Alueen mestaruuksien mitalistit

2023

18-19.03.2023 alueen hallimestaruus / esteratsastus, Hanlupis oy, Kiuruvesi 
Taitomestaruus
1. Maiju Laituri - Viiser, PuLa
2. Tiina Piippo - Galion, HJR
3. Aino-Kaisa Kuosmanen - Talented Twilight, HJR
Lapsiratsastajat
1. Eevi Knuutinen - Dream D`Hoogpoort, KiuRa
2. Senja Haukipuro - Dorriante, KuoR
3. Siiri-Sofia Kärkkäinen - Harmonia, PRP-72
Suomenhevoset
1. Emma Kauhanen - Lumen Komia, HJR
2. Sanni Tuorilainen - Kihiveikko, KiuRa
3. Iisa Knuutinen - Kihiveikko, KiuRa
Nuoret hevoset
1. Miila Pulkkinen - Miss Summerhay, VUR
2. Janika Koistinen - Pihkalan Lothlórien, KuoR
3. Eerika Häkkinen - Graffia Green, SuoVaRi
Seniorit
1. Janika Koistinen - Kwickly, KuoR
2. Aada Puranen - Dioradus G., MEHE 
3. Oona Korhonen - Qualis Rex, KvR
Poniratsukot
1. Iisa Holappa - Pünktchen, HA-71
2. Oona Ruotsalainen - Hens, KuoR
3. Emma Kauhanen - Talented Twilight, HJR
Juniorit
1. Jenna Holopainen - Gluosnis, IKR 
2. Siiri Väänänen - Valhallas Lancelot 15 WD, SVR
3. Emma Kauhanen - Galion, HJR

22.04.2023 alueen hallimestaruus / kouluratsastus, Siilin Ratsastajat ry, Siilinjärvi 
Poniratsukot
1) Vappu Härkin, SIILIN RATSASTAJAT RY – Hanka
2) Vanessa Tolvanen, SIILIN RATSASTAJAT RY – Tom Sunny
3) Emma Kauhanen, HIRVIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Talented Twilight
Lapsiratsastajat
1) Emma Turunen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Radon
2) Vappu Härkin, SIILIN RATSASTAJAT RY – Klarino(Kisnel)
3) Ronja Kämäräinen, HIRVIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Talented Twilight
Nuoret hevoset
1) Jonna Bordi, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Nordic Secret 
2) Vilma Hämäläinen, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Bombastico
3) Kitta Hyttinen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Nevada CLXXXI
Juniorit
1) Sini Shemeikka, KUOPION RATSASTAJAT RY – Caramel Grey
2) Vanessa Tolvanen, SIILIN RATSASTAJAT RY – Abriano
3) Nelli Nuutinen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Nuestron Still Alive
Suomenhevoset
1) Laura Laukkanen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Popkatti 
2) Kitta Hyttinen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Seppälän Lasse
3) Petra Tapanila, SIILIN RATSASTAJAT RY – Vilto Vekara
Seniorit
1) Riina Colliander, SIILIN RATSASTAJAT RY – Butterfly Tirlittan
2) Riina Tiainen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Lapinjärvi Dante Flores
3) Pauliina Lampela, SIILIN RATSASTAJAT RY – Carisco

13-14.05.2023 alueen aikuisratsastajien mestaruus / esteratsastus, Kuopion Ratsastajat ry, Kuopio
1. Nita Hintikka - Rosariina, SuoVaRi
2. Moona Räsänen - Sommerlath, HA-71
3. Janna Tolmunen - Sommerlath, KuoR

20-21.05.2023 alueen aikuisratsastajien mestaruus / kouluratsastus, Kuopion Ratsastajat ry, Kuopio
1. Camilla Räsänen - Taské, IiRat
2. Anniina Alasalmi - Solbackas Liedcalling, KuoR
3. Ira Spiga - Nevada CLXXXI, SiRa

15.-16.7.2023 aluemestaruus / kenttäratsastus, Iisalmen Ratsastajat ry, Iisalmi
Juniorit
1) Kärkkäinen Siiri-Sofia, Colibri, PRP-72
2) Haukipuro Senja, Cummerpark Cloud, KuoR
3) Kuosmanen Aino-Kaisa, Lillin Loiste, HJR
Seniorit
1) Tuorilainen Saara, Sandrine Tuor, IiRat
2) Tuomi Nita, Zagille's Treasure, KuoR
3) Vornanen Liisa, Jazz Toperi, IiRat

