Hevosen kuljettaminen - Hevostaito 12 -merkki on julkaistu
15.10.2024
Hevostaidoiksi kutsutaan hevosten hyvän hoidon osaamista teoriassa ja käytännössä, ja niiden pohjana on kyky ymmärtää hevosten käyttäytymistä ja luontaisia tarpeita. Hevostaitojen oppiminen jatkuu koko elämän, ja jokainen kohtaamamme hevonen opettaa meitä lisää. Hevostaitojen opiskelu teoriassa on tärkeää pohjatyötä tälle käytännössä oppimisille.
Ratsastajainliitto ja Hippos ovat julkaisseet uuden Hevosen kuljettaminen - Hevostaito 12 -merkin. Hevostaitomerkkien materiaalit ovat jäsenille maksuttomia ja löytyvät sähköisiltä oppimisalustoilta Kaviouralta ja Hipposakatemiasta. Hevosen kuljettaminen -merkissä opetellaan valmistelemaan hevonen kuljetukseen, lastaamaan se kuljetusvälineeseen ja suunnittelemaan matkantekoa.
Joidenkin hevosten kanssa matkustetaan viikoittain valmennuksiin ja kilpailuihin, kun taas toiset hevoset eivät matkusta kotitalliltaan mihinkään vuosiin. On kuitenkin tärkeää, että hevonen on koulutettu lastaus- ja kuljetustilanteisiin, sillä hätätapauksen sattuessa hevosta on pystyttävä kuljettamaan esimerkiksi klinikalle. Lastauksen ja kuljetuksen osaaminen on sekä hevosen että hevosihmisen perustaito.
Hevosen kuljettaminen - Hevostaito 12 suoritetaan opiskelemalla teoria, tekemällä teoriakoe sekä suorittamalla käytännön koe. Käytännön kokeita järjestävät mm. ratsastusseurat, SRL:n jäsentallit ja raviradat. Merkin asiat sopivat myös hyvin opiskeltavaksi muista merkeistä irrallaan silloin, kun taitoja tarvitaan, kunhan perusasiat hevosten kanssa toimimisesta ovat hallussa. Merkin sisällössä on hyödyllistä tietoa myös esimerkiksi kilpailevien lasten huoltajille.
Hevostaitomerkit ovat Suomen Hippoksen ja Suomen Ratsastajainliiton yhteinen kokonaisuus. Merkkien teoriat löytyvät sähköisiltä oppimisalustoilta Kaviouralta ja Hipposakatemiasta samansisältöisinä. Osa hevostaitomerkeistä suoritetaan pelkällä teoriakokeella oppimisalustoilla, ja osassa on lisäksi käytännön koe. Hevostaitomerkit 1-8 on julkaistu jo aiemmin ja loppuvuoden aikana julkaistaan merkin 12 lisäksi myös Hevosen liikuttaminen - Hevostaito 9, Ruokinta - Hevostaito 10 sekä Hevosen sairaudet - Hevostaito 11.
Ajankohtaista
- 17.6.2026Stripe tunnistautuminen & KIPA:n kautta tapahtuvat maksut (ohje seuroille)
- 16.6.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 25
- 12.6.2026Suomen Ratsastajainliitto hakee hallituksen jäsentä vuoden 2028 loppuun kestävälle kaudelle
- 11.6.2026Suomen joukkue nuorten kouluratsastuksen EM-kilpailuissa
- 9.6.2026Hevosopisto Summer Festival kokoaa ratsastusurheilun ystävät Ypäjälle
- 9.6.2026NBECH- ja PM-valinnat kesäkuulle
- 9.6.2026Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 3.6.2026 päätöksiä
- 8.6.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 24
- 3.6.2026Vaikuttavaa valtakunnallista vapaaehtoistoimintaa - tutustu SRL:n työryhmiin
- 3.6.2026Koko Suomi Buffaa – Ilmianna Suomen paras buffa tai buffaherkku!