Ratsastusonnettomuus johti kuolemaan
23.8.2022
Varsinais-Suomessa tapahtui sunnuntaina iltapäivällä kuolemaan johtanut ratsastusonnettomuus. Keski-ikäinen nainen oli yksin maneesissa ratsastaessaan pudonnut tuntemattomasta syystä oman hevosensa selästä. Hän sai heti ensiapua muilta tallilla olleilta ja kuljetettiin sairaalahoitoon. Ratsastaja menehtyi myöhemmin vammoihinsa.
”Olemme erittäin järkyttyneitä ja pahoillamme tapahtuneesta. Toivotamme omaisille ja läheisille osanottomme”, Ratsastajainliiton toiminnanjohtaja Jukka Koivisto toteaa.
Ratsastaja oli kokenut harrastaja ja kilparatsastaja, ja hevonen oli ollut hänellä useamman vuoden ajan. Hänellä oli käytössään suositusten mukainen turvakypärä. Hän oli Ratsastajainliiton ratsastusseuran jäsen ja talli on SRL:n jäsentalli.
Syytä onnettomuudelle ei tiedetä ja sen tutkinta on siirtynyt viranomaisille.
”Ratsastuksen turvallisuusnäkökohdat ovat esillä kaikessa toiminnassamme, niin kilpaurheilussa kuin harrastustoiminnassakin. Lajissa, jossa toimitaan ison pakoeläimen kanssa, on aina riskinsä, vaikka turvallisuusnäkökohdat olisi hyvin huomioitu. Perehdymme tähän valitettavaan onnettomuuteen johtaneisiin syihin, jos siitä on mahdollista oppia tulevaisuutta ajatellen.”
Ajankohtaista
- 31.7.2026Aachenin MM-kilpailuissa suojaudutaan verkkohäirinnältä
- 29.7.2026Ikäryhmien EM-kilpailut matkaratsastuksessa, kouluratsastuksessa ja vikellyksessä
- 28.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 31
- 27.7.2026Arvokilpailuvalintoja 27.7.
- 26.7.2026Stripe tunnistautuminen & KIPA:n kautta tapahtuvat maksut (ohje seuroille)
- 21.7.2026Maajoukkuejohdolle esitetään sopimuksiin yhden kuukauden jatkoa
- 21.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 30
- 21.7.2026Viimeinen Pohjola GP-osakilpailu ratsastetaan Myrkyn Ratsukarnevaaleilla
- 20.7.2026Tallille!-tapahtumat käynnistyvät elokuussa!
- 19.7.2026Askellajiratsastuksen PM-valinnat