalta tässä tilanteessä paras. Kiitämme Pauliinaa kuluneista vuosista ja lähdemme eteenpäin myönteisessä ilmapiirissä.
Vt. toimitusjohtajana toimii hallituksen varapuheenjohtaja, KTM Juha Lyyski ja vt. rehtorina hallituksen jäsen KTM, ammatillinen opettaja Kaisa Kähö.
Hallitus tulee käynnistämään uuden toimitusjohtajan valintaprosessin heti kun yhtiö tilanne on siihen valmis.
Ajankohtaista
- 17.6.2026Stripe tunnistautuminen & KIPA:n kautta tapahtuvat maksut (ohje seuroille)
- 16.6.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 25
- 12.6.2026Suomen Ratsastajainliitto hakee hallituksen jäsentä vuoden 2028 loppuun kestävälle kaudelle
- 11.6.2026Suomen joukkue nuorten kouluratsastuksen EM-kilpailuissa
- 9.6.2026Hevosopisto Summer Festival kokoaa ratsastusurheilun ystävät Ypäjälle
- 9.6.2026NBECH- ja PM-valinnat kesäkuulle
- 9.6.2026Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 3.6.2026 päätöksiä
- 8.6.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 24
- 3.6.2026Vaikuttavaa valtakunnallista vapaaehtoistoimintaa - tutustu SRL:n työryhmiin
- 3.6.2026Koko Suomi Buffaa – Ilmianna Suomen paras buffa tai buffaherkku!