Lotta Merinen ja Saaga Bäck vikelsivät kultaa
20.8.2018

Juniorien Suomen mestari Lotta Merinen (oik.) juoksuttajasiskonsa Lillin ja Caballos Latimerin kanssa.
Lotta Merinen ja Saaga Bäck vikelsivät kultaa
Vikellyksen Suomen mestaruuksista kilpailtiin sunnuntaina Tampereella. SM-mitalit päästiin jakamaan junioreissa ja lasten luokassa. Senioripuolella ei tänä vuonna ollut riittävästi osanottajia, mutta juniorien ja lasten luokissa nähtiin paljon lahjakkaita urheilijoita.
Juniorien kilpailussa Lotta Merinen sai lopputuloksen 7,104, Hanna Pikkuhookana vikelsi hopealle pistein 6,873 ja Anna Kivistö pronssille 6,678.
Lasten kilpailussa voittaja Saaga Bäckin lopputulos oli 6,651, hopeaa sai Helmi Heikkinen tuloksella 6,409 ja pronssia Nea Suihkonen pistein 6,119.

Atterupgaards Marlene II mitalistivikeltäjineen. Vasemmalta juoksuttaja Oona Pekkala, juniorien pronssimitalisti Anna Kivistö sekä lasten mitalikolmikko Helmi Heikkinen (hopeaa), Nea Suihkonen (pronssia) ja Saaga Bäck hevosen selässä (kultaa). Kaikki nämä vikeltäjät edustavat Tampereen Ratsastusseuraa.
Tiedote / TRS, kuvat: Matti Ylönen
Uutiset
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 14.12.2025Christopher Wegeliuksen muistoa kunnioittaen
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille
- 7.12.2025Mistä ratsastustunnin hinta oikeastaan koostuu?
- 5.12.2025Ratsastajaa ei voi arvioida puhtaasti painon perusteella
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä