Tomi Himanka aloittaa joulukuussa Velj. Wahlsténin toimitusjohtajana
25.11.2022
KTK Tomi Himanka, 49, siirtyy Velj.Wahlstén Oy:n toimitusjohtajaksi 1.12. alkaen. Himanka on toiminut Suomen Hippoksen raviurheilujohtajana ennen Wahlsténille siirtymistään. Lahden Jokimaa on Himangalle tuttu paikka jo entuudestaan, sillä hän on toiminut myös Jokimaan raviradan toimitusjohtajana.
”Muuttuva markkina kaipaa uusia ajatuksia myös Velj. Wahlsten Oy:n osalta, ja vahva toimialaosaaminen on tulevaisuuteen suunnattaessa välttämätöntä”, kommentoi Wahlsténin hallituksen puheenjohtaja Heikki Savolainen muutosta.
"Velj. Wahlsténilla on pitkä ja ansiokas historia. Brändi tunnetaan ja sitä arvostetaan laajasti niin kotimaassa kuin kansainvälisestikin. On hienoa päästä tähän mukaan ja lähteä yhdessä osaavan henkilöstön kanssa kirjoittamaan seuraavaa lukua Velj. Wahlsténin tarinaan", toteaa Tomi Himanka.
Velj.Wahlstén on pitkän historian omaava hevostarvikkeiden tukkumyyntiin, maahantuontiin ja valmistukseen keskittynyt lahtelainen yritys.
Tiedote Velj. Wahlstén
Ajankohtaista
- 31.7.2026Aachenin MM-kilpailuissa suojaudutaan verkkohäirinnältä
- 29.7.2026Ikäryhmien EM-kilpailut matkaratsastuksessa, kouluratsastuksessa ja vikellyksessä
- 28.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 31
- 27.7.2026Arvokilpailuvalintoja 27.7.
- 26.7.2026Stripe tunnistautuminen & KIPA:n kautta tapahtuvat maksut (ohje seuroille)
- 21.7.2026Maajoukkuejohdolle esitetään sopimuksiin yhden kuukauden jatkoa
- 21.7.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 30
- 21.7.2026Viimeinen Pohjola GP-osakilpailu ratsastetaan Myrkyn Ratsukarnevaaleilla
- 20.7.2026Tallille!-tapahtumat käynnistyvät elokuussa!
- 19.7.2026Askellajiratsastuksen PM-valinnat