Vammaisratsastuksen aluemestaruudet ratkottiin Hämeessä
24.9.2018
Vammaisratsastajien joukko kasvaa kaiken aikaa. Vammaisratsastajia löytyy kaikille tasoilla: harrastajista eri kotimaisilla tasoilla kilpaileviin ja myös kansainvälisesti kilpailevia.
Yksi askel kilpailupolulla on aluemestaruuskisa, joka oli nyt ensimmäistä kertaa tarjolla Hämeen alueen seurojen vammaisratsastajille, kouluratsastusmestaruuskisan yhteydessä.
Mukaan oli ilmoittautunut yhteensä neljä ratsukkoa. Kaikki onnistuivat hyvin suorituksissaan. Tasaiset tulokset olivat:
1. Lilli Vehmas – Maestoso Madam 63,646 % Koiviston Tilan Ratsastajat
2. Katja Sipola – Aamun Samurai 61,354 %Okeroisten Ratsastajat
3. Maiju Seppä – RIP´s Debut de la Vie 42 NF, 60,25 % Tammer Riders
4. Katja Heikkinen – Waterblue 57,083 % Okeroisten Ratsastajat
Ensi vuoden tavoitteena on järjestää vammaisratsastuksen aluemestaruuskisat kaikilla alueilla.
Lajina ratsastus on kaikille samanlainen: Erityisryhmien ratsastuksessa eli vammaisratsastuksessa ratsastuslajia ei muuteta, mutta opetus, varusteet ja olosuhteet voidaan järjestää tilanteen mukaan sopiviksi. Tavoitteena on tukea ratsastajaa erilaisilla toimintatavoilla ja apuvälineillä siten, että ratsastaminen onnistuu turvallisesti ja ratsastaja voi kehittyä omien mahdollisuuksiensa mukaisesti. Myös valmentautuminen ja kilpaileminen on mahdollista aina huippu-urheilutasolle ja Paralympialaisiin asti.
teksti Riikka Pyykkö
kuva Marja Nuuttila
Uutiset
- 3.6.2026In memorian Susanna Frey
- 2.6.2026MM-ehdokkaat kärjessä koulu- ja parakouluratsastuksen SM-kilpailuihin
- 31.5.2026Talvikki Järviselle ja Eveliina Koivulalle kolmoisvoitto sekä MM-kvaalitulokset Pärnusta
- 29.5.2026Kevätkokouksen jatkokokouspäiväksi asetettu 30.6.
- 27.5.2026Kenttäratsastuskausi jatkui Harjussa – suomalaiskasvatus vahvasti esillä
- 27.5.2026Hallituksen jäsen Emilia Vättö eroaa
- 26.5.2026Hallituksen tilannekatsaus 26.5. SRL:n taloustarkastuksen etenemisestä
- 26.5.2026Kenttäratsastajat nimetty ensimmäisinä Aachenin MM-kilpailuihin
- 25.5.2026Ajopiirturin käyttö hevoskuljetuksissa Suomessa ja ulkomailla
- 25.5.2026Hevostalous lukuina 2025