Ratsastajainliiton hallituksen päätöksiä 9/2018
3.11.2018
Ratsastajainliiton hallitus kokoontui keskiviikkona 24.10.2018 Ratsastajainliiton Väentuvassa
Kokouksessa käsiteltiin seuraavia asioita:
LIITON TOIMINTA JA TALOUS
Toteutettujen säästötoimien ansiosta alijäämäennuste on pienentynyt. Likviditeetti on edellisen vuoden tasolla.
Vuoden 2019 talousarvio on ylijäämäinen. Painotusta siirretään huippu-urheilun suorasta tukemisesta valmennuksen ja osaamisen kehittämiseen. Kehittämispanostuksia ohjataan jäsenyyden arvon kasvattamiseen, edunvalvontaviestintään ja SRL 100 -valmisteluun. Toimintasuunnitelma ja talousarvio esitellään jäsenistölle syyskokouksessa 25.11.
Seura- ja tallipalveluiden linjapäällikön rekrytointi on tehty. Uusi linjapäällikkö Marja Teljamo on aloittanut tutustumisen liiton toimintaan. Hän aloittaa varsinaiset työt 15.11. Tiedottajan rekrytointi on aloitettu. Sanna Sassi on ilmoittanut siirtyvänsä uusiin tehtäviin Ratsastajainliiton ulkopuolelle.
Hallituksen kokoukseen mennessä ratsastusseuran jäseniä oli 42 244 (2017: 43 643), Green Card -harrastajia 2 603 (2 599), Green Card Plus -harrastajia 203 (146). LähiTapiolan lisävakuutuksen lunastaneita oli 7 549 (5 308).
URHEILUASIAT
Helsinki International Horse Show
Suomen kouluratsastuksen kärki oli saapunut paikalle ja teki hyviä suorituksia. Esteratsastuksessakin nähtiin hyviä suorituksia ja saatiin mm. GP-sijoitus. Kenttäratsastuksen Suomen kärki oli myös paikalla ja heidät nähtiin ratsailla omassa ohjelmanumerossaan.
Urheilufoorumi 24.11. Helsingissä
Elizabeth Winter puhuu aiheesta Road to Tokyo. Ennen tilaisuutta hän valmentaa Ypäjällä. Tilaisuudessa kuullaan myös muita ajankohtaisia puheenvuoroja. Yhteisen osuuden jälkeen jatketaan lajiseminaareilla.
Kurinpitoasiat
Kuultiin tilanne käsittelyssä olevien tapausten osalta.
SEURA- JA TALLIPALVELUT
Seura- ja tallipalveluiden johtoryhmässä on jäsenten kausia katkolla. Janne Lappi valmistelee asiaa.
ILMOITUSASIAT
Ansiomerkit
Kokouksessa päätettiin myöntää kahdeksan pronssista ja kaksi hopeista ansiomerkkiä. Lisäksi syyskokoukselle päätettiin esittää yhtä uutta kultaista ansiomerkkiä.
Uusi jäsentalli: Amorette Oy, Häme
Uusi laatutalli: Taika Talli, Pohjanmaa
Toimihenkilöt
o Pekkala Minna KOR esteratamestari
o Hyttinen Kitta KuoR koulutuomari, taso IVK
o Takkinen Jonna KRS koulutuomari, taso IVK
o Leinonen Maria-KatariinaLaRa stewardi
o Kupari Susanna LehRa valmentajan ammattitutkinto
o Heino Arto-Pekka ABC vammaisratsastustuomari
o Minna Maunus-Tiihonen EKR koulutuomari, taso III
o Tuula Tuuva-Hietala EKR koulutuomari, taso III
o Satu-Maria Jauhiainen TARI koulutuomari,taso IV
Kokousedustajia
Mikael Forstén osallistuu FEI:n vuosikokoukseen 16.-20.11. ja samaan aikaan järjestettävään Euroopan Ratsastajainliiton kokoukseen
Pekka Törmälä osallistuu mahdollisesti Hämeen alueen syyskokoukseen 6.11.
Hallituksen seuraava kokous lokakuussa
Hallitus kokoontuu seuraavan kerran 25.11. klo 9 Marina Congress Centerissä Helsingissä. Sitä seuraava kokous on 19.12.
Kokouksessa läsnä: Mikael Forstén (pj), Pirkko Herd (etäyhteys), Marjukka Manninen (etäyhteys), Janne Lappi, Osmo Metsälä (etäyhteys), Petri Pesonen, Thomas Stenius sekä toimistolta Pekka Törmälä, Aki Ylänne ja kokouksen sihteeri Katri Klinga
Ajankohtaista
- 16.2.2026Uudistuneen OKM:n seuratuen hakuaika on 2.–30.3.2026
- 12.2.2026Voita junioreille ainutlaatuinen mahdollisuus viettää seurapäivää Helsingin Olympiastadionilla!
- 10.2.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 7
- 10.2.2026Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 5.2.2026 päätöksiä
- 6.2.2026Kenttäkomitean Teams 18.2. - Yhteistyökumppaneiden hankinta & hallinnointi kilpailutapahtumissa
- 6.2.2026Tutustu Working Equitationiin! Lajin infotilaisuus Teamsissa 18.3.
- 6.2.2026Pararatsastuksen avustajakurssi Jyväskylän Korpilahdella 7.-8.3.
- 5.2.2026REM-uni tukee hevosten motivaatiota ja oppimista
- 5.2.2026FEIn Ingmar De Vos Kansainvälisen olympiakomitean hallitukseen
- 4.2.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 6