Woikosken SM-viikonloppu käyntiin – Jonna Aaltonen ja Laxton for U kärkeen parakouluratsastuksessa
5.6.2026
Koulu- ja parakouluratsastuksen Suomen mestaruuskilpailut alkoivat perjantaina Woikoskella. Pararatsukot aloittivat kilpaurakkansa perjantaina Grand Prix’ssä, ja mitalit jaetaan lauantaina kahden päivän yhteistuloksen perusteella. Perjantain jälkeen kärkipaikan ratsullaan Laxton for U otti hallitseva viime vuoden Suomen mestari Jonna Aaltonen. Kouluratsastajat kilpailevat SM-luokissaan lauantaina ja sunnuntaina.
Hyvinkääläinen Jonna Aaltonen otti kärkipaikan parakouluratsastuksen SM-kilpailussa Laxton for U ratsullaan. Mestaruuskilpailu on yhdistetty eri paraluokitusryhmien välillä. Ratsukko kilpailee ryhmässä V. Toista sijaa perjantain jälkeen pitää järvenpääläinen ryhmässä IV kilpaileva Jessica Kerttunen ratsulla Duyou Mi, ja pronssimitalissa perjantain jälkeen on kiinni vaasalainen ryhmässä III kilpaileva Sanna Koskiluhta ratsulla Wipfel’s Roma K. Lauantaina kilpaillaan vapaaohjelmat, ja vuoden 2026 SM-mitalistit ratkeavat kahden päivän yhteenlasketun kokonaistuloksen perusteella. Kärkipaikalle kiilannut Jonna Aaltonen oli 68,553 prosentin Grand Prix ohjelmaansa tyytyväinen. Aaltosen Laxton for U kärsi alkuvuodesta vakavasta loukkaantumisesta, josta ratsu on toipunut erinomaisesti takaisin radoille.
”Hevonen oli tosi innokas tänään, joka toi oman haasteensa radalle, piti vähän varovaisemmin ottaa siellä. Olen kuitenkin todella tyytyväinen, että se tuntuu taas siltä, miltä kuuluukin. Takana on kuitenkin paha loukkaantuminen, ja en voisi olla onnellisempi, että ”Lohis” on taas oma itsensä ja hyvässä vedossa”, Aaltonen kertoo.
Aaltosen, sekä toista sijaa perjantain jälkeen pitävän Jessica Kerttusen kauden päätähtäin on Aachenin MM-kilpailuissa, joihin molemmilla ratsastajilla on jo kvaalit kasassa.
”Tietysti nyt keskitytään ensin tähän SM-kilpailuun, ja huomenna pistetään kaikki peliin! Huomiselle lähdetään sillä taktiikalla, että vapaaohjelmassa toivottavasti päästään vielä rohkeammin radalla esittämään vahvuuksiamme. Sitten mahdollisesti edessä ovat PM-kilpailut, jonka jälkeen huilia ja valmistautumista kohti Aachenia”, Aaltonen summaa.
Kouluratsastuksen puolella SM-luokat käynnistyvät lauantaina kaikissa ikäluokissa.
Voit seurata Woikoski Summer Dressage -kilpailua niin paikan päällä kuin ClipMyHorse.TVn nettistriimillä: LINKKI
Selostajana toimii sunnuntaina Anne-Mari Miss.
Lue lisää koulu- ja parakouluratsastuksen ennakkotunnelmista LINKKI
Woikoski Summer Dressage: LINKKI
Kouluratsastuksen osallistujat ja kutsu: LINKKI
Parakouluratsastuksen osallistujat ja kutsu: LINKKI
Suomen mestarit kautta aikojen: LINKKI
5.6. Kansallisia parakouluratsastustuloksia, Woikoski Summer Dressage, Nurmaa
Parakouluratsastuksen SM, 1. osakilpailu Grand Prix
1) Jonna Aaltonen / Laxton for U, EQ, 68,553 %
2) Jessica Kerttunen / Duyou Mi, HR, 65,135 %
3) Sanna Koskiluhta / Wipfel’s Roma K, VH, 65,133 %
Täydet tulokset: LINKKI
Uutiset
- 19.7.2026Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki suomenhevosten estemestariksi 2026
- 19.7.2026Annina Nordström ja Fuzhou sijoille Riesenbeckissä
- 19.7.2026Askellajiratsastuksen SM-kilpailuissa ratkottiin finaalipaikkoja ja mestaruuksia
- 18.7.2026Stall Anna Riders esteratsastuksen Joukkue-SM kultaan Myrkyn Ratsukarnevaaleilla
- 18.7.2026Askellajiratsastuksen SM-kilpailuissa ratkottiin ensimmäiset finalistit
- 17.7.2026Askellajiratsastuksen SM Ypäjä – passiluokan PP1 SM-mitalit ratkaistiin
- 14.7.2026Petra Heikkisellä voitokas viikonloppu Solbacka Summer Gamesissa
- 12.7.2026Sanna Siltakorpi ja Bofey Click viimeistelykilpailussaan viidensiä
- 6.7.2026MM Aachen 2026 – MM-ehdokkaat esitetty viidessä lajissa
- 6.7.2026Sonja Mäkelä on Operagames-voittaja 2026 – ja paljon paljon muuta