Olethan selvillä hevosten dopingmääräyksistä – erityislupia ei myönnetä kilpaileville hevosille
20.3.2026
Kansainvälisen ratsastajainliitto FEI:n hyväksymä antidoping-eläinlääkäri ja hevosten lääkeainetestauksesta vastaava Liisa Harmo muistuttaa, että Suomessa ei myönnetä kilpaileville hevosille erityislupaa minkään lääkeaineen kohdalla.
Julkisuudessa on liikkunut huhuja esimerkiksi siitä, että PPIDn eli Cushingin taudin hoitoon voi pyytää eläinlääkäriltä erityislupaa, mikä ei pidä paikkaansa. Myös Altrenogesten eli Regumaten käyttö on kielletty ruunilla ja oreilla. Molempien lääkeaineiden löytyminen hevosen elimistöstä johtaa rangaistuksiin.
Ratsastajainliitto noudattaa kaikissa Suomessa järjestettävissä kilpailuissa eläinsuojelulain ja Suomen Ratsastajainliiton sääntöjä, asetuksia, määräyksiä ja ohjeita, jotka on synkronisoitu pääosin yhteen Kansainvälisen Ratsastajainliiton, FEIn, sääntöjen kanssa. FEIn sääntöjä noudatetaan kaikissa kansainvälisissä kilpailuissa myös Suomessa. Lisäksi Suomessa kiellettyjen aineiden listaan on lisätään myös antibioottien käyttö.
Hevosia testataan vuosittain säännöllisesti kansainvälisissä ja kaiken tasoisissa kotimaisissa kilpailuissa. Vastuuhenkilö on hevosen ratsastaja / valjakkoajaja ja alle 15-vuotiaan ratsastajan / valjakkoajajan kohdalla hänen holhoojansa. Suomen eläinkilpailujen antidopingtoimikunta (EKADT) on asiantuntijaelin, joka käsittelee ilmi tulleet tapaukset ja antaa niistä lausunnon.
SRL:n lääkintämääräysten mukaan kaikkia SRL:n alaiseen kilpailutoimintaan osallistuvia hevosia koskee lääkityskirjanpitovelvoite. Lue lisää Ruokaviraston sivuilta.
Urheilijan ja hevosen vastuuhenkilön tulee tuntea, ymmärtää ja noudattaa hevosten lääkityksestä annettuja sääntöjä ja ohjeita.
Ajankohtaista
- 6.8.2026SRL:n hallitusvaalien ehdokkaat esittäytyvät torstaina 6.8.2026
- 5.8.2026Tervetuloa SRL:n jäsenhinnalla ratsastajaraveihin Vermoon 9.9.
- 5.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 32
- 4.8.2026Ratsastusjousiammunnan SM-kilpailut Jämsän raviradalla
- 4.8.2026Ypäjällä ratkotaan esteratsastuksen Suomen mestaruudet – viikonlopun kruunaa legendaarinen Finnderby
- 4.8.2026Hae liiton valmennusrenkaisiin kaudelle 2026-2027, haku päättyy 16.8.
- 3.8.2026Yrityksille velvoite merkitä AI-kuvat ja -tiedoksiannot
- 31.7.2026Aachenin MM-kilpailuissa suojaudutaan verkkohäirinnältä
- 29.7.2026Ikäryhmien EM-kilpailut matkaratsastuksessa, kouluratsastuksessa ja vikellyksessä
- 28.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 31