Turvallisesti hevosen kanssa maastossa talviaikaan – muista heijastimet ja valot
30.12.2022
Talviaikaan hevosen kanssa maastossa liikuttaessa on hyvä muistaa heijastimien käyttö. Kesäkuussa 2022 voimaan astunut uusi tieliikennelaki edellyttää ratsukoille hämärän aikaan myös valaisimen, jossa on valkoinen valo eteenpäin ja punainen taaksepäin.
Muistetaan turvalliset toimintatavat maastossa liikuttaessa itsemme ja muiden tienkäyttäjien turvaksi.
Liikenneturvan verkkosivuilla hevosen kanssa teillä liikkumiseen ohjeistetaan seuraavasti:
Hevosen kanssa liikenteessä turvallisesti liikkuminen vaatii myös ratsastajalta tai ohjastajalta tietoa liikenteen pelisäännöistä. Olennaista on tietää se, että ratsukin rinnastetaan ajoneuvoon. Ratsastajan, ohjastajan tai hevosen taluttajan on noudatettava moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajamista koskevia liikennemerkkejä ja liikennesääntöjä. Näistä säännöistä voi kuitenkin tilapäisesti poiketa, jos erityiset olosuhteet sitä vaativat eikä se vaaranna tai haittaa muita tielläliikkujia.
Kesäkuun alusta voimaan tullut uusi tieliikennelaki toi muutoksen ratsukoiden osalta. Jatkossa myös ratsukoilla on muiden hevosajoneuvojen tavoin oltava hämärän tai pimeän aikaan valaisimet, valkoinen valo eteenpäin ja punainen taaksepäin.
Lisätietoa Liikenneturvan sivuilla: LINKKI
Ajankohtaista
- 20.5.2026Tutustu uuteen HUJOn ja lajikomiteoiden uutiskirjeeseen
- 20.5.2026MAMA – Mentoring Active Mothers through Awareness kyselytutkimus
- 20.5.2026Tiedoksi parakouluratsastajille
- 19.5.2026Laukkaderby 2026 saapuu ensi kertaa Loviisaan
- 19.5.2026Palveluntarjoajien ilmoitettava vakavista onnettomuuksista – Tukes määrää jatkossa seuraamusmaksuja
- 18.5.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 21
- 16.5.2026Näin katsot kotimaan tähtikilpailut ilmaiseksi - ohje
- 15.5.2026Ratsastajainliiton hallituksen 7.5. kokouksen päätöksiä
- 13.5.2026Veteraaniurheilija, kiinnostaisiko edustus esteratsastuksen EM-kilpailuissa?
- 12.5.2026Liiton toimiston aukioloajat helatorstaiviikolla