Jonna Aaltonen ja Laxton for U parakouluratsastuksen Suomen mestariksi

6.6.2026

Parakouluratsastuksen SM-mitalit ratkesivat Woikoskella lauantaina aamupäivällä vapaaohjelmien jälkeen. Perjantain Grand Prix’n sekä lauantain vapaaohjelman yhteenlaskettu tulos määritti kultamitalin voittajan, jonka vuonna 2026 kaulaansa sai Laxton for U:lla ratsastanut Jonna Aaltonen. Hopeaa voitti Sanna Koskiluhta ratsulla Wipfel’s Roma K, ja pronssia Jessica Kerttunen ratsulla Duyou Mi.

Parakouluratsastuksen SM-mitalistit 2026. Jonna Aaltonen (oik) ja Laxton for U, Sanna Koskiluhta (kesk) sekä Jessica Kerttunen (vas). Taustalla palkitsemassa Jutta Koivula. Kuvat Iita-Maria Ahtiainen 

 

Kultamitalisti, hyvinkääläinen Jonna Aaltonen, uusi kirkkaimman mitalin Woikoskella viime vuoden tapaan. Ratsastaja teki Laxton for U:n kanssa perjantain Grand Prix’ssä tuloksen 68,553 %, ja lauantain vapaaohjelmassa prosentit olivat hienot, 73,135 %. Ratsukon kokonaistulos 141,688 riitti kirkkaasti viimevuotisen kultamitalin uusimiseen. Ennakkosuosikkina kilpaan lähtenyt Aaltonen ei kuitenkaan kokenut paineita harteillaan.

”En suostu ottamaan paineita. Menen kilpailu kerrallaan, ja olen aika hyvä menemään fiiliksen ja päivän mukaan. En kerää paineita, vaan ratsastan aina itseäni vastaan ja hevosen ehdoilla”, Aaltonen kertoo.

Laxton for U kärsi alkuvuodesta vakavasta jalkavammasta, josta ratsu on toipunut erinomaisesti takaisin kilparadoille. Paluu kilpa-areenoille teki 11-vuotiaasta ruunasta perjantain GP’ssä kovin innokkaan, mutta lauantain vapaaohjelmassa Aaltonen pääsi heiluttamaan tahtipuikkoa ratsunsa selässä paremmin.

”Tänään ”Lohis” oli enemmän radalla kanssani, tänään oli tosi hyvä fiilis ratsastaa. Laukkasulut tuntuivat todella hyvältä, mutta kaiken kaikkiaan olen kokonaisuuteen todella tyytyväinen, nyt meillä oli hyvä flow.”

Aaltosen ja Laxton for U:n kauden päätähtäin on Aachenin MM-kilpailussa, johon ratsukolla on jo tarvittavat kvaalit kasassa. Seuraavana koitoksena on todennäköisesti PM-kilpailu, jonka ratsukkovalinnat selviävät maanantaina. PM-kilpailun jälkeen suunnitelmissa on huilata, ja valmistautua kohti Aachenia, johon mennään tutuilla kuvioilla. Muutoksia esimerkiksi kansainvälisillä areenoillakin pidettyyn vapaaohjelmaan ei tulla tekemään. Mutta ensin juhlitaan kultaista SM-mitalia.

”Sellaisia terveisiä kotiin, että jos olisi illalla ruoka valmiina, ja vaikka vähän jotain kuohuvaakin, niin olisi tosi kiva”, Aaltonen virnistää ja nauraa.

 

Jonna Aaltonen & Laxton for U 

 

Hopealle ratsastanut vaasalainen Sanna Koskiluhta oli sijoituksestaan jopa hieman yllättynyt. Koskiluhdalla on Wipfel’s Roma K ratsunsa kanssa takana vasta yksi täysinäinen kilpailukausi, ja ratsukko on pitänyt ennen SM-kilpailua pidemmän kilpailutauon.