26.-27.8.2023 alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / kenttäratsastus, Suonenjoen Vasama Riders, Suonenjoki ja Pieksämäki
1) Suonenjoen Vasama Riders 2. joukkue (Jaana Seppänen / Maavoima, Tilda Immonen / RZ Zerlina, Santra Tarvainen / Kallioharjun Miranda, Inka Koivusilta / LouLou Diamond)
2) Ratsastusseura Pikadorit 2. joukkue (Veera Manninen / Dizita, Emilia Schulz /Rosswell, Senni-Amalia Skön / Outlow, Oona Andersin / Maran Tähti)
3) Ratsastusseura Pikadorit 1. joukkue (Siiri-Sofia Kärkkäinen / Colibri, Sara Siiskonen / Dainava, Selja Hokkanen / Amanda's Epke, Lilja Hokkanen / Octavia)

26.-27.8.2023 tuntiratsastajien mestaruus / kenttäratsastus, Suonenjoen Vasama Riders, Suonenjoki ja Pieksämäki
1) Tarvainen Santra, Kallioharjun Miranda, W-tallit
2) Hokkanen Selja, Amanda's Epke, Teittilän talli
3) Da Silva Räsänen Isabella, Basso, W-tallit

Paras talli kenttäratsastuksen yhteispisteissä: W-tallit

03.09.2023 alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / kouluratsastus, Kuopion Ratsastajat ry, Kuopio
1) Kuopion Ratsastajat 1. joukkue (Janika Koistinen / P.A. Timka, Sini Shemeikka / Caramel Grey, Helmi Moilanen / Tokaj II, Senja Haukipuro / Cummerpark Cloud)
2) Siilin Ratsastajat 1. joukkue (Maiju Kajan / Flash, Petra Tapanila / Vilto Vekara, Vanessa Tolvanen / Tom Sunny)
3) Suonenjoen Vasama Riders (Mari Salin / Haavislainen, Eerika Häkkinen / Graffia Green, Cea Salin / Mr. Magic, Jaana Seppänen / Maavoima)

10.09.2023 alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / esteratsastus, Kuopion Ratsastajat ry, Kuopio
1) Kuopion Ratsastajat ry 2. joukkue (Satu Lundahl / Lateman T.T., Nita Tuomi / Candyman P.A., Eva Julkunen / Conthergo)
2) Suonenjoen Vasama Riders 1. joukkue (Aino Lilleberg / Charmant Sandro, Eerika Häkkinen / Graffia Green, Tilda Immonen / RZ Zerlina, Helmi Haataja / Queen's Quidame KM)
3) Kuopion Ratsastajat ry 1. joukkue (Janika Koistinen / P.A. Timka, Taru Ilkka / Etruska-Tar, Satu Kosunen / Lorenza 3015)

17.09.2023 aluemestaruus / esteratsastus, Tahkon Maneesi oy, Tahko
Taitomestaruus
1) Lilleberg Aino, SuoVaRi, Charmant Sandro
2) Turunen Helmi, SuoVaRi, Njalla
3) Turunen Elisa, TAIKA, Raad
Lapsiratsastajat
1) Holopainen Elli, IKR, Larome
2) Lamberg Minea, LiRa, Casiro Girl
3) Hakkarainen Siiri, LiRa, Winde
Juniorit
1) Paananen Anna, ETD, Pinewood Dylan
2) Puustinen Emma, SVR, Prada
3) Haataja Helmi, SuoVaRi, Queen's Quidame
Seniorit
1) Thil Elina, HA-71, Renesmee
2) Kuronen Tiina, KuoR, Qiara KS 3010
3) Rautiainen Essi-Lotta, SVR, Visby
Suomenhevoset
1) Piippo Tiina, HJR, Lumen Komia
2) Mourujärvi Roosa, HuRMa, Kapris Kis
3) Julkunen Eva, KuoR, Tuuliniemen Desire
Nuoret hevoset
1) Piippo Jenni, KuoR, Christopher JP Z
2) Soini Miina, HA-71, Cawabunga
3) Koistinen Janika, KuoR, Horshaka Mighty Don
Poniratsukot
1) Turunen Emma, SuoVaRi, Njalla
2) Laituri Maiju, PuLa, Viiser
3) Haukipuro Senja, KuoR, Cummerpark Cloud

