Moninkertainen olympiamitalisti Laura Collett valmentaa Hyvinkäällä
21.8.2025
Kenttäratsastuksen Kannatusyhdistys ryn tiedote
Englantilainen kenttäratsastaja Laura Collett, 35, saapuu 22.-23.11.2025 Hyvinkäälle Stable Novaan valmentamaan Kenttäratsastuksen Kannatusyhdistys ry:n järjestämään klinikkaan. Kyseessä on Collettin ensimmäinen vierailu Suomessa.
Collett on erittäin arvostettu kenttäratsastaja, joka voitti ensimmäisen Euroopan mestaruutensa jo poniratsastajana, ja onkin tuon jälkeen menestyksekkäästi edustanut maataan lukuisissa arvokilpailuissa. Viimeiseksi vuoden 2024 olympialaisissa Pariisissa hän voitti joukkuekultaa ja henkilökohtaista pronssia hevosellaan London 52. Lisäksi hänellä on voittoja sekä sijoituksia muista maailman arvostetuimmista kenttäkilpailuista, kuten Badmintonista ja Burghleystä.
Hänen valmennustyyliään pidetään positiivisena ja kannustavana ja hän keskittyy paljon hevosten näkökulman ymmärtämiseen. Klinikalla esiintyy n.18 ennalta valittua ja tasoryhmiin jaettua ratsukkoa, lähtien nuorista hevosista aina SM-tasolle. Lounastauolla on mahdollisuus omakustanteiseen ruokatarjoiluun ja kahviossa on tarjolla pientä virvoketta pitkin päivää.
Klinikka järjestetään Stable Novan isossa, lämmitetyssä maneesissa. Lippuja klinikkaan on vielä saatavilla, varaukset kenttis.ry@gmail.com. Lauantaina illalla järjestetään Hyvinkään
Scandicissa myös Eventing Dinner -illallinen, johon toivotaan runsasta kenttäratsastushenkistä osallistumista. Illalliskortit tulevat myyntiin lähiaikoina.
Tervetuloa seuraamaan klinikkaa ja saamaan oppeja yhdeltä maailman parhaista!
Ajankohtaista
- 14.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 38
- 11.9.2026SRL:n hallitus kokoontui – talouden tasapainottaminen työn keskiössä
- 9.9.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 37
- 9.9.2026Hevoset valtaavat keskisuomalaiset museot vuonna 2027
- 5.9.2026Olympiarahaston pääoma yli 4 miljoonaa euroa – suomalainen urheilu rakentaa omaa Kulttuurirahastoaan
- 2.9.2026TIEDOTE Afrikkalainen sikarutto: ohjeita hevosalan toimijoille tartuntavyöhykkeellä
- 1.9.2026Ratsastusterapia tutuksi -teemaviikko alkanut
- 31.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 36
- 25.8.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 35
- 21.8.2026Vuoden 2025 hallituksen vastaus työryhmän raporttiin 12.8.2026