20.-21.9. Matkaratsastuksen nuorten ratsastajien MM-kilpailu, Buftea, Romania
17.9.2025
Matkaratsastuksessa nähdään ensimmäistä kertaa nuorten joukkue mukana MM-kilpailussa. Nuoret matkaratsastajat ovat tehneet ajoittain loistavaakin tulosta omassa ikäryhmässään ja myös avoimissa luokissa. Sastamalalaiset Saana Nieminen ja Viljami Häggblom ovat valmentautuneet Espanjassa arvokilpailuratsastaja Alina Huovinen Garcian luona. Linda Lampinen valmentautuu ja kilpailee Jämsänkoskelta käsin. Kilpailu käynnistyy 20.9. aikaisin aamulla, kun ratsukot lähtevät tarkalleen 126,5 kilometrin matkalleen Bufteassa, Romaniassa.
Ratsastajien esittelyt
Saana Nieminen, 20, Sastamala/Espanja
Niemisen tähän mennessä paras arvokilpailusijoitus on viides sija nuorten Euroopan mestaruuskilpailuissa 120 km matkalla, jonka hän ratsasti Arboreassa, Italiassa vuonna 2024 Shagya Florinalla. Kaksi vuotta aiemmin hän saavutti kymmenennen sijan junioreiden ja nuorten EM-kilpailuissa Espanjassa hevosella O Bajan Batla. Nieminen on junioreiden ja nuorten maailmanlistalla viides ja avoimessa kahdeskymmenesyhdeksäs.
Saana Niemisen esittely
Viljami Häggblom, 21, Sastamala/Espanja
Häggblom on junioreiden ja nuorten maailmanlistalla 136. sijalla. Maaliskuussa hän saavutti hevosellaan Fast And Furious Rio neljännen sijan 120 km matkalla Ranskassa. Viime kesänä hän osallistui Eleanorilla junioreiden ja nuorten EM-kilpailuihin Italiassa, mutta ei saanut tulosta.
Linda Lampinen, 19, Jämsänkoski
Lampinen kilpaili vuonna 2023 junioreiden ja nuorten EM-kilpailuissa Ranskassa hevosellaan La Esperanza sijoittuen 32. tilalle. Tänä keväänä hän sijoittui MM-hevosellaan Abduhl toiseksi 120 km matkalla Ahijärvessä, Virossa. Lampinen on junioreiden ja nuorten maailmanlistalla 215. sijalla.
Nuorten joukkue
Saana Nieminen – Shagya Buzavirag, Amogjar al Payral tai Bengali Shama
Viljami Häggblom – Fast and Furious Rio, Eleanor tai Catus de Gion
Linda Lampinen – Abduhl
Joukkueen ratsukot osallistuvat henkilökohtaiseen- ja joukkuekilpailuun.
Aikataulu (Suomen aikaa)
20.9. Matka 126,5 kilometriä, ja siihen sisältyy 5 osuutta, pituuksiltaan 20,5-31 kilometriä.
Lähtö klo 6.45.
(Muutokset mahdollisia)
Tapahtuman nettisivu: LINKKI
Tulospalvelu: Yamamah Endurance App
Uutiset
- 1.5.2026Vakava ratsastusonnettomuus Ypäjällä
- 30.4.2026Tilannekatsaus Ratsastajainliiton taloustarkastuksen etenemisestä 30.4.2026
- 30.4.2026Horse & Rider Amatöörisarja käynnistyy viikonloppuna – sarjavoittajalle luvassa upea palkinto
- 28.4.2026Hevosmieliset päättäjät vastasivat kutsuun tulla tutustumaan lajiin
- 25.4.2026Terttu Peltonen Vuoden Kavionjälki tunnustuksen saaja
- 25.4.2026Kyra Kyrklund pistää hyvän kiertämään – merkittävä tuki Jonna Aaltoselle
- 23.4.2026Ruoste jälleen erinomaiseen tulokseen – neljäs Hagenin GP Specialissa
- 23.4.2026SRL Hevoset-messuilla 25.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliitto mukana Lapsimessuilla 24.-26.4.
- 22.4.2026Ratsastajainliiton tilannekatsaus 22.4.2026