23.09.2023 aluemestaruus / kouluratsastus, Tahkon Maneesi oy, Tahko
Poniratsukot
1) Shemeikka Sini, KuoR, Princess Adele
2) Tolvanen Vanessa, SiRa, Tom Sunny
3) Salin Cea, SuoVaRi, Mr. Magic
Lapsiratsastajat
1) Shemeikka Sini, KuoR, Reekviem
2) Kervinen Kerttu, ETD, Wellquando Grimm
3) Repo Siiri, IiRat, Bonita Tuor
Nuoret hevoset
1) Kuosmanen Riikka, SiRa, Kom April Fools
2) Bordi Jonna, SuoVaRi, Nordic Secret
3) Kuosmanen Henna, SiRa, Picaza
Juniorit
1) Shemeikka Sini, KuoR, Caramel Grey
2) Partanen Laura, SaR, Kehvola Zeta
3) Salin Cea, SuoVaRi, Quintano KL
Suomenhevoset
1) Piippo Tiina, HJR, Lumen Komia
2) Väisänen Emmi, KuoR, Vilto Vekara
3) Hyttinen Kitta, SuoVaRi, Seppälän Lasse
Seniorit
1) Väisänen Emmi, KuoR, Martha 127 RP
2) Bordi Jonna, SuoVaRi, Dalaman
3) Kortelainen Jonna, LiRa, Ian Solo

07.10.2023 alueen tuntiratsastajien mestaruus / esteratsastus, Suonenjoen Vasama Riders ry, Suonenjoki
60-taso
1) Maleena Vauhkonen,  Mylverin Taro, W-tallit 
2) Janna Hänninen,  Ronk, W-tallit 
3) Enni Miettinen,  Goldencoast Veronica, Keskimäen Hevostila
70-taso
1) Saara Nikkola,  For Morning Pleasure, Keskimäen Hevostila
2) Isabella Da Silva Räsänen, Favory Csellengö, W-tallit
3) Aurora Keitaa, Avants, Varkauden Ratsastuskeskus
80-taso
1) Siiri-Sofia Kärkkäinen, Colibri, Teittilän Talli
2) Anniina Teittinen, Coolatuder Shadow, Varkauden Ratsastuskeskus
3) Ronja Vehviläinen,  Marusja, Varkauden Ratsastuskeskus
90-taso
1) Suvi Pelkonen, S.R. Von Cheerleader, Talli Ryökäle
2) Karita Halonen, Basso, W-tallit
3) Aino-Kaisa Kuosmanen, Lillin Loiste, Hirvijärven Ratsutalli

Paras talli esteratsastuksen yhteispisteissä: W-tallit

08.10.2023 alueen tuntiratsastajien mestaruus / kouluratsastus, Suonenjoen Vasama Riders ry, Suonenjoki
D-taso
1) Ronja Kämäräinen,  Riihon Priima, Hirvijärven Ratsutalli
2) Kati Romppainen, Mylverin Taro, W-tallit
3) Mona Valkonen, Amanda's Epke, Teittilän Talli
C-taso
1) Veera Niiranen, Avants, Varkauden Ratsastuskeskus
2) Tessa Eronen, Irish Cob Lady, Varkauden Ratsastuskeskus
2) Iisa Markkanen, Avants, Varkauden Ratsastuskeskus
B-taso
1) Ronja Vehviläinen, Ofelia, Varkauden Ratsastuskeskus
2) Santra Tarvainen, Jorden, W-tallit
3) Hanna Sinikka Virtanen, Basso, W-tallit
A-taso
1) Karoliina Tolvanen, Koivuharjun Thestral, Vantunmäen Ratsutila
2) Saara Partanen, Majami Malibu, Varkauden Ratsastuskeskus
3) Viivi Hämäläinen, Badira, Talli Ryökäle

Paras talli kouluratsastuksen yhteispisteissä: Varkauden Ratsastuskeskus

Paras talli kaikkien lajien yhteispisteissä: W-tallit

2022

Alueen hallimestaruus, esteratsastus, 3.4.2022 Idän Kilparatsastajat ry, Kontiolahti

