Jäsenseurat ovat jättäneet esityksensä SRL:n hallituksen jäsen- ja puheenjohtajavaaleihin
27.10.2023
SRL:n hallitus on päätti yhteistyössä vaalivaliokunnan kanssa pidentää hakuaikaa SRL:n hallituksen puheenjohtajaksi ja jäseniksi kaudelle 2024-2026. Hakuaika päättyi perjantaina 27.10. klo 16.00.
Määräaikaan mennessä SRL:n varsinaiset jäsenet jättivät kolme esitystä hallituksen puheenjohtajaksi ja he ovat: Kari Kallonen, Marjukka Manninen ja Tarja Teräväinen. Hallituksen jäseniksi tehtiin kahdeksan esitystä ja he ovat Kari Kallonen, Patricia Vikström, Dan Björklöf, Aki Karhapää, Anna Jensen, Sonja Danielsson, Päivi Savilahti-Bäckman ja Eeva Kaartinen. Jätettyihin esityksiin ja ehdokasesittelyihin voit tutustua ehdokkaiden esittelysivulta, tästä linkistä.
Ehdokkaille suunnattu paneelikeskustelu järjestetään etäyhteydellä 2.11.2023, jonka seuraamiseksi on Teams-linkki SRL:n verkkosivuilla Ajankohtaisissa. Vaalivaliokunta jättää esityksensä jäsenille syyskokouksen kokouskutsuun liitettäväksi. Lopullisen päätöksen uudesta hallituksen puheenjohtajasta ja jäsenistä tekee liiton syyskokous 26.11.2023. Ratsastajainliiton toimintasääntöjen mukaan kokous ei ole sidottu vaalivaliokunnan ehdotukseen.
Ajankohtaista
- 15.5.2026Ratsastajainliiton hallituksen 7.5. kokouksen päätöksiä
- 13.5.2026Veteraaniurheilija, kiinnostaisiko edustus esteratsastuksen EM-kilpailuissa?
- 12.5.2026Liiton toimiston aukioloajat helatorstaiviikolla
- 12.5.2026Kolumni: Matka itsetietoisesta nutturapäästä sarjavaihtojen kautta turvallisuuden puolestapuhujaksi
- 11.5.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 20
- 11.5.2026Hevosaiheista tarjontaa avoimessa ammattikorkeakoulussa
- 4.5.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 19
- 30.4.2026Maksuton webinaari: Turvaa arkeen – työkaluja urheilevan nuoren mielen hyvinvoinnin tukemiseen
- 29.4.2026Ratsastajainliiton hallitus vastaa alueiden puheenjohtajiston huolikirjeeseen
- 29.4.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 18