CSI3* Oliva: Anna-Julia Kontio ja Lorenzo kolmansia maailmanlistan pisteluokassa
30.3.2018

Anna-Julia Kontio - Lorenzo Leipzigin mc-esteillä 2018, kuva Outi Räisänen.
CSI3* Oliva: Anna-Julia Kontio ja Lorenzo kolmansia maailmanlistan pisteluokassa
Esteratsastaja Anna-Julia Kontion kausi lähti huippuratsu Lorenzon kanssa hyvään nousuun ulkokentillä Olivassa Espanjassa. Ratsukko sijoittui kolmen tähden kilpailujen perjantain pääluokassa kolmanneksi. Kilpailu ratkottiin kahdessa vaiheessa, ja Kontio piti sekä puomit ilmassa että selvitti välittömän uusinnassa hyvässä tempossa.
- Olen tosi tyytyväinen. Lorenzo hyppäsi täällä viime viikolla enemmän treenimielessä ja hioimme asioita ulkokentillä kuntoon, tänään kaikki oli kohdillaan ja toimi tosi hyvin. Huomenna Lorenzolla on vapaata ja sunnuntaina hyppään sen kanssa GP:n, Kontio kertoo puhelimitse tavoitettuna.
Mittavassa luokassa oli kaikkiaan 88 lähtijää. Voittoon kirivät Sveitsin Yannick Jorand ja Cipetto ennen Ruotsin Jonna Ekbergiä ratsulla Univers du Vinnebus.
30.3. Esteratsastusta CSI3* Oliva, Valencia, Mediterranean Tour, Espanja / http://metoliva.com/en/
Gold Tour, 145 cm kahdessa vaiheessa 88 lähtijää ja 22 sijoittuu.
1) Yannick Jorand, SUI – Cipetto 0-0/34.48, 2) Jonna Ekberg, SWE – Univers du Vinnebus 0-0/34.55, 3) Anna-Julia Kontio, FIN – Lorenzo 0-0/35.17
Täydet tulokset: http://online.equipe.com/fi/class_sections/289827
Uutiset
- 10.5.2026Neljälle kenttäratsastajallemme kvaalitulokset Sopotista ja kaksoisvoitto pitkästä neljästä tähdestä
- 7.5.2026Pohjola-sarjan ulkokausi 2026 käynnistyy toukokuussa molempien lajien osalta
- 6.5.2026Kevätretki kokosi hevosalan toimijat keskustelemaan ajankohtaisista teemoista
- 6.5.2026Parakoulujoukkueelle menestystä 3* Mannheimissa
- 6.5.2026Perinteinen Tuusulan Derby kilpailtiin Ratsastuskeskus Ainossa
- 5.5.2026Ratsastajainliiton kommentti Seura- ja harrastuseläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanottoon
- 5.5.2026Voitto ja hienoja onnistumisia kouluratsastajille CDI3* Aachenissa
- 3.5.2026Anna Kivistö ja Papu Alanko onnistuivat CVI3* Ypäjällä
- 1.5.2026Vakava ratsastusonnettomuus Ypäjällä
- 30.4.2026Tilannekatsaus Ratsastajainliiton taloustarkastuksen etenemisestä 30.4.2026