TAITOMESTARUUS
1. Anni Roivas – Pearly Velvet 2904 Tervon Ratsastajat
2. Siiri Väänänen- Valhallas Lancelot 15 WD Savonlinnan Ratsastajat
3. Jenna Holopainen – Vahva Idän Kilparatsastajat
SUOMENHEVOSTEN MESTARUUS
1. Aada Rissanen – Leenu Rols Tervon Ratsastajat
2. Tiina Piippo – Lumen Komia Hirvijärven Ratsastajat
3. Emma Kauhanen – Lumen Komia Hirvijärven Ratsastajat
LAPSIRATSASTAJIEN MESTARUUS
1. Josefia Kemppi – Jaffary Riding Club Ohenharju
2. Elli Holopainen – Gluosnis Idän Kilparatsastajat
PONIRATSUKOIDEN MESTARUUS
1. Jenna Holopainen – Vahva Idän Kilparatsastajat
2. Siiri Väänänen – Valhallas Lancelot 15 WD Savonlinnan Ratsastajat
3. Ronja Olkkonen – Mon Art Keski-Karjalan Urheiluratsastajat
NUORTEN HEVOSTEN MESTARUUS
1. Anni Roivas – Katti ́s Perfect Touch Tervon Ratsastajat
2. Janika Koistinen – Dark Rai Kuopion Ratsastajat
JUNIOREIDEN MESTARUUS
1. Nea Hakkarainen – Glamour Kuopion Ratsastajat
2. Tommi Jäntti – Led Zeppelin Riding Club Ohenharju
3. Vilma Järviö – Elba Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajat
SENIOREIDEN MESTARUUS
1. Outi Väyrynen – Chandonel Pohjois- Karjalan Urheiluratsastajat
2. Matilda Porola – Hallo-Croket van Puyenbroeck Savonlinnan Ratsastajat
3. Janika Koistinen – P.A. Timka Kuopion Ratsastajat

Alueen hallimestaruus, kouluratsastus, 24.4.2022 Siilin Ratsastajat ry, Siilinjärvi

Poniratsukot 
1 Ropponen Ilona Pin Rock's Hannibal KuoR 
2 Shemeikka Sini Caramel Grey SiRa 
3 Laakkonen Hilma Kapo SiRa 
Lapsiratsastajat
1 Riissanen Sira Aby PKUR 
2 Ropponen Ilona Bette KuoR 
3 Puustinen Iiris Lumen Komia HJR 
Nuoret hevoset
1 Tiainen Riina Lapinjärvi Doris Dione SuoVaRi 
2 Hyttinen Kitta Monday Myrtle SuoVaRi 
3 Roivas Anni Katti's Perfect Touch TRa 
Juniorit 
1 Moilanen Helmi Tokaj II ETD 
2 Nuutinen Nelli Nuestron Still Alive SuoVaRi 
3 Keränen Siiri Le-Lando KuoR 
Suomenhevoset 
1 Laukkanen Laura Popkatti SiRa 
2 Tuomi Nita Antero Karhelta KuoR 
3 Piippo Tiina Lumen Komia HJR 
Seniorit
1 Lampela Pauliina Cevin SiRa 
2 Tiainen Riina Lapinjärvi Dante Flores SuoVaRi 
3 Immonen Anni Rosalie 2998 GoR 

Aluemestaruus, alueen tuntiratsastajien mestaruus ja alueen aikuisratsastajien mestaruus / kenttäratsastus, 18.-19.6.2022 Suonenjoen Vasama Riders, Suonenjoki ja Pieksämäki

Juniorit
1. Aino Venäläinen, Gwendolyn BB, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY
2. Elli Jäppinen, Cleo, RATSASTUSSEURA PIKADORIT RY
3. Viivi Puustinen, Serliina, TERVON RATSASTAJAT RY
Seniorit
1. Kirsi Oksanen, Purola Caipirinha 3203, IISALMEN RATSASTAJAT RY
2. Veera Manninen, Bachus, RATSASTUSSEURA PIKADORIT RY
3. Linda Immonen, Conquest M, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY
Tuntiratsastajat
1. Aino Lilleberg, Kallioharjun Miranda, RATSASTUSSEURA TAIKA RY
2. Santra Tarvainen, Nuestron Agu, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY
3. Minea Sirviö, Viire, TERVON RATSASTAJAT RY
Aikuisratsastajat
1. Riikka Venäläinen, Yty-Loimu, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY
2. Nita Hintikka, Rosariina, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY
3. Emilia Vuorela, Raffia, RATSASTUSSEURA TAIKA RY

Alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / kenttäratsastus, 9.-10.7.2022 Iisalmen Ratsastajat ry, Iisalmi

1. SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY (Helmi Turunen/Black Rudolf, Taimi Huovinen/Njalla, Eeva Eskelinen/Springhill Gwynfor, Eerika Häkkinen/Graffia Green)
2. IISALMEN RATSASTAJAT RY (Saara Tuorilainen/Sandrine Tuor, Paavo Huttunen/Crazy Rebel, Weera Rytkönen/Bonita Tuor, Siiri Repo/Pauliine)
3. SIILIN RATSASTAJAT RY (Tiitus Haaksluoto/Flamant Noir 3009, Sanna-Kaisa Kumpulainen/Light Divine, Krisse Koikkalainen/Lockside Lady)

Alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / kouluratsastus, 20.8.2022 Liperin Ratsastajat ry, Liperi

1. Siilin Ratsastajat ry (Maiju Kajan- Cormadam, Saaga Bäck- Tom Sunny, Eeva Svensk- Droste)
2. Liperin Ratsastajat ry (Niina Piispa- Donna Unique, Juulia Kortelainen- Weltzim, Tero Kortelainen- Ian Solo)
3. Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajat ry (Virpi Hassinen - Cocktailzauber, Outi Väyrynen- Chadonel, Jukka Martikainen- Ypäjä Jalmari, Antti Heikkilä- Harald IV)

Alueen seurojen välinen joukkuemestaruus / esteratsastus, 21.8.2022 Savonlinnan Ratsastajat ry, Savonlinna

1. Pohjois-Karjalan Urheiluratsastajat ry (Jenni Nuutinen - Dolce Diazada, Jutta Nuutinen - Cash is King, Outi Väyrynen - Chandonel)
2. Savonlinnan Ratsastajat ry 1. joukkue (Siiri Väänänen - Valhallas Lancelot, Reeta Kosonen - Bixbite T, Noora Ratinen - Galileo, Katri Tiainen - Coreno)
3. Savonlinnan Ratsastajat ry 2. joukkue (Nea Suppola - Koblenz van het Geelhof, Emma Puustinen - Prada, Essi-Lotta Rautiainen - Samba, Matilda Porola - Hallo Croket van Puyenbroeck)

Alueen tuntiratsastajien mestaruus / kouluratsastus, 3.9.2022 Varkauden Urheiluratsastajat ry, Varkaus

helppo D
Kultaa: Enni Suorti, Celius, Siilin Ratsastuskeskus 
Hopeaa: Jenna Tikkanen, Bombastico, Talli Ryökäle 
Pronssia: Jade Purhonen, James Hunt, Vantunmäen Ratsutila 
helppo C
Kultaa: Vilma Hämäläinen, Bombastico, Talli Ryökäle 
Hopeaa: Julia Arffman, Celius, Siilin Ratsastuskeskus 
Pronssia: Helmi Pakarinen, James Hunt, Vantunmäen Ratsutila 
helppo B
Kultaa: Saara Partanen, Ofelia, Varkauden Ratsastuskeskus 
Hopeaa: Sannika Lahti, Flash, Siilin Ratsastuskeskus  
Pronssia: Riikka Moilanen, Badira, Talli Ryökäle ja Eerika Karvinen, Ofelia, Varkauden Ratsastuskeskus
helppo A
Kultaa: Karoliina Tolvanen, Koivuharjun Thestral, Vantunmäen Ratsutila  
Hopeaa: Saaga Bäck, Tom Sunny, Siilin Ratsastuskeskus  
Pronssia: Essi Pulliainen, S.R. Von Cheerleader, Talli Ryökäle ja Henna Heinonen, Jorden, Wanhan koulun ja Wanhamäen koulu 

Alueen tuntiratsastajien mestaruus / esteratsastus, 4.9.2022 Varkauden Urheiluratsastajat ry, Varkaus

60cm
Kultaa: Milja Puustinen, Badira, Talli Ryökäle  
Hopeaa: Petra Markkanen, Othello IV, Varkauden Ratsastuskeskus  
Pronssia: Ella Onkalo, Vizija II, Varkauden Ratsastuskeskus
70cm
Kultaa: Iisa Markkanen, Kvanta, Varkauden Ratsastuskeskus  
Hopeaa: Tessa Eronen, Avants, Varkauden Ratsastuskeskus  
Pronssia: Selja Hokkanen, Cleo, Teittilän talli
80cm
Kultaa: Veera Niiranen, Vulkaano, Varkauden Ratsastuskeskus  
Hopeaa: Heidi Tuohimäki, For Morning Pleasure, Keskimäen Hevostila 
Pronssia: Hannele Kärkkäinen, For Morning Pleasure, Keskimäen Hevostila 
90cm
Kultaa: Karoliina Tolvanen, Koivuharjun Thestral, Vantunmäen Ratsutila 
Hopeaa: Suvi Pelkonen, Badira, Talli Ryökäle 
Pronssia: Sara Siiskonen, Harmonia, Teittilän talli