”Minullakin on pitempi tauko SM-kilpailuista, ja nämä olivat Wipfel’s Roman ensimmäiset SM-kilpailut. Lähdimme tekemään molemmille päiville hyvää rataa, mutten uskaltanut odottaa näin hyvää sijoitusta. Katsotaan mihin kausi tästä vie, PM-edustus olisi tietysti hieno asia, nyt kun täällä meni näin hyvin”, Koskiluhta summaa.

Ratsukko oli perjantain jälkeen kolmannella sijalla, mutta onnistuminen vapaaohjelmassa nosti ratsukon hopeamitalille. Wipfel’s Roma K on vuonna 2017 syntynyt FWB-tamma, jonka Koskiluhta kuvailee olevan perinteisen tammamainen.

”Olin tyytyväinen siihen, että hevonen oli molempina päivinä rento radalla. Tammalla on tosi mukavat askellajit, joissa minun on hyvä istua, ja se on minulle myös juuri sopivan kokoinen. Siitä löytyy herkkyyttä, josta pidän. Hyvällä tuulella ollessaan se on oikein miellyttävä ratsastaa, mutta osaa halutessaan olla myös tammamainen.”

 

Sanna Koskiluhta ja Wipfel's Roma K 

 

Pronssia sai kaulaansa moninkertainen SM-mitalisti, järvenpääläinen Jessica Kerttunen. Ratsuna Kerttusella on vuonna 2008 syntynyt tamma Duyou Mi, jonka kanssa kuluva kilpailukausi tulee olemaan viimeinen yhteinen ennen tamman eläköitymistä kilparadoilta. Kerttusella on Aaltosen tapaan MM-kvaalit kasassa Aachenia varten, mutta osallistuminen MM-kilpaan ei ole vielä täysin varmaa.

”Sinne tietysti tähdätään, ja se olisi aivan upea kruunu Duyou Min kilpauralle. PM-kilpailut ovat tähtäimessä seuraavaksi, ja niitä varten käydään ensi viikolla Ypäjällä ottamassa hieman ratoja alle”, Kerttunen kertoo.  

Kilpailuviikonloppu Woikoskella sujui Kerttusella yhtä pientä rikkoa lukuun ottamatta suunnitelmien mukaisesti. Kilpailu hopeisen ja pronssisen mitalin välillä oli tiukka, Koskiluhdan kokonaistulos oli 132,273 ja Kerttusella 131,350.

”Perjantaina jouduttiin hieman tekemään radalla kompromisseja, mutta se oli ihan hyvä ja siisti rata. Tänään verryttelyssä hevonen tuntui alkuun hieman väsyneeltä, mutta se jaksoi erinomaisesti tsempata radalle. Vapaaohjelmaan olin myös tyytyväinen. Laukkasulku oli radalla varmaan paras mitä olemme tehneet, mutta ryhmässäni se ei harmillisesti kuulu omana arvostelukohtanaan ohjelmaan, siitä saa vain vaikeusastetta lisääviä pisteitä. Yksi pieni rikko meillä osui lauantain ohjelmaan, joka kyllä hieman kirvelee, vaikka olenkin pronssimitaliin tyytyväinen.”

Mestaruuskilpailu oli eri paraluokitusryhmien välillä yhdistetty. Aaltonen kilpailee ryhmässä V, Koskiluhta ryhmässä III, ja Kerttunen ryhmässä IV.

 

Jessica Kerttunen ja Duyou Mi 

 

6.6. Kansallisia parakouluratsastustuloksia, Woikoski Summer Dressage, Nurmaa

Parakouluratsastuksen Suomen mestaruus, kokonaistulokset
1) Jonna Aaltonen / Laxton for U, EQ, 141,688
2) Sanna Koskiluhta / Wipfel’s Roma K, VH, 132,273
3) Jessica Kerttunen / Duyou Mi, HR, 131,350

Täydet tulokset: LINKKI