Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 23.11. päätöksiä
25.11.2024
Ratsastajanliiton hallituksen puheenjohtaja Marjukka Manninen avasi kokouksen ja toivotti jäsenet tervetulleeksi hallituksen kokoukseen Sporttitalolle. Kokouksen aluksi puheenjohtaja Manninen kertoi hallitukselle terveiset FEI:n yleiskokouksesta Abu Dhabista Arabiemiraateista 11.-13.11.2024.Kokouksessa keskityttiin etenkin hevosen hyvinvointiin liittyviin kysymyksiin, joista on käyty kuluneen vuoden aikana vilkasta keskustelua myös muissa kokouksissa. Myös Pohjoismaiden liittojen yhteystyö ja keskinäinen keskustelu on tiivistynyt vuoden aikana.
Toiminnanjohtaja Koivisto antoi hallitukselle katsauksen talous- ja jäsentilanteeseen. Erityisesti avattiin matkakulujen rakennetta. Taloudellinen tilanne näyttää ennakoidun mukaisesti kireältä, mutta tehdyt säästötoimenpiteet alkavat näkyä ja osittain konkretisoituvat ensi vuoden puolella. Tulopohja supistuu edelleen mm. jäsen- ja kilpailutoiminnan määrän laskiessa. Todettiin, että SRL:n jäsenet saavat kattavan selvityksen liiton taloudellisesta tilanteesta ja toiminnasta seuraavana päivänä järjestettävässä liittokokouksessa. Hallitukselle kerrottiin myös lyhyesti kuulumiset Hevosopistolta ja kattavampi keskustelu asiasta käydään hallituksen joulukuun kokouksessa. Lisäksi hallitukselle annettiin katsaus kurinpitolautakunnan ajankohtaisiin asioihin.
Hallitusta tiedotettiin selvitetyistä vaihtoehdoista Hevosgaalan 2025 järjestämiseksi Hevoset-messujen viikonloppuna Tampereella. Hallitus kävi asiasta keskustelun ja päätti jatkaa mahdollisuuksien kartoittamista Hevosgaalan järjestämiseksi ja tekee päätöksen joulukuun kokouksessa.
Olympiakomitean syyskokous järjestetään 30.11.2024, jossa käydään mm. hallituksen puheenjohtaja- ja jäsenvaalit. Ratsastajainliittoa Olympiakomitean syyskokouksessa edustaa toiminnanjohtaja Jukka Koivisto. Hallitus kävi keskustelun ja päätti vielä seurata yleistä keskustelua ja kokousedustaja ohjeistetaan henkilövaalien osalta lähempänä kokousta.
Todettiin seuraavat edustukset:
4.11. PM-kilpailuiden koordinointipalaveri, Kööpenhamina
6.11. OKM:n lajiliittojen kuulemis- ja keskustelutilaisuus, Helsinki
11.-13.11. FEI General Assembly, Abu Dhabi, Arabiemiirikunnat
19.-20. 11. IGEQ and EEN General Assembly & Seminar, Ypäjä
24.11. SRL Syyskokous
30.11. Olympiakomitean syyskokous
Hallitus vahvisti alueiden syyskokouksien tekemät esitykset aluejaostojen jäsenistä.
Toimihenkilöoikeudet
Saukonoja Tiia , ÄseRa, estetuomari
Lappalainen Seija, POWER, lännenratsastustuomari C
Liimatainen Sanna, HaRa, lännenratsastustuomari C
Valkonen Mari, POWER, lännenratsastustuomari C
Honkanen Enni, LuhRa, valmentaja, taso I
Paikalla kokouksessa olivat:
Hallitus
Marjukka Manninen, puheenjohtaja
Dan Björklöf
Valtteri Gundersby
Osmo Metsälä
Carina Nyholm
Salla Varenti
Lisäksi:
Jukka Koivisto
Kaisa Kähö (kokouksen sihteeri)
Seuraava hallituksen kokouspäivä on 12.12.
Ajankohtaista
- 6.8.2026SRL:n hallitusvaalien ehdokkaat esittäytyvät torstaina 6.8.2026
- 5.8.2026Tervetuloa SRL:n jäsenhinnalla ratsastajaraveihin Vermoon 9.9.
- 5.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 32
- 4.8.2026Ratsastusjousiammunnan SM-kilpailut Jämsän raviradalla
- 4.8.2026Ypäjällä ratkotaan esteratsastuksen Suomen mestaruudet – viikonlopun kruunaa legendaarinen Finnderby
- 4.8.2026Hae liiton valmennusrenkaisiin kaudelle 2026-2027, haku päättyy 16.8.
- 3.8.2026Yrityksille velvoite merkitä AI-kuvat ja -tiedoksiannot
- 31.7.2026Aachenin MM-kilpailuissa suojaudutaan verkkohäirinnältä
- 29.7.2026Ikäryhmien EM-kilpailut matkaratsastuksessa, kouluratsastuksessa ja vikellyksessä
- 28.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 31