Ratsastus säilyttää paikkansa Los Angelesin olympialaisissa
11.4.2025
Kansainvälisen Olympiakomitean johtokunta on päättänyt pitää ratsastuksen kiintiöt ennallaan Los Angelesin olympialaisissa vuonna 2028. Ratsastuksessa jaetaan kuudet mitalit, joukkue- ja henkilökohtaiset mitalit kolmessa lajissa, este-, koulu- ja kenttäratsastuksessa. Ratsastuksella pysyy samat 200 kilpailupaikkaa, kuin Pariisissa vuonna 2024. Myös jako lajien välillä säilyy samana, 75 esteratsastuksessa, 60 kouluratsastuksessa ja 65 kenttäratsastuksessa. Lajit ovat kuuluneet olympialaisiin vuodesta 1912 lähtien.
Yhteenveto FEI:n tiedotteesta
"Olemme erittäin tyytyväisiä KOK:n päätökseen", sanoi kansainvälisen ratsastajainliiton, FEI:n puheenjohtaja Ingmar De Vos.
"Pariisin 2024 olympialaiset ja paralympialaiset olivat historiallinen menestys hevosurheilulle. Ne osoittautuivat erittäin suosituksi live-yleisön sekä TV- ja online-katsojien keskuudessa maailmanlaajuisesti. On hieno uutinen, että lukumme pysyvät ennallaan. Odotamme innolla jännittävän urheilun tarjoamista samalla huipputasolla [Los Angelesissa]."
LA28-olympialaisten ja paralympialaisten karsintajärjestelmistä keskusteltiin äskettäisessä FEI Sports Forumissa. Ehdotukset esitetään hyväksyttäväksi FEI:n vuoden 2025 yleiskokouksessa, ja ne toimitetaan myöhemmin KOK:lle lopullista tarkastelua ja allekirjoittamista varten.
Yhteenveto keskusteluista ja esitys LA28 olympialaisten karsintajärjestelmistä on saatavilla täällä: LINKKI
Tärkeimmät faktat ja luvut
Ratsastus on yksi 31 olympialajista Los Angelesissa 2028 (LA28). Tokion olympialaisissa ratsastuksessa oli edustettuna ennätysmäärä maita, 50, ja Pariisissa 49. Ratsastus on ainoa olympialaji, jossa miehet ja naiset kilpailevat tasa-arvoisesti aina ruohonjuuri tasolta olympialaisiin asti. LA28:ssa on kisapaikkoja 10 500 urheilijalle, ja lisäksi 698 lisäpaikkaa järjestäjän valitsemissa viidessä lajissa.
Lisätietoa LA28:n olympiaohjelmasta: LINKKI
Uutiset
- 7.5.2026Pohjola-sarjan ulkokausi 2026 käynnistyy toukokuussa molempien lajien osalta
- 6.5.2026Kevätretki kokosi hevosalan toimijat keskustelemaan ajankohtaisista teemoista
- 6.5.2026Parakoulujoukkueelle menestystä 3* Mannheimissa
- 6.5.2026Perinteinen Tuusulan Derby kilpailtiin Ratsastuskeskus Ainossa
- 5.5.2026Ratsastajainliiton kommentti Seura- ja harrastuseläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanottoon
- 5.5.2026Voitto ja hienoja onnistumisia kouluratsastajille CDI3* Aachenissa
- 3.5.2026Anna Kivistö ja Papu Alanko onnistuivat CVI3* Ypäjällä
- 1.5.2026Vakava ratsastusonnettomuus Ypäjällä
- 30.4.2026Tilannekatsaus Ratsastajainliiton taloustarkastuksen etenemisestä 30.4.2026
- 30.4.2026Horse & Rider Amatöörisarja käynnistyy viikonloppuna – sarjavoittajalle luvassa upea palkinto