Aluemestaruus / kouluratsastus, 11.9.2022 Koljonvirran Ratsastajat ry, Iisalmi

Poniratsukot
1) Vappu Härkin, RIDING CLUB LAUKKA RY – Hanka
2) Sini Shemeikka, SIILIN RATSASTAJAT RY – Princess Adele
3) Saaga Bäck, SIILIN RATSASTAJAT RY – Tom Sunny
Lapsiratsastajat
1) Ilona Ropponen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Zalmiac
2) Sini Shemeikka, SIILIN RATSASTAJAT RY – Reekviem
3) Essi Kinnunen, RATSASTUSSEURA TAIKA RY – Hope's Cote d'or
Nuoret hevoset
1) Satu Lundahl, KUOPION RATSASTAJAT RY – Bon Ami
2) Tarja Lehto, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Ceridiculous OH
3) Roosa-Riia Haapsalo, LIPERIN RATSASTAJAT RY – Lapinjärvi Diva Flores
Juniorit
1) Sini Shemeikka, SIILIN RATSASTAJAT RY – Caramel Grey
2) Ilona Ropponen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Pin Rock's Hannibal
3) Helmi Moilanen, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Tokaj II
Suomenhevoset
1) Kitta Hyttinen, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Seppälän Lasse
2) Kristiina Purdy, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Hunningon Hanski
3) Sanni Niiranen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Hennylän Ruska
Seniorit
1) Satu Lundahl, KUOPION RATSASTAJAT RY – Obora's Leon 
2) Karoliina Jauhiainen, KOLJONVIRRAN RATSASTAJAT RY – HR Duenastasia 
3) Heidi Kristiina Tikanmäki-Kärnä, KUOPION RATSASTAJAT RY – Flick II

Aluemestaruus / esteratsastus, 24.-25.9.2022 Ratsastuskeskus Lupis Oy, Kiuruvesi

Poniratsukot
) Siiri Väänänen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Valhallas Lancelot 15 WD 
2) Iisa Holappa, RATSASTUSSEURA HAKKAPELIITAT-71 RY – Pünktchen 
3) Helmi Haataja, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – RZ Zerlina
Lapsiratsastajat
1) Henriikka Pasanen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Landolet ex Landolett 
2) Minea Lamberg, LIPERIN RATSASTAJAT RY – Cipendeils 
3) Eevi Knuutinen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Dream D'Hoogpoort
Suomenhevoset
1) Tiina Piippo, HIRVIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Lumen Komia 
2) Emma Kauhanen, HIRVIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Lumen Komia 
3) Pipsa Elo, HEVOSSEURA MERIHEVOSET RY – Harma Jazz
Taitomestaruus
1) Helmi Haataja, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Queen's Quidame KM
2) Ronja Olkkonen, KESKI-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Mon Art 
3) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Jessiemona
Nuoret hevoset
1) Emma Puustinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Prada
2) Nea Hakkarainen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Chase Me
3) Janika Koistinen, KUOPION RATSASTAJAT RY – Pihkalan Lothlórien
Juniorit
1) Jenna Holopainen, IDÄN KILPARATSASTAJAT RY – Quatsch Nicht Schätzchen 3172
2) Tommi Jäntti, RIDING CLUB OHENHARJU RY – Led Zeppelin
3) Emma Puustinen, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Prada
Seniorit
1) Matilda Porola, SAVONLINNAN RATSASTAJAT RY – Hallo-Croket van Puyenbroeck
2) Nea Helena Rissanen, IRON TEAM RIDERS RY – Annaghmore Noble Beach She 
3) Eveliina Riikonen, KIURUVEDEN RATSASTAJAT RY – Dino de Longpre

Alueen aikuisratsastajien mestaruus / esteratsastus, 15.10.2022 Suonenjoen Vasama Riders, Suonenjoki

1. Puustinen Milja, HA-71, Badira
2. Alasalmi Anniina, KuoR, Chablis Van Vrijhern 2874
3. Hämäläinen Vilma, HA-71, Bombastico

Alueen aikuisratsastajien mestaruus / kouluratsastus, 16.10.2022 Suonenjoen Vasama Riders, Suonenjoki

1. Heikkinen Milla, SuoVaRi, Maavoima
2. Hämäläinen Vilma, HA-71, Bombastico
3. Lähde Anna, KuoR, Hunningon Hanski

v. 2021 ja vanhemmat mitalistit on löydettävissä alueen toimintakertomuksista sivulta https://www.ratsastus.fi/alueet/ita-suomi/