Kaakon Gaalassa mukana olleilla mahdollinen koronalle altistuminen
8.11.2021
Lauantaina 6.11. Lappeenrannassa vietetyssä Kaakon Gaalassa on ollut mukana jälkeenpäin korona positiiviseksi todettu oireeton henkilö. Etelä-Karjalan sairaanhoitopiirissä on selvitetty, miten muut paikallaolijat ovat mahdollisesti altistuneet koronavirukselle ja oltu yhteydessä heihin, jotka ovat olleet sairastuneen henkilön kanssa lähietäisyydellä vähintään 15 minuuttia.
Jos olet ollut paikalle, mutta sinuun ei ole otettu yhteyttä, et ole altistuneiden joukossa. Seuraa kuitenkin vointiasi ja voit tehdä tarvittaessa sähköisen oirearvion ja varata ajan koronatestiin Omaolo -palvelussa. Lieväoireisten, kahdesti rokotettujen henkilöiden ei enää tarvitse hakeutua koronavirustestiin, elleivät he kuulu poikkeaviin ryhmiin.
Lisätietoa:
https://www.omaolo.fi/
Tutustu Eksoten toimintaohjeisiin LINKKI.
Eksote: https://www.eksote.fi/Koronavirus/toimintaohjeet/Sivut/default.aspx#toimintaohjeet
Ajankohtaista
- 8.7.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 28
- 8.7.2025Kouluratsastuksen ikäryhmien EM-ratsukot nimetty
- 7.7.2025Askellajiratsastuksen Suomen mestaruuskilpailut Ypäjän Hevosopistolla 10.-13.7.
- 4.7.2025Esteratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailut 7.-13.7.
- 4.7.2025Hae liiton valmennusrenkaisiin kaudelle 2025-2026!
- 3.7.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 27
- 1.7.2025Suomenratsujen Kuninkaallisissa juhlistetaan suomenhevosen monipuolisuutta – Suomenhevosyhdistykset ja Hevosopisto vahvistavat yhteistyötä
- 25.6.2025Esteratsastuksen ikäryhmien EM-ratsukot nimetty
- 24.6.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 26
- 19.6.2025Ratsastajille toisen asteen ammatillinen tai lukiotutkinto Omniassa