Hyvinkään Ratsastajat Ry järjesti Riverside Eastern Day lännenratsastuskilpailut
18.4.2022
Lauantaina 16.4. Hyvinkään Ratsastajat Ry järjesti Riverside Eastern Day -lännenratsastuskilpailun Jokirannan Ratsastuskoululla Hyvinkäällä. Tuomarina toimi saksalainen George Maschalani ja kisattavina lajeina tällä kerralla olivat Ranch Riding, Western Horsemanship, Trail sekä Trail in Hand, joissa kilpailtiin seura- alue ja kansallisella tasolla.
Vaikka ilma olikin hieman viileä, aurinko pilkahteli pilvien takaa mukavasti lämmittäen. Tunnelma oli mainio ja päivän aikana nähtiin useita hienoja suorituksia.
Päivän suurimman luokan kansallisen Trailin voitti Satu Olkkonen (HyR Ry) hevosellaan KH Smoke N Hailey, toiseksi Janina Salo (HyR Ry) ja AJ Spark O Rima, kolmanneksi ratsasti Tiia Jokivalli (HyR Ry) ja CL Kay Cees Dixie ja neljännelle sijalle ylsi Kirsi Jokivalli (HyR Ry) ja Ice Age Jack.
Aluetason Trailin voiton vei Kirsi Jokivalli ja Ice Age Jack, jaetulle toiselle sijalle pääsivät Ella Korkkinen ja Szpak sekä Janina Salo ja AJ Spark O Rima ja neljänneksi tuli Satu Olkkonen ja KH Smoke N Hailey.
Kirsi Jokivalli ja Ice Age Jack. Kuva Annika Särkänmäki
Kilpailut saatiin päätökseen kunnialla, ja lännenratsastajien kilpailukausi 2022 on nyt virallisesti aloitettu. Seuraavat HyR Ry:n järjestämät kilpailut ovat 28.-29.5. Hyyppärässä.
Onnittelut sijoittuneille ja kiitokset kaikille mukana olleille! HyR Ry kiittää erityisesti kilpailun pääsponsori Tempuria!
Aluetason trailin radankävely meneillään. Kuva Tuuli Männistö
Tiedote: Annika Särkänmäki, Hyvinkään Ratsastajat Ry
Täydet tulokset: LINKKI
Ajankohtaista
- 5.11.2026Kaupallisten eläinkuljetusten kuljettajien ja hoitajien koulutus ja koe ensi huhtikuussa
- 4.11.2026Hallituksen kokoustiedote 3.11.2026
- 4.11.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 45
- 2.11.2026Tähtäimessä kilpaileminen kouluratsastuksessa Helsinki International Horse Show’ssa?
- 2.11.2026Maajoukkuetoimijoiden haku päättynyt – valintojen valmistelu etenee
- 1.11.2026Hevonen loukkaantui vakavasti esteratsastuskilpailussa
- 29.10.2026Kriteerit SRL:n todistuksen myöntämiselle ajokortin ikäpoikkeuslupahakemusta varten
- 29.10.2026Save the Date: SRL:n työryhmä- ja lajikomiteahaut aukeavat marraskuussa
- 29.10.2026Haku Valjakkokomiteaan 29.10.-11.11.2026
- 28.10.2026Urheilija-apurahan haku kesälajeissa alkanut